سیل عرضه نفت سعودی به بازار ادامه دارد

به گزارش ارانیوز، عربستان سعودی و سایر صادرکنندگان نفت منطقه خلیج فارس با وجود موافقت با پیمان کاهش فراوری که از ماه میلادی آینده شروع می گردد، همچنان شیرهای نفت خود را باز نگه داشتند و به اشباع عرضه بازار ادامه می دهند.

سیل عرضه نفت سعودی به بازار ادامه دارد

به گزارش ارانیوز به نقل از ایسنا، آمار گردآوری شده تردد نفتکش ها از سوی بلومبرگ نشان می دهد که صادرات نفت عربستان سعودی از ابتدای آوریل تا به امروز به 9.3 میلیون بشکه در روز رسیده که در مقایسه با 6.8 میلیون بشکه در روز در دو هفته نخست مارس، رشد چشمگیری داشته است. بعلاوه حداقل 10 ابرنفتکش با مجموع ظرفیت حمل 20 میلیون بشکه نفت در بندر راس تنوره سعودی منتظر بارگیری نفت در روزهای آینده هستند.

شرکت آرامکوی سعودی پس از انحلال پیمان سه ساله اوپک پلاس در اوایل مارس، گفت فراوریش را در آوریل به 12.3 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد. شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا و قرنطینه کشورها و محدودیت رفت و آمد باعث افت شدید تقاضا و سقوط قیمت ها شد.

در پی مذاکرات بین المللی فشرده ای که اواخر هفته گذشته برگزار گردید، اکنون توافق دنیای برای محدودیت عرضه وجود دارد و تحت این پیمان، عربستان سعودی موافقت نموده است فراوریش را در ماه مه و ژوئن به 8.5 میلیون بشکه در روز محدود کند. اما هیچ نشانه ای از این که سعودیها قبل از ماه مه شیرهای نفت خود را می بندند، وجود ندارد و به معنای ورود میلیون ها بشکه نفت به بازار است که نیازی به آنها ندارد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این عرضه مربوط به توافقاتی است که برای ماه مه انجام گرفتند و همه نفت آوریل فروش رفته است.

به عبارت دیگر جنگ قیمت نفت همچنان ادامه دارد و بازار هنوز تحت تاثیر توافق جدید کاهش فراوری قرار نگرفته است به طوری که نفت برنت روز سه شنبه شش درصد در معاملات بازار لندن سقوط کرد.

  • تخفیفهای سخاوتمندانه

عامل دیگر تخفیف های چشمگیر در قیمت های فروش رسمی عربستان سعودی است که نشان می دهد این کشور به دنبال افزایش سهم بازار است. قیمت های فروش رسمی نفت آرامکو برای آوریل پایین ترین قیمت در سه دهه گذشته به شمار می رود. عربستان سعودی قیمت فروش ماه مه را اعلام نموده و به تخفیف قیمت فروش به بازارها به خصوص منطقه آسیا ادامه داده است.

معامله گران منتظر آمار مشابه از سوی سایر فراورینمایندگان منطقه خلیج فارس شامل امارات متحده عربی و کویت هستند که معمولا در قیمت گذاری و فراوری از عربستان سعودی الگوبرداری می نمایند. این کشورها هم هیچ انگیزه ای برای کاهش فراوری زودتر از زمان اعلام شده ندارند.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در توییتی گفت که این کشور متعهد است فراوری نفت خود را از سطح فعلی 4.1 میلیون بشکه در روز کاهش دهد. این رقم حداقل یک میلیون بشکه در روز بالاتر از سطح فراوری مارس است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این میزان نفت بالاخره باید جایی برود و با توجه به نبود تقاضا، معین است که مقصد این نفت هم مخازن ذخیره سازی هستند. با توجه به این که محموله های نفتی ماه میلادی جاری فروخته شده اند، بعید است عربستان سعودی فروش نفت به مشتریانش را کاهش دهد اما محتمل است حجم نفتی که به مخازن نگهداری در مصر، روتردام و ژاپن می فرستد را کمتر کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 643

به "سیل عرضه نفت سعودی به بازار ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیل عرضه نفت سعودی به بازار ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید