پسران سعود آماده پخش شد، 4 فراز اصلی از تاریخ عربستان سعودی

به گزارش ارانیوز، وحید فرجی کارگردان مجموعه مستند پسران سعود از پخش این مجموعه از شبکه مستند اطلاع داد.

پسران سعود آماده پخش شد، 4 فراز اصلی از تاریخ عربستان سعودی

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، وحید فرجی کارگردان مستند پسران سعود با اشاره به سوژه این مستند گفت: این مستند 4 قسمتی درباره فراز های مهمی از کشور عربستان سعودی است و به 4 موضوع اصلی می پردازد. قسمت اول آن درباره چگونگی پیدایش عربستان سعودی است. داستان از جنگ جهانی اول شروع شده و کش و قوس قدرت های عظیم و فروپاشی امپراطوری عثمانی را به تصویر می کشد. همچنین نگاهی به نقش کشور های فرانسه و انگلیس در شکل دهی کشور های عربی بعد از جنگ جهانی اول دارد که یکی از این کشور ها عربستان سعودی است. همان طور که می دانید با توجه به قرارداد معروف سایکس پیکو، کشور های عربی و به ویژه عربستان سعودی متولد می شوند. در حقیقت به این موضوع می پردازیم که خاندان سعود چگونه از فرصت پیش آمده استفاده کرد و بر منطقه نجد و حجاز مسلط شد.

وی با اشاره به موضوع دیگر قسمت های این مستند اظهار داشت: قسمت دوم درباره این است که خاندان سعود چگونه با استفاده از تفکرات وهابیت منتسب به محمد بن عبدالوهاب و گروه های ذیل همین تفکر (اخوان) مسیری را منتهی به القاعده و داعش ایجاد کردند. در این قسمت سعی کردیم فرایند تاریخی شکل گیری و گسترش این تفکرات را مورد آنالیز قرار بدهیم. قسمت سوم درباره شاکله هرم قدرت در عربستان است و برای تبیین آن پفراینده بندر بن سلطان نوه عبدالعزیز را به عنوان نمونه ای از هرم قدرت در عربستان باز نموده ایم. این که پدر او چه جایگاهی در خاندان سعود دارد و چگونه توانسته به چنین قدرتی برسد. البته داستان های فرعی دیگری نیز در کنار آن وجود دارد که از آن جمله می توان به ارتباط این مدل از حکومت با غرب به ویژه آمریکا و انگلیس اشاره نمود.

وی اضافه کرد: قسمت چهارم این مستند نیز به تاریخ روابط عربستان سعودی با ایران از زمان پیدایش آن در دوران پهلوی تا به امروز می پردازد. به نظرم لازم بود این قسمت به صورت گسترده تری مورد آنالیز قرار می گرفت و در 2 قسمت ساخته می شد. بخش قابل توجهی از موضوعات مطرح شده و آرشیو هایی که در این مستند به نمایش درمی آید برای مخاطبان ایرانی از جذابیت بالایی برخوردار است. این موضوع در قسمت چهارم که به آنالیز روابط ایران و عربستان در قبل و پس از انقلاب اسلامی می پردازد، نمود بیشتری هم دارد.

این کارگردان و مستندساز با اشاره به آرشیوی که در این مستند استفاده شده است، گفت: یکی از سخت ترین کار ها برای فراوری این مستند، جست وجو و یافتن آرشیو هایی بود که در آن استفاده کردیم. برای پیدا کردن یک دقیقه آرشیو روز ها و ساعات جست وجو کردیم و زحمات زیادی کشیده شد. همچنین بخش زیادی از فیلم های آرشیوی به زبان فارسی نبود و مجبور بودیم جست وجوی عربی و انگلیسی داشته باشیم. با این حال معتقدم که آرشیو ها بسیار بکر و تازه است.

وی تاکید نمود: یکی از موضوعاتی که در کشورمان وجود دارد این است که مستند های تاریخی آرشیومحور کمتر ساخته می گردد. دلیل این موضوع این است که آرشیو کمی داریم و اگر آرشیوی در جایی وجود دارد برای دادن آن به سختی همکاری می نمایند. فیلم هایی از این دست علیرغم تمام اهمیتی که دارند خیلی جدی گرفته نمی شوند. این موضوع در حالی است که در دو سه سال اخیر فیلم های آرشیوی زیادی در خارج از ایران ساخته می گردد. عمدتا کمترین برآورد ها را به مستند آرشیوی می دهند چرا که وقتی گفته می گردد فیلمی آرشیوی است همه فکر می نمایند خیلی ساده ساخته می گردد. به نظرم این رویکرد باید تغییر کند.

فرجی درباره فرایند تحقیق و پژوهش مستند 4 قسمتی پسران سعود اعلام کرد: تحقیق اولیه داشتیم و با آماده شدن متن هر قسمت آن را تکمیل می کردیم. از زمان شروع تحقیق برای ساخت این مستند تا انتها تصویربرداری و تدوین آن بیش از 2 سال زمان برد. این مستند، دومین مجموعه من بود که آرشیومحور دنبال شد و قبل از آن مجموعه روز های آزادی را با همین رویکرد ساخته بودم.

تهیه نماینده و کارگردان مستند پسران سعود در انتها با اشاره به عوامل فراوری این مستند یادآور شد: تدوین این مجموعه بسیار سخت و سنگین بود و به همین دلیل هر قسمت را یک نفر تدوین کرد. قسمت اول روح الله قاسمی، قسمت دوم مهدی انصاری، قسمت سوم آرمین به امید حق و قسمت چهارم را حمید مشایخی تدوین کردند. صداگذاری این کار برعهده حمدحسین ابراهیمی است.

پسران سعود از 13 شهریور در جدول پخش شبکه مستند قرار می گیرد و پنجشنبه ها ساعت 22 پخش می گردد، تکرار این مستند هم روز بعد ساعت 10 خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 895

به "پسران سعود آماده پخش شد، 4 فراز اصلی از تاریخ عربستان سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسران سعود آماده پخش شد، 4 فراز اصلی از تاریخ عربستان سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید