خیانت تازه در فوتبال ایران

به گزارش ارانیوز، در اینکه معنای واژه خیانت در فوتبال ایران تغییر کرده و سمت وسوی دیگری گرفته است، شکی نیست، ولی نمی شود اسم کاری را که هواداران رقیب پرسپولیس کرده اند، خیانت به معنای وطن فروشی گذاشت.

خیانت تازه در فوتبال ایران

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، پرسپولیس در شرایطی به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده که قرار است روز شنبه یعنی 29 آذر برابر اولسان هیوندای از کره جنوبی به میدان برود تا شاید طلسم ناکامی تیم های ایرانی در فتح لیگ قهرمانان آسیا را بشکند. سرخ های تهرانی پیش از این در سال 2018 هم به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدند که در آن فینال در جریان بازی رفت و برگشت به کاشیما باختند و به عنوان نایب قهرمانی بسنده کردند. حالا، اما با وجود محرومیت چندین بازیکن کلیدی این باشگاه، پرسپولیسی ها امید زیادی یادی دارند که این بار با عبور از سد اولسان برای اولین بار در تاریخ، نامشان را به عنوان تیمی ایرانی که لیگ قهرمانان آسیا را برده ثبت کنند.

با وجود آنکه زمان زیادی تا شروع آن دیدار سرنوشت ساز باقی نمانده، کری خوانی در فضای داخلی به اوج رسیده و هواداران پرسپولیس و استقلال بحث داغ و تا حدودی عجیب به راه انداخته اند که گل سرسبدشان دو واژه نه چندان پسندیده وطن فروشی و خیانت است؛ در این مورد خاص، پرسپولیسی ها رسما استقلالی ها را به خیانت متهم می کنند و می گویند با کار هایی که می کنند نه هواداری از تیم بلکه خیانت به کشور را رواج می دهند. تولد این واژه (خیانت) در حالی در چندماه اخیر تبدیل به نقل محافل شده که این بار کاربردش کاملا متفاوت شده است!

پرسپولیس میبره یا اولسان؟ هرکی درست بگه موتور برقی مال اونه

پرسپولیس میبره یا اولسان؟ هرکی درست بگه موتور برقی مال اونه

خیانت در فوتبال قدیمی ایران!

واژه خیانت در فوتبال ایران قدمت طولانی دارد؛ البته که شبیه به کاربرد امروزی اش نبوده، ولی رایج و حتی تا همین اواخر هم پرکاربرد بوده است؛ بیشترین جایی که از واژه خیانت در فوتبال ایران استفاده شده کوچ ستاره های استقلال و پرسپولیس به تیم رقیب است؛ یاغی هایی که سودای بازی کردن در دو تیم را به سر انداختند همیشه از سوی هواداران تیم نخست به عنوان خائن قلمداد می شدند. موردی که البته برگرفته از کری خوانی و هواداری سفت و سخت از باشگاه بود.

دیگر نمونه هایی که از خیانت در فوتبال ایران رواج پیدا کرده مربوط به اتفاقاتی است که درون یک باشگاه رخ داده است؛ می شود نمونه اش را به دو دسته کلی تقدیم کرد: اولی چیزی شبیه به زیرآبی دستیاران برای دریافت جای سرمربی است و دیگری هم کم کاری و تبانی بازیکنان برای شکست تیم و دست آخر اخراج مربی! برای این دو فعل، فارغ از اینکه درستی و نادرستی اش اثبات شده باشد، از واژه خیانت استفاده شده است. مرحوم ناصر حجازی، در یکی از معروف ترین گفت وگوهایش به خیانت بازیکنان برای اخراجش از تیم اشاره کرد. او که آن زمان هدایت استقلال را بر عهده داشت، بعد ها فاش کرد که خیانت چند نفر از بازیکنانش باعث شکست استقلال برابر سایپا و در نهایت اخراجش از باشگاه شد. من همه بازیکنان استقلال را متهم نمی کنم. تعدادی از شاگردانم واقعا با جان و دل برایم بازی کردند و بعضی از آن ها هم اشتباهاتی داخل زمین داشتند که ناشی از خستگی و سهوی بود، اما صراحتا می گویم بعضی از بازیکنان استقلال در مسابقه با سایپا به من خیانت کردند. آن ها تعمدا کم فروشی کردند تا تیم شکست بخورد و من برکنار شوم.

ظهور پرچم ژاپن در ورزشگاه های ایران!

با وجود استفاده از واژه خیانت در فوتبال ایران، تقریبا از دو سال قبل به این طرف، این واژه تغییر کاربری داده و دیگر، همنشین کلمه وطن فروشی شده است؛ اگر قرار باشد تاریخ مشخصی برای تولدش در نظر گرفت باید به شکست پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر کاشیما اشاره کرد. بعد از آن شکست، هواداران رقیب باشگاه پرسپولیس هم زمان با بازی تیم هایشان در ورزشگاه های ایران، پرچم ژاپن را به اهتزاز درآوردند تا از این طریق، خرسندی شان از شکست پرسپولیس در آسیا را نشان دهند.

این رفتار با واکنش تند هواداران پرسپولیس همراه بود و آن ها رقبا را متهم به وطن فروشی می کردند. به عقیده پرسپولیسی ها حضور تیمشان در فینال نه یک بازی باشگاهی معمولی بلکه یک جدال ملی بود و رفتار آن هایی که با پرچم ژاپن وارد ورزشگاه شده اند، مصداق شاخص وطن فروشی است. گرچه هواداران رقیب با این استدلال که اهتزاز پرچم ژاپن اعتراض به تبعیض زیاد به سود پرسپولیس است، سعی کردند اقدامشان را توجیه کنند، ولی هرگز اهتزاز آن پرچم با رفتار محبت آمیز ای از سوی هواداران پرسپولیس روبه رو نشد.

از ژاپن به عربستان

اگرچه بعد از چندی، دیگر خبری از اهتزاز پرچم ژاپن در ورزشگاه های ایران نبود و کمتر واژه خیانت هم به گوش می رسید، ولی با اتفاقاتی که در دوره جاری لیگ قهرمانان آسیا رقم خورده این واژه بیش از هر زمان دیگری در تاریخ فوتبال ایران به گوش رسیده است. ماجرا مربوط به برتری پرسپولیس برابر النصر در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا بود؛ جایی که سرخ ها با برتری برابر رقیب متمول عربستانی جواز صعود به فینال را دریافتد. اندکی بعد از آن دیدار، اما هواداران منتسب به باشگاه استقلال به صفحات مجازی باشگاه النصر و ای اف سی رفتند و خبر دادند که پرسپولیسی ها در جذب بازیکن تخلف کرده اند و آن ها باید از حضور در فینال منع شوند. این موضوع آن قدر ابعاد گسترده ای پیدا کرد که پایه گذار شکایت جدی باشگاه النصر از پرسپولیس شد.

حتی همین حالا که چیزی تا شروع فینال لیگ قهرمانان آسیا نمانده است، عربستانی ها امیدوار هستند فینال به تعویق بیفتد تا دادگاه عالی ورزش به شکایتشان از باشگاه پرسپولیس رسیدگی کند. اگرچه پرسپولیسی ها با رد چنین ادعایی شکایت باشگاه عربستانی را پوچ و بی مورد دانستند، ولی فراموش نکردند وقت و بی وقت از واژه خیانت استفاده کنند و رقیب سنتی شان را در مظان اتهام قرار دهند. این بار برخلاف هواداران پرسپولیس، استفاده از واژه خیانت به ادبیات مسئولان ورزش هم کشیده شد. مهدی علی نژاد، معاون وزارت ورزش، یکی از مسئولان ورزشی ایران بود که راپرت ها از داخل ایران را خیانت توصیف کرد. حتما این کار تخلف و خیانت به کشور است و هیچ شائبه ای در آن نیست. من هم از دستگاه های نظارتی می خواهم به این موضوع ورود کنند. به طورکلی وقتی ما در مقابل تیم های عربستانی قرار می گیریم، همه باید پشت هم باشیم و کری های داخلی مربوط به خانواده است.

علاوه بر مسئولان ورزش، این بار پیش کسوتان پرسپولیس هم وارد گود شدند و از چنین رفتاری شاکی شدند؛ کلانی یکی از همان پیش کسوتان مشهوری است که چنین اقدامی را خیانت به کشور توصیف کرد. یک سری از افراد واقعا نسبت به مملکت خائن هستند نه فقط نسبت به پرسپولیس. یک عده ای که علیه پرسپولیس گزارش می دهند، واقعا خائن به این مملکت و مردمش هستند. نام پرسپولیس در تورنمنت اخیر به عنوان یک باشگاه نبود بلکه کننده یک ملت ایران بود. همان طور که استقلال، سپاهان و شهرخودرو کننده ایران بودند و برای ما حکم تیم ملی را دارند. حالا اگر این کارشکنی ها از سوی خارجی باشند، قابل هضم است، اما از خیانت نباید گذشت و کسانی که این کار را انجام داده اند باید تحت پیگیرد قانونی قرار بگیرند.

عیسی هم قربانی خیانت شد!

پرسپولیسی ها نه فقط شکایت النصر از باشگاه بلکه محرومیت شش ماهه عیسی آل کثیر از فوتبال را هم مربوط به همین خیانت های داخلی می دانند؛ به عقیده آن ها هواداران رقیب پرسپولیس با ارائه گزارش های کامل به AFC شادی گل عیسی آل کثیر در لیگ قهرمانان آسیا را سابقه دار توصیف کرده و از مسئولان این کنفدراسیون خواسته اند مهاجم پرسپولیس را محروم کند. پرسپولیسی ها در یکی، دو نوبت با منتشرکردن اخباری از کانال های مجازی استقلالی ها و ادمین های آن ها که شادی های عیسی را فاشیستی و نژادپرستی توصیف کرده و خواستار انتشار گسترده عکس هایش در فوتبال ایران و رساندن آن به دست AFC بودند، می خواستند نشان دهند که محرومیت بهترین مهاجم شان هم کار هواداران رقیب و خیانت آن ها به این باشگاه بوده است. البته به زعم هواداران پرسپولیس این موارد نه خیانت به پرسپولیس بلکه خیانت به فوتبال ایران است.

حالا نوبت به کره رسیده است!

حالا که داستان شکایت النصر از پرسپولیس تقریبا تمام شده است، این بار پرسپولیسی ها اعتقاد دارند خیانت استقلالی ها همچنان ادامه دار است؛ استدلال تازه آن ها حمایت هواداران و تعدادی از پیش کسوتان این باشگاه از تیم اولسان هیوندای کره است؛ آن ها به تازگی با انتشار پست اینستاگرامی مهدی فنونی زاده، یکی از قدیمی های استقلال، دوباره رفتار خائنانه رقیب را گوشزد کرده اند. مهدی فنونی زاده به تازگی پستی منتشر کرده و با حمایت از تیمِ کره ای رقیب پرسپولیس در فینال آسیا نوشته است: به امید برد تیم اولسان و باخت تیم سلطانی فر. انتشار این پست واکنش های منفی متعددی درپی داشته و حتی بعضی آن را پست ضدمنافع ملی توصیف کرده اند.

آیا خیانتی رخ داده است؟

در اینکه معنای واژه خیانت در فوتبال ایران تغییر کرده و سمت وسوی دیگری گرفته است، شکی نیست، ولی نمی شود اسم کاری را که هواداران رقیب پرسپولیس کرده اند، خیانت به معنای وطن فروشی گذاشت. پرواضح است که آن ها دل خوشی از موفقیت پرسپولیس ندارند و در این راه ممکن است. اعتراضشان را به شیوه های مختلف نشان دهند. همین حالا هواداران تیم پوهانگ کره در دیدار فینال هوادار پرسپولیس ایران هستند و طبیعی است که استقلالی ها هم نخواهند پرسپولیس قهرمان آسیا شود. البته که پیش تر در همان دیدار جنجالی پرسپولیس- النصر، هواداران تیم الهلال با انتشار پست های مختلف در فضای مجازی از پرسپولیس حمایت کردند و حتی با راه اندازی هشتگ کلنا-بیروزی یا کلنا-بیرسبولیس در دیدار برابر النصر، نشان دادند که هوادار تیم ایرانی هستند.

شرق

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1079

به "خیانت تازه در فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیانت تازه در فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید