امروز: جمعه 13 شهریور 1394 برابر با 04 سبتامبر 2015

اخبار ویژه

گفتگو با اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه به مناسبت هفته دولت

گفتگو با اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه به مناسبت هفته دولت

به گزارش اراءنیوز به نقل از پایگاه خبری چهاردانگه نیوز،به مناسبت هفته دولت فرصتی دست داد تا در محل کار اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه...
باداب سورت تا اطلاع ثانوی، تعطیل!

باداب سورت تا اطلاع ثانوی، تعطیل!

به گزارش اراءنیوز ب نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ امروز سه شنبه دهم شهریور ماه 1394 طی جلسه ای که در محل فرمانداری شهرستان ساری که با حضور...
روستای اروست در آستانه برگزاری دوازدهمین یادواره شهدای چهاردانگه آماده می شود

روستای اروست در آستانه برگزاری دوازدهمین یادواره شهدای چهاردانگه آماده می شود

به گزارش اراءنیوز دوازدهمین یادواره شهدای چهاردانگه اواخرشهریور در روستای اروست برگزار می گردد. کمتر از یک ماه مانده به مراسم برگزاری...
تصاویر تشیع جنازه دو شهید غواص در شهر کیاسر

تصاویر تشیع جنازه دو شهید غواص در شهر کیاسر

اراءنیوز-بخش چهاردانگه هرگز چنین روزی را فراموش نخواهد کرد.روزی را که دو غواص شهید با دستانی حاکی از مظلومیت فرزندان فاطمه زهرا (س) دعوت...
نماز جمعه(خرم آباد -مشهد-تهران-سمنان -قم)16مرداد94

نماز جمعه(خرم آباد -مشهد-تهران-سمنان -قم)16مرداد94

امام جمعه خرم‌آباد مطرح کرد خبرنگاران نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی هستند/مسئولان به مشکلات خبرنگاران رسیدگی کنند به گزارش اراء...

شهداء

گفتگوها

اراء نیوز

به گزارش اراءنیوز به نقل از پایگاه خبری چهاردانگه نیوز،به مناسبت هفته دولت فرصتی دست داد تا در محل کار اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه پیرامون مسائل مختلف چهاردانگه به گفتگو بنشینیم. حاصل این گفتگو را در اختیار شما همراهان همیشگی پایگاه خبری چهاردانگه قرار می دهیم. امیدواریم گرد محرومیت از رخ زیبای چهاردانگه رخت بربندد و بار دیگر شاهد شادابی و سر زندگی تمام روستاهای بخش چهاردانگه و شهر کهن کیاسر باشیم به امید آن روز.

 

amini-esmail-2

 

پایگاه خبری چهاردانگه: جنای آقای امینی، بخشدار  پرتلاش و ساعی چهاردانگه،  هفته دولت را به جنابعالی تبریک عرض می نماییم و از اینکه وقت خودتان در اختیار پایگاه خبری چهاردانگه قرار دادید سپاسگزاریم.

 

بخشدار چهاردانگه: من هم از شما که در منطقه محروم چهاردانگه در راستای اطلاع رسانی صادقانه در حال فعالیت هستید تشکر می نمایم. از مردم مهربان و صبور چهاردانگه که در مدت مسئولیتم همکاری بی شائبه ای داشتند تقدیر و تشکر می نمایم و امیدوارم بتوانیم قدمی هر چند کوچک برای پیشرفت این دیار کهن، مهد فرهنگ و تمدن بردارم.

 

در شروع کلام یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر دولتمردان دلسوز ایران را گرامی می دارم و به روان پاک آنها درود می فرستم.

 

قبل  از سوال شما این نکته را توضیح دهم، با همت و تلاش دولت محترم تدبیر و امید و حل مشکل هسته ای و رفع تحریم ها امیدوار هستیم شرایط بسیار خوبی برای پیشرفت و تعالی کشور ایجاد شود. همانطوری که مردم آگاه ایران مطلع هستند، تحریم های ظالمانه به اقتصاد کشور آسیب زیادی وارد کرده است.

 

همچنین جا دارد از حضور حماسی مردم بخش چهاردانگه در تشییع جنازه باشکوه غواص دست بسته و در تمام جاهایی که به حضور آنها نیازمند بود مانند شرکت در راهپیمایی ها و انتخابات مشارکت جدی داشتند، تقدیر و تشکر بعمل آورم.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: به عنوان اولین سوال بفرمایید در هفته دولت چه افتتاحیه ی هایی در سطح بخش چهاردانگه دارید؟

 

بخشدار چهاردانگه: در هفته دولت افتتاح ساختمان دهیاری روستاهای چورت و چالو، آسفالت راه روستایی سیاوشکلا به طول ۵ /۴ کیلومتر، راه روستایی چولو به طول ۵ /۱کیلومتر و راه روستایی الندان در دستور کار قرار دارد که با حضور مسئولان بخش و شهرستان انجام می گیرد.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: بزرگترین معضل منطقه، غیراستاندارد بودن جاده کیاسر می باشد با اینکه جاده اصلی ساری – کیاسر – سمنان حلقه ارتباطی شمال به شرق و جنوب کشور می باشد و همچنین یکی از زیباترین جاده های کشور است و عبور مرور در این جاده زیاد است، هر روزه به خصوص در مواقع تعطیلات و اندک بارندگی شاهد حواث دلخراشی در این جاده هستیم، چه پیگیری هایی برای حل این مشکل انجام دادید؟

 

 ۱۶ نقطه حادثه خیز فوقالعاده حاد در جاده ساری کیاسر

 

بخشدار چهاردانگه: در جاده کیاسر، ۱۶ نقطه حادثه خیز فوق العاده خطرناک شناسایی شده، که شامل پیچ های تند، رانش جاده  و ریزش کوه می باشد و همچنین شیرابه های زباله های حمل شده ساری به منطقه از دیگر عوامل خطر ساز این جاده می باشد.

 

تعداد  زیادی از هموطنان در این جاده کشته می شوند که این امر هشدار جدی به مسئولان  می باشد تا هرچه سریع تر برای رفع نواقص این جاده فکری اساسی نمایند. این جاده به هیچ عنوان در حد یک جاده اصلی نیست و به هیچ عنوان کشش این همه حمل و نقل را ندارد.

 

مکاتبات زیادی با مسئولان مربوطه انجام گرفت و نشستی در دفتر میرشفیعی معاون وزیر راه و شهرسازی داشتیم، مقرر شد در کوتاه ترین زمان نقاط حادثه خیز جاده حذف شود و در فازهای بعدی تعریض جاده در در دستور کار قرار گرفت.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: برای راه روستایی چه اقداماتی انجام دادید؟

 

بخشدار چهاردانگه: در زمینه راه روستایی در سال ۱۳۹۳، ۲/۶ میلیارد تومان تخصیص اعتبار در نظر گرفته شده که ۸۰ درصد آن تخصیص پیدا کرد. احداث پل در راه روستایی اروست، کمرکلا، برد و آتنی و چهار رودبار در حال احداث می باشد.

 

ورود بیش  از ۱۷۰۰۰۰ نفر گردشگر به بخش چهاردانگه در تعطیلات عید فطر

 

پایگاه خبری چهاردانگه: یکی از پتانسیل های مهم منطقه در بخش اشتغال، بخش گردشگری می باشد، برای استفاده از این پتانسیل چه اقداماتی انجام شده است؟

 

بخشدار چهاردانگه: خوشبختانه بخش چهاردانگه از تنوع آب و هوایی برخوردار است و همین عامل باعث شده ویژه گی خوبی برای جذب گردشگران داشته باشد و هر سال شاهد افزایش چشمگیر ورود گردشگران در این بخش می باشیم و همین عامل می تواند کمک موثری برای ایجاد اشتغال در منطقه داشته باشد.

 

جلسه ای با حضور دکتر شجاعی نماینده مردم شهرستان ساری در مجلس شورای اسلامی، شورای اسلامی بخش چهاردانگه، مدیر کل آب منطقه ای، مدیر کل میراث فرهنگی، مدیر کل منابع طبیعی در دفتر مهندس جلالی رییس سازمان جنگلها و مراتع  کشور، جهت سازماندهی سورت، آبندان الندان (پَله) و چورت تشکیل شد.

 

۷۳ هکتار از منابع طبیعی اطراف چشمه سورت در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت تا طرح جامع گردشگری سورت تدوین شود. اخیرا با اعضای شورای اسلامی و دهیاری های روستاهای قلعه سر، مالخواست و اروست جلسه تشکیل دادیم، و مصوب شد اقداماتی ابتدایی توسط این روستاها انجام گیرد و امکاناتی مانند نمازخانه، آب شرب، دستشویی و … توسط آنها فراهم شود و مدیریت آنها به صورت امانی در اختیار آنها قرار گیرد. این مصوبه به فرمانداری فرستاده شده و منتظر جواب فرمانداری ساری هستیم.

 

با هماهنگی آب منطقه ای و منابع طبیعی و میراث فرهنگی مقرر شد طرح جامع گردشگری آبندان های الندان (پله) و چورت هم تهیه شود.

 

 فقط در تعطیلات عید فطر امسال بیش از ۱۷۰۰۰۰ نفر گردشگر از بخش چهاردانگه دیدن کردند. به علت عدم زیرساخت های مناسب برای ورود این حجم گردشگر، مهمانان عزیز در زمینه تامین نان دچار مشکل شدند و با جلسه ای که در فرمانداری ساری تشکیل شد و با افزایش سهمیه آرد، مشکل نان حل شد و مقرر شد ساعت کار نانوایان شهر کیاسر افزایش پیدا کند. همچنین در شهر کیاسر دو نفر متقاضی احداث مجتمع نانوایی هستند که برای دریافت مجوز به فرمانداری معرفی شدند.

 

   ۵۰ درصد کار مطالعات سد چهاردانگه انجام شد

 

پایگاه خبری چهاردانگه: با توجه به اینکه شغل اصلی مردم چهاردانگه کشاورزی می باشد، یکی از مشکلات اساسی کشاورزان بخش چهاردانگه کم آبی است. برای حل این مشکل چه اقدامی انجام دادید؟

 

بخشدار چهاردانگه: به علت کم آبی، امسال بیش از ۲۵۰ هکتار از شالیزاری های منطقه زیر کشت نرفت و ۱۰۰ هکتار هم بعد از نشاء خشک شد. کم آبی مشکل اصلی کشاورزان پرتلاش بخش پهاردانگه است. برای حل این مشکل اقدامات متعدی صورت گرفت. ظرفیت آبندان الندان ۲۵ هکتار است و این آبندان ۴۰۰ هکتار از شالیزار های منطقه را تحت پوشش قرار می دهد، با منابع طبیعی جلسه ای برگزار کردیم و در خواست افزایش سطح آب بندان نمودیم تا ۲۵ هکتار دیگر از منابع طبیعی در اختیار آب منطقه ای قرار گیرد تا وسعت این آبندان به ۵۰ هکتار برسد. در صورت انجام این کار،  بخشی از مشکلات آب کشاورزی رفع می شود.

 

منطقه چهاردانگه از نظر منابع آبی غنی می باشد، اما متاسفانه تاکنون برای مدیریت آن برنامه ریزی نشده است. بحث احداث سد چهاردانگه در چرگِت از دیگر برنامه ها می باشد. ۵۰ در صد مطالعات سد چهاردانگه انجام گرفته و هم اکنون مهندسین در حال تکمیل مطالعه هستند. با تکمیل مطالعات، کار اجرایی احداث سد چهاردانگه شروع می شود. همچنین با امور آب هماهنگی های لازم انجام گرفته است تا آبندان های دیگر منطقه لایروبی شود و بخش دیگر از کمبود آب به این صورت حل شود.

 

بزودی شاهد بازگشایی موزه چهاردانگه در کیاسر خواهیم بود

 

پایگاه خبری چهاردانگه: بخش چهاردانگه از نظر باستانی قدمت زیادی دارد و در اکتشافات اخیر، اشیاء تاریخی زیادی کشف شده است برای احداث موزه در بخش چهاردانگه چه اقداماتی انجام گرفته است؟

 

بخشدار چهاردانگه: بخش چهاردانگه از کهن ترین بخش های باستانی ایران می باشد. اکتشافات انجام شده در تپه ترکام نشان از حضور اسکان ۵۰ هزار ساله انسان در این بخش می باشد. اکتشافات انجام شده در روستای وستمین مربوط به دوره اشکانیان می باشد و جاده فرعی ابریشم از این منطقه می گذشت. لذا برای اینکه آثار کشف شده در منطقه باقی بماند و گردشگران بتوانند با حضور در موزه چهاردانگه به قدمت آن پی ببرند، مکانی برای موزه چهاردانگه در کیاسر توسط شورای اسلامی و شهرداری کیاسر پیشنهاد شد که با بررسی های انجام شده توسط میراث فرهنگی، این مکان مورد قبول قرار گرفته است. مقرر شد میراث فرهنگی آن را تجهیز نماید و انشاالله آثار کشف شده در چهاردانگه در این موزه به نماش گذاشته خواهد شد.

 

 تغییر الگوی کشت مورد استقبال مردم قرار گرفت

 

پایگاه خبری چهاردانگه: با توجه به اینکه اکثر اراضی منطقه شیبدار می باشد و برای کشت گندم و جو مناسب نیست برای تغییر الگوی کشت در منطقه چه اقدامی انجام شده است؟

 

بخشدار چهاردانگه: بسیاری از زمین های چهاردانگه برای کشت گندم و جو مناسب نیست و اصلا کشت گندم و جو مقرون به صرفه نمی باشد و همچنین شخم زدن های زمین در جهت شیب زمین باعث فرسایش خاک می شود. بهترین کار استفاده از درختان سیاه ریشه و تشکیل باغ های مکانیزه می باشد. در همین راستا مبلغ ۳۷۰ ملیون تومان جهت خرید نهال، احداث مخزن و کانال آب در ۵۲/۵ هکتار از زمین های شیبدار روستاهای کوات، قلعه سر و مالخواست اختصاص پیدا کرد و مردم این روستاها استقبال خوبی از این طرح داشتند. در این طرح ۸۵ درصد هزینه را جهاد کشاورزی و ۱۵ درصد مابقی را کشاورزان متقبل می شوند.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: مدتی قبل کلنگ احداث شهرک دامپروری در روستای پشرت بر زمین زده شده بود. اکنون احداث شهرک دامپروری در چه مرحله ای قرار دارد؟

 

بخشدار چهاردانگه: مجتمع دو هزار رأسی دام پشرت که چند وقت پیش کلنگ احداث آن بر زمین زده شده بود، کارها و مشکلات اداری آن حل شده است و در حال تجهیز کارگاه هستند و انشاالله تا قصل سرما چندین سوله در این شهرک احداث می شود.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: با توجه به سیل خیز بودن منطقه و قطع درختان نیز باعث تشدید این موضوع می شود برای جلوگیری از برادشت بی رویه از جنگل چه اقداماتی انجام گرفت؟

 

بخشدار چهاردانگه: روستاهایی مانند باباکلا که در معرض سیل قرار دارند، قطع درختان از جنگل های بالادست این گونه روستاها به طور کامل ممنوع شده است. فقط درختانی که دچار بیماری و دارای سن بالا هستند مجوز قطع آنها داده می شود.

 

با احداث چاه آب برای کشاورزان روستای تلمادره مشکل مجتمع آبرسانی پشتکوه حل می شود

 

پایگاه خبری چهاردانگه: مشکل مجتمع آب رسانی پشتکوه کی  حل خواهد شد؟

 

بخشدار چهاردانگه: متاسفانه مجتمع آبرسانی پشتکوه از اول به صورت ناقص افتتاح شد. مجوز حفر یک حلقه چاه توسط آب منطقه ای صادر و چاه توسط جهاد کشاورزی حفر شد و برای مصارف کشاورزی در اختیار کشاورزان روستای تلمادره قرار گرفت و چاه قبلی نیز فقط برای آب شرب روستاهای تحت پوشش مجتمع آبرسانی قرار گرفت. تا چند روز آینده این مشکل حل خواهد شد.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: با توجه به فاصله زیاد روستاهای بخش چهاردانگه از مراکز درمانی، مشکل اصلی مردم ضعف امکانات بهداشتی در بخش چهاردانگه می باشد، برای حل مشکلات بهداشتی منطقه چه اقداماتی انجام شده است؟

 

بخشدار چهاردانگه: با پیگیری های انجام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، قول داده شده هفته ای دو بار متخصیصن کودکان، داخلی و پوست در مرکز درمان بستر کیاسر حضور پیدا کنند. مجمع خیریه نورآوران سلامت برای سه ماه در منطقه مستقر شدند و تاکنون ۸۵۴ نفر توسط دندانپزشکان و ۱۶۴۰ نفر توسط چشم پزشکان وزیت شدند و کلیه خدمات رایگان یوده است.

 

در ۱۷ شهریور با حضور وزیر بهداشت، کار عمل جراحی چشم آغاز خواهد شد و افرادی که نیاز به عمل چشم دارند عمل جراحی آنها انجام می گیرد.

 

هنگام حضور وزیر بهداشت، از وزیر محترم بهداشت می خواهیم که مرکز بهداشتی کیاسر به مرکز درمانی ارتقاء پیدا نماید و سه مرکز بهداشتی درمانی دیگر به صورت شبانه روزی شود. احداث درمانگاه شبانه روزی در کیاسر از درخواست های دیگر ما از وزیر بهداشت می باشد.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: یکی از مشکلات اکثر روستاهای بخش چهاردانگه نداشتن طرح هادی می باشد. طرح هادی روستایی منطقه در چه وضعیتی قرار داردذ؟

 

بخشدار چهاردانگه: کلیه روستاهای بیش از ۲۰ خانوار دارای طرح هادی روستایی خواهند شد و فعالیت هایی توسط بنیاد مسکن در حال انجام می باشد تا طرح هادی تمام روستاها بخش چهاردانگه تهیه گردد.

 

تا پایان سال ۱۳۹۵ شهر کیاسر گازدار می شود

 

پایگاه خبری چهاردانگه: با توجه به اینکه لوله اصلی گاز از بخش چهاردانگه عبور می نماید، گاز رسانی به منطقه چه موقع انجام می شود؟

 

بخشدار چهاردانگه: با توجه به پیگیری های انجام شده، مسئولان مربوطه قول مساعد دادند تا پایان سال ۱۳۹۵ به شهر کیاسر گازرسانی انجام شود. برای تمام روستاهای بخش چهاردانگه نقشه گازرسانی در حال تهیه می باشد و تا اول مهر ۱۳۹۴ نقشه های تهیه شده در اختیار شرکت گاز قرار می گیرد.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: در بخش چهاردانگه دو شهرک صنعتی وجود دارد، اما متاسفانه اکثر شرکت ها تعطیل می باشد. برای فعال شدن این شرکت ها چه اقداماتی انجام شد؟

 

بخشدار چهاردانگه: ستاد تسهیلات سرمایه گزاری شهرستان ساری در فرمانداری تشکیل شد و در اولین نشست این ستاد گزارشی از وضعیت شهرکهای صنعتی ارائه شد. با پیگیری های انجام شده، مشکل شرکت خوشه و کیادارو حل شده و انشاالله مشکل بقیه هم حل خواهد شد. در شهرک صنعتی کیاسر و هفت خال، ۴۹ شرکت استقرار دارد که فقط ۱۱ شرکت فعال می باشد.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: یکی از مشکلات ناراحت کننده و آزار دهنده برای مردم منطقه حمل زباله شهر ساری به چهاردانگه می باشد برای حل این مشکل چه اقداماتی انجام شده است؟

 

بخشدار چهاردانگه: در تمام جلسات این مشکل به مسئولین ذی ربط انعکاس داده می شود. تا کنون ۶۰ درصد تجهیزات کارخانه زباله سوز ساری به محل احداث کارخانه حمل شده و چهل درصد دیگر در گمرگ وجود دارد که آنها نیز به محل کارخانه حمل خواهد شد. در محل دپوی زباله از تصفیه فاضلاب به روش پیشرفته نانو استفاده می شود و شیرابه زباله تصفیه می گردد.

 

تا سال ۱۳۹۶ مشکل زباله با احداث کارخانه زباله سوز حل می شود و همجنین زباله شهر ساری توسط ماشین های مکانیزه و شب به محل دپو منتقل می شود. مشکل عمده به زباله های روستاهای بخش مرکزی بر می گردد که به صورت غیرمکانیزه حمل می شود و شیرابه زباله باعث خطر تصادف جاده می شود.

 

 اعتبارات مصوب بخش چهاردانگه در سال ۱۳۹۳

 

پایگاه خبری چهاردانگه: اعتبار مصوب سال ۱۳۹۳ بخش چهاردانگه چه مبلغی بود؟

 

بخشدار چهاردانگه: اعتبار مصوب بخش چهاردانگه در سال ۱۳۹۳ کمک های دولتی، حوادثی و ماده ۱۸۰ به این شرح می باشد:

 

آب روستایی ۵۳۷۰ میلیون ریال

منابع طبیعی ۳۶۴۰ میلیون ریال

آب منطقه ای  ۱۶۵۰ میلیون ریال

بنیاد شهید ۱۸۰۰ میلیون ریال

بسیج سازندگی ۷۲۷ میلیون ریال

سازمان تبلیغات اسلامی ۴۵۰ میلیون ریال

بهزیستی ۱۰۰۰ میلیون ریال

جهاد کشاورزی ۸۵۰۰ میلیون ریال

شهرداری کیاسر ۱۱۲۵۰ میلیون ریال

توزیع برق ۱۸۰ میلیون ریال

نوسازی مدارس ۷۷۵ میلیون ریال

راه روستایی ۲۶۸۵ میلیون ریال

ورزش و جوانان ۷۰ میلیون ریال

شهرک صنعتی ۸۰۰ میلیون ریال

بنیاد مسکن  ۳۳۰۰ میلیون ریال

دانشگاه علوم پزشکی ۲۰۷۰ میلیون ریال

 جمع کل: ۶۸۴۳۰ میلیون ریال

 

پایگاه خبری چهاردانگه: یکی از پروژه های بزرگ شهری، ورودی شهر کیاسر می باشد، روند احداث آن را چگونه بررسی می نمایید؟

 

بخشدار چهاردانگه: ورودی هر شهر از منظر زیبایی از اهمیت خاصی برخوردار است و باعث جلب توجه گردشگران و رغبت آنها برای ورود به شهر می شود. به همین دلیل پروژه احداث ورودی شهر کیاسر در دستور کار شورای اسلامی  و شهرداری این شهر قرار گرفت. این پروژه در چند فاز تعریف شده و کارهای آن در حال انجام است. جا دارد از همین طریق از مردم شریف کیاسر، مالکین زمین حاشیه این جاده که بدون دریافت ریالی زمین های خود را در اختیار شهرداری قرار دادند تا  ورودی شهر به شکل زیبا ساخته شود تقدیر و تشکر نمایم.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: با توجه به نزدیک بودن برگزاری یادواره شهدای بخش چهاردانگه در روستای اروست، در هرچه با شکوهتر برگزار شدن این یاد واره چه اقداماتی انجام شده است؟

 

بخشدار چهاردانگه: تسطیح زمین مکان برگزاری انجام و راه دسترسی به آن احداث شده است. ۱/۵ کیلومتر لوله کشی آب انجام شده است. هنوز  مشکل انتقال برق به مکان برگزاری وجود دارد که شنبه هفته آینده جلسه ای در دفتر مهندس نبیان معاون عمرانی استانداری برگزار می شود. قول هایی که مهندس نبییان پیرامون تهیه چادر و کمک مالی برای برگزاری این یاد واره داده بودند محقق شده است. یک دستگاه ماشین آتشنشانی نیز در اختیار دهیاری روستای اروست قرار گرفت.

 

پایگاه خبری چهاردانگه: در پایان از وقتی که در اختیار پایگاه خبری چهاردانگه قرار دادید سپاسگزاریم.

 

بخشدار چهاردانگه: از اینکه این فرصت در اختیار اینجانب به عنوان خادم مردم شریف چهاردانگه قرار گرفت تا فعالیت های انجام شده را به استحضار مردم ولایت مدار چهاردانگه برسانم از شما ممنونم. در پایان از حجت الاسلام تیموری امام جمعه بخش چهاردانگه که در تمام کارها پشتیبان بنده هستند، دکتر سیدرمضان شجاعی و مهندس دامادی نمایندگان محترم شهرستان ساری، شورای اسلامی شهر و روستاهای بخش و تمام مسوولین بخش که خالصانه در حال کار و تلاش هستند تقدیر و تشکر می نمایم. خوشبختانه در بخش چهاردانگه یک همدلی و وفاق خوبی وجود دارد و امیدواریم بخش تاریخی چهاردانگه به جایگاه واقعی خود برسد.

 

چهارشنبه, 11 شهریور 1394 14:02

باداب سورت تا اطلاع ثانوی، تعطیل!

به گزارش اراءنیوز ب نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ امروز سه شنبه دهم شهریور ماه 1394 طی جلسه ای که در محل فرمانداری شهرستان ساری که با حضور فرماندار و مدیر کل میراث فرهنگی استان و رییس اداره میراث فرهنگی ساری برگزار شد، بازدید و اجرای تور به مقصد چشمه های رنگین باداب سورت شهرستان ساری شهر کیاسر که دومین اثر ملی و طبیعی کشور محسوب می شود تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.

این تصمیم به دلیل تخریب چشمه توسط گردشگران و الودگی محیط زیست و درحال خشک شدن این اثر بی‌نظیر طبیعی جهان صورت گرفت.باداب سورت، چشمه پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری است. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است. سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از بین رفته است.

این چشمه‌ها که در بلندای ۱۸۴۱ متری از سطح دریا جا دارند، در ایران بی‌نظیر هستند. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

متاسفانه این چشمه‌ها در حال نابودی کامل هستند. با وجود انبوه گردشگران بازدیدکننده از باداب سورت، این منطقه عاری از هر گونه مانع جداکننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی یا هشداردهنده است که نشان‌گر بی‌توجهی مسئولان به حفظ این میراث طبیعی ایران است.

پیش از دوستداران و فعالان محیط زیست هشدارهایی نسبت به تخریب باداب سورت به دلیل افزایش تورهای گردشگری بی ضابطه، داده بودند. 

به گزارش اراءنیوز،نشست جامعه روحانیت چهاردانگه چهارشنبه هفته گذشته در حسینیه چهاردانگه ای های شهرستان ساری برگزار گردید.

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین تیموری امام جمعه کیاسر،حجت الاسلام رنجبر استاد جوزه و حجت الاسلام غلامی نماینده ولی فقیه در سپاه کربلا سخنرانی کردند.

به گزارش اراءنیوز ،مسوول اجرایی این دوره از مسابقات به خبرنگارایرنا گفت : در پایان این قابت ها سید یاسین سجادی از بهشهر ، محمد صادق شریعت از کیاسر و هرمز معتمدزادگان از ساری به ترتیب مقام های اول تا سوم رشته آتش نشان را کسب کردند.
وی افزود : در رشته ربات جنگجو فاطمه الزهراء ابراهیمی و بیتا رضایی هر دو از کیاسر مقام اول و دوم و امیر رضا نادری و محمد مهدی رهنما فرد هر دو از ساری به مقام سوم این رشته دست یافنتند .
مسوول اجرایی این مسابقات اعلام کرد: سیده مکرومه حسینی از بلده ، آریا صدیقی از قزوین و حمیدرضا رفیعی از قزوین در گرایش پارک نوری توانستند به عناوین اول تا سوم دست یابند و سید یاسین سجاید از بهشهر ، رادین گرجی نژاد از قائمشهر به ترتیب مقام اول و دوم گرایش خدمتکار و امیرحسین زارع و امیرحسین کرامتی از ساری به صورت مشترک به عنوان سومی این گرایش دست یافتند.
وی با اشاره به اینکه مسابقات گرایش ربات فوتبالی در چهار گروه برگزار شد ، ادامه داد : در گروه مقدماتی محسن دانشور ، ابوالفضل مومنی فر و زهراتویسرکانی هر سه از ساری به ترتیب به مقام های اول تا سوم دست یافتند .
به گفته شاکری در فوتبال راهنمایی محمد حسین احمدی ، محمد دبیری و سید هادی صحافی هر سه از ساری به ترتیب به مقام های اول تا سوم دست یافتند.
وی به نتایج فوتبال پیشرفته اول این دوره از مسابقات اشاره کرد و گفت: حیدر پیرزاده از ساری ، رضا نورانی از قائمشهر و آراد مشهدی خلردی از ساری به ترتیب مقام های اول تا سوم این گرایش را کسب کردند .
شاکری گفت: فرشاد فتحی از ساری ، حمیدرضا عماد از بلده و کوثررمضانی از ساری به عناوین اول تا سوم رشته فوتبال پیشرفته گروه دوم دست یافتند.
وی با اشاره به اینکه دو نفر برتر هر گرایش به مسابقات کشوری مهارت های علمی دانش آموزی اعزام می شوند و گفت: 16 نفر برتر هشتمین دوره مسابقات مهارتهای علمی دانش آموزان مازندران در مسابقات ملی مهارت های علمی دانش آموزی 19 و 20 شهریورماه که در اصفهان برگزار می شود، اعزام خواهند شد .
شاکری گفت : به دلیل به حد نصاب نرسیدن شرکت کنندگان ، گرایش ماز ، رالی و همکار برگزار نشد.
وی همچنین رونمایی از محصولات جدید یکی از شرکت های دانش بنیان را از برنامه های جنبی این دوره ازمسابقات برشمرد ئ ادامه داد : لکوکیز یا بسته آزمایشگاهی خانگی برای کودکان زیر هفت سال ، لکومکث یا چرتکه ، پکیج سازه های ماکارونی ، کیف شیمی و دسته کنترلی بی سیمی از جمله محصولات جدید رونمایی شده بود .
250 دانش آموز مقاطع ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان شهرستان های مازندران و تعداد از دانش آموزان مدارس قزوین در این مسابقه یک روزه شرکت داشتند .
مازندران 150 شرکت دانش بنیان دارد که از این تعداد به دلیل محدودیت فضا فقط 60 شرکت در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند

به گزارش اراءنیوز ،کاروان زیر سایه خورشید چند روزی است که همزمان با سایر مناطق و شهرهای کشور دراستان مازندران نیز حضور یافته و عطر حرم و سرای خورشید هشتم امامت و ولایت را مهمان این استان کرده که در راستای همین برنامه ها این کاروان مهمان مردم "روستای اراء " شده و با استقبال گرم در این روستا روبرو شد.


 


 

تجلیل از خانواده شهدا

 

به گزارش اراءنیوز،آیت الله سید احمد میرعمادی 6 شهریورماه در خطبه های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر خرم آباد با سفارش مردم به تقوای الهی اظهار داشت: شخصی از امام رضا(ع) پرسید عقل چیست و امام رضا(ع) پاسخ داد که انسان عاقل سه علامت دارد و آن سه علامت تحمل مشکلات و ناملایمات، زیرک بودن و حرکات دشمن را زیر نظر داشتن و مدارا با دوستان است.

وی با اشاره به شنبه هفتم شهریور ماه سالروز انفجار تروریستی در حرم امیر المومنین(ع) و شهادت آیت الله سید محمد باقر حکیم و جمعی از شیعیان عراق افزود: هشتم شهریورماه نیز سالروز انفجار دفتر نخست وزیری ایران توسط منافقین و شهادت شهیدان رجایی و باهنر است.

تروریست زائیده استکبار جهانی و ابزاری برای سلطه غرب بر جهان است

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه امروز پدیده شوم تروریست امنیت جهانی را به خطر انداخته است، تصریح کرد: امروز همه کشورهای دنیا از تروریست احساس خطر می کنند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه روشن است تروریست زاییده استکبار جهانی و ابزاری برای سلطه غرب بر جهان است، گفت: آمریکا است که تروریست ها را پرورش، پشتیبانی و هدایت می کند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا از تروریست ها حمایت تسلیحاتی، اطلاعاتی و مالی می کند، اظهار داشت: هیچکس در این موضوع تردیدی ندارد و این در حالیست که آمریکا ادعای مبارزه با تروریست را دارد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه ائتلاف مبارزه با تروریست کشورهای غربی هیچ کاری نکرد، تصریح کرد: آمریکا برای مقابله با انقلاب اسلامی ایران منافقین را زیر چتر خود قرار داد که نتیجه این حمایت ها ۱۷ هزار نفر شهید ترور در کشور است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه منافقین مسئولیت شهادت ۱۲ هزار نفر از شهدای ترور را به عهده گرفتند، افزود: ترور دانشمندان هسته ای نمونه بارز فعالیت های تروریستی منافقین در ایران است.

وی با اشاره به اینکه سازمان سیا در آمریکا، سازمان جاسوسی انگلیس و سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی اطلاعات دانشمندان هسته ای ایران را به تروریست ها دادند، گفت: مثلث شوم آمریکا، رژیم صهیونیستی و منافقین و گروهک های تکفیری تروریست را در جهان تشکیل داده و بلای جان همه ملت ها شده است.

شهیدان رجایی و باهنر اسوه اخلاق حسنه و خودساختگی بودند

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه شهیدان رجایی و باهنر را نیز منافقین به شهادت رساندند، تصریح کرد: اگر دنیا می خواهد مبارزه جدی با تروریست کند باید اول از آمریکا دست از حمایت و پشتیبانی از تروریست ها و رژیم صهیونیستی بردارد.

وی با اشاره به اینکه شهیدان رجایی و باهنر اسوه اخلاق حسنه و خودساختگی بودند، اظهار داشت: این شهدا درد محرومین و درد فقر و بیکاری را احساس می کردند و عاشق و دلسوز مردم و محرومان بودند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه امام خمینی(ره) می فرمایند ارزش مقام انسان در عمل به تکلیف الهی و خدمت گذاری به مردم است، تصریح کرد: اگر مقام و مسئولیتی داریم این مسئولیت وقتی ارزش دارد که به تکلیف الهی عمل کنیم.

آیت آلله میرعمادی یادآور شد: شهیدان رجایی و باهنر الگوی شایسته ای برای دولتمردان هستند.
وی با اشاره به هفته دولت گفت: این هفته را به دولتمردان و همه کسانیکه در خدمت رسانی به مردم در نظام مشغول هستند تبریک می گوییم.

لزوم دفاع واقع بینانه و نقد منصفانه در مورد عملکرد دولت

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه هفته دولت فرصت مناسبی است تا مسئولان عملکرد خود را به مردم ارائه دهند، تصریح کرد: مسئولان باید کارها و اقدامات صورت گرفته را بازگو کنند تا امید در دل مردم زنده شود.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه هفته دولت باید هفته همدلی و همزبانی دولت و ملت باشد، افزود: معاون اجرایی رئیس جمهور نیز در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه خرم آباد بخشی از خدمات دولت در استان را متذکر شدند که تشکر می کنیم.

وی با اشاره به اینکه مسئولان کشور نیز جز رضای خداوند متعال و خشنودی خلق خدا مقصودی ندارند و می خواهند باقیات و صالحات از خود به جای بگذارند، اظهار داشت: باید مشی رهبر فرزانه انقلاب را دنبال کنیم و هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت دولت را ببینیم.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه هم دفاع واقع بینانه و هم نقد منصفانه در مورد عملکرد دولت باید داشته باشیم، تصریح کرد: در دیدار اخیر رهبر فرزانه انقلاب با دولتمردان نیز رهبر معظم انقلاب هم کارهای خوب دولت را بازگو کردند و هم مطالبات خود را بیان کردند.

تشریح سخنان اخیر مقام معظم رهبری

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه رهبر فرزانه انقلاب از اقدامات خوب دولت در کاهش تورم و ایجاد آرامش و ثبات اقتصادی، مهار آب ها، ارتقاء سلامت و بهداشت و پایان دادن به مذاکرات هسته ای نام بردند و این کارها را بسیار مهم تلقی کردند، افزود: رهبر معظم انقلاب یکسری مطالبات هم از دولت داشتند.

وی با اشاره به اینکه توجه کامل به تداوم دشمنی با دشمنان و هوشیاری در مقابل رخنه دشمنان در کشور از جمله مطالبات رهبر فرزانه انقلاب بود، گفت: امروز با برداشته شدن تحریم ها رفت و آمد اروپایی ها به کشور شروع شده و ما باید در عین حفظ دستآوردها، مراقب نفوذ دشمنان به کشور نیز باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه پرهیز از حاشیه سازی برای دولت، حفظ شتاب علمی کشور و تبیین برنامه های منسجم برای تحقق اقتصاد مقاومتی از دیگر مطالبات رهبر فرزانه انقلاب بود، تصریح کرد: حل مشکلات اقتصادی کشور را در سیاست های اقتصاد مقاومتی می دانیم و برداشته شدن تحریم ها تنها یک فرصت است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه مردم نیز همین مطالبات رهبر فرزانه انقلاب را از دولت انتظار دارند، افزود: ملت و دولت باید در راستای تحقق مطالبات رهبر معظم انقلاب تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه رهنمودهای اخیر رهبر معظم انقلاب در جمع اعضای دولت منشوری برای دولت تدبیر و امید است، اظهار داشت: یقینا رئیس جمهور نیز این رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب را به عنوان یک منشور تلقی می کند و در مقام عمل با حفظ وحدت و همدلی در راستای پیشرفت کشور تلاش می کنند.

سفارت انگلیس تبدیل به مرکز جاسوسی و اختلاف افکنی نشود

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد در بخش دیگری از سخنان خود به پنجشنبه ۱۲ شهریور ماه روز مبارزه با استعمار انگلیس و سالرزو شهادت رئیس علی دلواری اشاره کرد و گفت: رژیم فرتوت استعماری انگلیس همیشه جاده صاف کن و دلال سیاسی آمریکا بوده است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه این روباه پیر تخصص ویژه ای در اختلاف افکنی دارد، تصریح کرد: تفرقه بیانداز و حکومت کن سیاست انگلیس است.

وی با تاکید بر اینکه انگلیس در جریان تنباکو، فتنه ۸۸ و سایر جریان ها نقش اختلاف افکنی داشته است، افزود: در همین هفته که سفارت انگلیس در ایران بازگشایی شد وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه با بی بی سی اذعان کرد که صهیونیست ستیزی در میان مسئولان ایران کمرنگ شده است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ادامه داد: این حرف وزیر امور خارجه انگلیس دروغی آشکار و برای تفرقه افکنی بوده است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه تمام مسئولان ایران رژیم صهیونیستی را غده سرطانی می دانند و تا محو کامل آن دست از مبارزه برنمی دارند، اظهار داشت: مردم و مسئولان در این قضیه متحد هستند.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در رابطه با مذاکرات هسته ای سنگ اندازی کرد برای اینکه بین مردم و مسئولان اختلاف ایجاد کرده و مردم را بدبین کند، تصریح کرد: باید مراقب باشیم سفارت انگلیس تبدیل به مرکز جاسوسی و اختلاف افکنی نشود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه باید مراقب باشیم در انتخابات آینده دوباره نقش فتنه انگیزی که در سال ۸۸ را دنبال کرد بازی نکند، افزود: مبادا انگلیس مجری پروژه نفوذ غرب در کشور شود.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: شواهد نشان می دهد انگلیس دست از گذشته خود برنمی دارد و زمینه را برای فتنه انگیزی فراهم می کند./

http://miremadi.ir/index.php/67-2013-05-14-21-37-42/2284-2015-08-28-15-30-03

به گزارش اراءنیوز دوازدهمین یادواره شهدای چهاردانگه اواخرشهریور در روستای اروست برگزار می گردد.

کمتر از یک ماه مانده به مراسم برگزاری یادواره دوازدهم ،ستاد یادواره شهدای اروست ، در حال تدارک های لازم جهت برگزاری باشکوه بزرگترین مراسم معنوی  چهاردانگه شهرستان ساری میباشند.

خبرنگار اراءنیوز در آستانه برگزاری این رویداد مهم ،سفری به روستای اروست داشت وماحصل آن گفتگوی کوتاهی با علیرضا عالیشاه دهیار و ریس ستاد یادواره شهدای اروست بود که به مهمترین سرفصل های این گفتگو می پردازیم:

آقای عالیشاه  با اشاره به برگزاری دوازدهمین یادواره شهدای چهاردانگه در 12 شهریور 1394 در روستای اروست گفت: در زمان باقی مانده با همکاری ستاد مرکزی یادواره شهدای چهاردانگه و مسئولان خدمتگذار و مردم شهید پرور این روستا در تلاشیم که تمامی  برنامه ریزی های صورت گرفته به سرانجام مطلوب برسد تا در روز مراسم دغدغه ی خاصی نداشته باشیم و ان شاء ا...باشکوه ترین مراسم یادواره را به میزبانی مردم خونگرم اروست برگزار نماییم.

ریس ستاد یادواره شهدای اروست گفت اقداماتی همچون بازسازی گلزار شهدا، آماده سازی مکان یادواره، احداث پل ورودی روستای اروست،آسفالت جاده روستا در نظر است که انجام شود .

ایشان در ادامه تشکر ویژه ای از جنابسيدمجيد هاشمي مديركل بنيادمسكن انقلاب اسلامي مازندران  و عوامل این بنیاد داشتند که نهایت همکاری را با ستاد یادواره دوازدهم را داشتند.

همچنین جهت احداث پل و ساخت و آسفالت جاده ورودی روستا از زحمات اداره راه و شهرسازی استان مازندران و شهرستان ساری نام بردند واز زحماتی که در این راستا متقبل شدند تشکر کردند. و لازم دانستند  سپاس گذار  اداره برق منطقه ،منابع طبیعی استان و شهرستان و اداره ورزش و جوانان جهت تسریع کار و تسطیح زمین فوتبال جهت  آماده نمودن مکان یادواره،احداث سرویس بهداشتی و دیگر اقدامات انجام شده نیز باشند.

و بالطبع در لابلای صحبت های ایشان از زحمات بخشدار مردمی چهاردانگه جناب آقای اسماعیل امینی و رییس شورای بخش جناب دکتر عالیشاه و اعضای شورای اسلامی روستای اروست  و مردم زحمتکش و شهید پرور اروست به دفعات نام برده شد

البته در این کوتاه سخن هدف نام بردن از خادمین شهدا نبود که باید هر آنچه در توان است جهت برگزاری مراسم یادمان شهدا در طبق اخلاص نهاد و بسیجی وار شتافت تا از قافله عقب نماند  

از آقای عالیشاه سوال کردیم سخنران این مراسم کیست و ایشان امیدوار بودند رییس دفتر مقام معظم رهبری بتواننددر این مراسم بعنوان سخنران حضور یابند .

و در آخراراءنیوز به رئیس ستاد یادواره شهدای اروست (نماینده ستاد مرکزی یادواره شهدای چهاردانگه)تعداد شهدای  چهاردانگه را یاد آور شدکه در این مورد بخش بیش از 200 شهید دارد نه 195 شهید.

امیدواریم این مراسم نیز بسان یازده مراسم یادواره شهدای چهاردانگه نیز بسیار باشکوه برگزار گردد.

 

گلزار شهدای روستای اروست که در حال باز سازی می باشد

جاده ورودی روستا وجاده ی  داخل روستا قرار است آسفالت شود

پل ورودی روستا در حال ساخت

 

به گزارش اراء نیوز به نقل از پایگاه خبری تحلیلی شاخه طوبی،با اعلام نتایج کنکور 94 برخی داوطلبان برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنند و عده‌ای از شکستی که می‌تواند پلی برای پیروزی باشد، غمگین هستند که سیده زهرا قادری ارائی، دانش‌آموز مستعد، تیزهوش و پرتلاش سمنانی در کنکور سال 94 در بین دانش‌آموزان گروه آموزشی علوم انسانی رتبه 36را از آن خود کند.

به گزارش خبرنگار شاخه طوبی،کنکور یکی از رقابت‌های بزرگ علمی و ماراتن‌هایی است که هر ساله دانش‌آموزان زیادی درگیر آن بوده و شبانه‌روز تلاش دارند تا بتوانند با کسب رتبه‌ای مطلوب در رشته تحصیلی مورد علاقه کار را دانشگاه‌های معتبر کشور دنبال کنند.

با اعلام نتایج کنکور 94 برخی داوطلبان برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنند و عده‌ای از شکستی که می‌تواند پلی برای پیروزی باشد، غمگین هستند.

سمنان از جمله استان‌هایی است که دانش‌آموزان آن هر ساله در کنکور سراسری درخشش دارند که در کنکور سراسری 94 هشت نفر از این استان حائز رتبه دو‌رقمی شدند.

در این میان شکی نیست که نفرات برتر با کسب بالاترین حد موفقیت در این آزمون بهترین الگو برای شناخت راه پیش روی همه‌ی داوطلبان کنکور هستند. درج بخش هر چند کوچکی از تجربیات و دانسته‌های آنها می‌تواند بهترین هدیه برای تک‌تک داوطلبان کنکور باشد.

سیده زهرا قادری ارائی، دانش‌آموز مستعد، تیزهوش و پرتلاش سمنانی از مرکز فرزانگان این شهر توانست در بین دانش‌آموزان گروه آموزشی علوم انسانی رتبه 36را از آن خود کند.

خبرنگار شاخه طوبی برای آشنایی بیشتر با سیده زهرا قادری ارائی، شیوه درس خواندن،برنامه‌ریزی و مشوق‌هایش مصاحبه‌ای را با این نخبه علمی انجام داده است که در ادامه می‌آید:

شاخه طوبی: لطفا خودتان را معرفی کنید؟

19 سال سن دارم که در یک خانواده مذهبی به دنیا آمدم و دوران دبیرستان را در مدرسه فرزانگان سمنان سپری کردم که در سالی که انتخاب رشته خود را انجام دادم آن سال اولین سالی بود که مدرسه فرزانگان گروه انسانی را ثبت نام می کرد.

شاخه طوبی: آیا در دوران تحصیل جزء دانش‌آموزان زرنگ کلاس بودید؟

بله.من از ابتدایی تا پیش دانشگاهی معدلی کمتر از 19 نداشته ام و همیشه جزء شاگرد اول ها بودم و همیشه تلاشم بر این بود که اول باشم.

شاخه طوبی: از چه زمانی درس خواندن جدی برای کنکور را شروع کردید؟

در دوران دبیرستان درسهایم را با دقت می خواندم و به صورت خیلی جدی و فشرده از عید شروع به خواندن کردم.

شاخه طوبی: شیوه درس خواندن شما در این زمان به چه صورت بود؟

صرفاً برای کسب رتبه در کنکور درس نمی‌خواندم  و در روز 8 تا 10 ساعت درس می خواندم و در ایتدا یک کتاب را باید تموم می کردم و بعد یک کتاب دیگر را باز می کردم و از خواندن واقعا لذت می بردم و گاهی اوقات نیز یادداشت برداری می کردم تا مفهومی آن را یاد بگیرم.

شاخه طوبی: مطالعه شما در ایام تعطیلات عید به چه صورت بود؟

خب مسلما درس خواندن در ایام تعطیلات سخت است برای دید و بازدید فقط به خانه اقوام نزدیک رفتم و به هیچ مسافرتی نرفتم و بیشتر مطالعه می کردم و پبش خودم می گفتم ارزش دارد این همه سختی ها را تحمل می کنم و بعد از کنکور به مسافرت می پردازم.

شاخه طوبی: آیا در کلاس ها کنکور هم ثبت نام کرده بودبد؟آزمون چطور؟ وضعیت تراز و رتبه‌ات در آزمون‌های مختلف آزمایشی به چه صورتی بود؟

در هیچ یک از کلاس های کنکور شرکت نکردم و تنها در خانه به مطالعه می‌پرداختم چون عقیده دارم دانش آموزان خودشان باید سعی کنند تا مفهوم آن مطلب را درک کنند.

در آزمون ها از ابتدا تا قبل کنکور شرکت می کردم  که در بیشتر این آزمون ها رتیه دو رقمی کسب می کردم.

شاخه طوبی: آیا در حین درس خواندن نیز تست می زدید؟تست زدن را از چه زمانی آغاز کردید؟

من در حین مطالعه زیاد تست نمی ردم و فقط برای شرکت در آزمون تست می زدم که بیشتر تستهاهم برای کنکورهای سال قبل بود.

شاخه طوبی: آیا زمانی بود که دلسرد شوید؟

بله خیلی برایم پیش می آمد. ولی با صحبت کردن با مادرم یک امیدواری خاصی پیدا می کردم.

شاخه طوبی: اهمیت دروس پایه در موفقیت کنکور در مقایسه با دروس پیش دانشگاهی تا چه حد است؟

به نظر بنده در کنکو باید هم دروس پایه و هم پیش را به یک حد خواند چون سوالات به یک میزان می آید و دانش آموزان باید مفهمومی کتاب ها را مظالعه کنند.

شاخه طوبی: چه کسی خبر قبولی در کنکو را به شما داد؟ و زمانی که فهمیدید به چنین رتبه‌ای دست پیدا کرده‌اید چه حالتی داشتید؟

سازمان سنجش اعلام کرده بود که جوابها ساعت18 اعلام می شود که یکی از دوستانم ساعت 9 صبح آن روز با من تماس گرفت گفت نتایج کنکور آمده است ندیده ای؟ من گفتم نه.

که اینترنت خانه قطع بود به برادرم زنگ زدم که جواب را ببیند که بعد از چند دقیقه به من زنگ زدو گفت رتبه ات 34 شده است من خیلی تعجب کردم و حرفش را باور نکردم گفتم مطمئنی که درست نگاه کردی گفت بله.

بازهم به حرفش اعتماد نکردم و به کافی نت رفتم و نتیجه را دیدم اصلا باورم نمی شد که رتبه دو رقمی را کسب کنم و ذوق زده شدم و از خدای خود که تلاشم را به ثمر نشاند تشکر کردم.

شاخه طوبی:  آیا فکر می‌کردید که چنین رتبه‌ای را کسب کنید؟

واقیتش اصلا فکر نمی کردم رتبه دو رقمی را کسب کنم با اینکه در آزومد هایی که قبل کنکور می دادم رتبه هایم همه دو رقمی بود فکر می کردم سوالاتش راحت است وقتی کنکور دادم احتمال قبولی با رتبه سه رقمی را می دادم.

شاخه طوبی: رور قبل کنکور سراسری را چگونه گذراندید؟

خب خیلی سخت و استرس زا بود من تا ساعت بعدازظهر درس می خواندم و شب اصلا خوابم نمی برد.

شاخه طوبی: به چند تا از سوالات کنکور جواب ندادید؟

کل سوالات گروه علوم انسانی 280 تا بود که من 50 سوال آن را جواب ندادم.

شاخه طوبی: سخت‌ترین  و راحتترین دروس در کنکور سال94 گروه علوم انسانی چه بود؟

فلسفه و منطق سخت ترین و روانشناسی راحتترین دروس بودند.

شاخه طوبی: برای قبولی در کنکور نذری هم کردید؟ چه نذری؟

بله. یک دور ختم قرآن را برای قبولی در کنکور البته با رتبه خوب را  نذر کردم

شاخه طوبی: چه رشته‌ای را دوست دارید در دانشگاه ادامه دهید؟

 در حال مشورت با خانواده هستم ولی دوست دارم حقوق یا مدیریت مالی را در دانشگاه بخوانم.

شاخه طوبی: رازهای موفقیت خود را در چه چیزی می‌دانید؟

خانواده ام در این مدت آرامش خاصی را برای درس خواندنم فراهم کردند که بیشترین عامل موفقیتم هستند و تلاش و پشتکار خود و توکل برخدا نیز عامل های موفقیت من در کنکور می دانم.

شاخه طوبی: توصیه شما به دانش‌آموزانی که سال‌ آینده کنکور  دارند، چیست؟

هر دانش آموزی باید هدف خود را در نظر بگیرد و برای رسیدن به اهداف خود تلاش و کوشش کند و نا امید نشودو براساس توانایی‌‌شان برنامه‌ریزی کنند و مطمئن باشند که پس از هر سختی راحتی است و نتیجه‌ی زحماتشان را می‌بینند.

اراءنیوز:مازندران، همچنان منتظر رئیس جمهور است:

تجلیل و تحلیل از سفر معاون اول رئیس جمهور به مازندران:

سفر آقای جهانگیری ، مقدمه یا جایگزین سفر رئیس جمهور به مازندران؟!

مازندران،یکی از محروم ترین استانهای بظاهر برخوردار کشور است که متأسفانه بخاطر کم توجهی و بی اعتنایی مسئولین کشوری و نیز بخاطر ضعف و کم توانی مدیران استانی در غالب سال های گذشته، همواره استان کم پروژه ای بوده و است و شاید علت العلل تأخیر تکرارشونده ی سفر اکثر رؤسای جمهور پیشین به مازندران، ریشه در همین عامل مهم داشته است و در طی این مدت، مازندران همانند دوره ای که اکنون در آن قرار گرفته ایم، نه تنها از تعدد پروژه ها محروم بوده، بلکه هرگز نتوانسته پروژه ای بزرگ و در شأن مقامات نظام داشته باشد و سفرهای سطح عالی به مازندران که نهایتاً با اکراه انجام شده، عمدتاً با جنبه های غیرفنی، توجیه شد!

روزگار عجیبی است که مازندرانی ها در همه فراخوان ها و اعلام نیازها و حضورهای سراسری مثل دفاع مقدس، انتخابات، ولایتمداری، استقبال از مقامات و دهها گزینه دیگر از جمله در انتخاب آقای دکتر روحانی به ریاست جمهوری، همواره حرف اول کشوری را زده و می زنند، اما در مرحله توزیع مواهب و نشر محبت های سطوح بالادست مدیریتی، مشمول بی مهری و یا کم التفاتی مدیران ملی می گردند.

بطور مثال از یک طرف در سال اول توزیع بودجه، اولویتی برای مازندران قائل نمی شوند و وعده سال بعد را به ما می دهند و در سال بعد نیز اولویت را به تکمیل پروژه های نیمه تمام می دهند که باز هم مازندران بخاطر عدم برخورداری از پروژه های نیمه تمام، سرش بی کلاه می ماند و این همان محرومیت مضاعفی است که مازندران سالهاست از آن رنج می برد!

تأسف بارتر اینجاست که رؤسای محترم جمهور از جمله جناب اقای دکتر روحانی، استان های چهارگانه همسایه ما یعنی گیلان، گلستان، سمنان و تهران را در چهارسوی پیرامونی ما مورد عنایات ویژه قرار داده و با اولویت گذاری به آنجاها سفر کرده و پول های درشت را بین پروژه های آنها توزیع می کنند، اما به رویشان نمی آورند که استان بزرگی به نام مازندران را نادیده گرفته و حرمت و شأن آن را نگه نمی دارند و متأسفانه زمانی به مازندران می آیند که اولاً اواخر دوره مدیریتی آنهاست و سفرشان باز هم رنگ و بوی انتخاباتی دارد و یا دستشان خالی شده و فقط می توانند پول خردهایشان را به مازندران تخصیص دهند!

غالب مدیران ارشد ملی در حالیکه تفریحاتشان را در مازندران سپری کرده و از مواهب افلیمی آن بهره مند می شوند، زمانی به یاد مازندران می افتند که مثلاً به انتقال آب دریای خزرش احساس نیاز می کنند تا مثلاً کویر سمنان و کلاً کویر مرکزی را سیراب کرده و بخواهند اراضی برهوت آن را حاصلخیز کنند و یا بخواهند مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه را حل کنند و غیر از این ظاهراً مازندران، برادر ناتنی آنان تلقی می شود! 

به هر حال نمی خواهم کشف قبر کنم، اما ضمن تجلیل از چناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول ریاست محترم جمهور بخاطر سفر به مازندران، برایم این سؤال جدی مطرح است که با توجه به کمبود شدید پروژه های بزرگ در مازندران، سفر جناب آقای جهانگیری و هیئت محترم همراه که با افتتاح همین پروژه های اندک نیز همراه بوده، جایگزین سفر رئیس جمهور محترم به مازندران تلقی می شود، یا مقدمه ای برای سفر قریب الوقوع ریاست محترم جمهور است؟!

اگر سفر آقای جهانگیری، جایگزین سفر رئیس جمهور شده است که باید به حال مازندران و مسئولین محترمش تأسف خورد که ظاهراً سهمیه حضور در لیگ برتر مدیریت عالی کشور را از دست داده و باید در لیگ های پایین تر حضور داشته باشند و دیگر نباید منتظر رئیس جمهور محترم ماند و اگر این سفر، مقدمه سفر آقای رئیس جمهور است، باز هم برایم سؤال است که رئیس جمهور محترم در این آشفته بازار پروژه ها، می خواهند چه پروژه یا پروژه هایی را در مازندران افتتاح کنند؟! آیا پروژه ای باقی مانده و یا پروژه ای به زودی به مرحله راه اندازی می رسد و یا اینکه طبق برخی عادت های نابجا و ناروا، پروژه ها، دوباره افتتاح خواهند شد؟!

همه این ها در حالیست که رئیس جمهور محترم برخی سفرهایش را به بعضی از استانها مثل سیستان و بلوچستان و خوزستان و خراسان رضوی و غیره تکرار و پروژه های متعددی را افتتاح و بودجه های بسیار خوبی را برای این استانها وعده داده و اجرایی کرده است، اما مازندران در حالی حسرت حضور ایشان را به دل نشانده است که پرشورترین استقبال انتخاباتی را در پیشینه حضور خود ثبت کرده است!

البته برای حقیر، نثار ابن همه واژه های ستایشی مدیران ملی و استانی نسبت به همدیگر در این سفر هنوز کشف رمز نشده است و امیدوارم همانی که طرفین گفته و می گویند، صحت داشته باشد، اما واقعیت معیشت مازندرانی ها با این آمار بالای بیکاری، بدهکاری، بی آبی، بی پولی، کم درآمدی و نابسامانی های معیشتی، با این القاب و عناوین گفته شده، مناسبت و مرافقت نداشته و ظاهراً کاربرد بالادستی برای بقای مدیران کنونی استان دارد و البته ما هم خواهان تعویض و جابجایی برای فرد یا افراد خاصی نیستیم، اما نگرانیم که نکند که این تعارفات، موجب ایستایی همین قلیل تحرکات مدیریتی در عرصه های اجرایی و تخصصی شوند!

به هر حال در آستانه دوساله شدن مدیران ارشد استانی قرار داریم و در حالیکه برای مدیران پیشین فقط شش ماه اول را به عنوان دوران ماه عسلی مدیریت فرجه می دادیم، آیا حق نداریم در پایان دوسالگی این دوره مدیریتی، مطالبات جدی مردم مازندران را لیست کنیم که در رأس همه حل معضل کمرشکن و آسیب افزای بیکاری، ساماندهی فرصت استثنایی گردشگری، تعالی درآمدی و سرمایه گذاری در صنعت، اوج گیری آرمانی تجارت، به صرفه کردن معادن، نجات پیکره نیمه جان کشاورزی، تزریق حیات به دام و طیور، حل معضل مسکن، بهبود وضعیت راهها، حل معضل کم آبی و خشکسالی، حل معضل سیاست های بانکی، ایجاد فرصت های جدید شغلی با احداث کارخانه ها و کلنگ زنی و راه اندازی پروژه ها،تأسیس مناطق آزاد، ساماندهی مناسب سواحل آزادشده دریا، بهبود روند مراقبت از منابع طبیعی و جنگل و دهها تحرک دیگر حداقل در مقایسه مازندران با سمنان باشیم؟!

در پایان انتظار می رود که آقایان مدیران اعم از مدیران ارشد و سایر مدیران اجرایی و از جمله نمایندگان محترم، نهایت اهتمام خویش را برای تحقق قریب الوقوع سفر رئیس جمهور محترم به مازندران به عمل آورده و علیرغم اینکه همین حالا هم بسیار دیر است، نگذارند که رئیس جمهور محترم زمانی به مازندران برسد که هم دستش و هم جیبش خالی باشد و این روزها که ما به گشایش اقتصاد ملی در دوره پساتحریم ها امیدواریم، طوری جلو برویم و برنامه ریزی و زمینه سازی کنیم که مازندران برای یکبار هم که شده، در قبال این همه سرویس دهی های ملی اعم از اقامتی و تفریحی و خدماتی به گردشگران اقلیمی در دریا و جنگل و شهرها، به مقامات و مدیران، همایش های دولتی و سراسری و دهها خدمت دیگر، خود را برخوردار از مواهب و مواجب ملی بنگرد.

صادقعلی رنجبر-عضو هیئت علمی دانشگاه-94/5/28 

اراءنیوز-قد و قیافه و حتی لحن صدای پسر، همانند پدر است. گویا احمد جنتی 30سال جوان تر شده است. حسن آقا سرزنده و غبراق کار می کند، از پدر با نام «حاج آقا» و از برادر با نام «علی آقا» یاد می کند.

متن زیر مشروح گفت و گوی قلمکده با حسن جنتی برادر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرزند آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران در کاگاه نجاری اش در یکی از محله های قدیمی اصفهان است که روح اله حاجی حیدری این مصاحبه را انجام داده.

جنتی-9

اشاره : به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قلمکده ، در منطقه لادان اصفهان همه حسن جنتی را می شناسند و رویش حساس هستند. آنقدر حساس که جوانی که خانه جنتی را نشانمان داد قبلش آهسته گفت: من خانه را نشان می دهم و فرار می کنم بقیه اش با خودتان! یک خانه آجرنمای دوطبقه که یک طرفش هنوز نماکاری نشده منزل اوست. نجاری جنتی با خانه اش اما دو تا کوچه بیشتر فاصله ندارد. یکی دوباری رفتیم درب مغازه ، بسته بود.

از روی شماره تلفنی که داشتیم و البته روی دیوار گچی مغازه هم با ماژیک درشت حک شده بود زنگ زدیم. قم بود رفته بود نجاری، قرار ما شد یک هفته بعد که از قم آمد. اولش برای مصاحبه مردد بود، این را از لحن صحبت کردنش می شود فهمید. به هر ترفندی بود راضیش کردیم دو سه تا عکس ازش بگیریم. باهاش درب مغازه قرار گذاشتیم و همان جا مصاحبه انجام شد.

قد و قیافه و حتی لحن صدای پسر، همانند پدر است، گویا احمد جنتی ۳۰سال جوان تر شده است. حسن آقا سرزنده و غبراق کار می کند، از پدر با نام «حاج آقا» و از برادر با نام «علی آقا» یاد می کند و می گوید این روزها سالگرد دایی حاج آقا است که در ۹۵ سالگی فوت کرده.

وانت آبی رنگش را نشان می دهد و می گوید این وانت را تازه خریده ام وانت قبلیم را دزدیدند زمانی که چند روزی برای کار تهران رفته بودم. حسن جنتی ساده و صمیمی حرف می زند. آنقدر صمیمی که تمایلی به ورود به سوالات چالشی ندارد. برای همین سوالات ما از قبیل رابطه جنتیِ پدر با جنتیِ وزیر ، نظرش در مورد رفع فیلترینگ فیس بوک ، عملکرد دولت قبل و دولت جدید و… را تقریبا بی پاسخ می گذارد.

جنتی-2

******

**آقازاده ای که نجاری می کند…

یک هفته ای هست مغازه تان بسته است.

بله، رفته بودم قم، اصفهان نبودم. ببخشید مغازه ام به هم ریخته است. قم بودم کارهایم عقب افتاده است.

قم برای زیارت رفته بودید؟

نه! یک مقدار کار بود رفته بودم آنجا انجام بدهم.

کار نجاری؟

بله! یکی دو تا سفارش آنجا داشتم رفتم انجام بدهم.

آشنا بودند؟

بله، خب ما را می شناسند و سفارش کار می دهند. ما هم می رویم انجام می دهیم.

غیر از قم از کجا سفارش گرفته اید؟

از تهران هم بوده.

تعجب نمی کنند پسر آیت اله جنتی در خانه شان کار نجاری می کند؟

خیلی ها وقتی روبرو می شویم به هیچ عنوان باورشان نمی شود. همان بهتر که باور نکنند.

جنتی-7  **مردم از آقازاده ها چیزهایی دیده اند و شنیده اند…

   چرا باور نمی کنند پسر یک مسوول عالی رتبه مثل بقیه مردم امرار معاش می کند؟

    خب! حتما از آقازاده ها چیزهایی دیده اند و شنیده اند. ما فعلا با این کارها از قافله عقبیم (با خنده)! الحمدلله صد هزار مرتبه شکر مشغول به این کاریم.

   شما بزرگ تر هستی یا علی جنتی؟

    علی آقا.

    چقدر؟

    حدود یکسال

با هم ارتباط دارید؟

کم و بیش. بالاخره سال به سال یکی دو مرتبه تماس می گیرند یا اگر اصفهان بیایند می بینیمشان. ما هم بریم تهران می بینمشان.

در همین حد؟

خب بله او مشغول کارش هست و ما هم مشغولیم.

متولد چه سالی هستید؟

سال ۱۳۲۹

یعنی ۶۵-۶۴ سال دارید. اسم این محله چیه؟

به اینجا می گویند لادان یا به تعبیر عام تر لادون

لادان جزو خمینی شهر است؟

در قدیم جزو خمینی شهر بود. اوایل انقلاب به اصفهان ملحق شد.

اینجا تابلو زده کتابخانه ملاهاشم جنتی . چه نسبتی با ایشان دارید؟

من نوه ملاهاشم هستم. ملاهاشم روحانی معتمد محل و پدر حاج آقا جنتی هستند که خب سال های مدیدی است فوت کرده اند.

توی این منطقه هر کسی با آقای جنتی کار دارد سراغ شما می آید؟

بله! خیلی ها می آیند اینجا و با حاج آقا کار دارند یا نامه می آورند. ما هم از ایشان خواهش می کنیم تا جایی که از دستشان بر می آید مشکلاتی که مردم دارند را حل کنند.جنتی-4

چی مثلا؟ در خواست وام دارند؟

وام و اینها کم است. بیشتر درخواست کار و شغل دارند یا گره اداری دارند. ایشان هم تا آنجا که از دستشان بر بیاید و بتوانند انجام می دهند.

شما خودتان مستقیم به حاج آقا می دهید؟

بله، ایشان می آیند منزل ما و من نامه ها تحویلشان می دهم.

چند وقت یکبار می آیند اینجا؟

بستگی داره. یک ماه، دو ماه و گاهی سه ماه یکبار . بستگی به مشغله خودشان و کارهای ضروری اینجا دارد.

چه کار ضروری؟

کارهای ضروری محل مثل کارهای مسجد و کتابخانه و اینها.

اینجا می آیند ساکن منزل خودتان می شوند؟

بله

برای خودتان تابحال چه سفارش هایی انجام داده اند؟ وامی؟ پروانه ای؟

هیچی. مثلا خود من از ابتدا تا آخر دنبال کار ساخت خانه ام بودم و خودم ساختم. توی این مدت هم پی ام را در آوردند و خیلی اذیت کردند.

**شهرداری از من شکایت کرد…

چه کسی اذیت می کرد؟

شهرداری. شهرداری خیلی اذیت می کرد. البته شاید هم ما بی قانونی کار کرده بودیم.

چه سالی؟

۲۵سال پیش. خیلی هم با شهرداری درگیری داشتیم. حاج آقا هم فهمیدند و بهم گفتند چی شده؟ چرا خلاف می سازی؟ من هم گفتم اگر خلاف هست ما کار را تا اینجا رسانده ایم، حالا باید چکار کنیم؟ شهرداری هم از دست ما شکایت کرد.

چه کسی شکایت کرد؟

شهرداری. من ۱۵متر عقب نشینی کرده بودم ولی خب بیشتر از این باید عقب نشینی می کردم ولی نمی دانستم. ما را به دادگاه و این طرف و آن طرف کشاندند و خسارت گرفتند و جریمه مان کردند تا بالاخره یک مجوز گرفتیم. همین مغازه را هم ۱۲-۱۰ سالی هست ساختم. این بار حواسم را جمع کردم و از ابتدا پروانه گرفتم و قسطی هزینه اش را دادم.

شهرداری می دانست شما پسر آقای جنتی هستید؟

اوایل نه ولی کم کم آخر کار فهمیدند. آن وقت هم که فهمیدند خودم خجالت می کشیدم که چرا خلاف ساختم. من نباید با بقیه فرق داشته باشم. هر کاری با بقیه می کنند باید با من هم بکنند. البته آنها هم نباید اذیت کنند و طبق قانون اگر جلو برویم نباید به مشکل بر بخوریم.

خب آن موقع که اوایل انقلاب بوده و دوران جنگ و فضا با فضای پس از جنگ خیلی فرق دارد. توی این چند سال اخیر چه سفارشی براتون کرد؟

اصلا.

جنتی-8

مگر می شود؟

یک مثال می زنم؛ دختر من دانشگاه ارومیه قبول شد. خب راهش طولانی بود و برای رفت و آمد اذیت می شد. ولی حاج آقا سفارشی چیزی نکردند. تا اینکه خودم پیگیری کردم و جایگزین می خواستیم بکنیم که موفق نشدم و فقط یک ترم انتقالی گرفت و اصفهان مهمان شد آن هم طبق قانون.

**پیگیری اخبار پدر و برادر…

اخبار و سخنرانی های پدرتان را پیگیری می کنید؟

بله اگر در نماز جمعه یا جایی سخنرانی داشته باشند پیگیری می کنم. نه فقط ایشان بلکه خیلی از آقایان را دنبال می کنم.

اخبار برادر را چی؟

ایشان را هم پیگیری می کنم مخصوصا توی اخبار پیگیری می کنم.

آخرین صحبت علی آقا را گوش کردید؟

نه من چند روزی اینجا نبودم.

نظرتون در مورد رفع فیلترینگ فیس بوک که برادرتان مطرح کرد و حسابی جنجالی شد چیه؟

نظری ندارم.

چند تا برادر و خواهر هستید؟

ما چهار تا برادریم. یکی حسین آقا بود که عضو مجاهدین خلق شد و اوایل انقلاب کشته شد. محمد هم در سازمان تبلیغات تهران مشغول است. او قبلا در کارهای برقی مشغول بود و ۳۰ سال است رها کرده و رفته سازمان تبلیغات. علی آقا هم که می دانید زمانی استاندار خوزستان بود و بعد استاندار خراسان شد و مدتی هم سفیر ایران در کویت بود. الان هم وزیر است.

حاج آقای جنتی دختر ندارد؟

نه

چقدر در جریان مبارزات پدر بودید؟

کم. اطلاعات کمی داشتم. یادم هست اواخر خیلی اذیت شدیم. ساواک مرتب می ریخت درب منزل ما و مرتب درب خانه و روی پشت بام و…. بودند. مردم از دستشان در عذاب بودند. گاهی ساواک مردم را می زدند گاهی هم از مردم کتک می خوردند.

اینجا یا قم؟

اینجا. منزل حاج آقا بزرگ ملاهاشم پدر حاج آقای جنتی. مرتب می آمدند اینجا دنبال حسین و علی.

دنبال پدرتان نمی آمدند؟

پدرم همدان تبعید بود.

و نتیجه این رفت و آمدها؟

حسین را گرفتند. ولی نتوانستند علی را دستگیر کنند. علی به راحتی دم به تله نمی داد و ساواک را عذاب گذاشته بود. ولی خب حسین همان موقعها دستگیر شده بود.

سیاسی های خانواده شما بجز پدر ، علی و حسین هستند. درست است؟

بله. من و محمد سیاسی نبودیم.

حسین فرزندی نداشت؟

یک پسر داشت که او هم کشته شد.

جنتی-5

چطوری؟

اسمش محسن بود. پدرش که کشته شد تحت نظارت حاج آقای جنتی تربیت شد. تحت کنترل بود و مساله ای هم نداشت. یک روز در بسیج مشغول گشت زنی بود که توی یک تصادف کشته شد. حدود ۱۵ سال سن داشت.

وقتی می گویید بسیج مشخص است که از نظر تفکرات سیاسی به پدربزرگش رفته بود تا پدر.

بله. بالاخره پیش حاج آقا بزرگ شده بود. پسر زرنگی بود. عضو فعال بسیج بود و مساله ای نداشت.

از بچه های حاج آقای جنتی چطور شد کسی راه پدر و پدربزرگ را ادامه نداد و راهی حوزه علمیه نشد؟

علی آقا حوزوی بودند. دو سالی هم در لباس روحانیت بودند منتها در گرفتاری های ساواک و اینکه مرتب می رفتند لبنان و سوریه و این طرف و آن طرف، لباس را کنار گذاشتند. ولی خب در قم در مدرسه حقانی تحصیل کرده بودند.

پس علی معمم بود؟

بله. استعداد و هوش بالایی داشت.

**سن پدر…

آقای جنتی! پیامک هایی که در مورد پدرتان رد و بدل می شود را دیده اید؟

از این پیامکهایی که در مورد پدرم رد و بدل می شود خیلی دیده ام و شنیده ام. چشم و گوشمان از اینها پر است. ما حضوری می شنویم چه برسد به اینکه برایمان پیامک کنند. ولی خب چکار می توانیم بکنیم؟! (با خنده) نمی شود که درگیر شد.

ناراحت می شوید؟

چکار می توانیم بکنیم؟! (با خنده) نمی شود که درگیر شد. البته به صورت کلی در مورد این نق زدنها مقداری مردم حق دارند تعدادی هم مغرض هستند. به هر حال باید بسازیم.

جنتی-10

محتوای این پیامک ها اشاره به عمر طولانی حاج آقا می کند. خود شما هم با این چابکی و نشاطی که دارید به ۶۳ سال نمی خورید.

ما موروثی این طوری هستیم. پدر بزرگ ما ملاهاشم جنتی هم ماشاءالله خیلی سرزنده و سر حال بود. توی محل می گفتند پدر و پسر برعکسند.

یعنی چه؟

می گفتند پدر و پسر بر عکسند یعنی اینکه مثلا پدر سرزنده است ولی پسر ضعیف یا بر عکس.

ولی پدرتان که نسبت به سنشان سرحال است.

الان بهتر شده اند ولی خب قبلا خیلی لاغر و ضعیف بودند. علی آقا هم همینطور. خیلی ضعیف بودند.

درسته در خانواده شما عمر طولانی متداول است و مثلا دایی حاج آقا جنتی اخیرا فوت کرده اند؟

بله، ایشان دوسالی هست فوت کرده اند. با هم همکار بودیم. ایشان یک نجار قدیمی بود.

به نظرتان چی باعث شده اینطور سالم و سرزنده باشید؟

من و پدرم از نظر شکل و رفتار خیلی به هم رفته ایم ولی با این حال پدرم قبلا خیلی عصبانی بودند و جوش می زدند. شاید این علت ضعفشان بوده باشد.

سر چی عصبانی می شدند؟

سر مسائل سیاسی. سر مسائل انقلاب. خیلی از بارهای کشور روی دوش ایشان بوده و هست. البته بقیه وقت هم سرشان توی کتاب بود.

الان چی؟ اینجا روزنامه می خوانند؟

بیشتر اخبار را گوش می دهند. گاهی هم روزنامه می آورند و مطالعه می کنند.

توی یک ۲۴ ساعت که منزلتان هستند چکار می کنند؟

ایشان خیلی به کارِ با برنامه اعتقاد و اصرار دارند. مثلا اگر قرار ملاقاتی دارند باید دقیق سر وقت انجام شود وگرنه ناراحت می شوند.

بجز ملاقات ها، برنامه کامل روزانه شان چی هست؟

صبح زود قبل از اذان پا می شوند. مقید به نماز شب هستند. پدرشان هم همینطور بودند. صبح آفتاب زده کمی می خوابند حدود نیم ساعت تا سه ربع. توی روز اگر ملاقاتی دارند انجام می شود یا نامه ها را مطالعه و بررسی می کنند. بعد از ظهر هم یک ساعتی می خوابند. شبها هم حدود ۱۱ خواب می روند.

قرارشان با مردم است یا مسوولان؟

هم با مردم هم با مسوولان. از محله و بسیج گرفته تا ادارات مهم.

جنتی-6

در دوران کودکی از پدر کتک خورده اید؟

بچه اگر کتک نخورد که بزرگ نمی شود. (با خنده) ولی خب ایشان بیشتر جذبه داشتند و دارند. نه اینکه بد اخلاق باشند ولی خب رفتار ایشان به صورتی بود که ما از ایشان خیلی حساب می بردیم.

برای بحث رد صلاحیت ها پیش شما می آیند که واسطه شوید و با پدرتان صحبت کنید؟

بله می آیند. ولی ما مرده شور هستیم. حرفها و درخواست ها را به حاج آقا منتقل می کنیم و حاج آقا خودش پیگیری می کند. ایشان هم تحت تاثیر من و امثال من قرار نمی گیرد. اگر بداند حقی ضایع می شود وارد می شود و کمک می کند چه برای کاندیداتوری نمایندگی باشد چه کاندیداتوری ریاست جمهوری.

از کجاها می آیند؟

از اصفهان هستند. بیرون از اصفهان بوده که آمدند با حاج آقا صحبت کرده اند.

**خانواده جنتی…

شیرین ترین خاطره شما چیه؟

زندگی پر از خاطره است. شیرین ترینش این است که ازدواج کردم و از تنهایی در آمدم. چون آن زمان خیلی تنها بودم.

چند سالگی؟

۲۲سالگی

خودتان انتخاب کردید یا پدر؟

بیشتر پدربزرگ و مادربزرگمان پیگیری می کردند و البته حاج آقا هم در جریان بودند. من هم گفتم هر کسی را شما بپسندید کاری به چیزهای دیگرش نداریم. و آنها هم از محل برایم همسر انتخاب کردند.

تلخ ترین خاطره؟

خاطره دوران سخت کودکی که هنوز هم برایم تلخ است.

جنتی-3

چند تا بچه دارید؟

یک پسر و پنج تا دختر. پسرم قم طلبه است و سه تا از دخترهایم هم ازدواج کرده اند و دو تا هم در خانه هستند.

دامادها چه کاره هستند؟

هر سه تاشون مهندس هستند. یکیشون مهندس پلی اکریل است. دو تای دیگر هم مهندس کارخانه های دیگر هستند.

آخریم باری که همه اهل خانواده اعم از پدر و برادرهاتون دور هم جمع شدید کی بود؟

عروسی بچه علی آقا بود.

چه زمانی؟

بهمن ماه ۹۲ بود.

بجز این چی؟

سالی یکبار بروم تهران می بینمشان.

عید دیدنی در خانواده جنتی چقدر مرسوم است؟

زیاد پررنگ نیست. عیدهای ما اعیاد غدیرخم و قربان است. البته این عید هم برایمان مهم است ولی نه خیلی زیاد. حاج آقا هم همینطورند.

به عملکرد علی آقا در این مدت وزارتش چه نمره ای می دهید؟

من در این باره اطلاعات جزیی ندارم که چکار دارد می کند. فقط از طریق اخبار می شنوم.

آیا مردم در مورد عملکرد برادرتان با شما صحبت می کنند و نظر می دهند؟

کم و بیش می گویند. عده ای دلسوزند بعضی ها هم غرض دارند.

پس هم تعریف می کنند و هم انتقاد؟

بله

یک صحبتی ابراهیم حاتمی کیا در مورد برادرتان داشتند شنیده اید؟

نه مسافرت بودم.

رابطه جنتیِ پدر با جنتیِ وزیر چطور است؟

خوب است.

به هر حال زاویه تفکراتی با هم دارند که این زاویه قابل توجه است. این در روابطشان تاثیر می گذارد؟

اطلاعی ندارم.

شده در مورد وضعیت فرهنگی جامعه با برادرتان صحبت کنید و ابراز نگرانی کنید؟

در این موارد زیاد صحبت نمی کنیم حتی با حاج آقا.

**گرانی و تورم…

توی این گرانی و تورم چکار می کنید؟

هر کاری مردم می کنند. ما کاری نمی توانیم بکنیم. من معتقدم مسوولان و رجال مملکت باید جلوگیری کنند که نمی کنند. این نتیجه بی تعهدی مسوولان است.

جنتی-1

شما با گرانی دست و پنجه نرم می کنید؟

چرا نمی کنم؟

به هر حال آقازادگی امتیازات خوبی داره و خیلی ها بهره مند شده اند.

من با رفتار دیگران کاری ندارم. کار خودم را می بینم و می گویم. ما را لب پرتگاه هولمان ندهند، نمی خواهد دستمان را بگیرند. فقط حرف پشت سر برایمان دارد. همین خانه را که داشتم می ساختم چند دفعه جوی ایجاد کرده بودند که پسر فلانی دارد قصر می سازد. در حالی که برای ساختن این خانه، خودم دوشادوش عمله ها و بناها کار کردم. زمان شاه یک مغازه ۱۵متری اجاره کرده بودم و شب و روز کار می کردم. اینطوری کار کرده ام. الان هم می بینید که چطور مشغول کار هستم.

کی گفته بود؟

پشت سرمان می گفتند. مثلا یک مهندسی این طرف و آن طرف می گفت فلانی دارد قصر می سازد. یک روز آوردندش اینجا و خانه ما را نشانش دادند مثل یخ وارفته بود. باورش نمی شد.

**وانتم را دزدیدند…

این وانت من است. چند سال پیش خریدمش. قبلش یک ماشین دیگر داشتم که تهران دزدیدنش و این را خریدم.

کجا دزدیدند؟

رفته بودم تهران آنجا نجاری می کردم. همانجا هم دزدیدند.

پدرتان با خبر شدند؟

باخبر شدند ولی کار خاصی نکردند. مثل بقیه مردم رفتم نیروی انتظامی شکایت کردم و پرونده تشکیل دادم. هیچ وقت هم ماشین پیدا نشد.

جنتی-11

 

 

عکاس : رسول مختاری

به گزارش اراءنیوز، «همه با هم بسیج سازندگی»، جمله‌ای کوتاه اما با مفاهیم و تعابیر زیاد که چند سالی است بر روی پیراهن بسیاری از جوانان جهادی ایران اسلامی حک شده و این جمله حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

طرح هجرت و اردوهای سازندگی با محوریت «همه باهم بسیج سازندگی»، چندسالی است که در مناطق محروم و روستاهای دوردست در حال اجرا بوده و بیشترین هدفی که این گروه‌ها دنبال می‌کنند، محرومیت‌زدایی و خودسازی است.

در جامعه‌ای روبه‌رشد و مدرن که با روحیات جدیدی توامان در حال نگرش است، وجود این‌گونه اردوهای جهادی می‌تواند نگرش جدیدی را در ذهن و فکر جوانان امروزی ایجاد کند، همان نگرشی که یاد دوران طلایی جنگ تحمیلی و روزهای پس از جنگ را در ما زنده می‌کند.

اردوهای جهادی علاوه بر محرومیت‌زدایی مناطق دورافتاده، خودسازی جوانان را به‌دنبال دارد که با خدمت به مردم و کسب تجربه در ساخت آینده خود، کشور و جامعه سهیم خواهند شد.

* زنده شدن تفکرات سازندگی دوران جنگ در اردوهای جهادی

اگر از اهداف و تعابیر اردوهای هجرت و سازندگی بگذریم، می‌توانیم به این مسئله مهم اشاره کنیم که این‌گونه اردوها تفکرات جهادی زمان جنگ را دوباره در جامعه زنده می‌کند و از همین‌رو می‌تواند یک اصل مهم در بین جامعه امروز تلقی شود.

اردوهایی که در سال‌های اخیر با لبیک گفتن جوانان انقلابی کشورمان به فرمان رهبر معظم انقلاب به شکوفایی رسید و تبدیل شد به جبهه‌ای از جبهه‌های انقلاب که در آن در کنار نمایان شدن اخلاص این جوانان، سازندگی نقاط محروم کشور و صدالبته خودسازی جوانان متعهد ایرانی رقم می‌خورد.

این روزها سپاه پاسداران با اجرای طرح بسیج سازندگی در نقاط مختلف کشور به‌دنبال زنده‌کردن تفکرات جهادی دوران هشت سال جنگ تحمیلی بین جوانان و نوجوانان امروز جامعه و محرومیت‌زدای مناطق دوردست است که به همین منظور تصمیم گرفتیم با هماهنگی سپاه ناحیه شهرستان ساری عازم محل برگزاری یکی از اردوها جهادی در مناطق محروم مرکز استان مازندران شویم.

با حسین نادری مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری عازم محل برگزاری اردوی جهادی هفت روزه گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی در منطقه محروم شهر کیاسر شدیم و با طی کردن جاده خطرناک ساری به کیاسر به محل برگزاری این اردو رسیدیم.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری در ابتدای ورود به شهر کیاسر برای جوانان حاضر در اردوی جهادی تعدادی بستنی خریداری کرد تا دست‌خالی در جمع جهادگران قرار نگیرد. پس از گذشت یک ساعت و نیم طی کردن مسافت، وارد محل برگزاری اردوی جهادی در شهر کیاسر شدیم که قرار بود جوانان در ساخت خانه عالم مشارکت کنند.

جوانان با دیدن خودروی سپاه بر فعالیت‌های خود شتاب داده بودند و هرکدام سعی می‌کرد با بیل و کلنگی که بر دست دارد در امور ساخت و دیوارکشی خانه عالم مشارکت کند.

* خستگی دشمن در اردوی جهادی بسیجیان

از خودرو که پیاده شدیم با صدای بلند به جهادگران اردوی بسیج سازندگی گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی خسته نباشید گفتیم و همه با صدای بلند در پاسخ گفتند: «خسته نیستیم، دشمن خسته‌ است»

با توجه به اینکه آفتاب در حال غروب کردن و ساعت‌ها از زمان کار در منطقه محروم شهر کیاسر گذشته بود اما خستگی در چهره جوانان مشاهده نمی‌شد و با شور و اشتیاق در حال همکاری و انجام امور دیوارکشی برای ساخت خانه عالم بودند.

مردم حاضر در کیاسر در طول روز با حضور در جمع جوانان اردوی جهادی و با گفتن خسته‌ نباشید و پذیرایی با غذاهای محلی سعی بر تشویق جوانان و کم‌کردن خستگی روزمره آن‌ها می‌کردند.

آفتاب غروب کرده بود و همراه با گروه برای اقامت شب عازم مرکز فنی‌ و حرفه‌ای شهر کیاسر شدیم. پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء با چند نفر از جوانان حاضر در اردو سر صحبت را باز کردم و از حال و هوای حاکم بر این اردو جویا شدم.

مهدی اسدی یکی از جوانان شرکت‌کننده در این اردو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری با اشاره به حضور در اردوی هفت‌روزه گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی، اظهار کرد: تاکنون پنج روز حضور در این اردو را تجربه کردم و شاهد اتفاقات خوبی بودم.

* تجربه اتفاقات شیرین در اردو

وی با بیان اینکه در این اردوی جهادی در حال ساخت دفتر و خانه امام جمعه شهر کیاسر هستیم، افزود: در طول این پنج روز مصالح ساختمانی بسیاری را جابه‌جا کردیم.

جوان شرکت‌کننده در اردوی جهادی بسیج سازندگی ساری با بیان اینکه برای نخستین‌بار در این اردوها حضور یافتم، گفت: شاید فعالیت ساختمانی برای جوان همانند من سخت باشد اما برای بنده شیرین و بسیار جالب همراه با خاطره بوده است.

اسدی تمامی اتفاق‌ها و عملکردهای اردوی جهادی بسیج سازندگی را شیرین و جذاب توصیف کرد و ادامه داد: بهترین خاطره‌ام از این اردو می‌تواند انجام بازی‌های بومی و محلی با فرمانده حوزه محمد رسول الله (ص) ساری در اوج صمیمیت و دوستی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا دوست داری برای سال‌های آینده در این اردو شرکت کنی با لحن جالب و لبخند گفت: آره حتماً، چراکه نه!

* شناخت دوست‌های جدید در اردوهای جهادی

جوان شرکت‎کننده در اردوی جهادی بسیج سازندگی ساری اظهار کرد: در روزهای نخست بسیاری از بچه‌ها را نمی‌شناختم اما در ادامه با همه بچه‌ها دوست شدم و در این اردو دوست‌های جدیدی پیدا کردم.

اسدی خواستار شرکت همه جوانان در اردوهای جهادی شد و گفت: جوانان در این اردوها خودشان را بهتر از گذشته می‌شناسند و برای ثبت‌نام در اردوهای بسیج سازندگی شک نکنند.

* حضور 30 نفره بسیجیان در اردو

علی فضل‌الله‌پور که به‌عنوان مسئول گروه جهادی غواص شهید سردار محمدصادق معلمی از حوزه محمد رسول الله (ص) شهرستان ساری در این اردو در حال فعالیت بود، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: حدود 30 نفر از بسیجیان شهرستان ساری در این اردوی هفت‌روزه حضور دارند.

وی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های گذشته اردوی جهادی گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی در منطقه محروم شهر کیاسر مستقر شدند، افزود: جوانان با استقرار در این منطقه اقدام به ساخت و تکمیل خانه عالم شهر کیاسر کردند.

مسئول گروه جهادی غواص شهید سردار محمدصادق معلمی با بیان اینکه بسیجیان در نخستین روز از حضور در این منطقه اقدام به جابه‌جایی حدود 10 هزار آجر کردند، ادامه داد: بسیجیان با نظم خاصی در ساعت‌های مشخص شده در فعالیت‌ها کاری این اردو حضور پیدا می‌کنند.

فضل‌الله‌پور از برگزاری برنامه‌های فرهنگی، زیارت عاشورا، دعای کمیل، دعای ندبه و نمازهای جماعت خبر داد و گفت: مسابقات بومی و محلی و اردوی تفریحی با حضور جعفر اصغری فرمانده حوزه محمد رسول الله (ص) شهرستان ساری برگزار شد.

* دیدار بسیجیان با امام جمعه کیاسر و خانواده شهدا

وی به دیدار جوانان حاضر در اردوی جهادی با امام جمعه کیاسر و خانواده شهدا اشاره کرد و بیان کرد: مسابقات فوتسال، والیبال و تیراندازی در حاشیه اردوی جهادی بین جوانان برگزار شد.

شب را همراه با مسئول بسیج سازندگی ساری در جمع صمیمی بسیجیان حاضر در اردوی جهادی گروه غواص شهید سردار محمدصادق معلمی سپری و پس از اقامه نماز جماعت صبح، اردو را به سمت ساری ترک کردیم.

در بین راه مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری از اقدامات ارزشمند اردوهای جهادی در مناطق محروم گفت.

حسین نادری ورندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس درباره این اردوها اظهار کرد: اردوهای یک‌روزه، هفت‌روزه و 10 روزه جهادی با حضور بسیجیان در قالب حلقه‌های صالحین، بسیج محلات و دانشجویی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه بسیجیان در اردوی یک‌روزه جهادی صالحین اقدام به جمع‌آوری محصولات کشاورزی، کاشت نهال، لایروبی و پاک‌سازی نهرها می‌کنند، افزود: این اردوها با هدف محرومیت‌زدایی مناطق روستایی و دوردست صورت می‌گیرد.

* حضور مهندسان کشاورزی و عمران در اردوهای جهادی

مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری از برگزاری اردوی سه‌روزه برای بسیج مهندسین کشاورزی و عمران خبر داد و گفت: مهندسان کشاورزی و عمران در اردوهای جهادی در بحث افزایش تولید، اقتصاد مقاومتی، ساخت و ساز مناطق محروم و اجرای طرح‌های هادی مشارکت می‌کنند.

این مسئول با اشاره به اجرای اردوی هفت‌روزه برای بسیج محلات، اضافه کرد: بسیجیان محلات در ساخت خانه عالم، ساخت راه روستایی، آب‌رسانی به مناطق محروم و... فعالیت می‌کنند.

نادری تصریح کرد: اردوی هفت‌روزه دانش‌آموزی در قالب اردوهای جهادی برگزار می‌شود که دانش‌آموزان در این اردو به ساخت مدرسه، آماده کردن فضای کلاس‌ها، رنگ‌آمیزی محوطه مدارس محروم و اجرای کارهای فرهنگی با مشارکت آموزش و پرورش اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه اردوی 10 تا 12 روزه برای دانشجویان با ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در مناطق محروم برگزار می‌شود، افزود: در حال حاضر اردوهای جهادی در مناطق محروم چهاردانگه، نکا و بهشهر در حال فعالیت هستند.

* بهسازی و رنگ‌آموزی مدارس از سوی دانش‌آموزان

مسئول بسیج سازندگی شهرستان ساری با بیان اینکه دانشجویان در بخش‌های برادران و خواهران سازماندهی می‌شوند و در مناطق محروم هدف حضور پیدا می‌کنند، ادامه داد: آموزش بهداشت، ویزیت رایگان، آموزش کشت گیاهان دارویی و برگزاری کلاس‌های تربیتی از فعالیت‌های اردوی جهادی دانشجویی است.

این مسئول اظهار کرد: دانش‌آموزان در مقطع متوسطه اول و دوم برای بهسازی مدارس با اولویت مدارس محلات همراه با رنگ‌آموزی و طراحی کلاس‌ها در اردوهای جهادی و اردوهای «مزرعه من»، با هدف مراحل کاشت، داشت و برداشت حضور پیدا می‌کنند.

نادری سهمیه شهرستان ساری برای برگزاری اردوهای هفت‌روزه دانش‌آموزی جهادی را 150 نفر اعلام کرد و بیان کرد: تا پایان امسال یک‌هزار نفر می‌توانند در اردوهای طرح هجرت شرکت کنند.

وی با بیان اینکه اردوهای جهادی هفت‌روزه شهرستان ساری در سال جاری 600 نفر از بسیج محلات سهمیه دارد، ادامه داد: 505 نفر برای اردوهای جهادی دانشجویی 10 روزه می‌توانند ثبت‌نام کنند.

* سهمیه 6 هزار نفری برای اردوهای یک‌روزه

مدیر بسیج سازندگی شهرستان ساری از سهمیه 6 هزار نفری این شهرستان برای برگزاری اردوهای یک روزه صالحین با هدف محرومیت‌زدایی و ترویج اقتصاد مقاومتی و کلاس‌های پرورش زنبور و قارچ خبر داد و گفت: اردوهای جهادی اثرات ارزشمندی در جامعه وارد می‌کند که مفید واقع بودن این اردوها با حضور در روستاهای محروم قابل مشاهده است.

این مسئول تصریح کرد: جوانانی که در خانه‌های خود کمتر فعالیت می‌کنند در فضای خارج از خانه و مدرسه در فضای دوستانه و صمیمی به انجام فعالیت و کارهای ارزشمند می‌پردازند.

* ماندگاری اثرات مثبت اردوهای جهادی در ذهن جوانان

نادری با بیان اینکه دانشجویان و بسیجیان در این اردوها با فرهنگ کار و تلاش آشنا می‌شوند و خود را برای ورود به جامعه ‌بزرگ‌تر و بازار کار آماده می‌کنند، تصریح کرد: اثر اردوهای جهادی در آینده در ذهن‌های جوانان باقی می‌ماند و خاطرات خوبی از این اردوها برای آن‌ها ثبت می‌شود.

وی اظهار کرد: اردوهای جهادی نیاز به همت همه مسئولان دارد و باید مصالح و ابزار کار اولیه از سوی مسئولان مربوطه محلی در قالب بودجه‌های فرهنگی و عمرانی تهیه شود.

مدیر بسیج سازندگی شهرستان ساری با بیان اینکه اگر هر دانشگاه در یک روستا اقدام به ساخت یک منزل محروم کند ما دیگر شاهد خانه‌های محروم در روستاها نخواهیم بود، گفت: مراکز بهداشت می‌توانند در بحث دارویی و اساتید دانشگاه در برگزاری کلاس‌ها با اردوهای جهادی مشارکت مستقیم کنند.

* برداشت آخر...

به گزارش فارس، در پایان می‌توان برداشت‌های مختلفی از اردوهای ارزشمند جهادی کرد اما به صورت شاخص می‌توان به مسائلی همانند جوانانی کم‌ادعا اما پر دغدغه، نقاطی دوردست اما با صفا، فضایی مملو از بی‌امکاناتی اما صمیمی، مردمانی تنگ‌دست اما گشاده‌رو، غذاهایی کم و اما دلچسب و ... اشاره کرد و همگی در کنار هم می‌شود بخشی از ذهنیت رفتن به اردو‌های جهادی را برایتان به‌وجود آورد.

بدون شک موضوعی که در این میان حائز اهمیت است بررسی هرچه بیشتر تفکر حاکم بر اردوهای جهادی و البته آثاری است که از آن برجای می‌ماند و می‌توان از این فرصت برای محرومیت‌زدایی و خودسازی جوانان امروز جامعه در مقابل تمامی هجمه‌های دشمنان استفاده کرد./فارس ساری

کل اخبار

گفتگو با اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه به مناسبت هفته دولت

گفتگو با اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه به مناسبت هفته دولت

به گزارش اراءنیوز به نقل از پایگاه خبری چهاردانگه نیوز،به مناسبت هفته دولت فرصتی دست داد تا در محل کار اسماعیل امینی بخشدار چهاردانگه پیرامون مسائل مختلف چهاردانگه به گفتگو...

باداب سورت تا اطلاع ثانوی، تعطیل!

باداب سورت تا اطلاع ثانوی، تعطیل!

به گزارش اراءنیوز ب نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ امروز سه شنبه دهم شهریور ماه 1394 طی جلسه ای که در محل فرمانداری شهرستان ساری که با حضور فرماندار و مدیر...

آخرین نشست جامعه روحانیت چهاردانگه/تصاویر

آخرین نشست جامعه روحانیت چهاردانگه/تصاویر

به گزارش اراءنیوز،نشست جامعه روحانیت چهاردانگه چهارشنبه هفته گذشته در حسینیه چهاردانگه ای های شهرستان ساری برگزار گردید. در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین تیموری امام جمعه کیاسر،حجت الاسلام رنجبر استاد...

درخشش دانش آموزان کیاسری در هشتمین دوره مسابقات مهارت های علمی دانش آموزی (لکوکاپ )مازندران

درخشش دانش آموزان کیاسری در هشتمین دوره مسابقات مهارت های علمی دانش آموزی (لکوکاپ )مازندران

به گزارش اراءنیوز ،مسوول اجرایی این دوره از مسابقات به خبرنگارایرنا گفت : در پایان این قابت ها سید یاسین سجادی از بهشهر ، محمد صادق شریعت از کیاسر و...

حضور کاروان رضوی در روستای اراء

حضور کاروان رضوی در روستای اراء

به گزارش اراءنیوز ،کاروان زیر سایه خورشید چند روزی است که همزمان با سایر مناطق و شهرهای کشور دراستان مازندران نیز حضور یافته و عطر حرم و سرای خورشید هشتم...

خطیب نمازجمعه خرم آباد: سفارت انگلیس تبدیل به مرکز جاسوسی نشود/رهنمودهای رهبری منشور دولت

خطیب نمازجمعه خرم آباد: سفارت انگلیس تبدیل به مرکز جاسوسی نشود/رهنمودهای رهبری منشور دولت

به گزارش اراءنیوز،آیت الله سید احمد میرعمادی 6 شهریورماه در خطبه های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر خرم آباد با سفارش مردم به تقوای الهی اظهار داشت: شخصی...

دکتر رنجبر:مدیران نگذارند که رئیس جمهور محترم زمانی به مازندران برسد که هم دستش و هم جیبش خالی باشد

دکتر رنجبر:مدیران نگذارند که رئیس جمهور محترم زمانی به مازندران برسد که هم دستش و هم جیبش خالی باشد

اراءنیوز:مازندران، همچنان منتظر رئیس جمهور است: تجلیل و تحلیل از سفر معاون اول رئیس جمهور به مازندران: سفر آقای جهانگیری ، مقدمه یا جایگزین سفر رئیس جمهور به مازندران؟! مازندران،یکی از محروم ترین...

گفتگوی خواندنی با فرزند آیت الله جنتی در کارگاه نجاری اش

گفتگوی خواندنی با فرزند آیت الله جنتی در کارگاه نجاری اش

اراءنیوز-قد و قیافه و حتی لحن صدای پسر، همانند پدر است. گویا احمد جنتی 30سال جوان تر شده است. حسن آقا سرزنده و غبراق کار می کند، از پدر با...

رزمندگان کم‌ادعا اما پر دغدغه جهادی در جبهه محرومیت‌زدایی

رزمندگان کم‌ادعا اما پر دغدغه جهادی در جبهه محرومیت‌زدایی

به گزارش اراءنیوز، «همه با هم بسیج سازندگی»، جمله‌ای کوتاه اما با مفاهیم و تعابیر زیاد که چند سالی است بر روی پیراهن بسیاری از جوانان جهادی ایران اسلامی حک...

اردوی جهادی گروه غواص شهید معلمی در منطقه کیاسر

اردوی جهادی گروه غواص شهید معلمی در منطقه کیاسر

به گزارش اراءنیوز ،حسین نادری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: طرح اردوهای جهادی با هدف محرومیت‌زدایی در مناطق محروم ساری اجرا می‌شود. وی با بیان اینکه اردوهای جهادی...

مردم منطقه محروم کیاسر مازندران خدمات درمانی رایگان دریافت می کنند

به گزارش اراءنیوز،محسن انتظاری روز پنجشنبه به خبرنگارایرنا گفت : علاوه بر مردم منطقه کیاسر ساری ، اهالی مناطق محروم هزار جریب ، دو دانگه و مددجویان زیر پوشش کمیته...

گاز رسانی به روستاهای 20خانوار تا پایان سال 96

به گزارش اراءنیوزبه نقل ازگروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، محمد اسماعیل ابراهیم زاده امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه گاز رسانی به 117 روستا در مازندران در دست...

مادرشهید نوروز علی شمشیربندبه فرزندش پیوست

مادرشهید نوروز علی شمشیربندبه فرزندش پیوست

به گزرش اراءنیوز مادر شهید نوروزعلی شمشیربند به فررند شهیدش پیوست. مراسم تشیع پیکر این مادرشهید امروز یکشنبه 25 مرداد در روستای ولویه علیا برگزار میگردد      شهید نوروزعلی شمشیربند(معروف به مرادعلی) نام پدر...

اعزام گروه 30 نفره اردوی جهادی بسیجیان ساروی به مناطق محروم کیاسر

اعزام گروه 30 نفره اردوی جهادی بسیجیان ساروی به مناطق محروم کیاسر

به گارش اراءنیوز ،جعفر اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان ساری اظهار کرد: اردوهای جهادی براساس تدابیر مقام معظم رهبری با هدف اشاعه فرهنگ خدمات‌رسانی در بین جوانان دایر...

درخشش بانوی کاراته کای ارائی در مسابقات قهرمانی استان سمنان

درخشش بانوی کاراته کای ارائی در مسابقات قهرمانی استان سمنان

به گزارش اراءنیوز خانم سید زهره میرعمادی کارته کای ارائی در مسابقات قهرمانی استان سمنان، که در مهدی شهربر گزار شد در وزن ۵۳کیلوجوانان استان سمنان به مقام سوم مشترک...

روستای اروست در آستانه برگزاری دوازدهمین یادواره شهدای چهاردانگه آماده می شود

روستای اروست در آستانه برگزاری دوازدهمین یادواره شهدای چهاردانگه آماده می شود

به گزارش اراءنیوز دوازدهمین یادواره شهدای چهاردانگه اواخرشهریور در روستای اروست برگزار می گردد. کمتر از یک ماه مانده به مراسم برگزاری یادواره دوازدهم ،ستاد یادواره شهدای اروست ، در حال...

  • تصویر روز

13920207180956385 PhotoL

tabligh

کسب درآمد

آخرین اخبار

پیش بینی وضعیت هوا

معتدل

22°درجه

تهران

معتدل
رطوبت: ۳۸%
شنبه
آفتابی
۲۲°درجه / ۳۴°درجه
یکشنبه
آفتابی
۲۳°درجه / ۳۴°درجه
دوشنبه
اکثرا آفتابی
۲۲°درجه / ۳۳°درجه

با ما در تماس باشید

اخبار تصادفی

حالت های رنگی