عملکرد جالب مغز در جداسازی گفتار از ترانه

به گزارش ارانیوز، محققان دانشگاه مک گیل کانادا در مطالعه اخیرشان شرح داده اند که چگونه مغز، گفتار و آهنگ را از هم جدا نموده و تشخیص می دهد.

عملکرد جالب مغز در جداسازی گفتار از ترانه

به گزارش ارانیوز و به نقل از تک اکسپلوریست، گفتار و موسیقی چیزی است که مردم در سراسر دنیا غالباً آنها را در ترانه های آوازی با یکدیگر درهم می آمیزند. این ترکیب حوزه های شناختی گفتار و موسیقی یک چالش برای سیستم شناختی شنوایی است. اخیرا محققان دریافته اند که چگونه مستمعین، کلمات و ملودی ها را از یک موج صدای واحد استخراج می نمایند.

از آنجا که ساختار صدا و گفتار و موسیقی با یکدیگر متفاوت است، بنابراین برای هر کدام از آنها گیرنده های مختلف قشر شنوایی چپ و راست مغز فعال می گردد. اکنون یک مطالعه جدید توسط دانشگاه مک گیل از یک رویکرد منحصر به فرد استفاده نموده است تا فاش کند چرا این موضوع وجود دارد.

دانشمندان 100 موسیقی ضبط شده آکاپلا ایجاد کردند که هر یک از سوپرانوها یک جمله را می خوانند. آنها سپس صداهای ضبط شده را در دو بعد شنیداری اساسی دینامیک طیفی و زمانی دسته بندی کردند و از 49 شرکت نماینده درخواست کردند تا کلمات یا کلمات هر لحنی را تشخیص دهند. این آزمایش در دو گروه انگلیسی و فرانسوی به منظور تقویت قابلیت تکرارپذیری و عمومی سازی انجام شد.

برای هر دو زبان، هنگامی که اطلاعات زمانی تحریف شده بود، به نظر می رسید شرکت نمایندگان در تشخیص محتوای گفتار مشکل دارند، اما درمورد ملودی این گونه نبود اما در مقابل، وقتی اطلاعات طیفی تغییر می کردند، در شناسایی ملودی مشکل داشتند و این بار محتوای گفتار را تشخیص می دادند که این موضوع نشان داد گفتار و ملودی به ویژگی های مختلف صوتی بستگی دارد.

دانشمندان در گام بعدی نحوه پاسخ مغز به ویژگی های مختلف صدا را آزمایش کردند. برای همین، آنها مغز شرکت نمایندگان را با استفاده از روش تصویربرداری اف ام آرآی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی در حالی که صداها را متمایز می کردند، اسکن کردند. آنها دریافتند که عملیات پردازش گفتار در قشر شنوایی چپ و پردازش ملودیک در قشر شنوایی راست رخ می دهد.

دانشمندان سپس تعیین کردند که چگونه تخریب در هر بعد صوتی بر فعالیت مغز تأثیر می گذارد. آنها دریافتند که تخریب ابعاد طیفی تنها بر فعالیت در قشر شنوایی راست و فقط طی ادراک ملودی تأثیر می گذارد. در مقابل تخریب بعد زمانی فقط قشر شنوایی چپ و ادراک گفتار را تحت تأثیر قرار داده است. این نشان می دهد که پاسخ متفاوت در هر نوع نیمکره به نوع داده های صوتی در محرک وابسته است.

فیلیپ آلبویی(Philippe Albouy) ، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: دهه ها است که افراد می دانند دو نیمکره به گفتار و موسیقی به طور متفاوتی پاسخ می دهند، اما اساس فیزیولوژیکی این تفاوت یک رمز و راز باقی مانده بود که ما طی این مطالعه این معما را حل کردیم.

یافته های این مطالعه در مجله Science منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 586

به "عملکرد جالب مغز در جداسازی گفتار از ترانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکرد جالب مغز در جداسازی گفتار از ترانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید