ناامن ترین بخش های ساختمان در زمان وقوع زلزله کجاست؟

به گزارش ارانیوز، زلزله یکی از پدیده های طبیعی است که در سراسر دنیا، به ویژه نقاطی که روی خط گسل قرار دارند، پیش می آید. این پدیده طبیعی سالانه خسارات جانی و اقتصادی زیادی از خود به جای می گذارد. میزان این خسارت ها بسته به شدت و البته استحکام ساختمان ها و همچنین امکانات مواجهه با این بحران در هر مکان متفاوت است. به طور کلی اگر در هنگام وقوع زلزله نقاط نا امن ساختمان ها را بشناسیم، می توانیم از خسارت و صدمه جانی جلوگیری کنیم و آمادگی بیشتری در برابر این امر داشته باشیم. هم چنین زلزله های اخیر احساس احتیاج به این اطلاعات را تشدید می نماید.

ناامن ترین بخش های ساختمان در زمان وقوع زلزله کجاست؟

جهت دریافت خدمات نقاشی کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در ادامه با ما همراه باشید تا با معرفی بخش های نا امن ساختمان، شما را در پیشگیری از صدمه جدی یاری کنیم.

موضوعاتی که به آنالیز آن ها خواهیم پرداخت خلاصه می شوند در:

 • پنجره ها
 • وسایل تزئینی و وسایل خانه
 • راه پله ها
 • آسانسور
 • چهارچوب در
 • بعضی باورهای غلط راجع به نقاط امن که حتماً باید اصلاح شوند

پنجره ها

از پنجره ها فاصله بگیرید. خصوصاً پنجره های عظیم که امکان شکستن دارند. شیشه ها یکی از اولین نقاطی هستند که در اثر زلزله آسیب می بینند و به خاطر برندگی بسیار خطرناک هستند و ممکن است صدمات جبران ناپذیری به شما وارد نمایند. بنابراین بهتر است آن قدر دور شوید تا حتی در اثر پرت شدن تکه های شکسته پنجره با شما برخورد ننمایند.

وسایل تزئینی و وسایل خانه

به چیدمان ساختمان دقت کنید. سعی کنید وسایل تزئینی، به ویژه وسایلی که وزن بالایی دارند و سنگین و عظیم هستند را در نقاطی بگذارید که کمتر مورد استفاده اعضای خانواده به ویژه بچه ها قرار می گیرد. هم چنین خوب است وسایلی مانند لوستر و کتابخانه و مانند آن ها را محکم نصب کنید و برای نصب آن ها از متخصصین این کارها بهره ببرید تا از استحکام و امنیت آن ها هنگام زلزله مطمئن شوید.

البته گفتنی است بعضی از وسایل خانه که بسیار محکم هستند مانند یخچال، فریزر، لباسشویی می توانند وزن آوار را منحرف نمایند؛ پس حوالی آن ها نیز جان پناه خوبی هستند.

راه پله ها

اگرچه ممکن است بهترین راهی که به ذهن می رسد خروج از ساختمان باشد اما خوب است بدانید این خطرناک ترین راه ممکن است. به هیچ وجه نباید هنگام وقوع زلزله از ساختمان خارج شوید. راه پله ها یکی از نا امن ترین نقاط در هنگام زلزله هستند. حتی اگر احتمال آوار شدن و ویرانی کامل خانه می رود باید یک جسم سخت مانند وان یا میز آهنی و یا هر شیئی که می تواند ضربات احتمالی را کاهش دهد را برای محافظت از خود بهره ببرید. تأکید می کنیم به هیچ وجه از ساختمان بیرون نروید.

آسانسور

یکی دیگر از خطرناک ترین نقاط آسانسورها هستند. احتمال بالای سقوط آسانسور در هنگام زلزله باعث می گردد این نقطه بسیار خطرناک باشد.

چهارچوب در

اگر در خانه های قدیمی زندگی می کنید چهارچوب درها می توانند محافظ خوبی باشند. اما به یاد داشته باشید در ساختمان ها و خانه های جدید درهای ورودی به هیچ وجه قوی تر از بخش های دیگر خانه نیستند و بهتر است زیر میز پناه بگیرید.

دیواره های بیرونی

این مکان ها بسیار خطرناک هستند و بسیار زودتر از دیواره های دیگر فرو می ریزند و بهتر است از آن ها فاصله بگیرید.

سعی کنید در داخل و خارج ساختمان از قرار دریافت در کنار دیوارهای جانبی ساختمان اکیداً خودداری کنید. هم چنین زیر میزهای محکم پناه بگیرید و به یاد داشته باشید، میزهای چوبی استحکام کافی ندارند. بعضی باورهای غلط راجع به نقاط امن که حتماً باید اصلاح شوند:

ساختمان ها همواره در زمین لرزه ها فرو می ریزند!

 • به خصوص در کشورهای توسعه یافته که این فرض اشتباه است.
 • هنگامی که ساختمان ها سقوط می نمایند، تمام وسایل خانه درهم شکسته می شوند.
 • مردم با پناه دریافت به یاری وسایل خانه زنده می مانند.
 • مردم همواره می توانند پیش بینی نمایند که چگونه ساختمان ممکن است سقوط کند و می توانند موقعیت فضاهای خالی قابل رؤیت را پیش بینی کند!
 • جهت زمین لرزه و ویژگی های منحصر به فرد هر سازه و ساختمانی باعث می گردد که این امر شدنی نباشد.

  در طول لرزه های شدید مردم می توانند به مکان های مذکور بروند.

 • این فرض هم صحیح نیست به این دلیل که حرکت کردن در حین لرزه شدید بسیار سخت و خطرناک است.

نباید فراموش کنید مهم ترین نکته حفظ آرامش است. با رعایت این نکات و حفظ خونسردی، کمترین خسارت را متحمل خواهید شد.

منبع: هومینگ
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 665

به "ناامن ترین بخش های ساختمان در زمان وقوع زلزله کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناامن ترین بخش های ساختمان در زمان وقوع زلزله کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید