اشراق در پاریس به ایران رسید

به گزارش ارانیوز، به گزارش خبرنگاران دو داستان بلند اشراق در پاریس و پیک نوشته جک کرواک نویسنده متفاوت آمریکایی در قالب یک کتاب و با ترجمه محمد رزازیان، به فارسی برگردانده و منتشر شد.

اشراق در پاریس به ایران رسید

اشراق در پاریس سفرنامه ای است از نویسنده ای که هوای اودیسه شدن دارد و هم زمان می تواند پروازش را در توالت فرودگاه از دست بدهد. از کتابخانه های پاریس برای ممنوعیت سیگار کشیدن متنفر است. خودش را تحویل پلیس می دهد تا جایی برای خواب داشته باشد. در اینجا کرواک از اسم خودش استفاده می نماید. کوششی برای مخفی کاری نیست. تجربه سَتوری یا اشراقی آنی برای او در این لحظه ها اتفاق می افتد.

داستان دوم این کتاب آخرین نوشته کرواک است؛ پیک. پیک در این شرایط نوشته می گردد: اشراق در پاریس جهت انتقادها را تغییر نداده، الکل کبد و معده جک را تا نابودی کشانده، مادر جک از بعد از سکته مغزی، فلج شده، جک از اطرافیانش بریده و در آخرین مصاحبه زنده اش حتی به آلن گینزبرگ هم بدوبیراه می گوید، و گاهی شب ها فکر می نماید استلا می خواهد مسمومش کند.

هم زمان دختری به اسم ژانت میشل ادعا می نماید دختر اوست و در آخر این که نیل کسیدی می میرد؛ کسی که رمان در جاده با موضوع شخصیت او شکل گرفت. نیل در مکزیک با مواد اوردوز می نماید؛، اما جک تا مدت ها این اتفاق را باور نمی نماید.

این دو داستان، آخرین نوشته اسطوره هیپی های دهه شصت است، که بعد از مرگش بیشتر در قالب یک کتاب منتشر شد. دنیای کرواک، دنیای داستان هایی است با راوی اول شخص و زبانی صریح، دنیای اوج های زودگذر و بداهه گویی های مدام، به شیوه پیامبران نسل بیت؛ ویلیام باروز، آلن گینزبرگ و جک کرواک، چیزی که از زل زدن به گذری های جاده ها و بی خیالی ساکسیفونیست های هارلم درآمده بود، بداهه نویسی به غم انگیزی مغز پارانویازده جک کرواک.

محمد رزازیان؛ مترجم این کتاب در مقدمه ترجمه فارسی اشراق در پاریس آورده است: اشراق در پاریس و پیک، بعد از در جاده، تریستسا و زیرزمینی ها چهارمین ترجمه من از جک کرواک است، کوشش عظیم او برای بازگشت به اوج و فرار از بی پولی، که با مرگش همراه می گردد.

شخصیت نوجوان پیک برای بسیاری یادآور هالکلبری فین و برای بعضی حتی خود کرواک است؛ بچه روستایی مبهوت و خیال پردازی که سال ها بعد در خیابان های مه گرفته پاریس درگیر مکاشفه طنزآمیزش با دنیا می گردد. اشراق در پاریس و پیک در مقایسه با کارهای قبلی کرواک از مغموم ترین و پیچیده ترین خودزندگی نامه های اوست.

این کتاب 216 صفحه ای در قطع رقعی و جلد شومیز و با قیمت 33 هزار تومان در اختیار علاقه مندانِ رمان در ایران قرار گرفته است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 787

به "اشراق در پاریس به ایران رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشراق در پاریس به ایران رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید