پیشروی های مقاومت یمن در نبرد مأرب، تسلط بر مناطق استراتژیک

به گزارش ارانیوز، خبرنگاران، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: نبرد عظیم مأرب همچنان ادامه دارد و در این میان، ارتش و کمیته های مردمی یمن نیز به پیشروی های خود برای تسلط کامل بر این شهر ادامه می دهند. به همین دلیل، ارتش و کمیته های مردمی یمن دستاورد جدیدی را در نبرد با مزدوران سعودی در استان مأرب واقع در شمال شرق این کشور رقم زده اند. نیروهای یمنی پیروز شدند در مناطق وسیعی از استان مأرب پیشروی نمایند.

پیشروی های مقاومت یمن در نبرد مأرب، تسلط بر مناطق استراتژیک

بخش عمده ای از این پیشروی ها در محور شمالی استان مأرب محقق شده است. طبق آخرین گزارش های میدانی، نیروهای یمنی پیروز شدند در جریان پیشروی های مذکور بر منطقه الجَدافر و همچنین بعضی مناطق اطراف آن در مأرب مسلط شوند. این در حالی است که آنها کنترل یکی از راه های استراتژیک در مأرب را نیز به دست گرفتند.

منابع میدانی اعلام کردند که نیروهای یمنی پس از گذشت ساعت ها درگیری نفس گیر با مزدوران عربستان سعودی پیروز شدند دستاورد میدانی مذکور را در استان مأرب محقق سازند. در حال حاضر، نیروهای یمنی به عملیات خود برای افزایش دامنه پیشروی هایشان در مأرب ادامه می دهند و بر مناطق استراتژیک دیگری نیز مسلط شده اند. طبق گزارش های میدانی، نیروهای ارتش یمن بر دو منطقه راهبردی در وادی ذنه در جنوب شرق صرواح سیطره یافته اند.

در حال حاضر نیز نیروهای یمنی در حال پیشروی به سوی گذرگاه شرقی که استان مأرب را به استان حضرموت در شرق یمن متصل می نماید، هستند. همزمان با پیشروی های گسترده ارتش یمن در جبهه های مختلف نبرد عظیم مأرب، مزدوران سعودی در بعضی مناطق دست به فرار دسته جمعی زده اند. فرار دسته جمعی مزدوران سعودی از نقاطی در مأرب پس از آن رخ داد که شمارش معکوس برای تسلط کامل نیروهای یمنی بر این شهر شروع شد.

افزون بر آنچه که گفته شد، گزارش های میدانی تکمیلی نیز نشان می دهند که مزدوران سعودی در جبهه شمالی مأرب متحمل شکست سنگینی شده اند. در همین ارتباط، منابع محلی گزارش دادند: نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی در جبهه شمالی در نزدیکی شهر مأرب متحمل شکست سنگین شده اند و 13 خودرو زرهی آنها منهدم شده است؛ کما اینکه مزدوران، شمار زیادی از نیروهای خود را از دست داده اند.

بر اساس آنچه که گفته شد، تمامی گزارش های میدانی از دست برتر یمنی ها در تحولات اخیر شهر مأرب، حکایت دارند. درست به همین دلیل است که ائتلاف متجاوز سعودی کوشش دارد تا به وسیله کانال های دیپلماتیک و جلب حمایت های نهادها و سازمان های منطقه ای و بین المللی، فرایند تحولات شهر مأرب را به نفع خود تغییر دهد.

به همین دلیل، اخیراً شاهد آن بودیم که سعودی ها به شورای همکاری خلیج فارس متوسل شدند تا شاید از این رهگذر بتوانند دستاوردی را برای خود در نبرد مأرب کسب نمایند. مواضع خصمانه مقام عالیرتبه شورای همکاری خلیج فارس به خوبی گویای این واقعیت است. نایف فلاح مبارک الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس اخیراً مواضع خصمانه ای را در قبال نبرد عظیم مأرب اتخاذ نموده است.

وی در سخنانی بدون اشاره به جنایت های عربستان سعودی در یمن طی سال های گذشته، خواهان توقف فوری عملیات نیروهای مقاومت یمن در شهر مأرب شده است. این مقام شورای همکاری خلیج فارس همچنین در ادعایی عجیب، نیروهای یمنی را به هدف قرار دادن غیر نظامیان در مأرب متهم نموده است! وی همچنین به جامعه جهانی متوسل شده و از آن خواسته است تا جلوی عملیات نیروهای یمنی در مأرب را بگیرد.

این موضع گیری خصمانه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نشان از آن دارد که عربستان سعودی به جز نبرد نظامی در شهر مأرب، یک جنگ سیاسی تمام عیار را نیز علیه نیروهای مقاومت یمن به راه انداخته است. در واقع، سعودی ها کوشش می نمایند دستاوردی را که در عرصه میدانی از تحقق آن عاجز بودند، در عرصه سیاسی بدان جامه عمل بپوشانند.

با تمامی اینها، سازمان ملل متحد نیز تا به امروز از عمل کردن به وظایف و مسئولیت های ذاتی خود در قبال یمن طفره رفته است. مقامات ارشد این سازمان به جای اینکه به مسئولیت خود در قبال محاصره زمینی، هوایی و دریایی ملت یمن عمل نمایند، همیشه خواهان توقف نبرد در شهر مأرب می شوند؛ نبردی که در واقع، مزدورانِ سعودی و تروریسم تکفیری در این شهر را هدف قرار داده است.

در همین ارتباط، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش أنصارالله یمن تصریح می نماید: سازمان ملل متحد حتی از محکوم کردن تداوم محاصره ملت یمن نیز می ترسد و جرأت چنین کاری را ندارد. مواضع سازمان ملل و جامعه جهانی اینگونه است که آنها از ما می خواهند در مأرب از خود دفاع نکنیم و اجازه دهیم که تروریست های تکفیری آزادانه در این شهر قدم بزنند.

به هر ترتیب، آنچه که واضح به نظر می رسد این است که سلسله پیشروی های گسترده ارتش و کمیته های مردمی یمن در نقاط مختلف شهر مأرب ادامه دارد و اکنون تنها چند گام تا آزادسازی کامل این شهر راهبردی باقی مانده است. این بدان معناست که شمارش معکوس برای پاکسازی کامل شهر مأرب از لوث تروریسم و مزدوران وابسته به ائتلاف سعودی شروع شده و آزادسازی این شهر به مسأله ای قریب الوقوع تبدیل شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1206

به "پیشروی های مقاومت یمن در نبرد مأرب، تسلط بر مناطق استراتژیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشروی های مقاومت یمن در نبرد مأرب، تسلط بر مناطق استراتژیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید