چرا باید خوراکی هایی که روی آن مگس نشسته را نخوریم

به گزارش ارانیوز، تهران (پانا) - احتمالا برای شما این اتفاق افتاده که در حال خوردن یک کیک خوشمزه، غذای تزیین شده، بیسکویت مربایی و یا میوه شیرینی نقشه می کشید که ناگهان مگس روی آن می نشیند!

چرا باید خوراکی هایی که روی آن مگس نشسته را نخوریم

به گزارش زنجفیل، واکنش شما چیست؟ با دست مگس را دور می کنید و آن خوردنی را به دهان تان می گذارید؟

حالا تحقیقات جدید دانشمندان می گوید که خطرناک ترین کار ممکن را انجام دادید؛ چون مگس ها خیلی بیشتر از آن چیزی که تصور می کنیم؛ بیماری زا هستند.

این تحقیقات نشان می دهند که دو گونه مگس معمولی (که در خانه ها دیده می شوند) و گیاه خوار می توانند ناقل صدها نوع باکتری باشند که غالب شان برای انسان مضر و خطرناک هستند. مگس ها از مدفوع و مواد فاسدشدنی متولد می شوند؛ پس زیاد جای تعجب ندارد که حامل میکروب ها باشند.

در یک مطالعه جدید؛ با کالبدشکافی محتوای روده مگس و تجزیه و تحلیل مواد داخل آن، این نتیجه به دست آمده که این حشره می تواند حامل و ناقل انواع میکروب هایی باشند که برای انسان ها بسیار خطرناک هستند.

این تحقیق جدید می گوید، مگس ها می توانند به انتقال سریع تر یک بیماری کمک کنند یا بیماری ها را سریع تر از یک فرد به فرد دیگری یا از طبیعت به انسان منتقل کنند.

به مگس ها نزدیک نشوید

در این مطالعه؛ محققان نزدیک به 116 مگس گیاه خوار و معمولی از سه قاره را مورد کالبدشکافی و بررسی قرار دادند. این محققات علاوه بر بررسی دقیق مواد داخل معده مگس و انواع میکروب های داخل این مواد؛ دیگر اعضا و جوارح مگس را نیز تجزیه و تحلیل کردند. پاهای مگس ها توانایی بالایی در انتقال و حمل موجودات میکروبی از یک سطح به سطح دیگری دارد.

در این بررسی ها مشخص شده که پاها و بال های مگس بیشترین محل تجمع میکروب ها هستند و بالاترین توانایی را در انتقال آن ها به سطح دیگری برخورداراند. میکروب ها از بال های مگس به عنوان مکانی برای زندگی، تولد، رشد و حرکت به سوی مکان دیگری استفاده می کنند. در یک پرواز مگس، صدها میکروب از یک مکان به مکان دیگری جابه جا می شود.

این بررسی ها نشان می دهد که مگس ها بسیار بیشتر از چیزی که تا کنون تصور می شده؛ ناقل میکروب و باکتری های بیماری زا هستند. در این مطالعه حداقل 15 نوع بیماری میکروبی کشف شده که عامل آن می تواند مگس باشد. برخی از این بیماری ها؛ تا پیش از این؛ هیچگاه تصور نمی شود توسط مگس به انسان منتقل شود.

یک نتیجه دیگر تحقیق؛ تشابه مواد درون معده مگس های معمولی شهری با مگس های گیاه خوار است. بیش از 50 درصد محتویات معده این دو گونه مگس مشابه هم است. به علاوه، مگس هایی که از مزارع جمع آوری شده اند میکروب های کمتری نسبت به مگس های شهری دارند.

نتایج این تحقیق باعث می شوند که درباره خوردن میوه ها و مواد غذایی که مگس روی شان نشسته؛ تجدیدنظر کنیم و با احتیاط چند برابری آن ها را دور بریزیم. همچنین؛ مکان های تجمع مگس ها را برای تفریح یا اقامت موقت در جنگل، حاشیه رودخانه ها و پارک ها انتخاب نکنیم!

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1389

به "چرا باید خوراکی هایی که روی آن مگس نشسته را نخوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید خوراکی هایی که روی آن مگس نشسته را نخوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید