واردات 12 تا 15 هزار میلیارد دلاری خودرو در صورت تعطیلی خودروسازی

به گزارش ارانیوز، دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: اگر صنعت خودروسازی کشور تعطیل گردد باید 12 تا 15 هزار میلیارد دلار واردات خودرو داشته باشیم.

واردات 12 تا 15 هزار میلیارد دلاری خودرو در صورت تعطیلی خودروسازی

ایسنا نوشت: اولین نشست مشترک انجمن خودروسازان ایران و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرویی کشور امروز 29 مهر ماه برگزار گردید تا به گفته آنها، نسبت به اظهارات روز گذشته رییس بانک مرکزی، پاسخ داده گردد.

در این نشست احمد نعمت بخش - دبیر انجمن خودروسازان ایران - به ارائه آمار فراوری خودرو در شش ماهه اول امسال پرداخته و گفت: در شش ماهه اول امسال 35 درصد کاهش فراوری خودرو و 36 درصد افت فراوری سواری رخ داده است که به دلیل قیمت خودرو بوده است. چنانچه به آمارهای دو-سه سال گذشته رجوع کنیم، می بینیم که شورای رقابت طوری قیمت گذاری نموده که خودروسازی ایران زیان ده شده است. سال گذشته ستاد اقتصادی سران سه قوه مسولیت قیمت گذاری را به سازمان حمایت سپرد. همان اوایل سال که سازمان حمایت قیمت ها را برآورد نموده و در کمیته خودرو آنالیز و اظهار داشت، اعداد و ارقام نشان داد که همه خودروهای فروخته شده با ضرر و زیان فراوان همراه بوده است.

وی اضافه کرد: سرکوب اقتصادی خودروسازان باعث شد تا دو خودروساز بزرگ کشور حدود 8000 میلیارد تومان متحمل ضرر شوند و از آنجایی که هنوز هم سرکوب اقتصادی خودروسازان ادامه دار است، به 12 الی 13 هزار میلیارد تومان زیان اقتصادی دو خودروساز تبدیل شده که این زیان 20 هزار میلیارد تومانی همان بدهی خودروسازان به قطعه سازان نیز است. علاوه براین دولت به قانون نیز عمل نکرد؛ چراکه اگر به هر دلیل قیمت کالایی را کمتر از قیمت واقعی آن اعلام کند، باید زیان فراورینماینده را پرداخت کند، اما در این مورد هیچ جبران ضرری از این جهت متحمل نشد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران با اشاره به صحبت های روز گذشته رییس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه روزانه قیمت خودروها افزایش پیدا می نماید، گفت: ایشان نمی دانند ما دچار سرکوب قسمت هستیم، قیمت ها ثابت مانده و خودروسازان زیان ده شده اند. اگر این صنعت متوقف گردد، بایستی 12 تا 15 هزار میلیارد دلار خودرو وارد کنیم. چرا ما زیان ده شده ایم؟ از سال گذشته تاکنون قیمت مواد اولیه رشد قابل توجهی داشته است. به طور مثال ورق فولادی از 1800 تومان رسیده به 6700 تومان، فولاد کیلویی 19 هزار تومانی اکنون 65 هزار تومان است. فولاد آلومینیومی 2800 تومانی به 9500 تومان رسیده، حمل کالا نیز سه برابر شده، قیمت کاتالیزورهای 300 هزار تومانی به دو میلیون تومان رسیده است ضمن نرخ اینکه ارز 3800 تومانی نیز در حال حاضر بیش از 9000 تومان است که آن نیز تعلق نگرفته و باید ارز با نرخ آزاد تهیه کنیم.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت های وارده بر قطعات خودرو و قیمت گذاری دستوری سبب شده تا علیرغم مسائل تحریم ها، خودروسازان کشور زیان ده شوند؛ گفت: زمانی که ما نتوانیم بدهی خود به قطعه سازان را پرداخت کنیم، قطعه ساز نیز دیگر توان فراوری نداشته و نمی تواند برای خودروساز تامین قطعه کند؛ لذا تقاضای افزایش قیمت قطعات را می نماید اما از آنجایی که ما افزایش قیمت خودرو نمی توانیم داشته باشیم، نمی توانیم درخواست افزایش قیمت قطعات را قبول کنیم، بنابراین اگر اینطور باشد، قطعه سازی ها نیز تعطیل خواهند شد که به دنبال آن تعطیلی خودروسازان است.

نعمت بخش اظهار کرد: دولت باید تقاضای افزایش قیمت خودرو را بپذیرد. حتی نمی خواهیم تعرفه را نیز کاهش دهد؛ تعرفه همان 25 درصد بماند اما ما را از قیمت گذاری ها معاف نمایند تا مسائل ما حل گردد.

روز گذشته رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تا کی باید خودروسازی فشل ادامه یابد، اظهار کرد: خودروسازان در طول سال های گذشته بارها نقدیندگی جدید دریافت کردند اما نه تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده که حتی از انجام تعهداتشان نیز ناتوان بودند. با این وجود من سال گذشته اظهار داشتم که چهار هزار میلیارد تومان نقدیندگی ریالی و 844 میلیون یورو نقدیندگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار خواهیم داد تنها با این شرط که پس از یک سال تعهد بدهند که این مبلغ را پس می دهند اما در عمل هیچ یک از آنها این تعهد را قبول نکردند و سوال این جا است که این خودروسازی فشل تا چه زمانی باید به همین شکل ادامه پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 173

به "واردات 12 تا 15 هزار میلیارد دلاری خودرو در صورت تعطیلی خودروسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 12 تا 15 هزار میلیارد دلاری خودرو در صورت تعطیلی خودروسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید