گزارش سازمان ملل از شکنجه های وحشتناک فعالان در زندان های امارات

به گزارش ارانیوز، گزارشگر سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از اقدامات امارات در راستای سرکوب مدافعان حقوق بشر تاکید نمود که فعالان زندانی در امارات مورد شکنجه مداوم قرار می گیرند.

گزارش سازمان ملل از شکنجه های وحشتناک فعالان در زندان های امارات

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از عربی 21، مری لورلر، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات اماراتی خواست که فعالان اماراتی، به ویژه افرادی که مدت طولانی در زندان به سر می برند را آزاد کند. وی از بدرفتاری و شکنجه مقامات اماراتی در خصوص زندانیان ابراز نگرانی کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص شرایط حقوق بشر تاکید نمود که سه مدافع حقوق بشر که به مدت 10سال در زندان های امارات به سر می برند مورد بدرفتاری و شکنجه مقامات اماراتی قرار گرفته اند و من نمی توانم شاهد ادامه این شرایط باشم و می خواهم در دوران تصدی ام آزادی این افراد زندانی، اولویت کار من باشد.

وی در بیانیه ای گفت که نه تنها محمد الرکن ، احمد منصور و ناصر بن غیث به دلیل درخواست مشروع در خصوص احترام به حقوق بشر در امارات زندانی شدند، بلکه مورد بدرفتاری مقامات اماراتی نیز قرار گرفتند.

لورلر در ادامه تاکید نمود: گزارشاتی که دریافت نموده ام، نشان می دهد که شرایطی که مدافعان حقوق بشر در امارات با آن روبرو هستند مانند حبس انفرادی طولانی مدت، نقض موازین حقوق بشر است و چه بسا این افراد مورد شکنجه مداوم نیز قرار گرفته اند.

لورلر اعلام نمود که محمد الرکن از سال 2012 بدون هیچ توضیحی به اتهام توطئه علیه دولت در زندان بسر می برد . وی سال 2013 به 10 سال حبس به اتهام توطئه چینی علیه نظام حاکم محکوم شد.

مرکز حقوق بشر امارات نیز اعلام نمود: الرکن به دلیل سخنانش در خصوص آزادی و فعالیت های حقوقی اش بازداشت شده است. وی در یکی از بدترین زندان های امارات یعنی زندان الرزین تحت شکنجه قرار گرفته است.

مقامات اماراتی مارس 2017، احمد منصور فعال و مهندس برق اماراتی 51 ساله را به همراه 5 فعال دیگر به اتهام اهانت به حاکمان امارات بازداشت کردند. وی در نهایت به 10 سال حبس و پرداخت 270 هزار دلار غرامت محکوم شد. این فعال اماراتی با راه انداختن فراخوانی مسالمت آمیز خواستار اصلاحات سیاسی در کشور شده بود. مسئولان زندان منصور را مجبور به خوابیدن بر روی زمین خشک در زندان انفرادی کوچک می نمایند. او در سال 2019 دو بار دست به اعتصاب غذا زده بود که بار دوم اوضاع جسمانی وی به شدت وخیم شده بود.

دیده بان حقوق بشر و مرکز حقوق بشر خلیج فارس از مقامات اماراتی خواست که به حبس انفرادی منصور انتها دهند و او را بدون قید و شرط آزاد نمایند و ضمن درمان او وسایل ابتدایی مورد او را در زندان فراهم نمایند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد گفت که ناصر بن غیث در سال 2015 به اتهامات مربوط به پست های شبکه های اجتماعی در انتقاد از نقض حقوق بشر دستگیر شد و مقامات سیاسی اماراتی در زندان الصدر وی را شکنجه کردند و سپس بن غیث به زندان الرزین منتقل شد.

ناصر بن غیث در سال 2018 به مدت 80 روز اعتصاب غذا کرد و به همین دلیل سازمان عفو بین الملل از مقام های امارات متحده عربی خواست که ناصر بن غیث را به خاطر وخامت اوضاع جسمانی اش، بی قید و شرط و فوری آزاد نمایند.

وی تأکید کرد که صدور احکام 10 ساله زندان برای مدافعان حقوق بشر در امارات نه تنها تلاشی برای ممانعت از سکوت آنها در برابر حقوق بشری نیست، بلکه تلاشی برای ارعاب و بازدارندگی دیگران از این کار قانونی است ، اقدامات مقامات اماراتی باعث می گردد که آزادی های اساسی تضعیف شوند و فضای مدنی همچنان کاهش یابد.

امارات چندین سال است که به خاطر زندانی کردن صدها فعال حقوق بشری در زندان که خواستار انجام اصلاحات سیاسی در کشور برای فراهم شدن انتخابات دموکراتیک هستند، با نقدها شدیدی روبه روست اما مسئولان این کشور همیشه ارتکاب چنین جرایمی را انکار می نماید.

فعالان و نهادهای حقوق بشری نسبت به وخامت اوضاع زندانیان در زندانهای امارات هشدار دادند.آنها اعلام نمودند که در سایه گسترش ویروس کرونا، تا به امروز دست کم 30 زندانی به این ویروس مرگبار مبتلا شده اند.این فعالان حقوق بشری اعلام نمودند که بعضی از زندانیان در امارات، به دلیل وخامت اوضاع دست به خودکشی می زنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1182

به "گزارش سازمان ملل از شکنجه های وحشتناک فعالان در زندان های امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش سازمان ملل از شکنجه های وحشتناک فعالان در زندان های امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید