پاسخ به سوالاتی درباره انتخابات پیچیده آمریکا

به گزارش ارانیوز، در حالی که مدت کمی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده، احتمالا برخی نکات مربوط به این رویداد برای عده ای همچنان مبهم است.

پاسخ به سوالاتی درباره انتخابات پیچیده آمریکا

بی بی سی از مخاطبانش در سراسر جهان خواسته سوالات خود را در مورد انتخابات آمریکا مطرح کنند. در این مطلب به سوالاتی پاسخ داده می شود که ظاهرا ذهن عده زیادی از مردم جهان را مشغول کرده است.

آیا رییس جمهور می تواند در صورت شکست در انتخابات، با طرح ادعای تقلب از ترک کاخ سفید امتناع کند؟

در واقع دونالد ترامپ می تواند کاخ سفید را ترک نکند اما این کار به جایی نمی رسد. بد نیست به این نکته هم اشاره شود که بسیاری از تحلیلگران حقوقی آمریکا تصور نمی کنند ترامپ بعد از شکست قطعی در انتخابات، قصد ماندن داشته باشد.

اما از آنجایی که ظاهرا این سوال عده زیادی از مردم است، بگذارید کمی روی این سناریو بیشتر کار کنیم.

فرض کنید نتیجه انتخابات پیروزی قاطع بایدن و شکست آشکار ترامپ باشد. اگر رییس جمهور فعلی در روز معارفه (20 ژانویه) از ترک کاخ سفید امتناع کند، جز نشستن پشت میز، قدرت انجام کار دیگری را ندارد.

بر اساس قانون اساسی آمریکا، اداره نیروی نظامی و سرویس مخفی و سایر مقام های کشور - از جمله فردی که مسئول نگه داری چمدان حاوی کدهای اتمی است- همگی در ظهر روز معارفه به رییس جمهور جدید سپرده می شود.

عده ای هم پرسیده بودند در صورت امتناع ترامپ از ترک کاخ سفید، می توان او را دستگیر کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت با این که از نظر فنی چنین امکانی وجود دارد اما بعید است اتفاق بیفتد.

اما اگر ترامپ به طور قاطع بازنده انتخابات نباشد و از ترک کاخ سفید خودداری کند، اوضاع پیچیده خواهد شد.

نتیجه انتخابات را آراء کالج انتخاباتی مشخص می کند. اگر نتیجه مساوی شود و یا اعتراضی نسبت به آن شکل بگیرد، قانون گذاران مجلس کنندگان آمریکا مسئولیت تصمیم گیری بر سر برنده انتخابات را بر عهده می گیرند و معاون رییس جمهور هم توسط مجلس سنا معرفی خواهد شد.

ژنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا پیش تر به کنگره گفته در صورتی که به نتیجه انتخابات اعتراض شود، ارتش خود را درگیر نخواهد کرد.

اگر کنگره نتواند برنده قطعی انتخابات را انتخاب کند، سناریو شکلی نسبتا ترسناک به خود خواهد گرفت و کار احتمالا به رای دیوان عالی خواهد کشید. درست مثل آنچه در انتخابات سال 2000 بین جورج بوش و ال گور رخ داد.

با این تفاسیر تا حدی می توان فهمید چرا بعد از مرگ روث بیدر گینزبرگ، قاضی سرشناس دیوان عالی آمریکا - که چندی پیش بر اثر سرطان درگذشت- ترامپ و حزب جمهوری خواهش تلاش کردند تا پیش از انتخابات، ایمی کنی برت، قاضی محافظه کار را به عنوان جانشین او منصوب کنند.

اگر بایدن برنده شود، آیا کامالا هریس سناتور باقی خواهد ماند؟

نه! او کرسی خود به عنوان کننده ایالت کالیفرنیا در مجلس سنا را واگذار خواهد کرد. درست مثل کاری که بایدن در 2009 انجام داد. او از مجلس سنا خداحافظی کرد تا در کاخ سفید به باراک اوباما بپیوندد.

و فراموش نکنیم اگر دموکرات ها برنده انتخابات شوند، اتفاقی تاریخی رقم می خورد و هریس به اولین زن سیاه پوست با تبار هندی تبدیل خواهد شد که به چنین مقام بالایی در دولت آمریکا رسیده است.

اما چه بر سر صندلی خالی مجلس سنا خواهد آمد؟ اگر هریس معاون رییس جمهور منتخب آمریکا شود، گوین نیوسام، فرماندار دموکرات کالیفرنیا باید کننده ای را برای جانشینی او انتخاب کند.

چرا آراء کالج انتخاباتی می تواند بر آراء عمومی اثر بگذارد؟

کالج انتخاباتی. این بخشی بحث برانگیز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که ظاهرا باعث سردرگمی عده زیادی از مردم هم شده است.

در انتخابات آمریکا مردم به طور مستقیم رییس جمهور را انتخاب نمی کنند. آن ها علاوه بر رای دادن به یکی از نامزدهای ریاست جمهوری، کنندگان خود در کالج انتخاباتی را هم مشخص می کنند. در نهایت هم این رای دهندگان کالج انتخاباتی هستند که رییس جمهور را انتخاب خواهند کرد. تعداد کنندگان هر ایالت در کالج انتخاباتی با تعداد اعضایش در کنگره برابر است. از سوی دیگر تعداد کرسی های هر ایالت در مجلس کنندگان هم به جمعیتش بستگی دارد. اما در مجلس سنا هر ایالت به طور مشخص دو کننده دارد.

به عنوان مثال، کالیفرنیا 55 رای دهنده در کالج انتخاباتی دارد و تعداد کنندگان وایومینگ در این مجمع تنها سه نفر است. کالج انتخاباتی در مجموع 538 کرسی دارد و در این سیستم، همه ایالت ها به یک اندازه در نتیجه انتخابات موثر نیستند.

اگر فرض کنیم در ایالاتی مثل کالیفرنیا دموکرات ها رای بیشتری می آورند و درایالت های جنوبی جمهوری خواهان برنده می شوند، ایالت های چرخشی نظیر اوهایو، فلوریدا و کارولینای شمالی که شانس پیروزی در آن ها دو طرفه است، به میدان جنگ انتخابات تبدیل خواهند شد.

بعد از روز انتخابات، کنگره آراء رای دهندگان کالج انتخاباتی را می شمارد و برنده را اعلام می کند. اگر نتیجه مساوی باشد، مسئولیت انتخاب برنده به عهده قانون گذاران مجلس کنندگان خواهد افتاد.

اما اصلا چرا چنین سیستم رای گیری پیچیده ای وجود دارد؟

سال ها پیش بنیانگذاران آمریکا در جهت دستیابی به دموکراسی متوجه شدند باید میان حقوق ایالت ها، کنگره و رای عمومی سازگاری ایجاد کنند.

اما چرا رییس جمهور با رای عموم مردم انتخاب نمی شود؟ یک دلیلش این است که حق رای در آن زمان موضوع چندان شناخته شده ای نبود و برخی قانون گذاران حس می کردند مردم بی سواد گزینه مناسبی برای انتخاب رییس جمهور نیستند.

یک دلیل دیگر هم به برده داری مربوط می شد. هدف این بود که در ایالت های موافق برده داری، قدرت بیشتری به سفیدپوستان داده شود.

آیا سیستم کالج انتخاباتی برای جهانی امروز هم مناسب است؟

سوال خوبی است. بر اساس سیستم کالج انتخاباتی، ایالات پرجمعیت تر مثل کالیفرنیا و تگزاس به نسبت ایالاتی که جمعیت شان کمتر است، تاثیر کمتری بر نتیجه انتخابات دارند. از نظر برخی از مردم این روش چندان عادلانه نیست چون به ایالاتی که ساکنان کمتری دارند، قدرت انتخاباتی بیشتری می دهد.

در همه ایالات بجز دو مورد، نامزدی که بیشترین رای عمومی را کسب کند - چه تنها یک رای بیشتر آورده باشد و چه هزار رای- کل آرای ایالت در کالج انتخاباتی را هم به خود اختصاص خواهد داد. در 2016 ترامپ طبق همین روش توانست با وجود کسب میزان اندکی رای بیشتر در فلوریدا و ویسکانسین، آراء این دو ایالت در کالج انتخاباتی را از آن خود کند.

این اساسا یعنی بخش عمده نبرد بر سر به قدرت رسیدن در کاخ سفید در تعداد انگشت شماری از ایالات اتفاق می افتد که دو طرف در آن ها شانس برنده شدن دارند. بنابراین نامزدها نیازی ندارند پول خود را برای مبارزه انتخاباتی در ایالاتی هدر دهند که یک حزب به طور قطع رای خواهد آورد.

بنابر اطلاعات مرکز تحقیقاتی پیو، مردم آمریکا دهه هاست خواهان اصلاح این سیستم هستند. در حال حاضر نزدیک به 58 درصد از مردم می خواهند این روش متوقف شود. اما از سال 2016، نگرش های حزبی به شکل قابل توجهی افزایش یافته و عده بیشتری از جمهوری خواهان گفته اند از سیستم فعلی انتخابات دقیقا به همین شکلی که هست حمایت می کنند.

یکی از پیشنهاداتی که برای رفع ناهماهنگی میان آراء عمومی و آراء کالج انتخاباتی مطرح شده این است که به جای اختصاص همه آراء کالج انتخاباتی به نامزدی که در یک ایالت بیشترین رای را می آورد، این آراء به نسبت بین آن ها تقسیم شود.

اما اعمال هرگونه تغییر در این سیستم انتخاباتی به رای موافق دو سوم کنندگان کنگره و سه چهارم مجالس ایالتی نیاز دارد و چنین چیزی تقریبا غیرممکن است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 993

به "پاسخ به سوالاتی درباره انتخابات پیچیده آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به سوالاتی درباره انتخابات پیچیده آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید