قابلیت نو گوگل مپ که خبرساز شد!

به گزارش ارانیوز، اواخر سال 2021 بود که گوگل قابلیت جدیدی را به اپلیکیشن گوگل مپ خود اضافه نمود.

قابلیت نو گوگل مپ که خبرساز شد!

به گزارش دیجیاتو، اواخر سال 2021 بود که گوگل قابلیت تازهی را به اپلیکیشن گوگل مپ خود افزود. با یاری این قابلیت، رانندگان می توانند در کنار سریع ترین مسیر تا مقصد، مسیری را که باعث فراوری کمترین مقدار آلایندگی می گردد، انتخاب نمایند. حالا گوگل آماری منتشر نموده که نشان می دهد از آن تاریخ تا به امروز، این قابلیت از ورود 1.2 میلیون تن دی اکسید کربن به جو، جلوگیری نموده است.

برای درک بهتر باید گفت این مقدار کاهش دی اکسید کربن مشابه حذف یا عدم تردد 250 هزار خودروی درون سوز در جاده ها و خیابان ها به مدت یکسال است. در تحقق این آمار رانندگان نیز نقش مهمی دارند، چرا که آن ها انتخاب نموده اند از مسیری سبزتر به مقصد خود برسند.

قابلیت تازه گوگل برای یاری به محیط زیست، ابتدا در آمریکا در دسترس نهاده شد. اما حالا کاربران گوگل مپ در کشور های دیگری مثل کانادا، مصر و 40 کشور اروپایی می توانند از این قابلیت استفاده نمایند. بد نیست اشاره کنیم این قابلیت با یاری یادگیری ماشینی، مسیری را که کمترین مصرف سوخت را دارد، به راننده پیشنهاد می نماید.

نکته جالب اینکه رانندگان می توانند نوع پیشرانه خودروی خود را از بین گزینه های بنزینی، دیزلی، هیبریدی و برقی انتخاب نمایند. در این حالت الگوریتم های اپلیکیشن گوگل مپ بهینه تر عمل خواهند کرد. برای مثال در این الگوریتم ها تعریف شده که موتور های دیزلی هنگام حرکت در سرعت های اتوبانی کمترین آلایندگی را دارند و پیشرانه های هیبریدی در سرعت های پایین بهینه تر هستند.

اپلیکیشن گوگل مپ قابلیت های ویژه ای برای خودرو های برقی و هیبریدی شارژی دارد. این اپلیکیشن اطلاعاتی کاربردی از قبیل مکان ایستگاه های شارژ، نوع پورت و تعداد پورت های آزاد و سرعت شارژ را نمایش می دهد.

جلوگیری از فراوری 1.2 میلیون تن دی اکسید کربن یک دستاورد بزرگ محسوب می گردد. اما این رقم در مقایسه با مقدار دی اکسید کربنی که فعالیت های گوگل آزاد نموده، خیلی کمتر است. بر اساس آخرین گزارش های مربوط به مسائل محیط زیستی خود گوگل، در سال 2022 این کمپانی 10 میلیون تن دی اکسید کربن وارد جو زمین نموده است. چنین رقمی معادل آلودگی ناشی از فعالیت 25 نیروگاه گازی است.

بر اساس برنامه ریزی های گوگل، مقدار آلایندگی این شرکت تا سال 2030 باید به نصف رقم کنونی برسد. در سال 2018 این غول اینترنتی، 13.6 میلیون تن دی اکسید کربن وارد جو نموده؛ با مقایسه این رقم با تازه ترین آمار، به نظر می رسد شتاب پیشرفت گوگل در زمینه کاهش آلایندگی خیلی بالا نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1402 بروزرسانی: 12 مرداد 1402 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1976

به "قابلیت نو گوگل مپ که خبرساز شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قابلیت نو گوگل مپ که خبرساز شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید