6 واکسن ایرانی کرونا از کمیته اخلاق مصوبه دریافت نموده اند

به گزارش ارانیوز، تهران (پانا) - دبیر کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش با اعلام اینکه تا به امروز 6 واکسن از کمیته اخلاق مصوبه دریافت نموده اند، گفت واکسن کووبرکت، فخرا و رازی هر یک برای سه فاز، واکسن اسپایکوژن فاز یک در کشور استرالیا اجرا شده و فاز دو و سه از کمیته ملی اخلاق مجوز گرفت، واکسن نورا فاز یک تصویب شده و واکسن ایران پاستور فازهای یک و دو در کوبا اجرا شده و فاز سه در کمیته اخلاق مصوبه دریافت کردند.

6 واکسن ایرانی کرونا از کمیته اخلاق مصوبه دریافت نموده اند

به گزارش وبدا، احسان شمسی کوشگی - دبیر کارگروه وزراتی اخلاق در پژوهش با اعلام اینکه در دوران همه گیری کووید-19 کمیته ملی اخلاق با جدیت تمام فعال بود، گفت: در زمان کووید-19 سرعت انجام تحقیقات بسیار زیاد شد و این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار بود که بدانیم محققان در کشور به چه حوزه هایی پرداخته اند و این آمار و اطلاعات به علت وجود سامانه یکپارچه پورتال ملی اخلاق در پژوهش که تمامی پورتال های پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور را به یکدیگر وصل نموده و امکان رصد در لحظه تمام طرح های تصویب شده در کمیته های اخلاق سراسر کشور را مهیا ساخته، با چند کلیک به راحتی قابل دستیابی بود.

وی اضافه کرد: تا به این لحظه 9 هزار و 193 اسم مصوب با کلمه کلیدی کووید-19 در سامانه ملی اخلاق در پژوهش قابل بازیابی است؛ به این معنی که در سراسر کشور همین تعداد طرح تحقیقاتی و سرانجام نامه در حوزه های مرتبط با کووید به وسیله کمیته های اخلاق در پژوهش کشور مصوب شده که این آمار به تدریج اضافه می گردد و در مجموع 66 طرح هم به وسیله کمیته های اخلاق، مخالف اصول اخلاق شناخته شده و رد شده اند.

کوشگی به نظام پایش در کمیته اخلاق در پژوهش اشاره نمود و گفت: در آن ابتدا که احتیاج مبرمی برای انجام تحقیقات وجود داشت، متوجه شدیم که چند تحقیق فاقد استانداردهای اخلاقی لازم هستند و در همان نظام پایش که امکان رصد در لحظه مصوبات تمام کمیته های اخلاق در سراسر کشور وجود دارد؛ این امکان فراهم بود تا بلافاصله جلوی اجرای چنین پژوهش هایی گرفته گردد. با استفاده از این ابزار مهم از همان ابتدای همه گیری کوشش شد و اجازه ندادیم پژوهش های غیراستاندارد روی انسان ها انجام گردد. حتی در این جریان سه کمیته اخلاق در پژوهش هم به علت تصویب پژوهش های اشتباه به حالت تعلیق درآمدند.

فراوری واکسن با پشتوانه سال ها سرمایه گذاری در پژوهش

وی با یادآوری اینکه تا به امروز در کشور تجربه فراوری واکسن از مرحله صفر وجود نداشت، گفت: برای نخستین بار در کشور چنین خودباوری برای فراوری واکسن ایجاد شد. سایر واکسن ها در کشور با روش انتقال تکنولوژی ساخته شده بود. مدت هاست درباره تحقیقات کاربردی در کشور صحبت می گردد ولی فراوری واکسن کووید-19 نشان داد وقتی می خواهید واکسنی فراوری کنید پشتوانه سال ها سرمایه گذاری، صرف وقت و انرژی متخصصان ضروری است. اگر این زیرساخت های پژوهشی مهیا نبود ورود ناگهانی برای فراوری واکسن هم امکان پذیر نبود.

به گفته وی، سرمایه گذاری در پژوهش در جریان واکسن در کووید-19 خودش را نشان داد و حداقل در مقیاس دانشی توانستیم پلتفرم هایی را ایجاد و توسعه دهیم با اینکه شاید در صنعتی سازی بعضی از آنها به مشکل خوردیم که مشکل در بخش تحقیق نیست و متخصصان فراوری صنعتی حتما برای آن برنامه ریزی خواهند داشت.

دبیرکارگروه وزراتی اخلاق در پژوهش با بیان اینکه ترس بزرگی در ابتدا وجود داشت که با موفقیت بر آن غلبه کردیم، اینکه ماده ای که در آزمایشگاه فراوری شده سپس با موفقیت روی حیوان تست شده را می توانیم برای اولین بار روی انسان ها آزمایش کنیم؟، اضافه کرد: چالش بزرگی برای کمیته ملی اخلاق بود. روی تمامی داده های مراحل مختلف از فازهای پیش بالینی و آزمایشگاهی ساعت ها بحث و گفتگو شد. روزی که فاز یک نخستین واکسن ایرانی که همان واکسن کووایران برکت بود، مصوبه گرفت نقطه عطفی در تاریخ کمیته اخلاق وزارت بهداشت است.

تا به امروز 6 واکسن از کمیته اخلاق مصوبه دریافت نموده اند

کوشگی با اعلام اینکه تا به امروز 6 واکسن از کمیته اخلاق مصوبه دریافت نموده اند، گفت: واکسن کووبرکت، فخرا و رازی هر یک برای سه فاز، واکسن اسپایکوژن فاز یک در کشور استرالیا صورت گرفته و فاز دو و سه از کمیته ملی اخلاق مجوز گرفت، واکسن نورا فاز یک تصویب شده و واکسن ایران پاستور فازهای یک و دو در کوبا صورت گرفته و فاز سه در کمیته اخلاق مصوبه دریافت کردند.

دبیرکارگروه وزراتی اخلاق در پژوهش اعلام کرد: در فازهای این واکسن ها حتی تا 40 هزار نفر در کارآزمایی های بالینی شان مشارکت داشتند که عدد آسانی نیست. اعتماد به نفس اولیه شکل گرفت که ما هم می توانیم با استانداردهای جهانی واکسن فراوری کنیم. سرمایه گذاری هایی که در دهه های اخیر در حوزه پژوهش صورت گرفته نشان داد اگر ارتباط صحیح دانشگاه با صنعت و فراوری و حمایت های مناسب شکل گیرد حتما می توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مردم می توانند به تصمیمات و مصوبات کمیته ملی اخلاق در پژوهش اطمینان نمایند، گفت: تصویب کمیته ملی اخلاق می تواند به مردم اطمینان بدهد که یک نهاد مستقل و متخصص طبق استانداردهای جهانی انجام کارآزمایی بالینی آن واکسن را تایید نموده است اگرچه که مسئولیت آنالیز نتایج کارآزمایی های بالینی و تایید نهایی فرآورده بر عهده سازمان غذا و دارو است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1541

به "6 واکسن ایرانی کرونا از کمیته اخلاق مصوبه دریافت نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 واکسن ایرانی کرونا از کمیته اخلاق مصوبه دریافت نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید