خودروهای بدون پلاک درب کارخانه، مصداق احتکار خواهند بود

به گزارش ارانیوز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مردم نباید خودروهای فاقد پلاک را از پارکینگ خودروسازان خارج نمایند، گفت: این خودروها به منزله احتکار تلقی شده و مسئولیت آن با خودروسازان خواهد بود.

خودروهای بدون پلاک درب کارخانه، مصداق احتکار خواهند بود

به گزارش ارانیوز، عباس تابش در تبادل نظر با مهر در مورد آخرین شرایط ساماندهی بازار خودرو گفت: متعاقب تصمیم ستاد تنظیم بازار در مقابله با محتکران خودرو، گشت بازرسی این سازمان ضمن انجام بازرسی های هدفمند و مراجعه به پارکینگ های عمومی و خصوصی تعداد متنابهی از این قبیل اماکن را که در آنها خودروهای زیادی دپو شده اند را شناسایی کرده اند که این تیم های بازرسی به محض شناسایی خودروهای صفر کیلومتر دپو شده، ضمن تنظیم صورتجلسه بازرسی به متصدیان پارکینگ های خودرویی اعلام می دارند که به صاحبان خودرو ابلاغ نمایند که ظرف مدت یک هفته نسبت به معین تکلیف خودروی پارک شده اقدام نمایند.

خودروهای بدون پلاک درب کارخانه، مصداق احتکار خواهند بود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در صورتیکه ماشین های صفر کیلومتر برای استفاده شخصی باشد، باید سریعاً پلاک شده و در غیر این صورت برای فروش به بازار عرضه گردند؛ لذا هرگونه دپوی بلاوجه خودرو صفر کیلومتر در پارکینگ ها تخلف محسوب شده و در این راستا پرونده متشکله برای رسیدگی به شعب تعزیرات ارسال خواهد گشت.

وی توضیح داد: پس از انقضای مهلت فوق، نگهداری خودرو در این مراکز در حکم احتکار بوده و پرونده تخلف تنظیم شده به مراجع تعزیری و قضائی ارسال می گردد.

به گفته تابش، سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان طی ابلاغیه ای به شرکت های خودروساز اعلام کرده از تاریخ این ابلاغیه، هرگونه تحویل خودرو به خریداران بدون پلاک و یا تحویل دستی پلاک ممنوع و ضروری است پلاک مذکور قبل از تحویل خودرو به مشتری بر روی آن الصاق گردد؛ در غیر این صورت خودرو مذکور به عنوان مصداق خودرو احتکاری مشمول قانون خواهد شد.

مسئولیت ناشی از تحویل خودروی بدون پلاک با خودروسازان خواهد بود

وی گفت: مسئولیت ناشی از عدم اقدام به موقع در این زمینه بر عهده شرکت خودروساز ذیربط بود و در صورت وجود و رؤیت خودروهای فاقد پلاک در محل نمایندگی و یا پارکینگ های عمومی، به عنوان مصداق احتکار، اقدامات قانونی در این خصوص انجام و شرکت خودروساز به همراه سایر ذینفعان به عنوان معاونت در تخلف به مراجع تعزیری و قضائی معرفی خواهند شد.

تابش با بیان اینکه مطابق تصمیم ستاد تنظیم بازار در موضوع خدمات پس از فروش خودرو، عدم استفاده از خودرو یا مراجعه برای سرویس اولیه باعث لغو گارانتی خودرو خواهد شد، اعلام نمود: مصرف نمایندگان در هنگام تحویل خودرو صفرکیلومتر از شرکت های خودروساز، ضروری است نسبت به انجام سرویس اولیه خودرو تحویلی، ظرف مدت سه ماه اقدام نمایند؛ لذا در مورد خودروهایی که در بازه زمانی معین شده برای سرویس اولیه مراجعه ننمایند، گارانتی آنها از درجه اعتبار ساقط خواهد شد و هیچ گونه خدماتی از سوی خدمات پس از فروش خودرو سازان در قالب گارانتی به خودروهای مذکور ارائه نخواهد شد.

وی از مردم درخواست کرد تا در زمان خرید خودرو علاوه بر سایر موارد قانونی، نسبت به موضوع گارانتی خودروها نیز توجه بیشتری صورت دهند تا از هرگونه ضرر و زیان احتمالی جلوگیری گردد.

اخطار به مجتمع های محل نگرانی خودروهای صفرکیلومتر

این در حالی است که به اتاق اصناف ایران و کلیه سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها دستور داده شده است با هماهنگی شهرداری ها نسبت به شناسایی این قبیل پارکینگ ها اقدام نمایند و به صاحبان این قبیل مجتمع ها اخطار داده خواهد شد تا از اجاره دادن این محل ها به سودجویان خودداری کرده و نسبت به تخلیه خودروها از این محل ها اقدام نمایند.

وی گفت: اگر چنین موضوعی پیگیری نگردد، با متخلفین وفق قانون تعزیرات حکومتی و به مصداق احتکار برخورد قانونی انجام خواهد شد؛ ضمن اینکه با توجه به شرایط بازار خودرو، باید تلاشمان بر این مبنا باشد که خودروهای فراوری شده به دست مصرف نمایندگان واقعی برسد؛ از این رو مردم می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف احتکار خودرو مراتب را به وسیله تلفن 124 و یا سامانه ثبت شکایات 124 به ستادهای خبری این سازمان منعکس نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 715

به "خودروهای بدون پلاک درب کارخانه، مصداق احتکار خواهند بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروهای بدون پلاک درب کارخانه، مصداق احتکار خواهند بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید