رایانه های کوانتومی؛ تهدیدی برای کیف های پول بیت کوین

به گزارش ارانیوز، فرد ثیـل، مدیرعامل شرکت Marathon Digital Holdings که در زمینه استخراج بیت کوین فعالیت دارد، اخیرا گفت که اگر امروز به یک رایانه کوانتومی دسترسی داشتید می توانستید رمز کیف پول های بلاک چین را هک کنید.

رایانه های کوانتومی؛ تهدیدی برای کیف های پول بیت کوین

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ آریاگستر بیشتر بدانید.

به گزارش آی تی ایران، به همین جهت، رمزنگاران در سراسر جهان این روز ها سخت به دنبال ساخت پروتکل رمزنگاری مقاوم در برابر رایانه های کوانتومی هستند. استفان توماس، برنامه نویس آلمانی که رمز کیف پول دیجیتال خود را فراموش کرده است، شاید بتواند در آینده ای نه چندان دور، از رایانه های کوانتومی برای شکستن این قفل استفاده و به 7002 بیت کوین خود دسترسی پیدا کند. او امیدوار است که بتواند با کمک رایانه های کوانتومی که چندین میلیون بار سریع تر از رایانه های امروزی عمل می کنند، بیت کوین های خود را که اکنون ارزش آن ها به بیش از 265 میلیون دلار می رسد، آزاد کند.

اگرچه رایانش کوانتومی هنوز در آغاز راه خود قرار گرفته است و به طور کامل توسعه نیافته، اما چند وقتی است که برخی دولت ها و چند شرکت خصوصی مانند مایکروسافت و گوگل بخش زیادی از تمرکز خود را روی توسعه و عملیاتی کردن این فناوری جدید معطوف کرده اند. طی تقریبا یک دهه، رایانه های کوانتومی به قدری قدرتمند شوند که انسان ها از آن ها برای شکستن قفل های امنیتی گوشی های هوشمند، حساب های بانکی، آدرس های ایمیل و حتی کیف پول بیت کوین استفاده کنند.

در حال حاضر، بخش زیادی از سرویس ها و خدمات در جهان مبتنی بر روشی به نام رمزنگاری نامتقارن است که در آن، افراد از رمز هایی برای دسترسی به ایمیل یا کیف پول های رمزارز خود استفاده می کنند. در این شیوه رمزنگاری، یک جفت کلید عمومی و خصوصی تولید خواهد شد. کلید عمومی در دسترس همگان است و کلید خصوصی تنها توسط شخص تولیدکننده کلید به صورت امن نگهداری می شود.

کلید عمومی، امکان رمزنگاری و اعتبارسنجی را ایجاد می کند و کلید خصوصی امکان رمزگشایی و امضا را فراهم می کند. در واقع، دارندگان کلید عمومی تن ها می توانند یک پیام را رمزنگاری کنند، اما رمزگشایی تنها توسط دارندگان کلید خصوصی امکان پذیر است. در این روش، کاربران از طریق کلید های عمومی و خصوصی یک امضای دیجیتال ایجاد می کنند. درخصوص رمزارز ها نیز امضای دیجیتال تحت عنوان Elliptic Curve Digital Signature Algorithm شناخته می شود.

فرد ثیل معتقد است که شیوه رمزنگاری نامتقارن که توسط شرکت ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، در برابر رایانه های کوانتومی بسیار آسیب پذیر و به راحتی قابل هک شدن هستند. وی می گوید که افراد فرصت طلب از طریق رایانه های کوانتومی و به روش مهندسی معکوس کلید خصوصی، امضای دیجیتال شما را جعل کرده و با ورود به کیف پول، حساب رمزارزتان را خالی می کنند.

تورستون گروتکر، از مدیران پیشین شرکت Utimaco و از کارشناسان حوزه رایانش کوانتومی بر این باور است که الگوریتم امضای دیجیتال که برای کیف پول های رمزارز ها استفاده می شود، بیشترین آسیب پذیری را در برابر رایانه های کوانتومی دارد. با این حال، برخی کارشناسان حوزه رمزارز معتقدند که ظهور رایانه های کوانتومی و شکستن قفل کیف پول های دیجیتال، برخلاف آنچه تصور می شود، نگران کننده نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1392

به "رایانه های کوانتومی؛ تهدیدی برای کیف های پول بیت کوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایانه های کوانتومی؛ تهدیدی برای کیف های پول بیت کوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید