پمپی مشرق زمین؛ نمایش قربانیان زلزله 4000 سال پیش چین برای اولین بار

به گزارش ارانیوز، قربانیان زلزله ای که لایجای در استان چینگ های در بالادست رود زرد در چین را لرزانده بود، از سال 2015 در موزه ویرانه های لایجای به معرض نمایش گذشته شده اند.

پمپی مشرق زمین؛ نمایش قربانیان زلزله 4000 سال پیش چین برای اولین بار

به گزارش راهنماتو، این منظره ای است که به قول روزنامه چاینا دیلی اشک به چشم هر بازدید نماینده ای می آورد، چراکه قربانیان از ترس همدیگر را بغل نموده اند و زنان بچه های کوچک را به منظور محافظت از آن ها در آغوش گرفته اند.

مثل قربانیان پمپی، شهری رومی که بر اثر انفجار کوه آتش فشانی وزویوس در سال 79 بعدازمیلاد به ویرانه تبدیل شد، ساکنان لایجا نیز در همان حالتی که در لحظه مرگ در آن بودند، حفظ شده اند. درحالیکه کیفیت انسانی اجساد پمپی به علت ریزش خاکستر و گدازه های آتش فشانی حفظ شده است، اسکلت های لایجا وحشت را عریان نمایش می دهند.

فاجعه عصر مفرغ

این فاجعه به واسطه رانش گل که زلزله مسبب آن بود رخ داد و یک ساختمان را با تمام کسانی که داخل آن بودند با خاک یکسان کرد. این ساختمان یک خانه خانوادگی بود که ساکنان اش به امید نجات در آن پناه گرفته بودند. بقایای یک زن و کودک، که احتمالاً پسر است، در کنار یک دیوار حفظ شده است. جمجمه زن به سمت بالا واقع شده است و او کودک را احاطه نموده است.

زن و کودک دیگری با حالت مشابه بدن در طبقه بالا دیده می گردد و اسکلت های دو کودک که به بزرگسالی چسبیده اند در کنار یکی دیگر از دیوار ها دیده می گردد. آدم های این ساختمان به عصر مفرغ و فرهنگ کی جی یا تعلق داشتند که یعنی بقایای آن ها 4000 سال قدمت دارد. زلزله در سال 2000 قبل ازمیلاد این ناحیه را لرزاند.

پمپی مشرق زمین

شهر بدشانس لایجا اکنون با لقب پمپی مشرق زمین معروف شده است. درست مثل پمپی، همه محوطه لایجا نیز به علت فاجعه ناگهانی تصویری ثابت از زمان را نشان می دهد و اشیاء باستانی و ویژگی های روستای عصر نوسنگی همان طور که در لحظه فاجعه بود، حفظ شده است. این فرصتی نادر برای باستان شناسان فراهم نموده تا بتوانند ابعاد زندگی روزمره و رفتار مردمان فرهنگ کی جی یا را مطالعه نمایند.

اشیاء باستانی کشف شده در محل شامل چندین آینه، چاقوی سنگی و استخوان های اوراکل است که به منظور عبادت از آن ها استفاده می شده است. ساکنان لایجا نخستین بار در سال 2000 در یک سکونتگاه زیرزمینی کشف شدند که بعداً معین شد پایه یک غار بادرفتی و یکی از چندین سکونتگاهی است که در آن مردمان هم در غار و هم در خانه ها زندگی می کردند.

کاشف به عمل آمد که یکی از اشیاء باستانی مکشوفه در این محل قدیمی ترین نودل در چین بوده که از آرد گندم درست شده بوده است. یک سکوی قربانی نیز درست در وسط شهر واقع شده است که محل قبر کاهن شهر است که با چندین شیء یشمی تزئین شده است.

فرهنگ کی جی یا

فرهنگ کی جی یا یکی از نخستین فرهنگ های عصر مفرغ بود که در حدود 2200 قبل ازمیلاد تا 1600 قبل ازمیلاد در بالادست رود زرد در چین وجود داشت. نام این فرهنگ را از محوطه باستانی کی جیا پینگ در استان گانسو، جاییکه نخستین اشیاء باستانی در آن کشف و شناسایی شدند، گرفته اند. این فرهنگ به عنوان یکی از نخستین فرهنگ های چینی که آغاز به گداختن مفرغ کرد مورد توجه قرار گرفته است و نشانه ای از یک دوران گذار مهم از عصر نوسنگی به عصر مفرغ در چین است.

فرهنگ کی جی یا به خاطر سفال هایش که اغلب سطح شان رنگ شده و داخل شان سیاه یا قهوه ای مایل به قرمز براق است، معروفیت دارد. قسمتی از خانه های فرهنگ کی جی یا معمولاً گوال های زیرزمینی بود و جامعه آن ها احتمالاً قبیله ای بوده و نگه داری از دام یکی از مهم ترین بخش های اقتصاد آن ها را تشکیل می داده است. سایت باستان شناسی لایجا یکی از مهم ترین سایت های فرهنگی کی جی یا است. فرهنگ لایجا نقشی مهم در روز های آغازین توسعه منظره فرهنگی و فنی چین باستان ایفا کرد.

چهره منجمد شده قربانیان لایجا در آخرین لحظات زندگی، قدرت و پیش بینی ناپذیری طبیعت را به خشن ترین شکل ممکن یادآوری می نماید. با این حال، خوب ماندن این اجساد برای باستان شناسان و تاریخ نگاران فرصتی بی نظیر فراهم آورده تا به گذشته نقب بزنند و درباره زندگی روزمره، آیین ها و فرهنگ عصر مفرغ مردمان کی جی یا بدانند.

لایجا، یا همان پمپی مشرق زمین، امروز هم یادبودی غم انگیز برای مردمانی است که هزاران سال قبل نابود شدند و هم چراغ دانشی است که به دوره ای مهم از تاریخ چین نور می اندازد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1966

به "پمپی مشرق زمین؛ نمایش قربانیان زلزله 4000 سال پیش چین برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپی مشرق زمین؛ نمایش قربانیان زلزله 4000 سال پیش چین برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید