دوربین دیجیتال را بشناسیم

به گزارش ارانیوز، عکاسی. هنر دیدن. هنری که از روز اول پیدایش اش پیوندی جدایی ناپذیر با فناوری و علم داشته است. البته در عکاسی، بدون دانش حداقلی از فناوری به کار رفته در دوربین و چاپ، نمی توان به بالاترین سطح این هنر رسید. لزوم تسلط بر تمام توانایی های دوربین پس از انقلاب دیجیتال و هجوم فناوری های پیشرفته و مفید دوچندان شده است. با ما در خبرنگاران همراه باشید تا در چند مقاله پیوسته با دوربین دیجیتال و اصولی پایه ای عکاسی دیجیتال آشنا شویم.

دوربین دیجیتال را بشناسیم

این راهنما برای کسانی نوشته شده است که می خواهند بیشترین کارایی را از دوربین خود بگیرند. چه دوربین های DSLR، چه دوربین های نیمه حرفه ای و چه دوربین های خانگی و کوچک. اگرچه این مقاله راهنمای کاملی برای استفاده تازه کارها است اما می تواند راهنمای خوبی برای تسلط هرچه بیشتر بر دوربین و یادآوری برخی اصول و امکانات برای عکاسان با تجربه تر نیز باشد. زمانی را به یاد می آورم که پس از خرید اولین دوربین جدی! خود چقدر وحشت زده بودم و چقدر مقاله ای ساده مثل این که خالی از اصطلاحات سنگین و فوق تخصصی است می توانست مرا در شروع کمک دهد. در مقاله پیش رو شما کنترل های کلیدی دوربین خود را خواهید شناخت، با کارایی آنها آشنا خواهید شد و مهم تر از همه یاد خواهید گرفت که چطور از آن ها جهت دریافت تصاویری عالی بهره ببرید. این مقاله را با دقت بخوانید تا روش کنترل نور دهی را جهت ثبت تصاویری کاملا متعادل کشف کنید، راه درست تنظیم دیافراگم و سرعت شاتر را بیاموزید، یاد بگیرید چه زمانی و چگونه از فلش بهره ببرید و بسکمک مطالب دیگر. ما همچنین به شما خواهیم آموخت که چطور یک لنز را انتخاب کرده و از آن بهره ببرید و چطور بیشترین بهره را از نرم افزار های ویرایش عکس وچاپگر ها ببرید. امیدواریم ازین مقاله لذت برده و تصاویری که پس از آن ثبت می کنید را با ما به اشتراک بگذارید.

بخش اول: دوربین خود را تنظیم کنید

طبیعی است که هیجان زده باشید و نتوانید برای شروع عکاسی صبر کنید، اما پیش از آن صرف چند دقیقه وقت برای یادگیری تنظیم دقیق دوربین می تواند مفید باشد. این کار نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و انرژیتان در بلند مدت می شود، بلکه کمک می کند با پیکر بندی رابط کاربری دوربین تان، توانایی هایش، کارایی هایش و مشخصاتش بیشتر آشنا شوید. با کمک راهنمای تنظیم سریع دوربین که پیش روی شماست، این کار فقط چند دقیقه زمان می برد.

کیفیت بالای عکس را انتخاب کنید

وقتی پای فرمت فایل عکس پیش می آید، ترجیحا با فرمت Raw عکاسی کنید تا JPEG. با کمک اطلاعات دقیق و کاملی که با فایل غیرفشرده Raw ثبت می شود، می توانید در صورت لزوم انعطاف بیشتری در ویرایش عکس پس از عکاسی داشته باشید. (در بخش هفتم توضیحات جامعی بر فایل RAW خواهیم داشت). سعی کنید حساسیت ISO را تا جای ممکن پایین نگه دارید. ایزوی ایده آل بین 100 تا 400 است. چرا که ایزوی بالا باعث ایجاد نویز در تصاویر می شود. - نکته : حد ایزوی ایده آل بستگی مستقیم و بسیار کاملی به نوع دوربین، سایز حسگر و فن آوری روز دارد. برای مثال ممکن است در شرایط نوری یکسان دوربینی در ایزوی 3200 نویز کمتری نسبت به ایزوی 400 در دوربینی قدیمی تر یا با حسگر کو چک تر داشته باشد. حتی نوع نور نیز در ایزو موثر است. برای مثال گاهی ایزوی 6400 در دوربین فول فریم فوق العاده 6D کانن ولی در نور مناسب، نویز کمتری از ایزوی 3200 اما شرایط نوری نامناسب تولید می کند. برای شروع، فعلا تراز سفیدی یا White Balance را روی حالت اتوماتیک(AWB) بگذارید. هرچه به جلو پیش بروید اعتماد به نفس بیشتری برای استفاده از حالت های دیگر به دست خواهید آورد.

حالت نوردهی مناسب را انتخاب کنید

دوربین های DSLR حالت های مختلفی از تنظیمات نوردهی را در اختیار شما می گذارند. از حالت تمام اتوماتیک (مثل دوربین های خانگی و غیر حرفه ای)، تا حالت تمام دستی. درحد مابین این دو حالت افراطی، دو حالت محبوب و پرکاربرد نیمه اتوماتیک وجود دارند. حالت های تقدم دیافراگم و تقدم شاتر که کنترل زیادی را برای بروز خلاقیت فراهم می آ ورند. در حالت تقدم دیافراگم، شما عدد دیافراگم مناسب (میزان نور ورودی به حسگر-م) را انتخاب می کنید و دوربین به طور اتوماتیک سرعت مناسب شاتر را جهت ثبت تصویری با نور مناسب تنظیم می کند. در حالت تقدم شاتر قضیه برعکس است. به این معنی که شما سرعت مناسب شاتر را انتخاب کرده و دوربین تان درباره دیافراگم مناسب تصمیم می گیرد. می بینید چقدر ساده است؟

حالت مناسب نورسنجی را انتخاب کنید

گزینه های نورسنجی بسته به مدل دوربین متفاوت است. اما سه نوع نورسنجی متداول بین تقریبا تمامی دوربین ها، نورسنجی چند منطقه ای (با نام های Multi-zone یا evaluative یا Matrix نیز شناخته می شود)، نور سنجی مرکزی (Centre-weighted) و نور سنجی نقطه ای (Spot) هستند. حالت نور سنجی چند منطقه ای تمام صحنه را در نظر می گیرد و بر طبق آن نور مناسب را تنظیم می کند. این حالت بسیار دقیق است و در بیشتر موقعیت ها کاربرد دارد. حالت نورسنجی مرکزی، %60 مرکزی فریم را در نظر می گیرد و بیشتر مناسب عکاسی پرتره است. اما نورسنجی نقطه ای یک نقطه خاص را در نظر می گیرد و معمولا دقیق ترین حالت است.

دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم کنید

سرعت شاتر و عدد دیافراگم نه تنها زمان و میزان نور ورودی به دوربین را کنترل می کنند، بلکه اثر مستقیم و مشخص کننده ای بر شکل نهایی تصویر دارد (عکس چطور به نظر برسد). دیافراگم برای تنظیم عمق میدان به کار می رود. عمق میدان میزانی از صحنه است که در ناحیه فوکوس واقع شده است و واضح است. اگر می خواهید پس زمینه محو شود، به دیافراکم باز مثل F2.8 یا F4 نیاز دارید. اگر می خواهید همه چیز از جلو تا عقب و از نزدیک تا دور واضح باشد، باید از دیافراگم های بسته مثل F22 بهره ببرید. سرعت شاتر باعث می شود اجسام متحرک ثابت یا محو شوند. با سرعت شاتر کم مثل 2 ثانیه حالت Motion Blur و القای حس حرکت را خواهیم داشت. اما با سرعت بالا مثل 200/1 ثانیه اجسام متحرک در لحظه ثابت می شوند. نکته : سرعت بالای شاتر باعث خنثی کردن لرزش دست می شود.

حالت فکوس و نوع شاتر زنی Drive را تنظیم کنید

برای اطمینان از ثبت تصاویری بسیار شارپ و واضح، دوربین های DSLR حالت های مختلف فوکوس را ارایه می دهند. دوحالت اصلی شامل تک شات (Single-Shot) برای عکاسی مناظر و سوژه های ثابت و ساکن و حالت فوکوس پیاپی (Servo یا Continious) برای عکاسی از سوژه های متحرک است. بیشتر دوربین ها چندین نقطه فوکوس دارند که می توان به صورت دستی آنها را انتخاب کرد. حالت شاتر زنی یا Drive Mode به شما امکان این انتخاب را می دهد که با هر بار فشردن دکمه شاتر یک بار عکس بگیرید یا با هر بار فشردن شاتر چندین عکس پشت سر هم گرفته شود. همچنین با این تنظیمات می توانید به دوربین بگویید با فشردن دکمه شاتر در همان لحظه عکس را بگیرد یا این کار را با تاخیری 2 یا 10 ثانیه ای انجام دهد. نکته : گاهی در ثبت تصاویر با زمان بالا یا همان Long Exposure حتی اگر دوربین بر روی سه پایه باشد، لرزش حاصل از فشردن دکمه شاتر عکس را محو می کند. برای جلوگیری از این کار می توان از حالت تاخیر 2 ثانیه استفاده کرد.

یک عکس تست بگیرید

حالا که دوربین را تنظیم کردید وقت آن رسیده که اطمینان حاصل کنید از LCD دوربین درست استفاده می کنید. منظور این است که با استفاده از دکمه زوم، عکس نشان داده شده بر نمایشگر پشت دوربین را بزرگ نمایی کنید تا با چک کردن نقاط مختلف آن، از شارپ بودن یا میزان نویز مطلع شوید. همچنین سعی کنید خود را عادت دهید برای چک کردن نور دهی، از هیستوگرام و جدول تن بهره ببرید. هیستوگرامی که بیشتر بخش هایش در سمت چپ باشد نشانه نور دهی کم (Under-exposure) و هیستوگرام متمایل به راست نشانه نوردهی زیاد (Over-Exposure) است. اگر همچنان درباره کیفیت عکس خود شک دارید، تنظیمات را تغییر داده و یک عکس دیگر تست بگیرید. امیدواریم این مقاله مورد پسند و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. با ارانیوز در مقالات دیگر همراه باشید تا این بحث را ادامه دهیم.

در ادامه از شما دعوت میکنیم برای مشاهدهی مشخصات دوربین و لنزاز بخش محصولات زومیت بهره ببرید؛ مجموعهی کاملی از دوربین کانن، نیکون، سونی، پاناسونیک و دیگر برندهای معتبر در این بخش برای مقایسه مشخصات و اطلاع از قیمت دوربین در اختیار شما واقع شده است.

منبع: Digital Camera World

منبع: کجارو
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 438

به "دوربین دیجیتال را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوربین دیجیتال را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید