چگونگی شکل گیری و گسترش بخش اشیای هنری لوور

به گزارش ارانیوز، خبرنگاران : دوران در این سخنرانی که با حضور جمال اوبشو، رایزن فرهنگی سفارت فرانسه، جبرئیل نوکنده، رییس موزه ملی ایران و جمعی از موزه داران و علاقمندان موزه ها ایراد شد، به بازگویی روند شکل گیری بخش اشیای هنری موزه لوور پرداخت و گفت: طی قرن هجدهم میلادی، ایده شکل گیری موزه ای در پاریس که بتواند آثار برجسته مجموعه های سلطنتی را گردآوری و به هنرمندان و عامه مردم معرفی کند، شکل گرفت. ایده اولیه تشکیل موزه در کاخ لوور در سال 1768 مطرح شد اما در دوره سلطنت لوئی شانزدهم بود که فرصت هایی برای بازدید از انبار تاج و تخت سلطنتی به مدت چند روز در سال فراهم شد. در آن موقع، انبار اثاثیه تاج و تخت سلطنتی، واقع در میدان کنکورد، محل نگهداری وسایل و اشیای هنری برای آراستن اقامتگاه های سلطنتی بود.

چگونگی شکل گیری و گسترش بخش اشیای هنری لوور

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، دوران اضافه نمود: تولد و بازگشایی رسمی موزه در سال 1793 و پس از انقلاب کبیر روی داد. این موزه در شروع شامل آثار نقاشی، ظروف مسی و مجسمه های کهن و مجموعه های سلطنتی بود که پایه سه بخش امروزی موزه (بخش نقاشی، بخش هنرهای تجسمی و بخش یونان، تمدن اتروسک و روم باستان) را تشکیل می دهد. در عین حال، تعداد زیادی از آثار هنری درجه یک اعم از مبل، مجموعه های مفرغی و مجموعه گلدان های سنگی جواهرنشان با نگین متعلق به لوئی چهاردهم، از انبار اثاثیه سلطنتی به این قسمت منتقل شدند.

رییس بخش اشیای هنری لوور ادامه داد: باقیمانده گنجینه های بزرگ کلیسای سن دونی و سن شاپل نیز خیلی زود به این مجموعه ها اضافه شدند و موزه در نیمه اول قرن نوزده گسترش یافت. سپس در نتیجه کوشش شامپولین، با تشکیل موزه مصر در سال 1826 (در آینده: بخش مصر کهن) درب ها به روی تمدن مصر گگردده شد. به همین ترتیب در سال 1847 با تشکیل موزه امپراتوری آشور بخش شرق کهن تشکیل شد. از 1848 مجسمه های قرون وسطی، رنسانس و دوره مدرن در قالب اشیای آنتیک تعریف شدند؛ همچنین با تشکیل موزه فرمانروایان توسط ناپلئون سوم در سال 1852 اشیاء هنری بنیز از بخش مجسمه ها خارج شدند.

به گفته ژانیک دوران، در هسته مرکزی مجموعه های سلطنتی، به مدت دو قرن، مجموعه های بخش اشیای هنری نه تنها در تمامی زمینه های هنرهای تزئینی گسترش یافتند بلکه با اشیای متعلق به فرمانروایان فرانسوی غنی تر شدند: الماس های تاج و تخت در سال 1887؛ شاهکارهای اسباب و اثاثیه متعلق به قرن هجده یا حتی طلاکاری ها و چینی های قرن هجدهم، مبلمان و اشیاء امپراتوری اول، دوران بازگشت سلطنت و پادشاهی ژوئیه از جمله این آثار بودند. در سال 1993 مجموعه ناپلئون سوم نیز به این مجموعه ها اضافه می گردد و تمامی اینها هستند که میان موزه های مختص اشیاء، به بخش اشیای هنری موزه لوور سیما و هویتی بسیار متمایز می بخشند.

عکس از سعید فلاح فر

منبع: چمدان
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 139

به "چگونگی شکل گیری و گسترش بخش اشیای هنری لوور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی شکل گیری و گسترش بخش اشیای هنری لوور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید