شناسایی 2 میلیون مؤدی نو از طریق کارتخوان بانکی

به گزارش ارانیوز، رئیس کل سازمان اقتصادیات با بیان اینکه بخش بزرگی از فعالان اقتصادی در نظام اقتصادیاتی ثبت نام نکرده اند، گفت: در دو و نیم ماه بالغ بر 2 میلیون مودی تازه از طریق معین تکلیف کارتخوان های بانکی شناسایی شدند.

شناسایی 2 میلیون مؤدی نو از طریق کارتخوان بانکی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، نشست هم اندیشی مسئولان اندیشکده های اقتصادی در مورد موضوع اقتصادیات با حضور داود منظور رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی کشور در محل این سازمان برگزار شد.

منظور با اشاره به شرایط تحریمی کشور گفت: در این شرایط اقبال به عایدی های اقتصادیاتی و پایه دار مورد توجه و اهتمام مسئولان، صاحب نظران و اندیشکده ها قرار گرفته است، باورمان این است که اگر بخواهیم اقتصادیات سهم خود را به خوبی از عایدی های ایفا کند و نسبت به تولید ناخالص داخلی به سهم شایسته و در خور برسد، بر اساس نظرات کارشناسی و پژوهشی که تدوین می شود حرکت کنیم.

معاون وزیر اقتصاد شرح داد: یکی از وعده های خاندوزی وزیر اقتصاد تحقق سهم 10 درصدی اقتصادیات به تولید ناخالص داخلی بود که امیدواریم بتوانیم آن را تجربه کنیم و حتی بالاتر از آن محقق شود.

وی به بیان محور های اصلی سازمان امور اقتصادیاتی برای تحقق اهداف و برنامه ها پرداخت و عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت موجود قوانین چند اقدام در بخش های مختلف باید صورت بگیرد؛ اول آنکه با کوشش و کوشش اقتصادیاتی بیشتر، فرار اقتصادیاتی را کنترل و کاهش دهیم که این موضوع عایدی ها را بهبود می بخشد و نیاز به مقررات و تقنین تازه ندارد. آنچه به جلوگیری از فرار اقتصادیایت کمک می کند حاکمیت داده و حکمرانی داده محور است.

به گفته رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی تمامی فعالیت های اقتصادی را باید به خوبی پایش کنیم؛ یکی از دلایل فرار اقتصادیاتی عدم اشراف اطلاعاتی نسبت به این موضوع است. بخش بزرگی از فعالان اقتصاد در نظام اقتصادیاتی ثبت نام نشده اند و آن هایی را که شناسایی کردیم اظهارنامه اقتصادیاتی نمی دهند و بخشی که اظهارنامه اقتصادیاتی می دهند اظهارنامه با عایدی صفر بیان نموده اند.

وی اضافه نمود: یک میلیون و 200 هزار واحد صنفی در بخش مشاغل وجود دارد که از این اندازه یک میلیون و 100 هزار واحد صنفی اظهارنامه اقتصادیاتی با رقم صفر ارائه کردند و می دانند که دست نظام اقتصادیاتی خالی است و نمی تواند سربه سر ما بگذارد.

منظور ابراز امیدواری کرد که قبل از زمان ارائه اظهارنامه اقتصادیاتی از طریق مودیان، این سازمان بتواند اظهارنامه برآوردی تولید کند. اگر مودیان بدانند که سازمان دستش پر است و بر مبنای اطلاعات عمل نموده، جرأت نمی کنند خلاف آن عمل کنند؛ چراکه کتمان اقتصادیات جرم است و مجازات دارد.

رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی تأکید کرد: همه کوشش این است با دسترسی به تراکنش های بانکی، بیمه نامه ها، بارنامه ها، مراودات گمرکی، خودرویی و املاک، همه آنچه که منجر به فعالیت اقتصادی افراد می شود را شناسایی و احصا کنیم.

وی دومین اقدام را ساماندهی پوز های بانکی دانست و اظهار داشت: طبق ماده 10 و 11 قانون انتهاه های فروشگاهی بالغ بر 13 میلیون پوز (کارتخوان) بانکی داریم که در مرحله اول رسیدگی و تعیین تکلیف شد. این قانون از اردیبهشت سال جاری باید اجرایی می شد، اما متوقف بود، در صورتی که افراد پرونده اقتصادیاتی نداشته باشند، باید تشکیل پرونده بدهند، وگرنه پوز بانکی آن ها قطع می شود.

به گفته رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی، بر اساس بررسی صورت گرفته 70 درصد پوز های بانکی مودی اقتصادیاتی نیستند و پرونده اقتصادیاتی ندارند، در 2.5 ماه حدود 2 میلیون مؤدی تازه شناسایی شد. فقط در آذرماه یک میلیون مؤدی تازه از طریق مراجعه به پوز های بانکی شناسایی کردیم. کل مؤدیانی که در نظام اقتصادیاتی اظهارنامه می دهند و آن هایی که طبق تبصره ماده 100 قانون اقتصادیات های مستقیم عمل می کنند 3 میلیون و 200 هزار مؤدی هستند.

رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی یادآور شد: بنابراین ظرفیت خوبی وجود دارد که بتوان با داشتن اطلاعات جلوی فرار اقتصادیاتی را گرفت، همچنین در همکاری با ثبت شرکت ها مقرر شد شرکت هایی که طی سه سال اخیر فعال بودند و اظهارنامه اقتصادیاتی نداده اند، شرکت آن ها ابطال شود.

منظور با اشاره به پایگاه اطلاعات مؤدیان بر اساس ماده 169 مربوط به معاملات فصلی و طبق ماده 169 مکرر اطلاعات فعالیت های اقتصادی را سنجش می کند.

وی سومین اقدام را پنجره واحد اقتصادیاتی دانست و شرح داد: این مسأله می تواند فرصتی برای کاهش مراجعه مؤدیان به ممیز اقتصادیاتی باشد که از مرحله تسلیم اظهارنامه تا ابلاغ و اعتراض و پرداخت در سامانه انجام شود و همچنین رضایت مؤدیان را ارتقا دهد.

رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی با دفاع از طرح جامع اقتصادیاتی که سال هاست قرار است در این سازمان اجرا شود، بیان نمود: انصافا دوستان روی این طرح کوشش زیادی کردند، روی این سامانه فرایند رسیدگی دریافت اظهارنامه، بایگانی اطلاعات را انجام می دهیم و همچنین ارتقا سامانه طرح جامع در دستورکار است که به هوشمندسازی اقتصادیاتی می تواند کمک کند. علاوه بر این موضوع ارتقا فرهنگ اقتصادیاتی در دستورکار واقع شده است تا مردم تکالیف خود را برای پرداخت اقتصادیات بهتر بدانند.

به گفته معاون وزیر اقتصاد طرح اقتصادیات بر عایدی سرمایه در کمیسیون اقتصادی انتها یافته است، همچنین اقتصادیات مجموع عایدی در سازمان اقتصادیاتی مراحل نهایی خود را طی نموده، تا به دولت ارسال شود.

وی در مورد قانون انتهاه های فرو شگاهی نیز گفت: اجرای این قانون بستر تحول نظام اقتصادیاتی است که در آن برای خریدار و فروشنده پروفایل تعریف شده و صورتحساب الکترونیک ارائه خواهد کرد و مبنای محاسبه ارزش اضافه نموده، اعتبار اقتصادیاتی و اقتصادیات عملکرد خواهد بود. در ابتدای حضور ما در سازمان امور اقتصادیاتی این سامانه 35 درصد پیشرفت داشت. با اضافه نمودن نیرو های تازه روی این سامانه تمرکز کردیم و تتازه ساختار در مدیریت پروژه صورت گرفت. فاز اول آن تا انتها سال جاری و تا آذر ماه سال 1401 نیز کل سامانه و فعالان اقتصادی را زیر بار می بریم. اگر این سامانه راه بیفتد، ارزش اضافه نموده نیز راه می افتد و مبنایی برای اقتصادیات عایدی سرمایه و مجموع عایدی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1793

به "شناسایی 2 میلیون مؤدی نو از طریق کارتخوان بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 2 میلیون مؤدی نو از طریق کارتخوان بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید