آتیه، رویکردی نوین در تشخیص و درمان اختلالات روان شناختی

به گزارش ارانیوز، چه کسی است که نداند توجه به سلامت روان و عملکردهای مغزی تا چه حد می تواند در کیفیت زندگی و حتی سلامت جسم مؤثر باشد.

آتیه، رویکردی نوین در تشخیص و درمان اختلالات روان شناختی

شاید تا چند سال پیش اگر فردی دچار اختلالات شناخته شده ای مانند وسواس، افسردگی یا اضطراب می شد، تنها روش های درمانی رایج، شرکت در جلسات روان درمانی، دریافت خدمات مشاوره ای و مصرف طولانی مدت دارو بود؛ اما امروز با توسعه روش های فناورانه بسیار پیشرفته و دستاوردهای تازه محققان، روش های شناسایی و درمان اختلالات با آنچه در فکر ما شکل گرفته بسیار متفاوت شده است. گروه دانش بنیان آتیه درخشان فکر از بزرگ ترین مجموعه های فعال در حوزه شناسایی و درمان فناورانه اختلالات رفتاری و شناختی و همچنین آسیب های مغزی، مبتنی بر دانش روز علوم اعصاب شناختی در کشور است.

دکتر آسیه رضایی نیاسر، متخصص روان شناسی شناختی و معاون درمانی مجموعه آتیه درخشان فکر است. به گفته او، تمرکز بر آخرین دستاوردهای تحقیقات حوزه علوم اعصاب شناختی و همچنین شناسایی و ریشه یابی اختلالات براساس روش ها و تجهیزات نوین بررسی عملکردهای مغزی و استفاده از این اطلاعات برای ایجاد پروتکل های درمانی اختصاصی برای هر مراجع، می تواند رفع عوارض ناشی از این اختلالات و بازگشت به فرایند عادی زندگی را با سرعت بیشتری برای مراجعان این مجموعه فراهم کند.

در چند دهه اخیر با توسعه وسیع علوم اعصاب، جهش بزرگی در شناسایی علل اتفاقات و اختلالات حوزه اعصاب و روان به وجود آمده است. به نوعی می توان گفت با درک بهتر رفتار مغز از طریق تفسیر امواج مغزی و تهیه نقشه مغز، امکان ریشه یابی بسکمک از مسائل روان شناسی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس، دوقطبی و... فراهم شده است.

دکتر آسیه رضایی در این رابطه توضیح می دهد: اگرچه هنوز راه زیادی تا درک کامل دنیای ناشناخته مغز به جای مانده است، اما با دانش امروز و دستگاه های پیشرفته در این حوزه، می توان عملکرد بخش های مختلف مغز را در زمان بروز اختلالات مختلف بررسی و براساس آن، مدل درمانی مورد نیاز برای فرد را تجویز کرد تا عملکرد مغز به حالت عادی بازشود. تأکید ما در کلینیک آتیه استفاده از همین دستاوردهای فناورانه در هر دو حوزه تشخیص و درمان است.

ارائه خدمات علوم شناختی به تمام گروه های سنی

گروه دانش بنیان آتیه درخشان فکر از سال 85 به نام یک مرکز ارائه دهنده خدمات علوم اعصاب شناختی و بالینی آغاز به کار کرده است. هدف اصلی از راه اندازی این مجموعه استفاده از دانش و فناوری های روز دنیا در حوزه علوم شناختی در داخل کشور در جهت تشخیص و درمان اختلالات روانپزشکی و روان شناختی و ارتقای عملکرد مغزی افراد بوده است. کلینیک درمانی آتیه با تکیه بر آخرین مطالعات روز دنیا در حوزه تشخیص و درمان اختلالات روان شناختی و استفاده از روش ها و تجهیزات به روز در حوزه علوم اعصاب شناختی در تلاش است تا آخرین فناوری ها را برای ریشه یابی و درمان اختلالات مغزی و شناختی در گروه های سنی مختلف از جمله بچه ها (شامل اختلالات یادگیری، عدم توجه و اوتیسم) بزرگسالان (شامل افسردگی، وسواس، دوقطبی و ...) و سالمندان (شامل آسیب های مغزی در پی سکته مغزی، آلزایمر، پارکینسون و...) را به صورت تخصصی به کار ببرد.

خدمات درمانی آتیه

خدمات درمانی بزرگسالان: در بخش خدمات درمان بزرگسالان، علاوه بر ارائه خدمات درمان معمول یا همان روان درمانی از روش های نوین علوم اعصاب در درمان اختلالات استفاده می شود.

دکتر رضایی در این خصوص توضیح می دهد: در این بخش با استفاده از روش هایی متنوعی مانند تحریک الکتریکی مغز با استفاده از دستگاه تی ام اِس، روش نوروفیدبک و استفاده از نرم افزارهای مختلف در حوزه خدمات بازتوانی یا ارتقای عملکردهای مغز مانند قدرت حافظه، تمرکز، استدلال و تصمیم گیری، بر حسب تشخیصی که برای مشکل فرد داده شده است، استفاده می شود. در واقع برای هر مراجعه کننده بر اساس نتیجه فرآیند تشخیص یک بسته درمانی شخصی سازی شده طراحی می شود که در آن از ترکیب روش های مختلف از درمان های معمول روان درمانی با رویکرد خاص، روش های درمانی فناورانه و در صورت نیاز تجویز دارو برای بهبود شرایط فرد استفاده می شود.

دکتر رضایی در مورد فرایند درمان بیمارانی که به عارضه های طولانی مدت مبتلا هستند، تصریح می کند: افرادی که سال ها درگیر نوعی اختلال مانند وسواس شدید، افسردگی و ... بوده اند و سال ها دارو مصرف کرده اند ممکن است با افت برخی از عملکردهای مغز روبرو شوند که خود این موضوع می تواند منجر به مزمن شدن علائم اختلال شود. ما در گروه آتیه با روش های بازتوانی شناختی تلاش می کنیم عملکردهای مغز مانند حافظه، قدرت استدلال، توجه و حل مسأله را ارتقاء دهیم. این روش ها در ترکیب با روش های دیگری که نام شد به بهبود شرایط فرد با سرعت بیشتر منجر خواهد شد.

خدمات درمانی بچه ها و نوجوانان: در بحث درمان اختلالات بچه ها و نوجوان هم مجموعه دانش بنیان آتیه درخشان فکر از ترکیب روش های درمانی بهره می گیرد. معاون درمانی گروه آتیه در این رابطه توضیح می دهد: روش های درمانی مورد استفاده برای بچه ها و نوجوانان هم بر حسب نوع اختلال تشخیص داده شده از ترکیب روش های روان درمانی مانند خانواده درمانی و بازی درمانی، خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی در مورد بچه ها مبتلا به اختلالات تأخیر رشدی یا اوتیسم، خدمات بازتوانی شناختی به ویژه در بچه های که دچار اختلالات توجه، یادگیری یا نارسایی رشدی، نوروفیدبک و در صورت نیاز استفاده از روش های تحریک الکتریکی مغز، انجام می شود.

کلینیک آنلاین خدمات از راه دور: در این بخش برای مراجعه کنندگانی که امکان حضور در محل کلینیک آتیه برایشان فراهم نیست، خدمات روانپزشکی و روان درمانی که امکان ارائه به صورت آنلاین را دارند، ارائه می شود.

افق های پیشِ رو

دکتر رضایی در مورد برنامه های توسعه ای گروه آتیه درخشان فکر تصریح می کند: با همکاری یک شرکت دانش بنیان در حال توسعه نوعی بازی بر مبنای واقعیت مجازی برای بهبود عملکرد بچه ها دارای اختلال توجه و شبیهسازی موقعیت های رویارویی در درمان اختلال وسواس عملی هستیم. استفاده از واقعیت مجازی با شبیه سازی موقعیت هایی که موجب بروز عوارض رفتاری خاصی در فرد می شود می تواند اثربخشی جلسات درمانی را افزایش دهد.

معاون درمانی گروه آتیه درخشان فکر می افزاید: از ابتدای سال جاری بخش ارزیابی عصب روان شناختی پیشرفته ویژه بچه ها را راه اندازی کرده ایم که امیدواریم با توسعه خدمات این بخش در شناسایی چگونگی عملکردهای مغز، در درمان اختلالات و ارتقای توانمندی های شناختی و یادگیری بچه ها گامی موثر برداریم.

خدمات تشخیصی آتیه

معاون درمانی گروه دانش بنیان آتیه درخشان فکر، در مورد نحوه فرایند تشخیص اختلالات و آسیب های مغزی و شناختی در این مرکز توضیح می دهد: هر مراجع در ابتدای ورود به مجموعه آتیه از سوی روانپزشکان و روانشناسان مجموعه در کمیسیون های روانپزشکی برای تشخیص اولیه اختلال مورد مصاحبه بالینی قرار می گیرد. پس از آن بر اساس تشخیص کمیسیون روانپزشکی برای دستیابی به جزئیات بیشتر و ارزیابی تکمیلی از روش ها و ابزارهای فناورانه روز دنیا مانند روش ارزیابی نقشه مغزی، ثبت امواج مغز در حالت چشم باز و بسته و انجام یک تکلیف شناختی که به آن روش اِی آرپی گفته می شود،کمک می گیریم و تحلیل امواج ثبت شده با همکاری یک شرکت سوئیسی شناخته شده در حوزه نقشه مغزی، که ما نمایندگی انحصاری این شرکت در ایران را اخذ کرده ایم، انجام می شود. علاوه بر این در فرآیند ارزیابی عملکردهای مغز از آزمون های معتبر دنیای در حوزه علوم اعصاب، مانند آزمون کَنتب یا آی وی ای برای ارزیابی توجه، تمرکز، حافظه و سایر عملکردهای مغز استفاده می کنیم. در کنار این آزمون ها از پرسشنامه های متعدد خوداظهاری هم بنا به نیاز استفاده می شود. در نهایت از نتایج این آزمون ها در کنار نتایج حاصل از بررسی هایی که با ابزارهای فناورانه به دست آمده است برای شناسایی دقیق تر اختلال کمک گرفته می شود.

به گفته دکتر رضایی، استفاده از روش تصویربرداری مغزی با دستگاه های اِف اِم آر آی، از دیگر فعالیت های مجموعه آتیه در حوزه خدمات تشخیصی است، که این خدمت در حال حاضر برای تشخیص آسیب های مغزی و مشخص پروتکل های درمانی مناسب استفاده می شود.

راه های تماس با شرکت آتیه درخشان فکر

وبسایت: atiehclinic.com

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام:atiehclinic

تلگرام:AtiehDerakhshan

تلفن ثابت: 02184012000

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 23

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1417

به "آتیه، رویکردی نوین در تشخیص و درمان اختلالات روان شناختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتیه، رویکردی نوین در تشخیص و درمان اختلالات روان شناختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید