شهری که قدمت تمدن آن به دوره هخامنشیان برمی گردد

به گزارش ارانیوز، نقطه نقطه ایران راوی داستان های تاریخی جذاب و به یاد ماندنی هستند. به گونه ای که به نظر می رسد می توان با دقت در چگونگی شکل گیری هر کدام از آن ها یک کتاب نوشت. ما در این گزارش به یکی از شهر های استان بوشهر سفر می کنیم و لحظاتی هر چند کوتاه را به صورت مجازی در این شهر می گذرانیم.

شهری که قدمت تمدن آن به دوره هخامنشیان برمی گردد

سعدآباد یکی از شهر های استان بوشهر است. این شهر که در مرکز بخش سعدآباد شهرستان دشتستان واقع شده، در گذشته با نام های توج، توز و محمدآباد شناخته می شد.

در خصوص تاریخچه شهر سعدآباد باید گفت، قدمت تمدن و شهرنشینی در منطقه سعدآباد به دوره هخامنشیان بازمی گردد. شهر سعدآباد در عصر ساسانی رونق داشت. این شهر پس از ورود اسلام به ایران و تا سده ششم قمری نیز اعتبار خاصی داشت.

شهر سعدآباد تا قرن چهارم هجری قمری همچنان جایگاه خود را در میان شهر های پررونق حفظ کرده بود، اما پس از آن به دلایلی نامعلوم و به صورت تدریجی از رونق افتاد. حاج محمد قطیف در اوایل سلطنت سلطان حسین صفوی به دشتستان کوچ کرد و با همراهانش به حوالی سعداباد امروزی رسید. او با آگاهی، از نزدیکی منطقه به رود شاهپور باغ هایی را احداث و یک جوی عظیم را بنا کرد. این جوی با نام حاج مهدی، پسر حاج محمد قطیف شناخته شد.

بعد ها اسماعیل خان شبانکاره که یک دوره مالک بلامنازع محمدآباد بود، این شهر را به پاس قدردانی از سعدالملک مافی وزیر ناصرالدین شاه، سعدآباد نامید.

از جاذبه های گردشگری سعدآباد می توان به کاخ بردک سیاه، آثار باقی مانده از شهر توز، غار های سنگی چهل خانه، قلعه تاریخی زیراه، شهر تموکن، تل خندق، قبرستان تاریخی بور و آثار باقی مانده از سد شهر سبا اشاره کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 937

به "شهری که قدمت تمدن آن به دوره هخامنشیان برمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهری که قدمت تمدن آن به دوره هخامنشیان برمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید