عملیات حفاظتی سنگ نگاره های کول فرح در ایذه تکمیل شد

به گزارش ارانیوز، ایلنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، عملیات حفاظتی سنگ نگاره های کول فرح در ایذه تکمیل شد.

عملیات حفاظتی سنگ نگاره های کول فرح در ایذه تکمیل شد

داستان چیست؟

مهدی فرجی، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه گفت: پس از گذشت دو دهه، نقش برجسته های شماره 2، 3 و 6 دوره عیلامی کول فرح که سال گذشته اسکلتهای فلزی حفاظت آنها نصب شده بود، دارای سایبان حفاظتی شدند و عملیات حفاظتی آنها تکمیل شد.

او ادامه داد: سایر نقش برجسته ها شامل نقش برجسته های شماره 4 و 5 نیز به سبب شرایط قرارگیری در سینه صخره ای کوه، پس از انجام مطالعات شایسته که با همکاری های متخصصین مربوط صورت خواهد گرفت، حفاظت آن ها به صورت مناسب انجام خواهد شد تا آسیبی به آنها نرسد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه اضافه کرد: همچنین سنگ نگاره خونگ اژدر با دو نقش برجسته، شامل نقش برجسته شماره 1 از دوره عیلام قدیم و نقش برجسته شماره 2 از دوره الیمایی ـ پارتی نیز اعتبارات آن جذب و توضیح خدمات معین شده است و بزودی عملیات اجرایی آن با معرفی پیمانکار مربوط شروع خواهد شد.

او با بیان اینکه در راستای حفاظت بهتر نقش برجسته های شهرستان، دهیاران روستاها و مردم بومی نیز خود باید برای حفاظت و نگهداری از آنها کوشا باشند گفت: در صورت تحقق این موضوع، با تخصیص یافتن اعتبارات حفاظتی به نقش برجسته ها از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، نگهداری از این آثار بسیار آسان و دست تخریب را از آنها دور خواهد نمود.

فرجی تأکید کرد: از همین رو، مردم بومی به عنوان میراث داران اصلی این سرزمین کهن باید در کنار ارگان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در حفاظت از آثار منطقه خود پیش قدم باشند و ما نیز تمام پشتیبانی حقوقی و آموزش تخصصی برای توانمندسازی آنها را در اختیار خواهیم گذاشت.

منبع: همگردی
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1077

به "عملیات حفاظتی سنگ نگاره های کول فرح در ایذه تکمیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات حفاظتی سنگ نگاره های کول فرح در ایذه تکمیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید