تاثیر ارزیابی بوم گردی ها در مشخص نرخ واقعی اقامت

به گزارش ارانیوز، نرخ اقامت در بوم گردی های کشور همواره مورد مناقشه بوده است بعضی، این نرخ ها را غیر واقعی می دانند و اعلام می نمایند که با نرخ هتل ها برابری می نماید در حالی که خدمات هتلی نمی دهند اما در مقابل، عده ای دیگر می گویند که خدماتشان کمتر از هتل نیست با این تفاوت که این خدمات شکل سنتی دارند ولی از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.

تاثیر ارزیابی بوم گردی ها در مشخص نرخ واقعی اقامت

از سوی دیگر متولیان بوم گردی ها می گویند هیچ اقامتگاه مجوزداری بیشتر از نرخ واقعی نباید از مسافر هزینه بگیرد اگر این اتفاق می افتد، به وسیله اقامتگاه های غیر مجاز انجام می گردد.

مسافران هم می گویند که نرخ اقامت حتی در اقامتگاه های مجوزدار، با امکاناتی که می دهد یکسان نیست مثلاً اقامتگاه بوم گردی درجه یک واقعاً خدمات درجه یک ندارد بنابراین، نرخ آن هم واقعی نیست.

این اصلی ترین مشکل بین مسافران و مدیران بوم گردی است. تنها راهکار آن هم ارزیابی و درجه بندی اقامتگاه هاست. تا زمانی که براساس خدمات داده شده، درجه داده نگردد، نرخ این اقامتگاه ها هم واقعی نخواهد بود.

چند سالی از ارزیابی اقامتگاه ها گذشته و هنوز وزارت میراث فرهنگی اقدامی برای آن انجام نداده است. این در حالی است که دستورالعمل آن از سوی جامعه بوم گردی اعلام شده است.

در این باره، یاور عبیری رئیس جامعه انجمن های حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی گفت: در حال حاضر ارزیابی بوم گردی ها انجام نشده است اگر این اتفاق بیفتد بهتر می توان نرخ اقامتگاه های بوم گردی را تعیین کرد. چون آن موقع درجه هر اقامتگاه تعیین شده است و طبق درجه می تواند نرخ گذاری کند.

وی گفت: بعضی ویژگی ها در درجه اقامتگاه ها تأثیر می گذارد مثلاً اتاقی که درجه یک گرفته در اتاق، سرویس بهداشتی دارد یا امکانات رفاهی بیشتری را نسبت به اقامتگاه درجه دو در اختیار مسافر می گذارد. ما در زمان درجه بندی به پایداری محلی، المان های سنتی و برگزاری برنامه های جانبی اهمیت می دهیم اگر این موارد را رعایت نموده باشند، روی درجه آنها تأثیر می گذارد.

عبیری اعلام کرد: درجه بندی ها از قبل به وسیله سازمان میراث فرهنگی وقت صورت گرفته است و فرق دارد. اگر دوباره ارزیابی انجام گردد، حتماً درجه ها تغییر می نماید و ممکن است بعضی درجه نگیرند یا از رده خارج شوند.

وی گفت: ما موافق با بسیاری از درجه ها داده شده به وسیله میراث فرهنگی نیستیم. چون دقیق اجرا نشده است و کارشناس مربوطه سلیقه ای درجه داده است. ما می بینیم که در یک استان اقامتگاه های درجه سه زیادی دارد درحالی که بعضی از آنها درجه دو بوده اند. یا اینکه بعضی آیتم ها را هنگام درجه بندی لحاظ نکردند. به همین علت است که الان می بینیم اقامتگاهی در حد درجه یک نیست اما نرخ درجه یک را می گیرد چون میراث فرهنگی این درجه را به آن داده است.

این مدیر بوم گردی اعلام کرد: دستورالعمل ارزیابی بوم گردی ها را دی ماه سال گذشته به وزارت میراث فرهنگی داده ایم و قرار شد نهایی گردد اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. پس از تصویب، شرکت های تطبیق به ارزیابی می پردازند و در این راستا انجمن و وزارت دخالتی ندارند. پس از آن به نظرم بهتر است که نرخ اقامتگاه ها شناور باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1402 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1937

به "تاثیر ارزیابی بوم گردی ها در مشخص نرخ واقعی اقامت" امتیاز دهید

1 کاربر به "تاثیر ارزیابی بوم گردی ها در مشخص نرخ واقعی اقامت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر ارزیابی بوم گردی ها در مشخص نرخ واقعی اقامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید