خیابانی موزه دار شد ، روایت دیگری از مشروطه در تبریز ، تصاویر این موزه جدید را ببینید

به گزارش ارانیوز، فاز نخست خانه - موزه شیخ محمد خیابانی، از مجاهدان نهضت مشروطه و از سران نهضت آزادیستان در خانه تاریخی آن عالم مبارز در تبریز افتتاح شد.

خیابانی موزه دار شد ، روایت دیگری از مشروطه در تبریز ، تصاویر این موزه جدید را ببینید

خبرنگاران: خانه شیخ محمد خیابانی در تبریز به موزه تبدیل شد و حالا تبریز بخش دیگری از فعالیت های دوره مشروطه را با موزه ای تازه روایت خواهد نمود. تبریز جزو مهدهای مشروطه خواهی بوده و شخصیت های فراوانی در این شهر فعالیت داشته اند که تبدیل خانه های آنها به موزه، داستان مشروطه و مقاومت در تبریز را به نمایش خواهد گذاشت.

ناصر شفیعی نویسنده کتاب شیخ محمد خیابانی معقتد است اگر شیخ محمد خیابانی قیام نمی کرد، مشروطیت از بین می رفت.

ناصر شفیعی، محمد خیابانی را از پایه گذاراران انجمن ایالتی و ولایتی معرفی می نماید و می گوید: هیچ گاه قدر شیخ محمد خیابانی آن چنان که شایسته است دانسته نشده و وی همچنان مهجور مانده است. اندیشه شیخ محمد خیابانی در یک جمله چنین است اندیشه باید، با توپ و تفنگ نمی توان کشور را نگه داشت.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در آیین افتتاح خانه - موزه خیابانی گفت: خانه موزه ها فقط کالبدی برای نمایش بخشی از تاریخ نیستند، بلکه این مجموعه ها، خانه های افراد مطرح سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و برای شناساندن بخشی از تاریخ و هویت این سرزمین به آیندگان ضروری هستند و به همین جهت به موزه تبدیل می شوند. تبریز و آذربایجان مهد پرورش بزرگانی بود که بر عصرهای فرهنگی و اجتماعی ما تاثیرگذار بودند.

او با اشاره به احیای خانه های بزرگانی چون پروین اعتصامی، ستارخان سردار ملی، علی میسیو، ختایی و … گفت: در خانه - موزه شیخ محمد خیابانی، ارائه بعضی اسناد، تصاویر و اطلاعات تاریخی مربوط به این مجاهد نستوه، کوششی در راستای بزرگداشت یاد و نام این مبارز نام آشنا است و به دلیل اقدامات و خدمات بی شمار شیخ محمد خیابانی، سال ها کوشش در راه مشروطیت، کوشش در راستا حفظ استقلال و تمامیت ارضی ایران و تأمین آزادی سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی کشور، بازآفرینی خانه وی بسیار مهم و ضروری بود.

آبدار با بیان اینکه تاکنون فاز نخست این خانه موزه آماده بازدید علاقمندان شده و کوشش می کنیم اسناد ارزشمند زیادی در این باره جمع آوری و در معرض مردم قرار دهیم،اظهار کرد: محتوایی ارزشمند و جذاب از اسناد نویافته و تندیس های مربوط به سران نهضت آزادیستان در این خانه موزه به نمایش در آمده و در کوشش هستیم تا آرشیو پژوهشی غنی و قابل استنادی نیز برای پژوهشگران و محققان عرصه مطالعات تاریخ معاصر ایران در این خانه موزه فراهم کنیم.

ایرنا نوشت: خانه موزه شیخ محمدخیابانی در خیابان بهشتی (منصور سابق) تبریز، بنایی به یادگار مانده از دوره قاجار با معماری زیبا و دانشین ایرانی- اسلامی بوده است که فاز نخست آن همزمان با نود و نهمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی با حضور مسئولان، استادان و صاحب نظران در تبریز به بهره برداری رسید و به مجموعه موزه های 19 گانه کهن شهر تبریز افزوده شد.

این خانه که در انتهای کوچه ای تنگ و باریک در ضلع شمال شرق مسجد تاریخی کریمخان واقع شده، با پنجره های چوبی قدیمی و معماری آجری گره چین تاریخی خود، یادآور رشادت ها و سخنوری های آتشین شیخ محمد خیابانی در مخالفت با التیماتوم روسیه برای اشغال خاک کشورمان در دومین دوره مجلس شورای ملی و نیز قرارداد 1917 وثوق الدوله با انگلیس در بیش از 100 سال قبل است.

این خانه تاریخی روزگاری، محل اجتماع شیخ و یارانش برای نقش بر آب کردن قرارداد ننگین وثوق الدوله با انگیس ها برای سلطه بی چون و چرای روباه پیر بر سازمان اقتصادی و نظامی ایران زمین بود.

تصاویری از این موزه را در زیر ببینید:

عکس ها: سیده مریم یوسفی - ایرنا

منبع: چمدان
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 41

به "خیابانی موزه دار شد ، روایت دیگری از مشروطه در تبریز ، تصاویر این موزه جدید را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیابانی موزه دار شد ، روایت دیگری از مشروطه در تبریز ، تصاویر این موزه جدید را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید