خبرنگاران سه نسیم شهری از مونوکسیدکربن جان سالم به در بردند

به گزارش ارانیوز، تهران- خبرنگاران- رئیس آتش نشانی نسیم شهر از توابع شهرستان بهارستان از نجات 3 شهروند محله همدانک که دچار مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن شده بودند، خبر داد و گفت: با حضور به موقع نیروهای آتش نشانی و اورژانس آنان از مرگ نجات پیدا کردند.

خبرنگاران سه نسیم شهری از مونوکسیدکربن جان سالم به در بردند

به گزارش خبرنگاران از اعلام روز یکشنبه اداره آتش نشانی نسیم شهر؛ ایرج ترکمانی اضافه کرد: این حادثه به دلیل وجود مشکل در لوله ها و اتصالات بخاری منزل مسکونی تشخیص داده شد که در نتیجه آن نشت گاز مونوکسیدکربن موجب مسمومیت اهالی منزل شده بود.

افزایش 13 درصدی تلفات گازگرفتگی در 8 ماه گذشته

براساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، 355 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند، و این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 313 نفر بود، 13.4 درصد افزایش یافته است.

بیشترین تلفات گازگرفتگی در استان تهران

برپایه این گزارش در این مدت استان تهران با 63 فوتی بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی را داشته است.

براساس گزارش سازمان پزشکی قانونی در هشت ماهه سال جاری از کل تلفات مسمومیت با گاز، 267 نفر مرد و 88 نفر زن بوده است.

هشدار درباره گازگرفتگی

با توجه به سردتر شدن هوا و ورود به فصل زمستان همچنان به هموطنان توصیه می گردد در استفاده و نصب وسایل گرمایشی دقت لازم را به کار گیرند و با توجه به نکات و توصیه های ایمنی از بروز حوادث ناگوار و مرگ به دنبال گازگرفتگی پیشگیری کنند.

از مسمومیت با گاز منوکسید کربن بیشتر بدانیم

همه سوخت های گیاهی و یا سوخت های با منشا گیاهی و فسیلی می توانند منبع تولید گاز مونوکسید کربن باشند. اجزای گیاهان مثل چوب، خاشاک، علوفه، پنبه و ...، مواد گیاهی که تغییراتی در آن ها ایجاد شده است مثل زغال، زغال سنگ و یا فضولات حیوانات گیاهخوار، پارچه های نخی و سوخت های فسیلی مثل نفت، بنزین، گازوئیل، گاز طبیعی و هر ماده ای که از این مواد تهیه می گردد مانند لاستیک، پلاستیک، قیر، پارچه های پلاستیکی می توانند در شرایطی که اکسیژن کافی در هوا وجود نداشته باشد، به صورت ناقص بسوزند و گاز زغال و یا همان مونوکسید کربن تولید کنند.

خصوصیات گاز منوکسید کربن چیست و سمیت آن چقدر است

گاز زغال گازی است بی بو، بی رنگ، بی مزه و سبک تر از هوا، این گاز بسیار سمی و مرگ آور است. غلظت نیم تا یک درصد آن در هوای تنفسی در مدت 15 دقیقه باعث مرگ می گردد. اگر غلظت این گاز در هوای تنفسی زیاد باشد می تواند خیلی سریع باعث مرگ گردد و حتی در غلظت های بالا می تواند باعث مرگ آنی گردد. نکته مهم آن است که با توجه به بدون بو و رنگ بودن گاز مونوکسید کربن، تا زمانی که انسان تحت تأثیر گاز مونوکسید کربن قرار نگیرید و آثار مسمومیت در وی ظاهر نگردد متوجه وجود این گاز در هوا نمی گردد.

چگونه از تولید گاز منوکسید کربن پیشگیری کنیم

مهمترین نکته در جلوگیری از تولید گاز منوکسید کربن، رساندن هوای کافی(اکسیژن کافی) به ماده سوختنی است. اگر به ماده سوختی هوای کافی برسد، گاز مونوکسید کربن تولید نخواهد کرد. بنابراین تهویه هوا مهمترین نکته در پیشگیری از تولید این گاز است.

باید توجه داشت که برای فرستادن هوای داغ به بیرون از فضای مسکونی باید جهت عمودی در راستا حرکت هوای داغ ایجاد کنیم. اگر در راستا هوای داغ قسمتی از راستا افقی بود لازم است سه برابر طول آن راستا افقی، راستای عمودی وجود داشته باشد. به عبارتی اگر در مجموع در راستا لوله دودکش یک متر راستا افقی وجود داشت، باید سه متر راستا عمودی وجود نیز داشته باشد. اگر راستا عمودی کافی در دودکش وجود نداشته باشد تمایل مثبتی به خروج هوا از آن فضا وجود نخواهد داشت.

نکته مهم دیگر اینکه اگر درراستا حرکت هوای داغ حتی یک راستا کوتاه در جهت پایین وجود داشته باشد هوای گرم به بیرون نخواهد رفت. اگر در انتهای راستا خروج هوای داغ، فشار مثبت ناشی از وزش باد ایجاد گردد هوای داغ به بیرون نخواهد رفت و به همین دلیل است که باید در انتهای دودکش کلاهک های مخصوص وجود داشته باشد تا جریان باد از خروج هوای داغ پیشگیری نکند.

همانقدر که وجود دود کش برای وسیله حرارتی لازم است وجود منفذ و دریچه ای برای ورود هوا به فضای مسکونی که وسیله حرارتی در آن قرار گرفته است، لازم است. اگر هوا نتواند داخل گردد واضح است که به بیرون هم نخواهد رفت و این یعنی اختلال در تهویه و اختلال در تهویه یعنی شرایط برای تولید مونوکسید کربن فراهم شده است.

چگونه از خروج هوای داغ از دودکش یک وسیله حرارتی مطمئن بشویم

داغ بودن لوله دودکش در فاصله قابل توجهی دورتر از خود وسیله حرارتی، نشان دهنده جریان هوای داغ در آن خواهد بود.

نحوه صحیح برخورد با شخص مسموم با گاز منواکسید کربن چیست

ابتدایی ترین و بهترین اقدام در برخورد با شخص دچار گاز گرفتگی، خارج کردن او از محیطی است که در آن مسمومیت رخ داده است و سپس انتقال سریع و بلافاصله وی به مراکز درمانی برای تجویز اکسیژن و سایر اقدامات لازم اما بسیار مهم است که به هنگام ورود به فضایی که در آن منوکسید کربن وجود دارد و شخصی مسموم و بیهوش شده است این توجه و دقت را داشته باشیم که خودمان دچار گاز گرفتگی و مسمومیت نشویم. بهتر است تا حد امکان نفس خودمان را حبس کنیم، درها و پنجره ها را باز کنیم، دوباره به بیرون از آن فضا برگردیم نفس تازه کنیم و مجدد برای کمک وارد شویم و اگر لازم بود چندین بار برای نفس تازه کردن، از آن محیط خارج شویم و مراجعت کنیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 1118

به "خبرنگاران سه نسیم شهری از مونوکسیدکربن جان سالم به در بردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سه نسیم شهری از مونوکسیدکربن جان سالم به در بردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید