ببینید ، ماجرای عجیب درخت مخزن موزه فرش

به گزارش ارانیوز، سجاد نوروزیان، رئیس موزه ملی فرش ایران در نخستین گفت وگوی رسانه ای خود با خبرنگاران درباره اقداماتش در موزه ملی فرش گفت.

ببینید ، ماجرای عجیب درخت مخزن موزه فرش

به گزارش خبرنگاران، شرایط نگهداری فرش ها در موزه نامناسب است. فرش ها روی زمین تا خورده و فرش های آویخته چین خورده اند، این شیوه نمایش آسیب زاست و پیشتر هم گزارش هایی مبنی بر پوسیدگی و بیدزدگی بعضی فرش ها مطرح شده بود.

نوروزیان در این باره گفت: زمانی که موزه را تحویل گرفتم روی سقف مخزن درخت کاشته بودند. این فرش هایی که در داخل موزه نمایش داده شده اند در حال آسیب هستند ولی مهمتر از آن مخزنی بود که روی آن درخت کاشته بودند و ریشه درخت، مخزن را سوراخ نموده بود و هربار که باران می آمد نگران فرش ها بودیم. سقف مخزن را ترمیم کردیم. متاسفانه سقف سوراخ شده بود. ولی همکاران آن نقطه را خالی نموده بودند و فرش ها آسیب ندیده است. الان مشکل مخزن در نگهداری از فرش ها حل شده است. ولی شیوه نمایش اشکال دارد. فرش های درشت پارچه را در پاسیوی موزه کنار سرویس بهداشتی به نمایش گذاشته بودند. یک عزیزی در مقطعی تصمیم گرفته بود در پاسیو موزه ملی فرش در کنار توالت آویزان گردد. فرش را آویزان نموده بودند و یکطرف آن برگشته بود و لوله شده بود. با چشم عادی هم می شد اعوجاج را روی فرش دید.

او گفت: پیگیری کردم دیدم 12 سال است این فرش نفیس را در آن نقطه آویزان نگاه داشته اند. در حالی که اگر یک کت و شلوار را یکسال آویزان کنید آسیب می بیند. بنابراین حتما باید این فرش ها استراحت نمایند و برای نمایش فرش های درشت پارچه یا باید از فضای حوض های موزه استفاده کنیم یا برایش ساختمان بسازیم.

مصاحبه: محمد باریکانی

تصویربر: مونا فاضلی

تدوین: محمود دانش آموز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 شهریور 1401 بروزرسانی: 26 شهریور 1401 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1838

به "ببینید ، ماجرای عجیب درخت مخزن موزه فرش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ببینید ، ماجرای عجیب درخت مخزن موزه فرش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید