مسجد وکیل شیراز، یادگار زندیه

به گزارش ارانیوز، مسجد وکیل شیراز یکی از آثار تاریخی مهم این شهر است که ساخت آن به دوران زندیه و همزمان با بازار وکیل باز می گردد. معماری مسجد مانند دیگر مساجد ایرانی است و دارای شبستان و فوق العاده زیبایی است که بهترین بخش مسجد را تشکیل داده است.

مسجد وکیل شیراز، یادگار زندیه

مسجد وکیل شیراز یکی دیگر از آثار تاریخی-مذهبی شهر شیراز است که تاریخ ساخت آن به دوران زندیه باز می گردد و هم زمان با احداث بازار وکیل در بخش غربی این مجموعه در بنایی به وسعت 8 هزار مترمربع بنا شده است که امروزه در مجاورت موزه پارس قرار گرفته است.

در سمت شمالی سردر بسیار بزرگ و زیبایی با ارتفاع 20 متری ورود شما را به این مسجد خوش آمد می گوید، همین ورودی با کاشی کاری های زیبا، طاق نماها و مقرنس بندی خود نشان می دهد که شما در حال وارد شدن به یک مجموعه هنری و زیبا هستید. درب این ورودی مانند بیشتر درب های قدیمی مساجد دارای دو لنگه چوبی ضخیم است که ابعاد هرکدام 3 در 8 است، پس از آن در دالانی جالب که با کاشی کاری های زیبا و هفت رنگ و خط های نستعلیق تزیین شده وارد خواهید شد تا با عبور از آن بتوانید وارد محوطه اصلی مسجد شوید. صحن اصلی مسجد در ابعاد 60 در 60 ساخته شد که وسط آن یک حوض مستطیل 5 در 40 قرار گرفته است.

ایوان قسمت شمالی صحن به طاق مروارید مشهور شده است که بر بالای آن دو گلدسته زیبا سر به فلک کشیده اند. این ایوان با کاشی های نقاشی شده گل و بوته و سنگ های حجاری شده و الهام گرفته از طرح های اسلیمی تزیین شده است. در ضلع بخش غربی در حیاط 11 طاق نمای زیبا وجود دارد که با کاشی های رنگی تزیین شده است و بر سر آنها اسامی مختلف خداوند را اجرا کرده اند. یکی از ویژگی های ایوان وجود دو کتیبه خطی در آن است، اولی در زیر طاق رومی قرار گرفته است و به خط نستعلیق نوشته شده: الحمدلله الذی شرفنی بکتابة من کتیبه هذا البیت الجامع و انا المذنب عبدالعلی یزدی اشرف محمودی و کتیبه دوم نیز در بالای ایوان است و روی آن نام فتحعلی شاه، نام خطاط میرزا حسین بن محمد شریف حکاک- و تاریخ 1243 هجری ثبت شده است.

مطالب مرتبط:

نگاهی به مراکز خرید شیراز

مسجد اتابک شیراز؛ بزرگترین مسجد ایران

آشنایی با نارنجستان قوام شیراز (باغ قوام الملک)

آشنایی با جاذبه های دیدنی شیراز

ایوان جنوبی مسجد وکیل شیراز نیز مانند ایوان شمالی ساخته شده و به سبک معماری ایرانی قرینه شده است، این ایوان نیز دارای دو کتیبه است که تاریخ های 1243 و 1244 نصب شده و متعلق به دوران فتحعلی شاه است. اما یکی از زیباترین بخش های این مسجد شبستان آن است که پشت ایوان ها قرار گرفته و ابعاد آن حدود 50 در 100 است. درون این شبستان 48 ستون شبیه به هم و یکپارچه قرار گرفته است که به صورت 4 ردیف 12 تایی بوده و زیبای خاصی به شبستان داده اند.

از زیبایی های خاص این مسجد می توان به منبر 14 پله ای سنگی و یک تکه آن اشاره کرد که از جنس سنگ مرمر ساخته شده و ابهت خاصی به این مسجد داده است. محراب کنار منبر نیز بسیار باشکوه بوده و سقف آن منقس کاری شده است. در جرزهای دو طرف محراب از کاشی کاری هفت رنگ بهره گرفته شده است و عبارت علی را می توانید با خط کوفی در آن مشاهده کنید. محل نماز امام جماعت محراب به صورت گود و در ارتفاع 1 متر پایین تر از سطح زمین ساخته شده است. مسجد وکیل شیراز که یکی از مهم ترین آثار بجای مانده از تاریخ کهن این سرزمین است، به شماره 182 در تاریخ 18 تیرماه 1311 در فهرست آثار ملى ایران به ثبت رسید و تحت مراقبت و حفاظت این سازمان است.

چطور به مسجد وکیل شیراز برویم؟

برای دیدن مسجد وکیل از ساعت 8 صبح تا 19 عصر می توانید به این مجموعه بروید، بسته به اینکه از کجای شهر حرکت می کنید باید به آدرس زیر بروید

  • آدرس: خیابان لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی، رو به روی کتابخانه شهید دستغیب

همچنین در اطراف این مسجد بناها و اماکن تاریخی دیگری از جمله حمام وکیل، شاه چراغ، بازار وکیل، باغ ارم، باغ جنت، سعدیه، باغ دلگشا وجود دارد که می توانید به آن ها نیز سری بزنید و از تماشای تاریخ و فرهنگ ناب شیراز لذت ببرید.

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1117

به "مسجد وکیل شیراز، یادگار زندیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد وکیل شیراز، یادگار زندیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید