نگاهی به 30 میلیون سال پیش با تلسکوپ هابل

به گزارش ارانیوز، تلسکوپ فضایی هابل پیروز به ثبت تصویری از یک ابرنواختر شد که مربوط به 30 میلیون سال پیش است.

نگاهی به 30 میلیون سال پیش با تلسکوپ هابل

به گزارش خبرنگاران، آخرین عکس هابل نمایی جانبی از کهکشان UGC 2890 را به ثبت رساند که در فاصله 30 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی زرافه (Camelopardalis) واقع شده است. UGC 2890 مانند کهکشان راه شیری، مارپیچی با یک برآمدگی مرکزی و قرص ستاره دار در حال چرخش است.

در سال 2009، اخترشناسان یک انفجار فوق العاده پرانرژی را در کهکشان مشاهده کردند؛ که به این علت به وجود آمد که یکی از ستاره های آن که 11 تا 15 برابر جرم بیشتری از خورشید داشت سوختش تمام شد و به عنوان یک ابرنواختر منفجر شد. (البته این ابرنواختر در سال 2009 منفجر نشد؛ با توجه به اینکه UGC در فاصله 30 میلیون سال نوری از ما واقع شده است، ما شاهد اتفاقاتی هستیم که 30 میلیون سال پیش در آنجا اتفاق افتاده است.)

ستاره شناسان از چندین تلسکوپ اروپایی در فنلاند، ایتالیا، اسپانیا و اسلواکی برای مطالعه این ابرنواختر از 30 مارس 2009 درست روز بعد از کشف آن تا نوامبر همان سال استفاده کردند. چهارده سال پس از انفجار ابرنواختر، هابل به بقایای این رویداد کیهانی نگاه نموده است.

هابل برای گرفتن این تصویر از دوربین پیشرفته خود (ACS) استفاده نموده است. به گفته ناسا، ابزار ACS قادر است اجرام اعماق آسمان را در طیف وسیعی از طول موج ها از ماوراء بنفش تا مادون قرمز نزدیک ببیند و کهکشان UGC 2890 را آبی با رشته هایی از گرد و غبار قرمز تیره نشان می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 فروردین 1402 بروزرسانی: 17 فروردین 1402 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1928

به "نگاهی به 30 میلیون سال پیش با تلسکوپ هابل" امتیاز دهید

1 کاربر به "نگاهی به 30 میلیون سال پیش با تلسکوپ هابل" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به 30 میلیون سال پیش با تلسکوپ هابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید