خرید و فروش میلیاردی شهاب سنگ ها؛ از یک و نیم میلیارد تا 45 میلیارد تومان!

به گزارش ارانیوز، خرید و فروش کالا در سایت های اینترنتی در دهه اخیر حسابی باب شده است و شهروندان قبل از خرید محصول مورد نظرشان حتماً به این سایت ها که از شیرمرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می گردد، سر می زنند، اما آگهی های فروش میلیاردی شهاب سنگ در بعضی سایت ها در نوع خودش بی بدیل و تعجب آور است.

خرید و فروش میلیاردی شهاب سنگ ها؛ از یک و نیم میلیارد تا 45 میلیارد تومان!

به گزارش همشهری، کلمه شهاب سنگ را در نوار جست وجوگر سرچ می کنم، طولی نمی کشد که لیست بلند و بالایی از شهاب سنگ ها با ویژگی های متفاوت جلو رویم ظاهر می گردد، اما نکته مشترک میان اغلب این آگهی ها، ادعای صاحبانش است که این شهاب سنگ ها مریخی هستند.

شهاب سنگ 45 میلیاردی

مهم ترین سوالی که اینجا مطرح می گردد این است که مگر در طول سال چند شهاب سنگ از کهکشان راه شیری جای جای ایران کهن را برای سقوطشان انتخاب می نمایند که هر روز آگهی فروششان بیشتر از قبل است.

رصد این سایت نشان می دهد که بیشتر این شهاب سنگ ها از طرف چند فروشنده معین در محدوده غرب و جنوب مرکز آگهی شده اند. به عنوان خریدار با صاحب آگهی شهاب سنگ 40 میلیاردی قرار می گذارم. با یدیدن شهاب سنگ در نگاه نخست، به یاد سنگ های کنار رودخانه می افتم. سنگی کج و ماوج با اضلاع نابرابر که هر سمت و سویش یک رنگ و شکل است.

صاحبش برای بازار گرمی، حسابی از ویژگی های سنگ می گوید. کمی وارد جزئیات می شویم و از او می پرسیم، سنگ تأییدیه یا شناسنامه دارد یا نه؟ از کجا کشف شده؟ ایرانی است یا خارجی و خاصیت مغناطیسی آن چقدر است؟ می گوید: تأییدیه کتبی ندارم. چون گمشده و باید دوباره آن را بگیریم. کشش خیلی کمی هم به آهن ربا دارد. جالب است که نمی داند این تأییدیه و شناسنامه را باید از کجا گرفت و برای توضیحات بیشتر هم به گفتن جرم و چگالی سنگ بسنده می نماید. وقتی متوجه می گردد درباره شهاب سنگ مطلع هستم و تیرش به سنگ خورده است، می گوید: بگذارید من شناسنامه اش را پیدا کنم یا بگیرم، بعد سر قیمت با هم به توافق می رسیم.

انرژی ماورایی در یک تکه سنگ

در آگهی شهاب سنگ بعدی، کمی می توان متفاوت بودن سنگ را از نزدیک دید و تشخیص داد، اما فروشنده اطلاعات تماس ندارد و فقط به وسیله چت سایت اینترنتی ارتباط برقرار می نماید. در چت ها او هم حسابی از شهاب سنگ اش تعریف و تمجید می نماید و می گوید: اگر دلال آزمایشگاهی هستید در ازای گرفتن 5 میلیون سنگ را ببرید، آزمایش کنید، اگر شهاب بود خرید کنید، الکی مزاحم نشوید و وقت خودم وخودتان را نگیرید. این سنگ ارزشمند و کم نظیر از نوع مریخی است. داخلش از تکه های طلا خالص پرشده، یک درصد جذب آهن ربا دارد و وزن آن 2300 گرم است.

فروشنده ساکن استان های جنوبی کشور است و اصرار دارد وقتی سنگ را در دستتان می گیرید انرژی ماورایی را احساس خواهید کرد. فروشنده دیگری می گوید شهاب سنگ الماسی دارد و قیمت آن، 20 میلیارد تومان است و دیگری قیمت را یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام می نماید و می گوید شهاب سنگ بدون شناسنامه است. برخی می گویند شهاب سنگ آن ها آهنی است و قدرت جذب آهن دارد و همین علت اصل بودن آن است. برخی از فروشندگان ادعا می نمایند شهاب سنگ را با ضمانت اصل بودن و داشتن شناسنامه می فروشند.

همه آگهی ها کلاهبرداری است

سنگ های بسیاری به عنوان شهاب سنگ در سایت ها فروش اینترنتی فروخته می گردد که به اعتقاد حجت کمالی پژوهشگر و مدیر موزه شهاب سنگ ایران، هیچ کدام اصل نبوده و فروش آن ها هیچ گونه اعتباری ندارد. کمالی به قیمت های نجومی، عجیب و غیرواقعی این کالا در سایت ها عجیب اشاره می نماید و می گوید: برخی از شهاب سنگ ها در آگهی ها با قیمت های میلیاردی معامله می شوند که اغلب فروشنده های آن ها اعتقاد دارند این شهاب سنگ ها مریخی یا شهاب سنگ های کره ماه هستند.

کمالی این آگهی ها را کلاهبرداری می داند و برای اینکه شهروندان در این دام گرفتار نشوند، می گوید: درواقع شهاب سنگ ها اجرام آسمانی هستند که از مکانی ناشناخته مانند سیارک ها یا ستاره های دنباله دار مهمان زمین می شوند. این اجرام آسمانی پیش از برخورد به زمین شهاب واره نام دارند.

شهاب واره ها در حین عبور از جو زمین تحت فشار و اصطکاک زیادی قرار می گیرند. علاوه بر آن واکنش های شیمیایی با گاز های اتمسفری نیز بر آن ها تأثیرگذار است. در نتیجه این اجرام آسمانی به شکل یک گلوله آتشین با زمین برخورد نموده و معمولاً به قطعات کوچک تقسیم می گردد. شهاب سنگ ها از همه منطقه ها کوهستانی، دشت ها و کویر ایران کشف می شوند، اما نه این تعداد که در سایت های اینترنتی می بینیم. شهروندان فکر ننمایند هرسنگی که در کویر دیدند یا خاصیت آهنربایی داشته باشد، شهاب سنگ است.

برای تأیید کردن اینکه سنگ مورد نظر شهاب سنگ است، باید فرایند زمانبری سپری گردد و برروی سنگ مطالعات بسیاری انجام گردد که در داخل ایران چنین مرکز معتبری که زیر نظر انجمن شهاب سنگ شناسی جهان باشد وجود ندارد کتا شناسنامه برای سنگ صادر کند. برای تأییدیه گرفتن مرکز بین المللی به نام بولتن جهانی شهاب سنگ ها وجود دارد و زیر نظر عده ای شهاب سنگ شناس که از استادان خبره و خیلی قدیمی تشکیل شده است.

همه شهاب سنگ هایی که در سراسر جهان، از هر جایی که کشف می گردد در آن بولتن ثبت می گردد و کلیه دانشگاه های سراسر جهان می توانند این نمونه ها را آنالیز نمایند. این سنگ ها درصورت اصل بودن به چند علت ارزشمند محسوب می شوند. چون می توان حتی در برخی از شهاب سنگ ها عناصر تشکیل دهنده حیات را پیدا کرد. هنوز دسترسی به سیارات همانند مریخ و ... امکان پذیر نیست، اگر این شهاب سنگ مربوط به آن سیاره باشد، اطلاعات مهمی به وسیله شهاب سنگ به دست می آید.

در واقع فرم اولیه شکل گیری منظومه شمسی درون آنهاست. بعلاوه از برخی از آن ها به عنوان جواهر استفاده می گردد. این موضوعات باعث می گردد تا دلالان و سودجویان طمع نموده و با این عناوین کلاهبرداری نمایند.

فریب آگهی ها را نخورید

سودجویان و دلالان با کمی جمع آوری اطلاعات در اینترنت خود را کارشناس شهاب سنگ معرفی و از مردم مبالغ 5، 10، 20 میلیون دریافت می نمایند. متأسفانه این سودجویی دامنگیر یکسری از افراد دانشگاهی هم شده که هیچ تخصصی ندارند و با مدرک دکترای زمین شناسی، برای خیلی از سنگ ها شناسنامه صادر می نمایند.

سنگ مریخی و ماه اصلاً به این سادگی پیدا شدنی نیستند که هر شخصی بگوید که من سنگ ماه یا مریخ دارم. بعلاوه بافت شهاب سنگ های مریخ و ماه کاملاً شبیه سنگ های زمینی است که فقط به وسیله آزمایش که آن هم بیش از یک و سال نیم زمان می برد تا در آزمایشگاه آی سی تی و یکسری آزمایشات طول موج، وجود گاز های مریخی آنالیز گردد.

شهاب سنگ های مریخی زیر یک درصد از شهاب سنگ ها را تشکیل می دهند و تعدادشان بسیار اندک است. پس شهروندان مطلع باشند و در فریب افراد سودجو را نخورند. این آگهی ها همه کذب و سنگ ها تقلبی است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1821

به "خرید و فروش میلیاردی شهاب سنگ ها؛ از یک و نیم میلیارد تا 45 میلیارد تومان!" امتیاز دهید

7 کاربر به "خرید و فروش میلیاردی شهاب سنگ ها؛ از یک و نیم میلیارد تا 45 میلیارد تومان!" امتیاز داده اند | 2.9 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید و فروش میلیاردی شهاب سنگ ها؛ از یک و نیم میلیارد تا 45 میلیارد تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید