مشهد تحت پوشش اینترنت نسل پنجم نهاده شد

به گزارش ارانیوز، وزیر ارتباطات از افتتاح اینترنت نسل پنجم در شهر مقدس مشهد اطلاع داد.

مشهد تحت پوشش اینترنت نسل پنجم نهاده شد

محمدجواد آذری جهرمی - یکشنبه شب - در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در شب میلاد امام جواد (ع)، حرم مطهر رضوی و همچنین کارخانه نوآوری مشهد، تحت پوشش تلفن همراه نسل پنجم و اینترنت پرسرعت 5G همراه اول نهاده شد.

وزیر ارتباطات گفت: فردا رونمایی اصلی انجام خواهد شد و مشترکین همراه اول در مشهد نیز از این نعمت برخودار خواهند شد.

لازم به ذکر است اولین شبکه نسل پنجم ارتباطی ایران مردادماه سال جاری، توسط وزارت ارتباطات و به صورت پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شد.

مرحله اول این تکنولوژی به صورت پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شده و پس از طرح پایلوت، پنج نقطه از شهر تهران با مشارکت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به نسل پنجم ارتباطات مجهز شدند. ادامه این فرایند تا تجهیز کامل کشور در دستور کار اپراتورها قرارگرفت. چند شب قبل شیراز و امشب شهر مشهد به اینترنت نسل پنجم متصل شدند.

فرآیند مطالعاتی 5G از دو سال قبل شروع و بر اساس آن نقشه راه طراحی و تدوین شد. نسل پنجم شبکه ارتباطات، صرفاً یک زیرساخت ارتباطی نیست. فناوری 5G بسترساز زیست بوم داخلی برای اقتصاد است که می تواند محرک اصلی پیشرفت اقتصاد دیجیتال باشد. زیست بومی که کاربردهای فراوان دارد.

یکی از کاربردهای مهم نسل پنجم ارتباطات بحث جراحی از راه دور است که پس از پیاده سازی کامل نسل پنجم ارتباطات می تواند ارائه خدمت به صورت عادلانه در همه نقاط جغرافیایی کشور را فراهم کند. در این کاربرد فایو جی، تأخیر نقش حیاتی بر موفقیت آمیز بودن عمل دارد.

ورود به بحث خودروی هوشمند و خودران که تحولات تکنولوژی در جهان نشان داده که این اتفاق خواهند افتاد. این که آمادگی لازم برای این کار را داشته باشیم نکته بسیار حائز اهمیت است. اکنون بعضی از صنایع از ظرفیت هایی که هوش مصنوعی ایجاد نموده است، استفاده می نمایند اما فایو جی این ظرفیت را فراهم می نماید که به جای ربات بتوان از ربات همکار (Cobot کبات) استفاده کرد. تعداد زیادی ربات که می توانند با همکاری یکدیگر محصولی را فراوری نمایند. این به شدت بهره وری را افزایش خواهد داد.

بحث راه اندازی نسل پنجم تلفن همراه، در راستای اسناد بالادستی شامل اسناد معماری کلان و اهداف شبکه ملی اطلاعات قرار گرفته است و جزو مصوبات شورای عالی فضای مجازی است. ،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1199

به "مشهد تحت پوشش اینترنت نسل پنجم نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهد تحت پوشش اینترنت نسل پنجم نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید