تشریح برنامه وزارت نیرو برای افزایش ظرفیت نیروگاه های کشور

به گزارش ارانیوز، پیک تابستان امسال درحالی بدون خاموشی های برنامه ریزی شده گذشت که پرونده افزایش ظرفیت نیروگاه های کشور همچنان روی میز وزارت نیرو واقع شده است و پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال آینده 3500 مگاوات نیروگاه جدید در کشور احداث می گردد.

تشریح برنامه وزارت نیرو برای افزایش ظرفیت نیروگاه های کشور

به گزارش ارانیوز، سال قبل پیش بینی شده بود 5000 مگاوات افزایش ظرفیت در نیروگاه ها صورت بگیرد اما از 5000 مگاوات افزایش فراوری 3251 مگاوات نیروگاه جدید (15 نیروگاه در 12 استان کشور) به مدار بهره برداری رسید. علاوه بر میزان ذکر شده 564 مگاوات دیگر بهبود عملکرد در نیروگاه ها صورت گرفت. به عبارت دیگر راندمان نیروگاه های موجود افزایش یافت. به عبارت دیگر حدود 2000 مگاوات از برنامه ای که پیش بینی شده بود باقی ماند که به نظر می رسد تحقق آن یکی از اهداف پیش روی وزارت نیرو است.

آخرین وضعیت ظرفیت نیروگاه های کشور

طبق آخرین آمار ظرفیت منصوبه نیروگاه های کشور تا ابتدای شهریورماه به 82 هزار و 61 مگاوات رسیده است که در این بین واحدهای سیکل ترکیبی با 25 هزار و 403 مگاوات، بیشترین ظرفیت (31 درصد) نصب شده نیروگاهی کشور را به خود اختصاص داده اند.

حدود 30.5 درصد نیروگاه های کشور مربوط به واحدهای گازی است که بیش از 25 هزار مگاوات از ظرفیت منصوبه نیروگاه های ایران مربوط به این بخش است. واحدهای بخار نیروگاهی نیز 19.3 درصد ظرفیت منصوبه این حوزه را به خود اختصاص داده اند و با ظرفیت 15 هزار و 829 مگاواتی خود در میان سه بخشی قرار گرفته که بیش ترین ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور را دارند.

در حال حاضر ظرفیت واحدهای برق آبی نیز به 11 هزار و 988 مگاوات رسیده است و سهم 14.6 درصدی را در بین کل ظرفیت نصب شده نیروگاه های کشور در اختیار دارند.

همچنین ظرفیت فعلی واحدهای فراوری پراکنده (شامل 245 MW خودتامین) به 1563 مگاوات و ظرفیت نیروگاه های اتمی نیز به 1020 مگاوات رسیده است که از این حیث واحدهای یاد شده هر کدام حدود یک درصد از کل ظرفیت منصوبه نیروگاه های کشور را به خود اختصاص داده اند. آخرین ظرفیت نصب شده نیروگاه های تجدیدپذیر کشور هم به حدود 760 مگاوات و ظرفیت واحدهای دیزلی نیز به حدود 439 مگاوات رسیده است.

برنامه پیش روی وزارت نیرو برای افزایش ظرفیت نیروگاه ها

به طور کلی از تابستان پارسال تاکنون حدود 3250 مگاوات نیروگاه جدید در کشور احداث شده است و به گفته همایون حائری- معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی- تا سال آینده نیز 3500 مگاوات نیروگاه جدید در کشور احداث می گردد. بر اساس این گزارش به نقل از وزارت نیرو وی به مشارکت بخش خصوصی در ساخت نیروگاه ها نیز اشاره نمود و اضافه کرد: بالای 90 درصد از نیروگاه های برق کشور را بخش خصوصی می سازد و بیش از 66 درصد برق کشور را نیز نیروگاه های بخش خصوصی تامین می نمایند و هرسال این سهم افزایش می یابد.

حائری در سرانجام با بیان اینکه از بخش خصوصی در احداث نیروگاه حمایت می کنیم، گفت: سرمایه های بخش خصوصی را در جهت فراوری برق که از مهمترین زیربناهای کشور است، به کار می گیریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: eranews.ir شناسه مطلب: 37

به "تشریح برنامه وزارت نیرو برای افزایش ظرفیت نیروگاه های کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح برنامه وزارت نیرو برای افزایش ظرفیت نیروگاه های کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید