خلاصه زندگینامه حضرت معصومه (س)

به گزارش ارانیوز، حضرت معصومه (س) خواهر امام رضا (ع) در سال 173 هجری قمری در شهر مدینه متولد شد و در سال 201 هجری قمری در سن 28 سالگی در راه رسیدن به امام رضا (ع) در شهر قم دیده از دنیا فرو بست. با زندگینامه حضرت معصومه بیشتر آشنا شوید.

خلاصه زندگینامه حضرت معصومه (س)

خبرنگاران | سرویس مذهبی - با توجه به این که حرم حضرت معصومه (س) در شهر قم واقع شده است آنالیز زندگی نامه ایشان از اهمیت خاصی برای ما ایرانیان برخوردار است. در این مقاله سعی کرده ایم تا خلاصه ای از زندگینامه حضرت معصومه (س) را برای شما بازگو کنیم.

تولد حضرت معصومه (س)

حضرت معصومه (س) در روز یکم ذی القعده سال 173 هجری قمری در شهر مدینه و 25 سال بعد از تولد برادرش امام رضا (ع) متولد شد. پدرش امام موسی کاظم (ع) و مادرش نجمه خاتون نام داشت. روز تولد حضرت معصومه (س) را به عنوان روز دختر نام گذاری کرده اند.

حضرت معصومه (س) و برادرش امام رضا (ع)

امام رضا (ع) در سال 200 هجری قمری به دستور و تهدید مأمون راهی خراسان شد و حضرت معصومه (س) هم یک سال بعد برای پیوستن به ایشان راهی خراسان شد.

علت ازدواج نکردن حضرت معصومه (س)

حضرت معصومه (س) ازدواج نکرد و برای این امر دلایل مختلفی را ذکر می نمایند. برخی معتقدند که امام موسی کاظم (ع) دستور داده بود که هیچ یک از دخترانش ازدواج ننمایند و برخی می گویند که کسی پیدا نمی شد که لیاقت ازدواج با ایشان را داشته باشد، اما هیچ کدام از این دلایل نمی تواند درست باشد.

به نظر می رسد این قسمت از وصیت نامه امام موسی کاظم (ع) بتواند روشن نماینده این مسئله باشد:

.. هیچ یک از دخترانم را نباید برادران مادری و سلاطین و یا عموهایشان شوهر دهند، مگر با نظر و مشورت حضرت رضا (ع). اگر بدون اجازه او به چنین کاری اقدام نمایند، با خدا و رسول خدا مخالفت ورزیده اند و در سلطنت خدا منازعه کرده اند، زیرا او به مصالح قومش در امر ازدواج مطلع تر است، پس هر کس را او تزویج دهد اطاعت کند و هر کسی را او تزویج نکند فرمان برد.

به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که شاید دور بودن امام رضا (ع) از ایشان و منوط بودن ازدواج ایشان به رضایت امام رضا، دلیل ازدواج نکردن حضرت معصومه (س) باشد.

البته دلایل دیگری هم برای ازدواج نکردن حضرت معصومه ذکر کرده اند. مثلاً این که ترس و وحشت مردم از حکومت پر خفقان آن موقع به قدری بود که کسی جرئت نمی کرد با دختران امام موسی کاظم (ع) ازدواج کند.

وفات حضرت معصومه (س)

در طول جهت رسیدن حضرت معصومه (س) به خراسان بود که کاروان آن ها در شهر ساوه با مخالفان اهل بیت که از طرف حکومت امور شده بودند درگیر شدند. حضرت معصومه دچار بیماری شد و برای استراحت به شهر قم رفت. در خصوص این که وفات حضرت معصومه (س) به مرگ طبیعی بوده یا این که به شهادت رسیده است نظر های مختلفی وجود دارد.

حضرت معصومه (س) مدت 17 روز در شهر قم و در محلی به نام بیت النور ماند و پایان در روز 10 ربیع الثانی و بنا به قولی روز 12 ربیع الثانی سال 201 هجری قمری چشم از دنیا فرو بست.

حرم حضرت معصومه (س) در شهر قم همیشه میزبان زائران فراوانی است که به زیارت ایشان می فرایند.

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1160

به "خلاصه زندگینامه حضرت معصومه (س)" امتیاز دهید

5 کاربر به "خلاصه زندگینامه حضرت معصومه (س)" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلاصه زندگینامه حضرت معصومه (س)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید