برای خرید گوشی به این حقه های مربوط به دوربین توجه کنید

به گزارش ارانیوز، خرید گوشی نو به خصوص برای افرادی که علاقه مند به حوزه فناوری نیستند می تواند کار سخت و پیچیده ای باشد. به همین دلیل بعضی از شرکت ها از ناآگاهی کاربران سوءاستفاده می نمایند و با بهره گیری از روش های مختلف سعی می نمایند کاربر را فریب دهند. لازم به ذکر است در زمینه دوربین موبایل چنین روش هایی تا حد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به تعدادی از حقه های شرکت ها برای دوربین گوشی های هوشمند اشاره می کنیم که بهتر است هنگام خرید گوشی مراقب آن ها باشید.

برای خرید گوشی به این حقه های مربوط به دوربین توجه کنید

استفاده از تجهیزات حرفه ای

بسیاری از شرکت ها معمولا برای اینکه کیفیت بالای دوربین گوشی های خود را نشان دهند، این عکس ها را در محیطی سرشار از تجهیزات حرفه ای ثبت می نمایند. مطمئنا بارها چنین تصاویر و ویدیوهایی را در تبلیغات مربوط به کیفیت دوربین گوشی دیده اید. علاوه بر این در کنار تجهیزات موردنظر، تصاویر و ویدیوها ثبت شده با دوربین گوشی معمولا تا حد زیادی ادیت هم می شوند.

به عنوان مثال در تصویر بخش فوقانی این مطلب، می توانید تصویر تبلیغاتی مربوط به کیفیت دوربین ماکرو ردمی نوت 11 را مشاهده کنید. بدون شک یک دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی بدون بهره گیری از نورپردازی حرفه ای و البته ادیت های مختلف نمی تواند چنین عکس مجذوب کنندهی را ثبت کند. اگرچه استفاده از بعضی از این تجهیزات لزوما نکته منفی محسوب نمی گردد، اما مساله این است که شرکت ها این موضوع را مطرح نمی نمایند و بعضی کاربران فکر می نمایند که با خرید گوشی موردنظر می توانند چنین عکس هایی را بگیرند. به همین دلیل توصیه می کنیم به عکس های ارائه شده از طرف شرکت ها اعتماد نکنید.

استفاده از عکس ها و ویدیوهای جعلی

بعضی از شرکت ها دیگر به استفاده از تجهیزات استودیویی و انجام ادیت های مفصل روی عکس ها و ویدیوها راضی نمی شوند و به همین دلیل به طور کلی تصاویر و ویدیوهای ثبت شده با دوربین های حرفه ای را به عنوان نمونه های گوشی موردنظر جا می زنند. یکی از اولین شرکت هایی که این کار را انجام داد نوکیا بود که در سال 2012 برای لومیا 920 به این فریب روی آورد. این کمپانی برای اینکه قدرت لرزشگیر اپتیکال گوشی موردنظر را نشان دهد، یک دوربین DSLR را در اتومبیل قرار داد.

در بالای این بخش می توانید تصویر تبلیغاتی مربوط به کیفیت دوربین سلفی هواوی نوا 3i را ببینید که در سال 2018 سروصدای زیادی راه انداخت. مدتی بعد از انتشار این عکس، تعیین است که هواوی برای ثبت آن از دوربین DSLR استفاده نموده است. به همین دلیل بار دیگر باید تاکید کنیم که برای خرید گوشی فریب این تصاویر تبلیغاتی را نخورید.

مخفی کردن جزئیات دوربین

شرکت ها برای ارائه قابلیت های نو در گوشی های خود مطمئنا بودجه و زمان زیادی را صرف می نمایند و به همین دلیل دوست دارند تمام کاربران از این ویژگی های نو خبردار شوند. اما در این میان بعضی از ویژگی های نه چندان مجذوب کننده گوشی های خود را مخفی می نمایند که چنین رویکردی برای دوربین گوشی به کرات انجام می گردد.

به عنوان مثال شرکت ریلمی در تعیینات منتشر شده برای ریلمی 8 رزولوشن دوربین ماکرو و سنسور سیاه وسفید را مخفی نموده بود. از طرف دیگر اگر شرکت ها برای دوربین گوشی از سنسورهای کوچک استفاده نمایند، سعی مینمایند میزان سنسور موردنظر را تا حدی مخفی نمایند اما اگر از سنسور بزرگ بهره ببرند، این میزان را در بوق و کرنا می نمایند. به عبارت دیگر به تعیینات رسمی اعلام شده از طرف شرکت ها هم چندان نباید اعتماد کنید و قبل از خرید گوشی حتما نقد و آنالیز های اجرا شده را مرور کنید.

اصطلاحات فنی گمراه نماینده

بعضی شرکت ها معمولا با استفاده از بعضی اصطلاحات به ظاهر فنی، کاربران را گمراه می نمایند. این رویکرد به خصوص برای دوربین های زوم به وفور دیده می گردد. به عنوان مثال سامسونگ به جای اینکه به سادگی بگوید گلکسی S20 و S21 از فناوری زوم هیبریدی استفاده می نمایند، اصطلاح زوم هیبریدی-اپتیک را ابداع کرد. به همین دلیل کاربران فکر می کردند این گوشی ها در زمینه زوم اپتیکال حرف زیادی برای گفتن دارند که اینگونه نبود.

هواوی و ریلمی هم از جمله شرکت هایی هستند که با ابداع اصطلاحات نو در زمینه لرزشگیر، کاربران را گمراه نموده اند. به عنوان مثال می توانیم به اصطلاح AIS هواوی اشاره کنیم که برای کاهش لرزش از فناوری هوش مصنوعی استفاده می نماید. اگرچه این تعیینه تا حدی با لرزشگیر دیجیتال مرسوم فرق دارد، اما در نهایت نرم افزاری هستند. به همین دلیل اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد، از پشتیبانی دوربین گوشی موردنظر از قابلیت لرزشگیر اپتیکال اطمینان حاصل کنید.

توجه ویژه به تعداد مگاپیکسل

توجه به تعداد مگاپیکسل یکی از قدیمی ترین ترفندهای شرکت ها برای فریب دادن کاربران است که همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از کاربران کماکان فکر می نمایند هرچه این عدد بیشتر باشد، کیفیت دوربین موردنظر بهتر است. در این رابطه مطالب زیادی را منتشر نموده ایم ولی به زبان ساده باید بگوییم که میزان پیکسل های دوربین و ویژگی هایی مانند لرزشگیر اپتیکال، دیافراگم لنز و پردازش نرم افزاری در کل تاثیر بسیار بیشتری نسبت به تعداد پیکسل ها دارند.

این موضوع به خصوص برای محیط های کم نور بیشتر صدق می نماید زیرا هرچقدر پیکسل ها بزرگ تر باشند، می توانند نور بیشتری دریافت نمایند. از طرف دیگر لرزشگیر اپتیکال هم با کاهش لرزش دست، کیفیت عکس و ویدیو را بهبود می بخشد. روی هم رفته مهم ترین مزیت تعداد پیکسل های زیاد این است که برای زوم دیجیتال کیفیت بهتری را ارائه می نمایند. با این حال بسیاری از دوربین های مبتنی بر رزولوشن بالا با بهره گیری از فناوری ترکیب پیکسل ها عکس های دارای رزولوشن پایین تری ثبت می نمایند. به همین دلیل به جای توجه به تعداد پیکسل ها، هنگام خرید گوشی باید به میزان پیکسل ها توجه کنید.

ترکیب پیکسل برای افزایش رزولوشن و فریم ریت

بعضی شرکت ها با استفاده از روش های نرم افزاری فریم ریت و رزولوشن تصاویر و ویدیوها را افزایش می دهند. اگرچه این روش به خودی خود گمراه نماینده نیست، اما مساله اینجاست که بعضی از آن ها می گویند که چنین کارهایی را به وسیله سخت افزاری انجام می دهند. به عنوان مثال سال ها قبل تعدادی از برندهای چینی مدعی می شدند که گوشی موردنظر آن ها از دوربین اصلی 13 مگاپیکسلی بهره می برد ولی رزولوشن سنسور در حقیقت 8 مگاپیکسل بود. اما آن ها با روش های نرم افزاری رزولوشن تصویر را به 13 مگاپیکسل می رساندند. خوشبختانه این روزها دیگر چنین کاری به ندرت انجام می گردد.

یکی دیگر از فریب های رایج، بحث پشتیبانی از سوپر اسلوموشون با سرعت 960 فریم در ثانیه است. اما بسیاری از این گوشی ها در حقیقت ویدیوهای اسلوموشون با سرعت 240 یا 480 فریم در ثانیه را به عدد موردنظر نزدیک می نمایند. سامسونگ از جمله شرکت هایی است که در این زمینه ید طولایی دارد. مثلا گلکسی S22 اولترا به طور سخت افزاری می تواند ویدیوهای اسلوموشن با سرعت 480 فریم در ثانیه را ثبت کند ولی با استفاده از روش های نرم افزاری، ویدیو مبتنی بر سرعت 960 فریم در ثانیه را تحویل کاربر می دهد. هواوی به انجام این کار علاقه زیادی دارد و مثلا در تبلیغات مربوط به هواوی P40 پرو آمده که این گوشی می تواند ویدیوهای اسلوموشن با سرعت 7680 فریم در ثانیه ضبط کند. اما در حقیقت سخت افزار موردنظر از پس ضبط ویدیوهای مبتنی بر سرعت 1920 فریم در ثانیه برمی آید.

ویژگی های یک دوربین گوشی عالی

حالا که با بعضی از فریب های رایج در زمینه دوربین گوشی آشنا شده اید، احتمالا این سوال برایتان ایجاد شده که دوربین گوشی باید از چه ویژگی هایی بهره ببرد؟ اول از همه باید بگوییم که طی چند سال اخیر، قابلیت های مربوط به پردازش تصویر اهمیت دوچندانی پیدا نموده است. در این زمینه هرکدام از شرکت ها رویکرد متفاوتی را اتخاذ می نمایند و مثلا گوشی های سامسونگ عکس ها را با رنگ غلیظ تر و دامنه دینامیکی وسیعی ثبت می نمایند ولی گوشی های سونی رنگ های طبیعی تری نشان می دهند و در زمینه HDR هم بسیار متعادل عمل می نمایند. در این میان گوشی های گوگل و اپل در زمینه عکاسی در محیط های کم نور عملکرد فوق العاده ای دارند. به همین دلیل قبل از خرید گوشی باید به عکس های ثبت شده به وسیله دوربین های گوشی موردنظر نگاهی بیندازید. در تمام نقد و آنالیز های اجرا شده می توانید بخش مربوط به این عکس ها را پیدا کنید.

از نظر سخت افزاری هم هرچقدر سنسور دوربین اصلی بزرگ تر باشد بهتر است. به عنوان مثال دوربین اصلی گوشی هایی مانند گلکسی S22، شیائومی می 11 اولترا و سری پیکسل 6 به میزان کافی بزرگ هستند و ضمناً از قابلیت لرزشگیر اپتیکال هم بهره می برند. روی هم رفته بهتر است از دوربین های 48، 50، 64 و 108 مگاپیکسلی که از پیکسل های کوچک تر از 0.8 میکرون استفاده می نمایند دوری کنید. در همین زمینه باید بگوییم که اگرچه بعضی گوشی های مقرون به صرفه قیمت از دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی استفاده می نمایند، اما کیفیت این دوربین ها قابل مقایسه با دوربین 50 مگاپیکسلی گوشی های هزار دلاری نیست زیرا از نظر میزان سنسور تفاوت زیادی با هم دارند.

در نهایت باید این سوال را از خود بپرسید که به چند دوربین احتیاج دارید. در حال حاضر بسیاری از گوشی های پرچم دار در کنار دوربین اصلی از دوربین اولترا واید و تله فوتو یا پریسکوپی بهره می برند تا کاربران برای عکاسی دست بازتری داشته باشند. تقریبا تمام گوشی های میان رده و مقرون به صرفه قیمت هم از دوربین اولترا واید بهره می برند ولی دوربین تله فوتو در شمار کمتری از گوشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1775

به "برای خرید گوشی به این حقه های مربوط به دوربین توجه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای خرید گوشی به این حقه های مربوط به دوربین توجه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید