حمل و نقل عمومی در آلمان؛ یک راهنمای جامع

به گزارش ارانیوز، می دانستید واژه اتوبان (Autobahn) یک واژه آلمانی است که وارد زبان فارسی شده است؟

حمل و نقل عمومی در آلمان؛ یک راهنمای جامع

حمل و نقل عمومی آلمان فوق العاده و کارآمد است و همه نقاط را پوشش می دهد؛ از شهرهای عظیم گرفته تا شهرک های کوچک. در واقع حمل و نقل آلمان در جهان به خاطر آسایش، سرعت نسبتا بالا و قابلیت اعتماد زبانزد است. با اینکه آلمانی ها ماشین شخصی خود را هم دوست دارند و صنعت خودروسازی آلمان دیگر احتیاجی به تعریف ندارد، اما برای یک نفر خارجی نظیر شما همراهان گرامی خبرنگاران حمل و نقل عمومی، راهی ارزان و مناسب برای تردد در سطح شهر است. خوب است بدانید امروز کوچک ترین شهرک های آلمان هم حد اقل یک سیستم اتوبوسرانی دارند.

وسائل نقلیه در آلمان

در شهرهای عظیم آلمان چهار نوع حمل و نقل عمومی وجود دارد. سریع ترین و رایج ترین آنها سیستم ترانزیت سریعی موسوم به سیستم U-Bahn یوبان (مثل اتوبان!) که مراکز شهرها را پوشش می دهد و سیستم S-Bahn که در اعماق زمین مرکز شهر و و بر روی زمین حومه شهر را پوشش می دهد. علاوه بر این دو سیستم، ترامواها و سیستم اتوبوسرانی هم هستند.

اتوبوس ها برای تردد در شب عالی هستند. با اینکه اتوبوس های آلمان در مقایسه با تاکسی ارزان تر هستند و در نیمه های شب هم می توان سوارشان شد. از سوی دیگر، ترامواها نسبت به اتوبوس ها ظرفیت و سرعت بیشتری دارند چرا که روی ریل مخصوص خود حرکت می نمایند و به خاطر داشتن خط از پیش مشخص شده، از انعطاف پذیری کمتری هم برخوردار هستند.

سیستم U-Bahn (متروی برلین)

واژه U-Bahn مخفف Untergrundbahn به معنی قطار زیرزمینی است. سیستم U-Bahn در بیشتر مراکز شهری در زیر زمین هستند و هر چه به حومه شهرها نزدیک می شوند به سطح زمین هم نزدیک تر می شوند. خطوط این سیستم سیستماتیک تنظیم شده اند و کنار شماره آنها U نوشته شده و به طور مرتب مسافر جا به جا می نمایند (در فواصل 5 تا 15 دقیقه ای).

سیستم S-Bahn

این سیستم حمل و نقل در ترافیک مرکز شهر و حومه و شهرک های نزدیک شهرها فعالیت می نماید. به وسیله این سیستم، قطارهایی که از مرکز شهر به حومه می فرایند خیلی راحت وارد شهرهای عظیمتری نظیر برلین، هامبورگ، مونیخ، فرانکقورت، اشتوتگارت، کلن، دسرهلف، نورمبرگ و … می شوند.

در شهرهای عظیم، سیستم S-Bahn شبیه سیستم مترو است. خدمات نسبتا در فواصل کوتاه انجام می شوند (هر 20 تا 30 دقیقه). قطارها پس از چندین توقف در مراکز شهر به حومه شهر می فرایند. خدمات این سیستم در آخر هفته متفاوت از روزهای کاری است. به ویژه یکشنبه ها و روزهای تعطیل خیلی شلوغ است.

اتوبوسرانی آلمان

ایستگاه های اتوبوس در آلمان با حرف H شناخته می شوند. هر چه شهر عظیمتر باشد تعداد خطوط اتوبوسرانی آن بیشتر است. برلین عظیمترین سیستم اتوبوسرانی را دارد و مانند سایر شهرهای عظیم آلمان اتوبوس هایش در شب هم کار می نمایند. اما شهرهای کوچک تر، سیستم GermanRail دارند.

تراموا

بیشتر شهرها به ویژه شهرهای شرقی نوعی سیستم حمل و نقل روی زمینی دارند. این سیستم در مرکز شهرهای عظیم حتی به زیر زمین هم می رود تا از ترافیک و قسمت های پرجمعیت دور بماند.

قیمت بلیط اتوبوس و مترو در آلمان

در آلمان بلیط ها به صورت یک طرفه، روزانه، هفتگی و ماهیانه هستند. با بلیط معتبر می توان به تمام سیستم های حمل و نقل عمومی آلمان که در بالا معرفی شدند دسترسی داشت. بلیط ها به صورت اتوماتیک به وسیله دستگاه های بلیط فروشی واقع در ایستگاه های U-Bahn و S-Bahn خریداری می شوند.

بلیط های یک طرفه برای یک نفر مسافر هستند و سفر درون شهری دو ساعته را پوشش می دهند. با این بلیط نمی توانید به نقطه شروعین سفر خود برگردید و چنانچه بخواهید به همان جایی که سفر خود را شروع کردید برگردید باید یک بلیت یک طرفه دیگر بخرید. قیمت این بلیت حدود 1.70 تا 2.50 یورو است. بلیط سفر کوتاه به وسیله U-Bahn و S-Bahn حدود 1.30 یورو است و می توانید تا سه ایستگاه از آن بهره ببرید.

اتوبوس های آلمان پولی هستند و باید پول بدهید اما ترامواها هم بلیت دارند که می توانید از دستگاه های واقع در قطارها بلیتشان را بخرید. بلیت ها باید قبل از انجام سفر تایید شوند. برای این کار باید به قسمت زرد یا قرمز پلتفرم بلیط فروشی بروید تا ببر روی بلیط ها مهر زده گردد. در اتوبوس ها و ترامواها این کار به صورت دستی به وسیله مامور انجام می گردد. بلیتی که مهر ندارد اعتبار هم ندارد و به خاطر ارائه آن 40 یورو جریمه می شوید.

به خدمات اخذ ویزای تحصیلی بورسیه اخذ اقامت دائم احتیاج دارید؟

فرم ارزیابی تکمیل کنید!

منبع: ویزا موندیال
انتشار: 17 شهریور 1400 بروزرسانی: 17 شهریور 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1487

به "حمل و نقل عمومی در آلمان؛ یک راهنمای جامع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در آلمان؛ یک راهنمای جامع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید