گردشگری دومین صنعت تاثیرگذار در اقتصاد کشور است

به گزارش ارانیوز، معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی گفت: صنعت گردشگری دومین صنعت تاثیرگذار در اقتصاد کشور است.

گردشگری دومین صنعت تاثیرگذار در اقتصاد کشور است

به گزارش خبرنگار ارانیوز، محمد خیاطیان در دویست و هفتاد و دومین جلسه مجمع مدیران توسعه منابع انسانی قوای سه گانه، اظهار کرد: سرمایه اصلی هر دستگاه و سازمان منابع انسانی است و با تشکیل وزارت میراث فرهنگی با مصوبه مجلس و سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شد و این نشان می دهد که صندلی میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی صندلی مهمی است و صنعت گردشگری دومین صنعت تاثیرگذار در اقتصاد کشور است.

او به ارتباط بسیاری از دستگاه ها به حوزه کاری میراث فرهنگی اشاره نمود و ادامه داد: می توان با استفاده از ظرفیت های دستگاه ها راستا پیشرفت وزارت میراث فرهنگی را فراهم کرد.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان، توضیح داد: کاهش درآمدهای ارزی و تنگناهای ناشی از آن ما را به این مهم توجه می دهد که گردشگری صنعتی مهم و ارز آور در کشور است و در چهار ماهه سال 97 حدود 4میلیون و 700 هزار گردشگر وارد کشور شدند و این صنعت 11.8 میلیارد دلار ارز وارد کشور کرد و این صنعت می تواند به درآمدهای دولت یاری شایان کند.

خیاطیان همچنین به درآمدهای نفتی پرداخت و گفت: در اقتصاد گردشگری، یک گردشگر با انواع خدمات رسانان در ارتباط است و به سهم خدمتی که دریافت می نماید هزینه ها را پرداخت می نماید و به عدالت توسعه مالی در جامعه محقق می گردد.

او خاطر نشان کرد: تا پیش از سال 82، سه سازمان میراث فرهنگی، سازمان گردشگری و سازمان صنایع دستی وجود داشت و این سه سازمان ادغام شدند و از سال 85 سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شکل گرفت و امروز نمی توان گفت حوزه کاری وزارت میراث فرهنگی کجاست؛ چرا که جای جای ایران میراث فرهنگی وجود دارد و حدود و ثغور کار ما مرزهای جمهوری اسلامی است.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی به 8100 نیروی انسانی در وزارتخانه متبوع خود اشاره نمود و اضافه نمود: بیش از نیمی از این کارکنان نیروهای قراردادی هستند و باید بتوانیم وضعیت وزارتخانه را بسامان کنیم.

خیاطیان در بخشی از سخنانش اعلام کرد: این که نگاه ما وظیفه محور باشد و نه بر اساس کمیت، نکته ای است که باید روی آن بحث گردد و با توجه به انواع مسئولیت ها که بر عهده وزارت میراث فرهنگی است و نباید همه دستگاه ها در یک شکل واحد اداره شوند همچنان که در مواد 28، 29 و 32 قانون خدمات کشوری وزارتخانه ها را مکلف به داشتن حداکثر پنج معاونت نموده است.

او توضیح داد: امروز در جهان کشورها در صدد توسعه ظرفیت بخش خصوصی هستند و در سال گذشته 4هزار پروژه مرمت با بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و شهرداری ها انجام دادیم و این مهم احتیاجمند به ساختار حاکمیتی درست است.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی به ایجاد 2500 واحد بوم گردی در دو سال گذشته اشاره نمود و ادامه داد: ما توانستیم بخشی از مشکل مهاجرت را در کشور بر طرف کنیم و اشتغال ایجاد کنیم و امروز بسیاری از جوانان مهاجرت معکوس داشتند و به گردشگری مشغول شده و درآمد دارند.

خیاطیان با یادآوری اینکه نیروی انسانی ارزشمندترین سرمایه هر سازمانی است، اعلام کرد: ما به بازوی کارگر احتیاج نداریم و به فکر کارگر احتیاج داریم و روند نفوذ تکنولوژی در جهان بالاست و از انقلاب صنعتی اول تا چهارم و از اولین استفاده از دستگاه ماشین بخار تا کشف فولاد، الکترونیکی شدن دستگاه ها و نفوذ فناوری اطلاعات تحول بنیادین در صنعتی شدن ایجاد شد و در این راستا نیروی انسانی هم متحول خواهد شد و هوش مصنوعی در انقلاب بعدی جایگزین همه تحولات خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد: باید با نگاه آینده پژوهشی به صنعت گردشگری نگاه کنیم و ایجاد برنامه ریزی بلند با نگاه و همت شما اتفاق خواهد افتاد و تقاضا داریم در این مقطع که وزارتخانه احتیاج به تغییر ساختار دارد به ما یاری کنید تا ساختار متناظر داشته باشیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 28

به "گردشگری دومین صنعت تاثیرگذار در اقتصاد کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری دومین صنعت تاثیرگذار در اقتصاد کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید