تور روسیه: چک فهرست مدیریت ساختمان مسکونی و اداری

به گزارش ارانیوز، چک فهرست مدیریت ساختمان

اگر شما هم مدیر هستید یا با مدیریت ساختمان سر و کار دارید ، حتما باید از خود پرسیده باشید که چک فهرست چیست و وظیفه رسیدگی به آن بر عهده کیست ؟ در جواب این سوال باید گفت چک فهرست فهرستی است از نکات ، سوال ها و فعالیت ها که مسئولیت رسیدگی به آنها بر عهده مدیر ساختمان می باشد . چک فهرست مدیریت ساختمان فعالیت های زیاد و پیچیده در آپارتمان را به کار های کوچکتری تقسیم می نماید که رسیدگی به آنها را آسانتر نموده و کنترل روی آنان را افزایش می دهد . مدیر ساختمان می تواند در بعضی حالات برای حفظ ایمنی و درست انجام شدن کار ها ، برای تهیه این چک فهرست از یک فرد متخصص یاری بگیرد .

تور روسیه: چک فهرست مدیریت ساختمان مسکونی و اداری

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

هدف استفاده از چک لیست

در کل هدف استفاده از چک لیست این است که مطمئن شویم هیچ یک از جزئیات یک فعالیت ، فراموش نشده و به شکل استاندارد و با ترتیب درست و منطقی ، صورت گرفته است . چک لیست ها به ما یاری می نمایند تا هر عملی به موقع و در جای خود انجام گیرد و به نوعی در کارمان نظم ایجاد می نماید.

کاربرد چک لیست ها در مدیریت ساختمان

چک لیست می تواند کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

- چک لیست به عنوان راهنمای انجام کار در یک مجتمع مسکونی

- چک لیست به عنوان ابزاری برای کنترل کیفیت کارهای ساختمان

- ابزاری مشورتی برای اطمینان از نگاه همه جانبه به فعالیت های ساختمان

مزایای استفاده از چک لیست چیست ؟

مدیر یک ساختمان می تواند برای پیشبرد بهتر امور از چک لیست استفاده کند که استفاده از آن نتایج متعددی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

- استانداردسازی

با استفاده از چک لیست می توان هر فعالیتی را مستقل از اینکه به وسیله چه کسی صورت گرفته ، به شکل یکسانی انجام داد .

- افزایش ایمنی

هنگامی که در یک مجتمع مسکونی قرار است چند فعالیت مختلف انجام شود و بی توجهی به یکی از آن ها هم می تواند حادثه ساز باشد ، تنظیم چک لیست و به کارگیری آن ، می تواند احتمال بروز مسائل و سوانح را کاهش دهد . بنابراین افزایش ایمنی یکی دیگر از دستاوردهای بکارگیری چک لیست است .

- افزایش کیفیت کارهای موردی و اضطراری

بعضی مواقع بصورت مکرر کار های تکراری را انجام می دهیم که باعث تبدیل شدن آن به عادت برای ما می شود و فکر ما هنگام انجامشان ، چندان هوشیار نیست . اما کارهای غیرتکراری هم چالش دیگری دارند : ما آنقدر آن ها را انجام نداده ایم که مطمئن باشیم در شرایط ویژه می توانیم شرایط را به خوبی مدیریت کنیم .

- شفاف شدن تقسیم وظایف

چک لیست ها باعث می شوند که در تقسیم وظایف شفاف سازی صورت بگیرد و هر کسی مسئولیت خودش را انجام دهد و از سوی دیگر باعث افزایش مسئولیت پذیری می شود . مدیریت ساختمان می تواند با استفاده از چک لیست نظارت و کنترل بیشتری روی فعالیتهایی که از جانب تعمیرکاران و سرویس کاران یا کار هایی که از جانب خودش صورت می گیرد داشته باشد .

چک لیست کاملاً معین می نماید که چه کسی باید چه کاری را در چه زمانی انجام دهد و کسی که چک لیست را تکمیل می نماید ، با تیک زدن چک لیست یا امضا کردن زیر آن ، تلویحاً می پذیرد که مسئولیت تک تک موارد ذکر شده در چک لیست را بر عهده می گیرد .

- انتقال دانش و تجربه به وسیله ایجاد لیست اطلاعات فنی ساختمان

ایجاد چک لیست در یک مجتمع مسکونی باعث می شود که اطلاعات فنی که از بازدید بخش های مختلف ساختمان حاصل شده ، مثل شرایط درب و پنجره ، شرایطآسانسور و … ساختمان ذخیره سازی شود تا با تغییر در تیم مدیریتی ، تیم تازه از آخرین آمار فنی و… ساختمان آگاه باشند . وقتی تیم مدیریتی تازه ، چک لیست های انجام یک فعالیت معین را که به وسیله افراد حرفه ای تنظیم شده ببینند، می توانند نکاتی را کشف نمایند که از چشم آنها پنهان مانده است . چک لیست ، بسیار شفاف تر از توضیحات کلی است و می تواند در مستند سازی تجربیات ، نقش مهمی ایفا نماید .

مواردی که باید در چک لیست درج شود کدامند ؟

مدیر ساختمان باید تمامی بخش های ساختمان که نیاز به رسیدگی و نگهداری دارد را وارد چک لیست کند و به هریک از آنها رسیدگی کند . بخش های مختلف ساختمان که نیاز به نگهداری و مراقبت دارند در ذیل آمده است .

- شرایط درها و پنجره ها

برای اینکه به طول عمر مفید درب و پنجره های یک مجتمع مسکونی افزوده شود ضروری است تا به بعضی نکات و دستورالعمل ها در نگهداری درب و پنجره توجه و دقت شود . مدیر ساختمان باید برای هریک از بخش های زیر یک سطر یا ستونی در چک لیست اختصاص دهد تا با رسیدگی به آنها مانع آسیب دیدگی شود و از طرفی تمام اطلاعات در یک جا ذخیره شوند .

- روغن کاری

درب و پنجره ها در محل لولا ها باید روغن کاری شوند تا بصورت روان باز و بسته شوند . روغن کاری در زمان مناسبش مانع از آسیب دیدگی به این وسایل شود .

- آنالیز و تست عملکرد یراق ها

مدیر ساختمان باید به آنالیز و تست یراق ها اقدام کند و از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کند . یک درب و پنجره زمانی کارآیی و عملکرد درست و صحیح دارد ، که به راحتی و آسانی باز و بسته شود و دستگیره های آن به راحتی حرکت کند . از این رو، باید به عملکرد روان یراق درب و پنجره توجه داشته باشیم و آن را بازرسی نموده و با روغن کاری و یا رگلاژ عملکرد آن را درست و بهینه کنیم . ولی باید به این نکته دقت داشت ، که آچار کشی و ریگلاژ یراق درب و پنجره باید حتما به وسیله افراد آشنا و متخصص انجام شود .

- لوله کشی

نیاز است تا تمام مسائلی که ممکن است برای سیستم لوله کشی ساختمان پیش آید درج چک لیست شود تا رسیدگی به هریک از این بخش ها به نحو احسن انجام پذیرد . در ذیل به بعضی از آنها اشاره می شود . مسائل مربوط به تاسیسات ساختمان ، لوله کشی ، نشتی لوله فاضلاب ، سیستم لوله کشی گرمایش از کف ، لوله کشی گاز ساختمان ، بعضی از بدترین مسائلی است که موجب سلب آسایش ساکنین می شود . گاهی همین مسائل کوچک موجب بروز خسارات بیشتر شده و هزینه تعمیرات هنگفتی را به همراه دارد . سیستم لوله کشی ساختمان در اثر مرور زمان دچار فرسایش شده و ممکن است لوله ها ترک خورده و یا پوسیده شوند . رسیدگی و تعمیر سیستم لوله کشی و تاسیسات ساختمان بر عمر مفید ساختمان افزوده و از مسائل بعدی ناشی از صدمات رطوبت به قسمت های دیگر پیشگیری می نماید .

- برق ساختمان

ممکن است به دلایل مختلف شدت جریان برق یک آپارتمان افزایش یا کاهش یابد و در صورتی که سیستم برقی آن آپارتمان ضعیف باشد یا از قبل دچار آسیب شده باشد باعث بروز مسائل جدی تر و خطرناکتری خواهد شد . مدیر ساختمان باید نسبت به بازرسی از فیوز ها ، سیم کشی برق ها و سیستم روشنایی اقدام کند و طبق چک لیست از پیش طراحی شده پیش رود و هیچ یک از موارد مهم را فراموش نکند .

- بازرسی از سیستم های گرمایشی و سرمایشی

امروزه بسیاری از آپارتمان ها وجود دارند که به سیستم گرمایشی مرکزی و موتورخانه مجهز هستند . و از شوفاژ به عنوان منبع گرمایی خود استفاده می نمایند . از آنجا که این سیستم وظیفه گرم کردن واحدهای زیادی را در یک ساختمان برعهده دارد ، پس هرگونه ایراد در عملکرد آن می تواند منجر به بروز مسائل بیشتری شود و افراد زیادی را دچار آسیب کند . ضروری است مدیر ساختمان این مورد را نیز شامل چک لیست ساختمان کند تا خرابی ناگهانی این بخش باعث بروز مسائل دیگری نشود . بنابراین، سرویس موتورخانه آپارتمان، بسیار اهمیت دارد. با بازدید دوره ای از تاسیسات موتورخانه آپارتمان و دیگر بناها، می توان ضمن بالا بردن راندمان و بهینه کردن آن، هزینه های ناشی از خرابی آن را نیز کاهش داد .

- ایمنی و حفاظت در برابر حریق

بخش ایمنی باید درج چک لیست ساختمان باشد و مدیر ساختمان باید بازرسی از شاخص های ایمنی یک ساختمان را در الویت کاری خود قرار دهد و انجام آن را به یک فرد متخصص بسپارد زیرا بروز حوادثی نظیر آتش سوزی می تواند خسارات اقتصادی و جانی فراوانی را متوجه ساکنین نماید . بنابراین فراهم نمودن شرایط لازم برای افزایش شاخص های ایمنی ساختمان در برابر حریق یک ماموریت مهندسی در ساختمان های امروزی است . تامین ایمنی ساختمان در برابر آتش سوزی به ویژه در برج ها و آسمان خراش ها از اهمیت مضاعفی برخوردار است .

- بازرسی از ایزوگام ساختمان

مدیر ساختمان باید نسبت به بازدید از ایزوگام پشت بام اقدام کند و در چک لیست ساختمان برای آن قسمتی را در نظر بگیرد . مدیر باید خرابی هایی که ممکن است در ایزوگام بوجود آید را شناسایی کند و نسبت به بازرسی از آنها اقدام کند .

بعضی از این خرابی ها عبارت اند از :

  • وجود چروکیدگی و باد کردگی در ایزوگام
  • نشست و خرابی و ترک در سقف و دیوار ها
  • سوراخ شدن ایزوگام به علت وجود وسایل سنگین روی آن مثل کولر
  • سوراخ شدن لایه آلمینیومی در روی آن و ماندن آب زیر آن
  • مراحل ترمیم ایزوگام دچار خرابی

- آسانسور

مدیر ساختمان باید یک زمان معینی را برای بازرسی از آسانسور اختصاص دهد تا از درست بودن و عملکرد صحیح آن مطمئن شود . زمان سرویس آسانسور بستگی به فاکتورهای زیادی همانند نوع ، موارد استفاده و سن آن دارد . مدیر ساختمان برای ایمنی بهتر و درست انجام شدن کار ها می تواند از متخصصین مربوطه یاری بگیرد تا در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی نمایند . باید تمام مواردی که جزء سرویس آسانسور می شود در چک لیست مدیر ساختمان لیست بندی شود و پس از آنالیز و برطرف عیب ، اطلاعات تعمیرات و سرویس کاری را در چک لیست مذکور ثبت نمایند . ثبت این اطلاعات در چک لیست باعث می شود تا تشخیص هر گونه مسئله ای که بعد ها ممکن است برای آسانسور پیش آید آسانتر شود .

روش سرویس آسانسور شامل آنالیز تمامی قسمت های عملکردی آسانسور از جمله راستا حرکت ، سرعت ، تجهیزات اضطراری ، ارتباط تلفنی و عملکرد درب ها می باشد . در اصل ، هر جنبه ای از آسانسور که بر ایمنی و راحتی مسافران در ساختمان شما تاثیر می گذارد ، باید به طور مرتب آنالیز شود . از طرفی مدیر ساختمان باید به تاریخ انقضای بیمه آسانسور نیز توجه داشته باشد تا در مواقع لازم نسبت به تمدید آن اقدام کند.

- حق شارژ ساکنین ساختمان

در چک لیست مدیریت ساختمان ، باید بخشی را به کنترل حق شارژ های دریافت شده اختصاص دهند . مدیر باید معین کند که از کدام واحد ها شارژ دریافت نموده و از کدام ها خیر . بعلاوه باید هزینه های جاری ساختمان مثل هزینه های مربوط به سرایدار، هزینه آب ، برق و گاز مشترک ، هزینه تعمیرات و نگهداری از قسمت های عمومی آپارتمان ، هزینه نگهداری از گیاهان در محوطه عمومی و رسیدگی به باغچه و هزینه اقلام مورد نیاز برای استفاده در بخش های عمومی (مانند تجهیزات نظافت ، تجهیزات الکتریکی و…) معین شود تا هیچ کدام از آنها را قلم نیندازد .

نتیجه گیری

آنچه در بالا ذکر شد مهمترین مواردی بود که باید در یک چک لیست مدیر ساختمان درج شود. علاوه بر این موارد، مدیریت هر ساختمان با توجه به وظایفی که در آن دارد می تواند چک لیست خود را تغییر دهد. بعلاوه مواردی که برای ساختمان به خصوصی ضروری است را به این چک لیست اضافه کند. در کل تهیه چک لیست برای آن است که مدیر ساختمان بتواند به تمامی وظایف خود به موقع رسیدگی کند و چیزی را از قلم نیاندازد تا موجب نارضایتی ساکنین یا آسیب به ساختمان نشود.

پیشنهاد

اپلیکیشن مدیریت ساختمان ، یک ابزار فوق العاده دقیق برای تهیه چک لیست از فعالیتهایی می باشد که مدیر ساختمان باید انجام دهد. آنچه که باید یک مدیر در یک آپارتمان انجام دهد با خبرنگاران به راحتی قابل دسترس است و مدیر می تواند با مراجعه به آن تمامی وظایف خود را مشاهده نماید. علاوه بر آن بعضی وظایف مدیر در ساختمان بصورت اتوماتیک به وسیله خود نرم افزار انجام می گیرد تا ایشان درگیر بعضی مسائل نشود.

دانلود اپلیکیشن خبرنگاران

منبع: هومتیک
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1808

به "تور روسیه: چک فهرست مدیریت ساختمان مسکونی و اداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور روسیه: چک فهرست مدیریت ساختمان مسکونی و اداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید