6 راه حل مفید برای آماده کردن خانه در فصل بازگشت به مدرسه

به گزارش ارانیوز، با فرا رسیدن ماه شهریور، شمارش معکوس برای بازگشت به مدرسه شروع شده است. فصل تابستان در چشم به هم زدنی سپری شد و کمتر از یک ماه دیگر پاییز از راه خواهد رسید. هر سال و در آخرین ماه فصل گرم، دانش آموزان و والدین آن ها به تکاپو می افتند تا خود و فضای خانه را برای ماه بازگشت به مدرسه آماده نمایند. خرید لباس، لوازم التحریر، کتاب های درسی و یاری آموزشی از اولین قدم ها برای استقبال از ماه مهر به شمار می روند.

6 راه حل مفید برای آماده کردن خانه در فصل بازگشت به مدرسه

والدین همیشه دوست دارند بچه ها شان با آمادگی کامل سال تحصیلی تازه را آغاز نمایند. پدرها و مادرها همیشه تلاش می نمایند تا بچه ها سال تحصیلی پیش رو را با موفقیت کامل پشت سر بگذارند. اما باید به خاطر داشت لباس مناسب، لوازم التحریر و وسایل یاری آموزشی برای سپری کردن یک سال تحصیلی موفقیت آمیز کافی نیستند. موفقیت دانش آموزان در امور درسی به یک اصل فوق العاده مهم احتیاجمند است: محیط مناسب!

بدون شک شما هم با این نکته موافق هستید که دانش آموزان برای انجام تکالیف و درس خواندن به فضایی آرام و مناسب احتیاج دارند تا بتوانند بدون خستگی جسمی و روحی، تکالیف و امور مربوط به درس و مدرسه را انجام دهند. بنابراین والدین باید فضایی معین از محیط خانه را به این مهم اختصاص دهند.

شاید به نظر بسیاری از والدین در نظر گرفتن یک محیط خاص و ویژه برای درس خواندن و انجام تکالیف بچه ها اهمیت خاصی نداشته باشد. حتما شما هم دیده اید که بسیاری از نوجوانان دوست دارند با کتاب درسی خود روی کاناپه لم بدهند و درس بخوانند. یا دیده ایم بچه ها دبستانی زیادی عاشق پخش کردن کتاب درسی و دفتر مشق خود کف اتاق هستند و هر روز در یک جای تازه از خانه بساط خود را پهن می نمایند. اما بیایید خودمان را جای آن ها بگذاریم.

فرض کنید باید یک پروژه موقت را در منزل انجام دهید. مسلما داشتن یک فضای ثابت، مناسب و معین بیشتر به تمرکز و کارآیی شما یاری می نماید تا این که مجبور باشید هر ساعت در گوشه تازهی از خانه مشغول پیش برد پروژه تان باشید. به همین ترتیب بچه ها و نوجوانان هم برای انجام امور مربوط به مدرسه و تکالیف خود احتیاج به آرامش روحی و آسایش جسمی دارند.

به عقیده کارشناسان آموزش کودک و نوجوان، اختصاص دادن بخش معینی از خانه برای انجام تکالیف، به بچه ها این امکان را می دهد تا با تمرکز و راحتی بیشتری به امور درسی خود بپردازند و حتی از زمان حضور در خانه در فصل بازگشت به مدرسه لذت ببرند. در این مقاله سعی کردیم شش راه چاره مفید و مناسب برای آماده کردن خانه پیش از فرا رسیدن فصل بازگشت به مدرسه را آنالیز کنیم.

1. یک موقعیت مستقل و مناسب را انتخاب کنید

هیچ کس به مقدار والدین از روحیات خاص فرزند خود آگاهی ندارد. سعی کنید نسبت به این روحیات محلی را انتخاب کنید که استقلال ذهنی و روحی فرزندتان را تامین کند. محل در نظر گرفته شده برای انجام تکالیف باید به مقدار ای راحت و امن باشد که خود او واقعا دوست داشته باشد برای مدتی معین در آن جا بماند و به امور درسی خود بپردازد. این مکان باید بر اساس سن و روحیه کودک یا نوجوان شما به او حس استقلال بدهد.

به یاد داشته باشید که فرزند شما در حین درس خواندن الزاما نباید در میدان دید شما باشد. مهم نیست این محل خاص گوشه معینی از خانه باشد یا اتاق شخصی او. در هنگام انتخاب این محل معین روحیات و شخصیت فرزند خود را در نظر بگیرید. سعی کنید پیش از آغاز فصل بازگشت به مدرسه این فضا را انتخاب و آماده کنید تا با آغاز آن فرزندتان از نظر روحی برای انجام تکالیف خود در این فضا آمادگی کامل داشته باشد.

2. راحتی فضای درس خواندن را در نظر بگیرید

هیچ کدام از ما دوست نداریم در فضایی با گرما یا سرمای بیش از حد یا با نور نامناسب به کار یا درس مشغول شویم. بدون شک بچه ها ما هم در فصل بازگشت به مدرسه و در هنگام انجام تکالیف و خواندن درس احتیاج به محیطی از هر نظر راحت دارند. سعی کنید فضایی را در خانه بسازید که بچه ها تان از بودن در آن لذت ببرند و دوست داشته باشند ساعت های زیادی را در آن سپری نمایند. در چنین فضایی است که بچه ها و نوجوانان با علاقه به انجام تکالیف و درس خواندن ادامه می دهند.

اطمینان حاصل کنید که در فضای در نظر گرفته شده نور مناسب و کافی وجود دارد. اضافه کردن پشتی های کوچک یا بالش ها و کوسن های مناسب به بچه ها یاری می نماید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند. اجازه دهید تزیین فضا به دلخواه بچه ها انجام گردد تا با فضای در نظر گرفته شده رابطه احساسی خوبی برقرار نمایند.

چیدن کتاب های دل خواه در قفسه یا نصب یکی دو پوستر می تواند به دوست داشتنی تر شدن این فضا یاری کند. همه ما سال های مدرسه را گذرانده ایم و به خوبی می دانیم تکالیف مدرسه به خودی خود هیچ نکته مجذوب کنندهی به همراه ندارند! بنابراین با آماده کردن یک فضای دوست داشتنی و به قول بچه ها باحال، می توانیم به آن ها یاری کنیم تا ساعات بیشتری را در این فضای دل خواه مانده و به انجام تکالیف شان بپردازند.

3. یک تقویم و ساعت مناسب برای فضای مطالعه تهیه کنید

در نظر گرفتن یک ساعت دیواری بزرگ و یک تقویم دیواری مناسب برای اتاق مطالعه اهمیت فوق العاده زیادی دارد. اگر فرزند شما سال های اول دبستان را پشت سر گذاشته، او را تشویق کنید تا برنامه های درسی خود از جمله تکالیف، امتحانات پیش رو، برنامه های یاری درسی، آزمون های آزمایشی و نتایج آن ها را در این تقویم یادداشت کند. در معرض دید بودن تمام این برنامه ها روی یک تقویم، مشاهده اندازه پیشرفت و البته تماشای نتایج، به شدت بچه ها شما را در حین تحصیل به پیشرفت و فعالیت بیشتر تشویق می نماید.

یک ساعت دیواری ساده، بزرگ و متناسب با فضا، هر روز به فرزند شما ساعت های درس، سرگرمی و استراحت را یادآوری می نماید. با وجود این ساعت و برنامه ریزی دقیق دیگر احتیاج به بحث تکراری و هر روزه بر سر ساعت های درس و استراحت نخواهد بود. آغاز آموزش مفهوم مهم مدیریت زمان می تواند با دقت به همین ساعت دیواری آغاز گردد. نباید فراموش کنید به سادگی و از سنین کم می توانید استفاده صحیح و مفید از زمان را به فرزند خود آموزش دهید.

4. محلی برای کاغذها در نظر بگیرید

همیشه تعداد بی شماری کاغذ و برگه در فضای پیرامون بچه ها وجود دارد. از برگه های امتحانی گرفته تا نامه هایی که از سوی مدرسه برای والدین ارسال می شوند. حتی یک نقاشی ساده روی یک تکه کاغذ سفید می تواند برای فرزند شما اهمیت زیادی داشته باشد. اگر این کاغذها جای معین و مناسبی نداشته باشند همیشه در معرض خطر گم شدن، پاره شدن یا کثیف شدن قرار دارند.

بچه ها، به ویژه در سنین پایین نسبت به این گونه چیزها نسبتا بی مبالات هستند و اگر فکری برای جمع آوری و طبقه بندی آن ها نکنیم باید احتمال گم شدن بخش زیادی از آن ها را بپذیریم. یکی از راه های نجات دادن کاغذها و برگه های مهم بچه ها، اختصاص دادن قفسه هایی ویژه و مخصوص در فضای مطالعه آن هاست.

این قفسه های ویژه می توانند به شکل بردهایی با سنجاق ها و پونزهای رنگی هم در نظر گرفته شوند تا بچه ها با اشتیاق کاغذهای خود را روی آن ها نصب نموده و در معرض دید خود و والدین شان قرار دهند. نصب این بردهای مجذوب کننده در فضای مطالعه می تواند برای بچه ها تبدیل به یک بازی جالب گردد. جمع آوری و نظم بخشیدن به برگه های مختلف و اطمینان از سالم رسیدن کاغذهای مهم از مدرسه به خانه از فواید نصب این گونه قفسه ها و بردها است.

5. یک گالری از موفقیت های بچه ها خود بسازید

در صورت دیده نشدن موفقیت ها، درس خواندن و تحصیل هم مانند هر کار دیگری خسته نماینده و کسالت آور است. بچه ها دوست دارند در فصل بازگشت به مدرسه کوچکترین موفقیت و پیشرفت خود را به والدین و دیگر اعضای خانواده نمایش داده و از سمت آن ها تقدیر و تایید شوند.

زمانی که در حال آماده سازی فضای خاص مطالعه برای بچه ها خود هستید، حتما گوشه ای از آن را برای نمایش و نصب نشانه های موفقیت، پیشرفت و خاطرات خوب آن ها از فضای تحصیل در نظر بگیرید. این گالری می تواند محل نصب عکس های فرزند شما در میان دوستان و همکلاسی ها، کارت های تشویق، نمره های خوب و جوایزی باشد که او برای پیشرفت هایش به دست آورده است.

بچه ها برای درس خواندن و پیشرفت احتیاج به تشویق و انگیزه دارند. یک گالری کوچک می تواند به صورت مرتب پیشرفت ها و موفقیت هایشان را به آن ها یادآوری کند و باعث گردد تا با علاقه و انگیزه ای مضاعف در فصل بازگشت به مدرسه به تلاش و تلاش بپردازند.

6. برای فضای مطالعه کشو و سبد کاغذ تهیه کنید

کشو و سبد کاغذ از برترین راه های مرتب نگه داشتن اتاق بچه ها و نوجوانان در سن تحصیل هستند. همه ما در سنین کودکی و نوجوانی حجم غیر قابل باوری از کتاب، کاغذ، لوازم التحریر و وسایل دیگر داشتیم که گاه کنترل کردن و نظم بخشیدن به آن ها از دست مان در می رفت. شاید یک سبد کاغذ راهکار نهایی برای نظم بخشیدن به اتاق فرزند محصل شما نباشد، اما این ابزار ساده به خوبی کارایی خودش را در نجات دادن اتاق و فضای مطالعه از شلوغی بیش از حد نشان داده است.

بچه ها در سنین کودکی و نوجوانی علاقه عجیبی به پرت کردن وسایلی که از نظر آن ها به درد نخور است، به گوشه و کنار اتاق شان دارند. وجود یک سطح یا سبد کاغذ می تواند به عنوان یک هدف مفید حجم زیادی از به هم ریختگی و شلوغی اتاق و فضای مطالعه آن ها را کم کند. کشو ها هم فضای بسیار مفیدی برای طبقه بندی و جاگذاری وسایل بچه ها هستن. یک قرارداد اولیه برای معین کردن کارایی هر کشو، تا اندازه زیادی به منظم ماندن اتاق و فضای مطالعه بچه ها یاری می نماید.

کوله ات رو ببند؛ راهنمای خرید بازگشت به مدرسه

منبع: Fresh Home

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1986

به "6 راه حل مفید برای آماده کردن خانه در فصل بازگشت به مدرسه" امتیاز دهید

1 کاربر به "6 راه حل مفید برای آماده کردن خانه در فصل بازگشت به مدرسه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 راه حل مفید برای آماده کردن خانه در فصل بازگشت به مدرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید