امروز: شنبه 09 اسفند 1393 برابر با 28 فوریه 2015

اخبار ویژه

نماینده ولی فقیه در مازندران: مهارت تحکیم خانواده در نظام آموزشی اجرایی شود

نماینده ولی فقیه در مازندران: مهارت تحکیم خانواده در نظام آموزشی اجرایی شود

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از ساری، آیت الله نورالله طبرسی در خطبه های امروز نمازجمعه ساری، اظهار داشت: از ابتدای...
نماینده ولی‌فقیه در لرستان: ۵۰ میلیارد تومان در سفر رئیس قوه قضائیه به لرستان اختصاص یافت

نماینده ولی‌فقیه در لرستان: ۵۰ میلیارد تومان در سفر رئیس قوه قضائیه به لرستان اختصاص یافت

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم...
نخستین نماز جمعه اسفند ماه در تهران به امامت آیت‌الله موحدی کرمانی در مصلای تهران برگزار شد.

نخستین نماز جمعه اسفند ماه در تهران به امامت آیت‌الله موحدی کرمانی در مصلای تهران برگزار شد.

به گزارش اراء نیوز به نقل از ایسنا، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی، در خطبه‌های نماز جمعه تهران،‌ اظهار کرد: مردم باید در انتخاب مسئولان...
مرگ پله پله باداب سورت در کنار بی خیال ترین مدیران دنیا!

مرگ پله پله باداب سورت در کنار بی خیال ترین مدیران دنیا!

به گزارش اراء نیوز به نقل از وارش نیوز به قلم ساجدی فر،با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروز و گرم شدن هوا در بهار و پیش رو داشتن ایام تابستان و...

شهداء

گفتگوها

اراء نیوز

 

بسم الله الرحمن الرحيم
«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»

 

بحث راجع به تربیت است. یاد شهید رجایی و باهنر را گرامی می‌داریم. روز هشت اسفند را روز تربیت گذاشتند. امور تربیتی‌ها برنامه ویژه‌ای دارند. من به پرونده سی و چند ساله خودم در تلویزیون نگاه کردم، دیدم 25 سال پیش راجع به تعلیم و تربیت و نماز صحبت کردم. در این 25 سال هم آدم‌ها عوض شدند، هم حرف‌های جدید گیر من آمده است. فکر کردم یک برنامه‌ای داشته باشم که اصلاً تربیت کامل در سایه‌ی نماز است. من می‌خواهم این را بررسی کنم.
1- نگاه به نماز از بعد تربیت
هم تربیت فکری و اعتقادی و هم تربیت اقتصادی و تنظیم بازار و هم تربیت خانوادگی و هم تربیت فردی و هم تربیت سیاسی، هم تربیت اجتماعی و هم تربیت اقتصادی و هم تربیت حقوقی و انواع تربیت در سایه نماز است، یعنی یک نگاه به نماز به قصد تربیت.
من خودم هم همینطور هستم. مثلاً یکبار همه قرآن را به قصد تبلیغ می‌بینم. یک کتابی می‌نویسم به اسم قرآن و تبلیغ. یکبار به قرآن به قصد حقوق نگاه می‌کنم. یک کتاب درمی‌آید سیمای حقوق در قرآن. یک مرتبه به قصد آیات سیاسی، شما اگر هر روز هم در یک خیابان بیایی و بروی، تا عنایت نکنی چیزی گیرت نمی‌آید. یکبار مثلاً به قصد اینکه در این خیابان چند تیر چراغ برق است. یکبار چند درخت است. یکبار برای اینکه که در این خیابان چند مغازه است. باید با نگاه خاص نگاه کنیم.
یک مثالی بزنم. دستمال کاغذی را درمی‌آورید و با این دستمال ساعت را پاک می‌کنی. با اینکه نگاهت به ساعتت می‌افتد و ساعتت را پاک می‌کنی، اما اگر گفتند: ساعت چند است؟ دستمال را برمی‌داری و یک نگاه دیگر می‌کنی. نگاه دوم می‌فهمی چه ساعتی است؟ از شوفرهای تاکسی بپرسی چراغ قرمز چند میلی متر است، یا چراغ سبز نمی‌دانیم. او می‌خواسته اگر قرمز است بایستد و سبز است برود. هیچوقت در فکر این نبوده که این شیشه چراغ چند میل است؟ اگر از جگر فروش بپرسیم مویرگ چیست و رگ مو چیست؟ می‌گوید: نمی‌دانم من جگر را می‌خواهم به سیخ بکشم، بفروشم. در فکر شناخت مویرگ نبودم. یعنی هروقت خواستیم چیزی را بفهمیم باید با عنایت ببینیم. من چند هزار ساعت با کم و زیاد در ماشین نشستم. اما چون به قصد رانندگی نبوده من هنوز رانندگی یاد نگرفتم. اگر ده، بیست ساعت دل داده بودم، به قصد تعلیم بود الآن راننده شده بودم.
یک مرتبه به امور تربیتی نگاه کنیم، آیا مسأله‌ی تربیتی هم هست که در نماز درجه اعلی آن نباشد؟ پس موضوع بحث ما تربیت در سایه نماز است. تربیت کامل در سایه نماز کامل.
2- نقش نماز در مسئولیت پذیری
اول تربیت فکری است. تربیت فکری و اعتقادی، چطور؟ ما می‌خواهیم به بچه‌ها و به نسلمان بگوییم: انسان نباید بی‌غیرت و لا‌ابالی باشد. انسان مسؤول و متعهد است. می‌خواهیم این را به بچه‌ها حالی کنیم. مسأله فکری است. تو نمی‌توانی آدم هرزی باشی. وقتی می‌توانیم بگوییم تو مسؤول هستی که سائلی باشد. مسؤول اسم مفعول است. هر مسؤولی یک سائلی دارد. پس باید یک کسی از من سؤال کند، یک حساب و کتابی باشد تا مسؤول شوم.
شما اگر وارد خانه ای شدی، گفتند این خانه نه صاحب دارد نه حساب. هر کاری بخواهی می‌کنی. چون خانه بی حساب و صاحب هرچه نچاپیم از جیبمان رفته است. وقتی می‌توانیم بگوییم مواظب باش که بدانیم فیلم‌برداری می‌کند، صاحب‌خانه مچت را می‌گیرد. حساب و کتاب است، اگر این خانه صاحب و حساب داشت، می‌توانیم بگوییم: آدم حسابی باش. اما خانه‌ای که نه صاحب دارد و نه حساب، به چه دلیل من مسؤول هستم؟ مسؤول نیستم. کره‌ی زمین از کرات دیگر جدا شد و در فضا تاب خورد و پوستش سرد شد و مغزش هم هنوز داغ است و به مرور ایام پستی و بلندی و راه خدایی... اگر کسی گفت: خدایی نیست، بعد هم که می میریم هیچ می‌شویم. قیامتی نیست. اگر خانه نه خدا دارد و نه قیامت، نه صاحب دارد و نه حساب، به چه دلیل شما مسؤول هستی؟ انسان مسؤولیت ندارد. یک مشت آدم تصادفی دور هم جمع شدند. مثل سنگ‌های رودخانه! سیل آمد سنگ‌ها را به رودخانه آورد. بعد هم آب ته نشین شد، سنگ‌ها وسط رودخانه ماند. این سنگ‌های رودخانه حساب و کتاب نبوده که همینطور سیلی آمده اینها را برده است. نمی‌توانیم بگوییم: سنگ رودخانه تو مسؤول هستی. برو دنبال کارت! قضا و قدری بود، بارانی و رودخانه‌ای و جوی و رودی و مسیری و محل صیدی و... ما اگر خواسته باشیم به نسلمان بگوییم: تو وظیفه داری، مسؤولیت داری، تکلیف داری باید این خانه صاحب و حساب داشته باشد. یعنی باید عقایدش درست باشد.
3- نماز، داروی غفلت ها
2- توجه به نعمت‌ها انسان را از غفلت بیرون می‌آورد. یک سؤالی است چند سال است می گویم. راه نفوذ همه‌ی آفات دو روزنه است. از دو روزنه نسل کهنه و نو ضربه می‌خورند. روزنه غفلت، روزنه شهوت، شما یک نگاهی به فسادها بکن. یا از غفلت است و یا از شهوت است. اکثر قریب به اتفاق، دوای غفلت یاد خدا و نماز است. «وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْري‏» (طه/14) ذکر در مقابل غفلت است. دوای شهوت ازدواج است. نسل ما اگر ازدواج کند، همسر داشته باشد و اهل نماز باشد، از بسیاری آفات، بیمه است. این تربیت فکری است. اگر ما گفتیم الله اکبر! خدا بزرگ است. اگر خدا بزرگ است، دیگر آمریکا بزرگ نیست. خدا بزرگتر از ابر قدرت‌ها است. بزرگتر از تصورات است. بزرگتر از تهدیدات است. الله اکبر!
امام با دست خالی دوازده بهمن وارد شد، شاه با دست پر گریه کنان فرار کرد. او همه چیز داشت و امام هیچی نداشت. خدا دلها را به سمت امام برد و تنفر از شاه... همه مردمی که می‌گفتند: خمینی عزیزم بگو تا خون بریزم. همین‌ها هم قبلاً جاوید شاه می‌گفتند. دلها عوض شد. «یا مقلب القلوب»
توجه به بزرگی خدا، من اگر گفتم: او بزرگ است، دیگر کس دیگر بزرگ نیست. من اگر رو به کعبه ایستادم، رو به کاخ نمی‌ایستم. اگر گفتم: «ایاک نعبد» فقط بنده تو هستم. دیگر بنده شرق و غرب نیستم. اگر گفتم: «ایاک نستعین» فقط از تو کمک می‌گیرم، دیگر به شرق و غرب کار ندارم. اگر با اخلاص گفتم: قربة الی الله! دیگر دنبال راضی کردن این و آن نمی‌روم. هرکس می‌خواهد خوشش بیاید، هرکس می‌خواهد بدش بیاید «قُلِ اللَّهُ ثُمَّ ذَرْهُم» (انعام/91)‏ عربی‌هایی که می‌خوانم قرآن است. بگو: خدا، باقی را دور بریز. خدا یکی است «قل هو الله احد» هم زود راضی می‌شود «یا سریع الرضا». مردم هم خیلی هستند و هم زود به زود راضی نمی‌شوند. به یک خانم بگویند: یک مهمان داریم، یک غذا می‌خورد. می‌گوید: خدا پدر این مهمان را بیامرزد. اما اگر گفتیم: 22 رقم مهمان داریم. 22 رقم غذا می‌خواهد، در آشپزخانه گیج می‌شود. یک خدا با یک چیز کم راضی می‌شود. «یا من یقبل الیسیر» مردم هم خیلی هستند، هم هرکدام خیلی توقع دارند. مردم که راضی نمی‌شوند هرکاری کنی، من یک خاطره داشتم برایتان گفتم.
یکبار مکه در مسجدالحرام نشسته بودم، داشتم با بغل دستی‌ام صحبت می‌کردم. گرم حرف زدن بودم. یک بنده خدایی آمد دست مرا بوسید و رفت. من چون گرم صحبت بودم متوجه نشدم. چون لبش را گذاشت و برداشت. گاز که نگرفت. من همینطور سرگرم با این بودم. این دست ما روزنامه بود. او آمد بوسید و رفت. بعد از لحظه‌ای یک نفر آمد گفت: آقای قرائتی! گفتم: بله. گفت: دعا کن خدا تکبر تو را بگیرد. گفتم: خدایا تکبر ما را بگیر. بعد گفتم: چیزی از من دیدی؟ گفت: بله تو خیلی متکبر هستی. گفتم: بفرمایید موردش چیست. گفت: یک پیرمرد آمد دستت را بوسید، تو باید دستت را پیش گیری. گفتم: من اصلاً نفهمیدم. من سرگرم گفتگو بودم و اصلاً نفهمیدم دست مرا بوسید. این تذکر باعث شد که من حواسم را جمع کنم. همینطور که حرف‌هایمان را ادامه می‌دادیم، دومرتبه یک کس دیگر آمد ببوسد، دستم را پیش گرفتم. دیدم یکی دیگر آمد گفت: دعا کن خدا تکبرت را بگیرد. گفتم: چیزی دیدی؟ گفت: بله یک پیرمرد با یک عشقی آمد دستت را ببوسد، چرا دستت را پیش گرفتی؟ گفتم: خدایا! (خنده حضار) من چه خاکی بر سرم کنم؟ یعنی هرکاری کنی که رضایت مردم... آنهایی که می‌خواهند خدا را راضی کنند یک آرامشی دارند. من کاری به کسی ندارم. خدا دوست دارد خلاص! قرآن بخوانم. آدم چند تا آقا بالاسر داشته باشد بهتر است یا یک بالاسر داشته باشد؟ «أَ أَرْبابٌ مُتَفَرِّقُونَ خَيْرٌ أَمِ اللَّهُ الْواحِدُ الْقَهَّار» (یوسف/39)
4- نماز، عامل رستگاری در دنیا و آخرت
آینده ما به نماز بند است. خیلی وقت‌ها غصه می‌خورند که ما بدبخت شدیم. شانس نداشتیم. قرآن می‌گوید: چرا می‌گویی بدبخت شدیم؟ چرا می‌گویی شانس نداشتیم؟ چرا می‌گویی خوش به حال او؟ چرا می‌گویی من بدبخت شدم؟ قرآن می‌گوید: رستگاری می‌خواهی؟ «قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُون‏» (مؤمنون/1) رستگاران کسانی هستند که در نماز با خشوع هستند، به فقرا رسیدگی می‌کنند، بعد می‌گوید: «أُولئِكَ هُمُ الْوارِثُون‏» (مؤمنون/10)، «الَّذينَ يَرِثُونَ الْفِرْدَوْس‏» (مؤمنون/11) آینده «وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقين‏» (قصص/83) تو آینده‌ات خوب است. حالا امروز او قالی دارد. او موکت دارد. او دوچرخه دارد. او ماشین دارد. اینها مهم نیست. اینها برای سی، چهل سال است. «الَّذينَ يَرِثُونَ الْفِرْدَوْس‏» بهشت ابدی برای کسی است که بنده خدا باشد. تو اگر غصه می‌خوری، نگو من بدبخت شدم. به او شانس ماشین افتاد به من دوچرخه افتاد. او زمینش گران شد من زمینم چنین شد. او سکه‌اش بالا رفت، او دلار و سکه‌اش پایین آمد. فقط در دایره کوچک فکر نکن. در نهایت بینی و عاقبت سنجی.. این نماز انسان را وادار می‌کند. او بزرگ است، الله اکبر!نه آمریکا. «ایاک نعبد» فقط بنده او، من کار به کس دیگر نداریم. من یک خدا دارم و او را بزرگ می‌شمارم. این نماز عقاید انسان را تنظیم می‌کند. عقاید حق را تقویت می‌کند.
5- تکرار، لازمه تربیت
بعضی می‌گویند: چرا نماز تکراری است؟ نماز تکراری است. مثل نفس، نفس کشیدن تکراری است. ولی هر لحظه‌ای نفس نباشد، ما قطع می‌شویم. شما چاه که می‌کنید تکرار است. کلنگ را می زنید. اما هر یک کلنگی یک خرده عمقش بیشتر می‌شود. نماز سه شنبه ما باید بهتر از دوشنبه باشد. نماز چهارشنبه بهتر از سه‌شنبه باشد. علاوه بر اینکه خود تکرار مهم است. تعلیم و تربیت فرق می‌کند. در تعلیم، طرف یاد گرفت بس است. ولی در تربیت باید با این کار خو بگیرد. باید نهادینه شود. در تربیت تکرار لازم است. شما با یک بار مرگ بر شاه گفتن، شاه نمی‌رود. اینقدر باید مرگ بر شاه بگویید، در و دیوار و کوچه و خیابان و روستا و شهر همه که جوشید، شاه فرار می‌کند. وگرنه با یک مرتبه حتی به خود شاه مرگ بر شاه بگویید، اثر نمی کند. تعلیم با یکبار کافی است. ولی تربیت نیاز به تکرار دارد.
نماز انسان را در حد فرشته‌ها قرار می‌دهد. ما الآن در زمین هستیم. اما قرآن می‌گوید: فرشته‌ها دائماً سجده می‌کنند. «يُسَبِّحُونَ لَهُ بِاللَّيْلِ وَ النَّهارِ وَ هُمْ لا يَسْأَمُون‏» (فصلت/38) همیشه در حال تسبیح هستند. وقتی شما سبحان الله می‌گویید، رنگ فرشته می‌گیری. نماز انسان را رنگ فرشته‌ها می‌کند. به عالم غیب وصل می‌کند. نماز انسان را رنگ انبیاء می‌کند. قرآن می‌گوید: انبیاء بنده بودند. «أَسْرى‏ بِعَبْدِه‏» (اسراء/1) «کل من عبادنا» عبد، عباد، بندگی خدا شما را عوض می‌کند. رنگت را عوض می‌کند. شناسنامه‌ی معنوی به شما می‌دهد. حتی اولیای خدا نمازشان برجستگی دارد. مثلاً شما که به امام زمان سلام می‌کنید بیشترین سلام‌ها به نماز امام زمان است. «السَّلَامُ عَلَيْكَ حِينَ‏ تُصَلِّي» مهدی جان سلام بر تو در حالی که نماز می‌خوانی! «السَّلَامُ عَلَيْكَ حِينَ تَرْكَعُ وَ تَسْجُدُ» مهدی جان سلام بر تو با رکوع و سجودت! یعنی حتی امام زمان که اشرف مخلوقات واشرف اوصیا است، بعد از نیاکان و امیرالمؤمنین و اجدادش... خود امام حسین را اول می‌گوییم: «اشهد انک قد اقمت الصلاة» بعد می‌گوییم: جبهه رفتی و شهید شدی. نماز امام حسین برجسته‌تر از شهادت امام حسین است.
این یک مطلب که نماز، عقاید و افکار انسان را تنظیم می‌کند. یک صلوات ختم کنید کد را عوض کنیم. (صلوات حضار)
6- نقش نماز در سلامت اقتصاد
نماز و مسائل اقتصادی، تنظیم بازار. آیات زیادی داریم که قرآن ستایش می‌کند و می‌گوید: این بازاری‌ها، بازاری‌های خوب هستند. «رِجالٌ لا تُلْهيهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَيْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ» (نور/37) تا صدای اذان را شنید، مغازه را می‌بندد و می‌گوید: این بازاری خوب است. بازاری خوب است که روز جمعه مغازه‌اش را ببندد. «وَ ذَرُوا الْبَيْع‏» (جمعه/9) مغازه را ببندید. بازاری خوب است که بعد از نماز جمعه نرود خانه و بخوابد، دوباره بیاید و مغازه‌اش را باز کند. «فَإِذا قُضِيَتِ الصَّلاةُ» نماز جمعه که تمام شد، بلند شوید در مغازه را باز کنید. مغازه را ببند. «وَ ذَرُوا الْبَيْع‏» مغازه را باز کن، «فَانْتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ». دیروقت به سراغ اقتصاد رفتن غلط است.
حضرت داشت خطبه‌های نماز جمعه را می‌خواند. طبلی را برای فروختن اجناس آوردند، مثلاً جمعه بازار. اکثر اینهایی که پای خطبه‌های سخنرانی بودند، بلند شدند و رفتند. آیه نازل شد چقدر شما آدم پستی هستید؟ «وَ إِذا رَأَوْا تِجارَةً أَوْ لَهْواً انْفَضُّوا إِلَيْها وَ تَرَكُوكَ قائِماً» (جمعه/11) یک طبل و دهلی آمد برای جمعه بازار، یک شیپور اقتصادی بلند شد، تو را در وسط خطبه‌ها رها کردند و دویدند رفتند جنس تخم مرغ بخرند. کی سراغ خرید برویم. کی سراغ فروش برویم؟
لقمه حلال در نماز است. چون حدیث داریم با لقمه حرام نماز خواندن مثل ساختن خانه روی شن است. «العِبَادَةُ مَعَ أکلِ الحَرََامِ كَالبِنَاءِ عَلیَ الرَّمل» (بحار الأنوار/ج84/ص258) یعنی کسی که لقمه حرام در شکمش است و عبادت می‌کند مثل کسی است که ساختمان روی شن نرم می‌سازد.
یکبار پیغمبر مسجد آمد فرمود: بلند شو بیرون برو. «قم» یعنی بلند شو. بیرون برو! گفتند: یا رسول الله چرا اینها را بیرون می‌کنی؟ فرمود: اینها نماز می‌خوانند. زکات نمی‌دهند و لقمه‌هایشان درست نیست. شما در نماز اگر نماز خواندی اقتصاد خوب می‌شود یعنی دیگر حرام باید برداشته شود. چون لباس باید حلال باشد. مکان باید حلال باشد. آب وضو باید حلال باشد. فضا باید حلال باشد. اگر سراغ نماز رفتی باید حق مردم را بدهی. حتی حق سگ را هم باید بدهی. اگر سگ تشنه است حق نداری وضو بگیری، باید آب را به سگ بدهی و تیمم کنی. نماز که می‌خوانی مردم آزاری ممنوع است. کسی کنارت ایستاد، اگر سیر و پیاز خوردی، مسجد نرو. کسی که سیر و پیاز خورده مسجد رفتنش مکروه است. چون آنوقت بغل دستی اذیت می‌شود. یعنی آنکه بغلت ایستاده، آن سگی که در بیابان است. همه حق دارند.
نماز و حق همسر، نماز و حق پدر و مادر، نماز و حق شریک، نماز و حق شاگرد... اوه... 46 مورد حق در نماز است. من دانشگاه حقوق رفتم و گفتم. گفتم: 46 نخ حقوقی در نماز است. چه مسائل تربیتی را می‌خواهید دنبال کنید که در قرآن و نماز نیست و سراغ کس دیگر بروید. یک بنده خدایی است اسمش را نمی‌برم. شما او را می‌شناسید. از دانه درشت‌های ایران است. دو تا دکترای علوم تربیت دارد. گفتم: یک کسی است خمس نمی‌دهد. مکه آمده است. ولی خمس و زکات نمی‌دهد. علومی که شما در دانشگاه خواندید با چه فرمولی پول می‌گیری؟ من نزد شما می‌آورم، ما که آخوند هستیم نتوانستیم پول بگیریم. ببینم شما می‌توانی؟ یک خرده فکر کرد و گفت: نه! نمی‌توانم. اصلاً دنیای تربیت راستش را می‌خواهی بگویی، اینکه می‌گویم تربیت کار به ایران ندارم. کسانی بودند که دوازده سال آمریکا و کانادا رفتند، دکترای علوم تربیت گرفتند و برگشتند. خانه‌شان رفتم گفتم: لقمه حلال هم در دنیای تربیت است؟ گفت: اصلاً در دنیا نیست. اصلاً در کتاب‌های علمی چیزی به عنوان لقمه حلال نیست. تربیت را از همان روانشناسی شروع می‌کنند. حال آنکه اسلام می‌گوید: لقمه حرام شما را بد کرده است. می‌دانی چرا اقتصاد به هم خورده است؟ «وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفين‏» (مطففین/1) مطفف یعنی چه؟ کم فروشی لقمه حرام است. حرام که شد بعد می‌گوید: «إِنَّ كِتابَ الفُجَّار» (مطففین/7) تو را فاجر می‌کند. کم فروشی تو را فاجر می‌کند. «وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبين‏» (مطففین/10) ما اصلاً زیر قیامت می‌زنیم. اول لقمه حرام می‌خوری، لقمه حرام که خورد فاسق می‌شود. فاسق که شد منکر خدا می‌شود. اول می‌گوید: مطففین، بعد می‌گوید: کتاب الفجار، بعد می‌گوید: «وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبين‏». امام حسین فرمود: روز عاشورا من هرچه می‌گویم گوش نمی‌دهید، چون شکمتان از حرام پر شده است. اصلاً دکترای علوم تعلیم و تربیت کره زمین چیزی به نام لقمه حلال یا حرام در فرهنگشان نیست. در کتاب‌های درسی‌شان نیست. ما این چیزها را دیدیم. دنیا چیزی ندارد که ما نداشته باشیم. در مسائل علوم انسانی. ولی ما خیلی حرف داریم. در کتاب حقوق حدود صد نکته حقوقی با کم و زیادش پیدا کردم. این را نزد آقایانی که دکترای حقوقشان از لندن است. گفت: آقا اینها در دنیا نیست. اینها فقط برای اسلام است و در دنیا نیست. خودباختگی نمی‌گذارد ما بفهمیم که چه داریم.
کمک به فقرا مسأله‌ی اقتصادی است. در قرآن است. 27 جای قرآن نماز و زکات به هم چسبیده است. «يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاة» (توبه/71)، «وَ أَقيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاة» (بقره/43) آنجا که می‌گوید: «اقیموا» می‌گوید: «آتوا». آنجا که می‌گوید: «یقیمون» می‌گوید: «یوتون». اصلاً نماز بی‌زکات قبول نیست. مثل زنی که یک گوشواره دارد. اصلاً عروسی نمی‌رود. قطاری که یک ریل دارد اصلاً حرکت نمی‌کند. شما که یک دمپایی داری، از خانه بیرون نمی‌آیی. باید جفتش باشد. نماز بی‌زکات قبول نیست. اصلاً کمک به فقرا بعد از نماز نیست در نماز است. حضرت امیر در نماز انگشترش را داد. اشاره نکرد بنشین نمازم تمام شود. یعنی رسیدگی به محرومین در نماز است. نه بعد از نماز! نه جای نماز! مثل اینکه من نماز نخوانم و بگویم: به فقرا کمک می‌کنم. مثل اینکه بگویم: من دماغ ندارم ولی در عوض شانزده چشم دارم. شما شانزده چشم هم داشته باشی، کار گوش را نمی‌کند. گوش کار بینی را نمی‌کند. بینی کار دست را نمی‌کند. بعضی هستند می‌گویند: نه! ایشان در مورد نماز کاهل است ولی انصافاً بسیار آدم خوبی است. دل رحیم است و به همه عیدی می‌دهد! به فقرا می‌دهد! کره زمین را پر از طلا کنند و به فقیر بدهند کار یک رکعت نماز را نمی‌کند. دلتان را خوش نکنید مثل اینهایی که نمازشان ضعیف است و دو دستی سینه می‌زنند. این فکر می‌کند سفت سینه بزند، سینه زدن کار نماز را نمی‌کند. مگر کت کار جوراب را می‌کند؟ مگر جوراب کار شلوار را می‌کند؟ چرا به خدا که می‌رسیم اینقدر کیلویی حرف می‌زنیم؟ بله البته مکه نرفته ولی به فقرا داده است! بده! قرآن می‌گوید: «إِنَّما يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقين‏» (مائده/27) اگر تقوا نباشد، کار قبول نیست.
شخصی را خیلی می‌گفتند: آدم خوبی است. حضرت ایشان را دید. همینطور که می‌رفت، حضرت نگاهش کرد و دید رفت دکان میوه فروشی دو انار برداشت و پنهان کرد. پولش را نداد. دکان نانوایی رفت، آنجا هم دو تا نان برداشت و رفت. یک خرده رفت و به یک فقیر داد. حضرت فرمود: بیا ببینم چه کردی؟ گفت: مؤمن باید زرنگ باشد. دو تا انار دزدیدم دو گناه کردم. دو تا نان دزدیدم دو گناه کردم. دو دو تا، چهار تا. چهار تا را به فقیر دادم. قرآن می‌گوید: اگر کار ثواب کردی ضرب در ده می‌شود. چهار ضربدر ده، چهل می‌شود. چهار گناه از آن کم می‌شود، (خنده حضار)
می گویند: یک کسی دختری را گرفت. دختر ازدواج کرد و سه ماهه زایید. رفت نزد پدر زنش گفت: دختر شما سه ماهه زاییده است. گفت: کی باید بزاید. گفت: نه ماهه. گفت: بنشین برایت ثابت کنم. اول چند ماه است دختر من زن تو شده است؟ سه ماه. گفت: سه ماه است دختر من زن تو شده است. چند ماه است تو شوهر او شدی؟ گفت: سه ماه. گفت: چند ماه است با هم زن و شوهر شدید؟ گفت: سه ماه. گفت: سه تا سه ماه، نه ماه! (خنده حضار) بله ریاضی درست است. ولی سوء ظن من هم سر جایش است.
اگر خواسته باشیم نماز بخوانیم باید لقمه ما حلال باشد. کی بازار را باز کنیم؟ کی بازار را ببندیم؟ از این پول چقدر خمس بدهیم؟ از این پول چقدر انفاق کنیم؟ چقدر زکات بدهیم؟ ما در تعلیم و تربیت یکی از کارهایمان این است که بچه باید سخاوت داشته باشد. شما حساب کنید پولهایی که نماز خوان‌ها با اینکه نماز خوان‌ها طبقه متوسطی هستند، تصادف است که یک پولدار خیلی مذهبی باشد. بدنه نمازخوان‌ها آدم‌های معمولی هستند. یا فقیر هستند و یا متوسط! تک و تایی هم پولدار هستند. شما حساب کنید که پولی که نمازی‌ها به فقرا می‌دهند با پولی که غیر نمازی‌ها می‌دهند. انفاق‌ها، موقوفات، نذورات، اطعام‌های روز عاشورا، افطاری‌های ماه رمضان، اگر سیل و زلزله بیاید، اصلاً از مسجدها چند کامیون پتو و لباس جمع می‌شود. از پارک‌ها چند تا؟
7- نقش نماز و مسجد در دفاع از کشور
اگر به کشور حمله شد، چقدر از مسجد جبهه می‌روند؟ چقدر از غیر مسجد می‌روند؟
من این را گفتم. آقای رحیمیان که یک وقتی مسؤول بنیاد شهید بود، می‌گفت: بیش از 95 درصد از جوان‌هایی که جبهه رفتند بچه‌های مسجد بودند. خطر برای مملکت پیش بیاید، مسجد جواب می‌دهد. سیلی بیاید، زلزله‌ای بیاید، از مسجد کامیون کامیون می‌فرستند. نمی‌گویم دیگران اصلاً نمی‌فرستند. ممکن است کسی نماز هم نخواند، بفرستد. اما مقایسه کنید. برادرها و خواهرهایی که مسؤول تربیت هستید. هرکس می‌خواهد هرکاری کند روی نماز کار کند. تمام تمرکزتان را روی نماز بگذارید. منتهی نمازی که روز به روز عمیق‌تر شود.
نماز و خانواده، یک صلوات بفرستید. (صلوات حضار)
نماز با خانواده چقدر گره خورده است؟ هرچه سؤال گفتم جواب بدهید. خداوند هستی را برای که آفرید؟ بگویید... برای انسان... «خَلَقَ لَكُم‏» (بقره/29)، «سَخَّرَ لَكُم‏» (ابراهیم/32)، «مَتاعاً لَكُم‏» (مائده/96) همان که ابر و باد و مه و خورشید... هستی برای بشر است. بشر برای چه آفریده شده است؟ «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُون‏» (ذاریات/56) هستی برای ما، ما هم برای اینکه بنده خدا باشیم. در بندگی خدا قله‌ی عبادت‌ها کدام است؟ نماز است. در نماز بهترین جای نماز کجاست؟ سجده است. در سجده می‌گوید: خانم فراموش نشود. یکبار دیگر بگویم... هستی برای بشر، بشر برای عبادت، قله عبادت نماز است. اینجای نماز سجده، می‌گوید: در سجده «و ارزق لی و لعیالی» خرجی خانم را بده بیاید. خدا خانم را کجا گذاشته است؟
8- توجه به خانواده در نماز
توجه به خانواده در نماز! «وَ أْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلاة» (طه/132)، «وَ كانَ يَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاة» (مریم/55) خصوصیات پیغمبرها این بود که بچه‌هایشان را به نماز... بعد هم می‌گوید: بچه اگر گوش نداد، قهر نکن. «وَ اصْطَبِرْ عَلَيْها». نگو بیست بار گفتم گور پدرش! می‌خواهد بخواند و نمی‌خواهد نخواند. بیست بار گفتی باز هم بگو. شما اگر تبر می‌زنی و چوب نمی‌شکند، نه تبر را دور می‌اندازی و نه چوب را. می‌زنی تا بشکند. اگر سر سفره در نوشابه باز نشد، نوشابه را دور نمی‌اندازی. دور می‌گردانی تا یکی در نوشابه را باز کند. ممکن است. پسر شما به حرفتان گوش نده. نگاه کن ممکن است این پسر عاشق یک فوتبالیست شود. عاشق دبیرش شود. عاشق استاد دانشگاهش شود. ببین حرف کدام رفیق‌هایش در او اثر دارد، به او بگو: آقا من نتوانستم. به حرف من گوش نمی‌دهد. اما شاید به حرف شما گوش بدهد. نگو: آقا گفتم گوش نداد پس هیچی! اگر خانم شما گفت: نان می‌خواهم و نانوایی رفتی بسته بود، نگو: آقا، خانم رفتم نان نبود، تو بی‌نان باش. آنقدر با موتور و دوچرخه و ماشین دور شهر می‌گردی، تا یک نانوایی باز پیدا کنی. آنقدر داروخانه‌ها را می‌گردی تا یک داروخانه پیدا کنی. نمی‌شود گفت: گفتم گوش نداد پس هیچی! ما نسبت به خانواده... قرآن می‌گوید: «وَ اصْطَبِرْ عَلَيْها» مقاومت کن. منتهی نماز را که یاد بچه‌ها می‌دهید اول واجبات. دیگر سمع الله و... می خواهید نماز شب را به بچه بگویید، بگو: یازده رکعت است، بی‌ «قل هو الله» هم می‌شود خواند. از روز اول که نماز را یاد می‌دهید، همه مستحبات را قاطی نکنید. یک نماز آسان که همه بتوانند انجام بدهند. بعد که وقتی با نماز انس پیدا کرد، کم کم مستحبات را به نماز تزریق کنید. یعنی آموزش مستحبات را از آموزش واجبات جدا کنید.
ما دیدیم که بعضی از همکاران شما می‌خواستند بچه‌ها را تربیت کنند، بچه‌های هشت ساله را جمکران آوردند و مناجات عارفین را می خواندند. بچه کوچولو می‌گفت: الهی نفسی مغلوب، نفسی معیوب! تو نفس نداری برو نخود و کشمش بخور! یعنی گاهی هم امور تربیتی بازی درمی‌آورد. پوستین را روی بچه می‌اندازد. بچه سرما خورده لحاف کرسی رویش می‌اندازد. بابا این خدمت نیست، این زیر لحاف کرسی خفه می‌شود. برای اینکه چه کسی بگوید، با چه قیافه‌ای بگوید، آخوندها هم همینطور هستند. من به روحانیون عقیدتی سیاسی گفتم. گفتم: اگر دیدید غذای پادگان غذای بدی است، آن روز سخنرانی نکنید. چون بعضی وقت‌ها پادگان‌ها غذایشان خوب است، بعضی روزها متوسط و بعضی روزها هم بد است. آن روزی که آب هست و زردچوبه و هویج، نه لپه‌ای و نه گوشتی دارد، مزه ندارد، یک غذای پایین را به سرباز می‌دهند، غذا را فرمانده پادگان می‌دهد، آخوند عقیدتی سیاسی هم می‌گوید: بحث امروز بحث عدالت است. سرباز هم می‌گوید: جون ننت! آب زردچوبه به ما دادند، حالا می‌گویند: عدالت است. آن روزی که غذا خوب نیست، شما حرف نزنید. بگذار وقتی نمره بیست می‌دهید، زیر نمره بیست نصیحت کن. اگر نمره صفر به شاگردت می‌دهی و بعد می‌گویی: فرزند عزیزم! می‌گوید: برو گمشو، نمره صفر به من دادی، حالا می‌گویی: فرزند عزیزم. زیر نمره صفر نصیحت نکنید. اینها شناخت می‌خواهد که کجا و چه زمانی و با چه بیانی بگویید. چند دقیقه بگوییم؟ گاهی وقت‌ها تذکر یک دقیقه خوب است. ده دقیقه کنیم اثر منفی دارد. خیلی از چیزها تکرارش بد است. مثلاً دو کلمه را با هم بگوییم می‌گویند: خل است.
گاهی از زبان شما نباید باشد. گاهی با این لحن نباشد. گاهی نباید برای هوا باشد. یک کسی داشت به سمت دستشویی می‌دوید. تند می‌رفت. یک نفر گفت: آقا یک سؤال شرعی! گفت: یک نصیحت کن. گفت: نصیحتم این است که کسی که به سمت دستشویی تند می‌رود به او نگو: نصیحتم کن. گاهی هم یک چیزهایی خشک است. حساب کردیم انسان باید مراعات نوبت را بکند. بله این قانون نیست. مثلاً یک زن زائو زایشگاه آمده است. بگوییم: شما هفدهمین خانم هستی. صبر کنید شانزده خانم قبلی بزایند و بعد! نویت نیست. یکوقت می‌بینی هفدهمی زایید. مثل زشتی است اما باید بزنم.
اگر در صف دستشویی بگویی: آقا در صف برو. ممکن است نفر نهمی اسهال داشته باشد. نمی‌شود گفت: نوبت تو نیست. بعضی جاها ما همینطور یک چیزی را می‌گوییم. زاییدن نوبتی نیست. صف دستشویی نوبتی نیست. یکی پیر است و مریض است و نمی‌تواند خودش را نگه دارد. اینجا نوبتی نیست. ما بلد نیستیم. دو شاخ تلفن را به برق می‌زنیم. دو شاخ برق را به تلفن می‌زنیم. به بچه دو ساله مناجات عارفین یاد می‌دهیم.
خیلی از پدر و مادرها اصرار دارند بچه‌شان قرآن را حفظ کند. کار غلط است. مقام معظم رهبری فرموده: ما ده میلیون حافظ می‌خواهیم. ما این مقدار حافظ را می‌خواهیم اما چه کسی حافظ قرآن شود؟ به بچه فشار نیاورید. بچه اگر تیزهوش است قرآن را حفظ کند. حفظ قرآن یک ارزش بسیار بالایی است. اما اگر بچه متوسط است فشار می‌آوری...
بعضی وقت‌ها هم... نوه ما در یک مدرسه رفت، مهد کودک رفت. وقتی برگشت گفت: قرآن را حفظ هستم. یک آیه‌‌ای را گفت که مراجع تقلید هم حفظ نبودند. سخت‌ترین آیه قرآن این است. «وَ الْمَوْقُوذَةُ وَ الْمُتَرَدِّيَةُ وَ النَّطيحَةُ وَ ما أَكَلَ السَّبُع‏» (مائده/3) ای بی انصاف! سخت‌ترین آیات را یاد این بچه برای حفظ قرآن دادند. شما بگو: «وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْسانا» (بقره/83)، «فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُم‏» (بقره/152)، «قل هو الله»، «والعصر». نوه چهارساله من رفت حافظ قرآن شود سخت ترین آیه را مربی به او یاد داد. ما نمی‌دانیم. نمی‌فهمیم، بعد هم می‌بینی آقا لیسانس روانشناسی دارد. لیسانس جامعه شناسی دارد. عقل هم چیز خوبی است. آدم باید بداند برای چه کسی چطور حرف بزند.
سلیمان وقتی می‌خواست به بالقیس نامه بدهد به هدهد داد. چون بالقیس یک خانم تاجدار بود به یک پرنده تاجدار داد. به کلاغ نداد. به غاز نداد. جعفر طیار برادر حضرت علی در حبشه که خواست قرآن بخواند، سوره مریم را خواند که نجاشی کیف کند. نگفت: بسم الله القاسم الجبارین «تبت یدی ابی لهب» (مسد/1) مراعات کنیم.
حاج حسن آقا می‌گفت: اول تکلیف من بود روزه بودم. افطار خواستم اقتدا کنم، امام فرمود: من نمازم را اول وقت می‌خوانم، ولی چون تو سال اولت است، هوا داغ است تو برو اول افطار کن. گفتم: آقا می‌خواهم به جماعت بخوانم. گفت: خیلی خوب پس نماز مغرب را می‌خوانیم و عشا را صبر می‌کنم برو افطار کن. نوه‌اش است می‌خواهد افطار کند، می‌گوید: چون سال اولت است و گرسنگی کشیدی، اول افطار کن و بعد بیا نمازت را بخوان. مراعات حال، مراعات روحیه، توان، اینها فرمول دارد. گاهی وقت‌ها یک حرفی، یک جایی اثر دارد که جای دیگر...
ما گاهی وقت‌ها قاطی می‌کنیم. یک آمپول زن بود، سمت راست را پنبه ‌می‌مالید، سوزن را سمت چپ می‌زد. باید بدانیم که الآن زمستان است یا تابستان. ما آخوندها هم همینطور هستیم. مثلاً بنده آخوند هستم می‌خواهم در مسجد مسأله بگویم. می‌خواهم بگویم: اگر آب کر مقدار‌ی‌اش یخ بست آیا از کر می‌افتد یا نه؟ خوب این را در زمستان بگو. وسط مرداد می‌گوید. حالا اگر یک کر آب داشتیم و مقداری یخ بست. این را زمستان بگو که مردم یخ را هم ببینند. اینکه انسان چه زمانی چه حرفی را بزند، فرمول دارد.
در چند کشور دنیا تبلیغ دکترا دارد. البته آنها هم خبری نیست. ما خودمان داریم... وقت تمام شد... هیچی وقت نداریم...
خدایا یاد ما وظیفه ما بده چیست و توفیق بده عمل کنیم. این نسل معصوم را که به ما سپرده‌ای، ما را نسبت به تربیت اینها خائن قرار نده. ناشی قرار نده. به ما بصیرت تربیت مرحمت بفرما.

«والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته»   

 به گزارش اراء نیوز به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه: سعیدی، معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره گفت: امروز با عنایت خداوند 2 نفر از دانش آموزان منطقه با بدرقه مسئولین آموزش و پرورش منطقه و مسئولین و مردم ولایت مدار شهر کیاسر به حج عمره اعزام شدند.

سعیدی گفت: حج کوچ پروانه هاست و اگر انسان آنرا به درستی بجا آورد او را از آلودگی باطن و خطای ظاهر پاک می کند.

معاون پرورشی یادآور شد، این مراسم هرساله در منطقه برگزار می شود

به گزارش اراءنیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران، محمد رضا ابراهیمی ،مسئول تشکلهای دینی نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر از اعزام تعداد ۲۵ نفر اعضای هیئت مذهبی حضرت فاطمه الزهرا (س) روستای چالو به اردوی زیارتی مشهد مقدس خبر داد.

مسئول تشکلهای دینی نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر افزود: هدف از برگزاری این اردو ایجاد وحدت در بین اعضای هیئت و تلاش برای ارتقای سطح کیفی و کمی فعالیت ‌هیئت‌ها، جذب جوانان به حضور در هیئت و تشویق آنان به مشارکت در فعالیت‏های فرهنگی و مذهبی به شمار می رود.

 به گزارش اراء نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران،در نخستین دوره جدید نشست کانون مداحان و شاعران آیینی شهر کیاسر بعد از برگزاری انتخابات داخلی، محمد دودی با کسب اکثریت آراء به ‌عنوان رییس کانون مداحان و شاعران آیینی کاشان انتخاب شد.

ابراهیمی ،مسئول تشکلهای دینی نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر افزود: در این انتخابات، عبد الرضا رجبی و ابوالفضل قنبر نژاد با انتخاب اعضای کانون به ترتیب به‌عنوان نایب رییس و دبیر کانون مداحان و شاعران آیینی بخش چهاردانگه در دوره جدید انتخاب شدند.

در این جلسه حجت‌الاسلام نورالله نوری راد ضمن تقدیر و تشکر از اعضای کانون مداحان و شاعران دوره قبل این نمایندگی با اشاره به اساسنامه و شرح وظایف کانون مداحان و شاعران آیینی، وظایف این کانون را خیلی مهم قلمداد کرد و افزود: حمایت و پیگیری امور مداحان، تغذیه فکری با ابزار نرم افزاری و کتب آموزشی، برگزاری دوره های آموزشی، ساماندهی مداحان، رسیدگی به انحرافات و آسیب های حوزه مداحی از مهم ترین اولویت های کاری کانون مداحان و شاعران آیینی است که در دوره جدید باید به آن توجه شود

 به گزارش اراء نیوز به نقل ازروابط عمومی اداره آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه، افتتاحیه جشنواره بین المللی فیلم رشد امروز در منطقه چهاردانگه برگزار شد.

خلیلی، معاون آموزشی اداره در این مراسم که با حضور دانش آموزان، اولیا و مسئولین منطقه برگزار شد در باب اهداف جهت دا رکردن جشنواره به سمت روستا ها گفت: ایجاد فرصت مناسب به منظور حضور دانش آموزان روستایی در جشنواره فیلم رشد علاوه برتماشای فیلم و تأثیرات تربیتی و علمی، از لحاظ روحی نیز به دلیل اردویی بودن حضور دانش آموزان تأثیران بسزایی دارد؛ که دانش آموزان روستایی به دلیل عدم دسترسی به فیلم های جشنواره از تماشای آن ها محروم بودند.
معاون آموزشی اداره گفت: فیلم های جششنواره مختص دانش آموزان نیست؛ بلکه خانواده ها نیز می توانند از این موقعیت برای دیدن فیلم ها استفاده کنند و هم اینکه از حال و هوای فیلم های جشنواره آگاهی پیدا کنند.
خلیلی افزود: بیش از 100فیلم از امروز به مدت یک هفته در پژوهش سرای آموزش و پرورش منطقه در ساعات بعد از ظهر برای دانش آموزان، اولیا و همکاران به صورت رایگان به اکران در خواهد آمد همچنین فرصتی فراهم خواهد شد تا بخشی از فیلم ها در شبانه روزی های منطقه به نمایش گذاشته شود.

به گزارش اراء نیوز به نقل از قم نا ، حجت‌الاسلام سعیدی در نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته قم در حرم مطهر حضرت معصومه(س) اظهار داشت : امام و رهبری آمریکا را دشمن اصلی مردم ایران معرفی کردند، مسئولان به جای برگزاری سمینار و کنگره به فکر اجرایی کردن فرمایشات و منویات رهبر معظم انقلاب باشند.

، ایشان با بیان ویژگی‌های منتظران ظهور، گفت: یکی از نشانه‌های صداقت ما برای خدمت به امام زمان(عج) این است که در عصر غیبت در خدمت نائب ایشان یعنی ولی فقیه زمان باشیم؛ بنده وقتی خدمت برخی از مراجع تقلید می‌رسم، در حالی که خود مرجع تقلید، صاحب نظر و فتوا هستند، ولی متواضعانه و مخلصانه از رهبر معظم انقلاب یاد می‌کنند و نسبت به ایشان ارادت و تبعیت خاصی دارند.

امام جمعه قم تأکید کرد: دولت‌های ما اگر بخواهند به عنوان دولت کریمه در عصر غیبت در خدمت امام زمان(عج) باشند، باید به رهنمودهای ولی فقیه و نائب امام زمان(عج) توجه کنند، قوای سه‌گانه نیز اگر بخواهند در خدمت ولی عصر(عج) باشند باید خدمت‌گزار ولی فقیه باشند، هشدارها و تذکرهای ایشان را نصب العین خود قرار دهند و هنگامی که رهبر انقلاب اگر برای اصلاح درون جامعه مسأله فرهنگ را مهم‌ترین مطالبه خود قرار می‌دهند، باید تمام مسئولان ما به خط روشنی که ایشان ارائه می‌کنند توجه کنند، اگر برای مقابله با تحریم‌ها و تهدیدهای دشمنان، اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کنند و چارچوب آن را مشخص می‌کنند، متصدیان امور نباید تنها با برگزاری سمینار، کنگره، تفسیر و تحلیل به این امر مهم بپردازند.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(ع) با اشاره به تعریف مفهوم اقتصاد مقاومتی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای یادآور شد: ایشان می‌فرمایند “اقتصاد مقاومتی، یعنی اقتصادی که در شرایط فشار، تحریم و دشمنی‌ها شدید می‌تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد”، این یک تعریف جامعی است و دیگر لازم نیست عده‌ای جلسه بگیرند و تعریف اقتصاد مقاومتی را ارائه دهند، رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی وابستگی به نفت و دولتی بودن را مشکل اساسی اقتصاد کشور دانستند و مسئولان را نسبت به استفاده از ظرفیت‌های داخلی توصیه کردند.

امام جمعه قم با اشاره به فرازی از سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع مردم آذربایجان شرقی که دولت زورگوی آمریکا را دشمن اصلی معرفی می‌کنند، تأکید کرد: امام راحل نیز فرمودند “آمریکا شیطان بزرگ است” معنی این سخنان این است که نباید به آمریکا و وعده‌های او دل بست، بلکه با اراده قوی ملت و عزم راسخ به مقابله، مبارزه و خنثی کردن توطئه‌ها و تحریم‌های ظالمانه آمریکا پرداخت.

حجت‌الاسلام سعیدی حفظ وحدت را از دیگر ویژگی‌ها منتظران امام زمان(عج) عنوان کرده و بیان داشت: باید وحدت خود را برای تحقق و پیشرفت اهداف بزرگ انقلاب و مبارزه و شکست دشمنان حفظ کنیم؛ امروز همه مسلمانان باید در برابر دشمنی که به دنبال نابودی اسلام بوده و نه شیعه و نه سنی می‌شناسد متحد باشند و از طرح بحث‌های تفرقه انگیز دوری کنند زیرا امروز جریان مرموز، خطرناک و سفاک داعش به نام اسلام جنایات مختلفی را مرتکب می‌شود، این تروریست‌ها نه تنها دشمن شیعیان، بلکه دشمن اهل‌سنت و مسیحیان هستند و تنها صهیونیست است که در این دنیا از شر این جریان در امان است و آمریکاییهای دروغگو نیز سلاح در اختیار این‌ها قرار می‌دهند؛ آیا شرعا صحیح است در چنین شرایطی بحث‌های تفرقه انگیز مطرح شود، آیا صحیح است در چنین وضعیتی ما کشور را به چپ و راست تقسیم کنیم؟ حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمونه‌ای از اتحاد و همدلی مردم بود.

امام جمعه قم با اشاره به سفر رییس جمهور به شهر مقدس قم گفت: روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هفته آینده استان قم میزبان رییس جمهور محترم و هیأت همراه خواهد بود؛ زیارت مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، دیدار با مراجع، علما، حوزویان و مردم قم و افتتاح چند پروژه از جمله برنامه‌های این سفر خواهد بود.

وی یادآور شد: در طول تاریخ انقلاب اسلامی مرجعیت شیعه همواره خیرخواه نظام و کشور بوده و با بیان نقطه نظرات خود از مسؤولان نظام حمایت کرده‌ است.

ترافیک شخصیت‌های دینی و سیاسی در نماز جمعه قم

نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته شهر مقدس قم با حضور گسترده مؤمنان و نمازگزاران در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.

در نماز جمعه این هفته حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی، تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(ع) به ایراد خطبه‌ها پرداخت و حجت‌الاسلام سید رضا مدرسی از اساتید حوزه سخنران پیش از خطبه‌ها و حجت‌الاسلام وحیدپور نیز بیان کننده احکام بود.

نماز جمعه این هفته قم (یکم اسفندماه) همچنین میزبان شخصیت‌های کشوری و استانی بود، به گونه‌ای که صف نخست آن را بزرگان حوزه و کشور تشکیل داده بودند.

حضرت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی مفسر برجسته قرآن کریم و امام جمعه سابق قم، حضرت آیت‌الله سید محمود شاهرودی، آیات ابراهیم امینی امام جمعه سابق قم، سید محسن خرازی عضو مجلس خبرگان رهبری، سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، سید هاشم حسینی بوشهری امام جمعه قم و مدیر حوزه‌های علمیه، محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و نجم الدین مروجی طبسی استاد سطح عالی و پژوهشگر تاریخ اسلام از جمله میهمانان نماز جمعه این هفته قم بودند.

محمد سرافراز رییس صدا و سیما، محمدنبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، اسدالله بادامچیان قائم مقام حزب مؤتلفه اسلامی، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمود عبداللهی، اعضای جامعه مدرسین و خبرگان رهبری از دیگر افراد حاضر در نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته قم بودند

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از مهدی‌شهر، علی سقائیان ظهر امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مهدی‌شهر که حضور گسترده مردم و مسئولان در حسینیه المهدی این شهر برگزار شد اظهار داشت: زرمایش الی بیت المقدس نمایه اقتدار بسیجیان در صحنه‌های مقابله با تهدیدات است و نشان می‌دهد که بسیجیان برای حفظ کیان خود همواره آماده هستند.
وی با اشاره به لزوم کمک به کشورهای بحران زده منطقه از سوی جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز کمک به کشورهای همسایه به نفع ایران شده و می‌بینیم که آمریکا از نفوذ ایران در منطقه عصبانی است.
امام جمعه موقت مهدی‌شهر کمک به کشورهای همسو، امروز و در شرایط فعلی جهانی، به نفع خود ملت ایران شده است.
وی افزود: می‌بینیم که امروز همسایگان ما و دیگر کشورهای مظلوم منطقه، امروز همسو و حامی ملت ایران شده‌اند؛ درصورتی که آمریکا و غرب میلیاردها دلار در این کشورها سرمایه‌گذاری کرده است.
امام جمعه موقت مهدی‌شهر با اشاره به اینکه ملت‌های کشورهای آزاده دنیا امروز با ایران می‌شوند و در شرایط فعلی سود و فایده کمک به این کشورها را می‌بینیم خاطرنشان کرد: امروز عراق و سوریه به خط مقدم نبرد با دشمنان جمهوری اسلامی ایران بدل شده است و می‌بینیم که مردم و ارتش این کشورها، در مقابله با دشمن همراه ما هستند.
سقائیان با بیان اینکه کمک به کشورهای همسو منافع مهمی برای ملت بزرگ ایران داشته است گفت: می‌بینیم که امروز آمریکا از این موضوع چقدر عصبانی است و توازن منطقه به نفع ملت ایران در حال تغییر است.
وی با اشاره به لزوم توجه همه به اجرای صحیح قانون اساسی، این قانون را پایه و اساس استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان و تصریح کرد: همه موظف هستند تا اصول این قانون را به درستی و بدونکم و کاست اجرا کنند.
امام جمعه موقت مهدی‌شهر با اشاره بر لزوم توجه همه دولت‌ها در نظام جمهوری اسلامی ایران به اجرای صحیح قانون اساسی تصریح کرد: مردم باید اجرای قانون اساسی از سوی دولت و عملکرد دولت‌مردان را در اجرای این قانون مادر در نظام جمهوری قضاوت کنند.
آگاه سازی ملت از تهدیدات و وقایع خارج کشور ازسوی دولت، از جمله مواردی بود سقائیان بر آن تأکید داشت.
امام جمعه موقت مهدی‌شهر، با اشاره به فرارسیدن سالروز ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار گفت: پرستاران باید در همه زمینه‌های کاری و زندگی از حضرت زینب(س) الگو بگیرند

به گزارش اراء نیوز به نقل از محمدحسن قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهمیرزاد درباره پیش‌بینی وضعیت آب و هوایی شهمیرزاد اظهار داشت: بارش برف و باران در شهمیرزاددر روزهای اخیر این شهر را دربرگرفته و بارش برف تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در روز گذشته میزان بارش باران و آب حاصله از برف بیش از 10 میلی متر و بارش برف نیز 7 سانتی متر گزارش شده است، گفت: بارش برف در امروز 12 سانتی متر و میزان بارش باران و آب حاصله از برف بیش از 12 میلی متر گزارش شده است.
به گفته وی، با خرج سامانه بارش زا پیش بینی می شود دما تا روز سه شنبه در مناطق مختلف استان سمنان بین 4 تا 10 درجه کاهش یابد.
به گفته قزوینی، بعلت بارش باران و برف احتمال اختلال در تردد خودروها در جاده های کوهستانی و گردنه های استان وجود دارد و همچنین انتظار آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها نیز پیش بینی می شود.
مسئول ایستگاه هواشناسی سینوپتیک تکمیلی و کشاورزی شهمیرزاد به کشاورزان توصیه کرد پاکسازی راه آب به مزارع و باغات و کانالهای آبیاری را مد نظر قرار دهند و همچنین از عملیات سمپاشی و محلول پاشی طی روزهای بارندگی خودداری کنند و از تجهیزات آبیاری تحت فشار خود محافظت کنند.
رئیس اداره راه و ترابری مهدی شهر و شهمیرزاد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از باز بودن محورهای مواصلاتی شهمیرزاد به سمت کیاسر در محدوده شهرستان مهدی شهر خبر داد و افزود: همه گردنه های شهمیرزاد به سمت فولادمحله باز است.
رحمت الله امیدی به رانندگان توصیه کرد تا با توجه به برفگیر بودن منطقه شهمیرزاد، برای تردد در این محورها از زنجیر چرخ استفاده کنند.
وی از آمادگی کامل راهداران برای انجام عملیات راهداری در صورت نیاز خبر داد.
به گزارش تسنیم، شهر نمونه گردشگری بین المللی شهمیرزاد از مناطق کوهستانی و گردشگری در استان سمنان است

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از سمنان، آیت الله سید محمد شاهچراغی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته سمنان با اشاره به فساد اقتصادی و رانت‌های اقتصادی موجود در برخی افراد مسئول اظهار داشت: مردم برخورد قاطع با فساد اقتصادی را می‌خواهند.
وی با بیان اینکه مردم نگران فساد اقتصادی و مالی موجود در کشور هستند افزود: مسئولان مربوطه باید به شدت با فساد اقتصادی موجود در جامعه برخورد کنند تا این نگرانی مردم رفع شود.
نماینده ولی فقیه در استان سمنان تصریح کرد: مسئولان کشور باید درباره فساد مالی موجود، به مردم پاسخگو باشند.
آیت الله شاهچراغی خاطرنشان کرد: هیچ‌ گوشت قربانی را اینگونه که برخی افراد معلوم الحال به جان بیت‌المال مسلمین افتاده‌اند قسمت نمی‌کنند.
وی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، جلودار مبارزه با فساد اقتصادی بوده‌اند عنوان کرد: امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، بارها درباره فساد مالی در کشور تذکر داده‌اند ولی گوش کسی بدهکار این تذکرات نبوده و الان شاهد این موضوع هستیم که تنها در یکی از این فسادهای مالی، فردی بدون وثیقه 56 هزار میلیارد ریال وام گرفته است و با انتقال ان به خارج از کشور حاضر به بازگرداندن آن به بیت‌المال نیست.
عضو مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از نحوه عملکرد بانک‌ها در کشور و استان سمنان گفت: از طرفی نیز شاهد این هستیم که بانک‌ها برای پرداخت وام های 10 میلیون ریالی به افراد مستمند جامعه هزاران بهانه‌تراشی کرده و در برخی موارد در پرداخت وام تا 6 ماه تعلل می‌کنند.
امام جمعه سمنان با اشاره به دشمنی‌های همیشگی آمریکا علیه ملت بزرگ ایران گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری، حتی اگر خواسته‌های آمریکا را بپذیریم، این کشور از تحریم‌های ظالمانه و دشمنی با ملت بزرگ ایران دست برنمی‌دارد.
آیت الله شاهچراغی افزود: آمریکا دشمن همیشگی اسلام و انقلاب اسلامی است و همواره برای مقابله با آن دسیسه می‌کند.
وی گفت: تصریح کرد: اما آمریکا باید بداند که ملت ایران انقلاب اسلامی خود را ارزان به دست نیاورده است که ارزان از دست بدهد و تا آخر پای انقلاب خود ایستاده است.
نماینده ولی فقیه در استان سمنان با اشاره به اینکه مقابله به مثل با دشمنی‌های دشمنان از سنت‌های پیامبر گرامی اسلام است تصریح کرد: اسلام، مقابله به مثل با دشمنان را اجازه می‌دهد و ما نیز با تأسی از دشمنان، در زمان مناسب و به موقع، با دسیسه‌های دشمنان مقابله به مثل خواهیم کرد.
آیت الله شاهچراغی از تحریم صادرات گاز به اروپا، درصورت ادامه شیطنت‌ها و تحریم‌های کشورهای اروپایی علیه ملت بزرگ ایران خبر داد.
عضو جلس خبرگان رهبری با اشاره به فرارسیدن روز روحانیت خاطرنشان کرد: باید گفت که همه روزهای سال، روز روحانیت است.
آیت الله شاهچراغی افزود: روحانیت، از «کُلینی» تا «خمینی(ره)» و «خامنه‌ای»، همواره پاسدار دین و اسلام بوده‌اند و از اسلام سیاسی و اعتقادی دفاع کرده‌اند.
وی با اشاره به رشادت‌های روحانیت در 8 سال دفاع مقدس عنوان کرد: جامعه روحانیت در دفاع مقدس، بیش از چهار هزار و 500 شهید تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده است که 15 تن از این شهدا از خواهران طلبه بوده‌اند.
امام جمعه سمنان با تأکید بر اینکه روحانیت همواره در خدمت مردم و اسلام هستند بیان کرد: باید خدمات روحانیت به اسلام و انقلاب بازگو شود.
فرارسیدن سالروز ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار و بازگو کردن ویژگی‌های ممتاز شخصیت ایشان از دیگر محورهای سخنان آیت الله شاهچراغی در خطبه‌های نماز جمعه امروز سمنان بود

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از ساری، آیت الله نورالله طبرسی در خطبه های امروز نمازجمعه ساری، اظهار داشت: از ابتدای دبیرستان مسئله آموزش خانوادگی و زن و مرد را تا قبل از ازدواج برای جوانان کلاس آموزشی برگزار شود.
وی افزود: آموزش و پرورش باید مسئله آموزش خانوادگی را برای جوانان در دستور کار قرار دهد.
نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه اغلب رسانه های غربی برای تزلزل بنیان خانواده تبلیغ می کنند، افزود: دستگاه تعلیم تربیت زمینه آموزش جوانان برای کاهش طلاق در کشور را فراهم کند.
طبرسی به حضور مردم در راهپیمایی باشکون 22 بهمن امسال در استان اشاره کرد و گفت: از همه شما برادران و خواهران و ومردم ولایتمدار و دین دار سراسر کشور و استان علوی مازندران تقدیر کنیم.
وی، با بیان اینکه بعد از 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی راهپیمایی 22 بهمن امسال کم سابقه بود ه است، افزود: پیام این راهپیماییی این است مسئولان و مجریان و دستگاه قضایی بدانید ما بار مان را به منزل می رسانیم این شما هستید که باید مردم را فراموش نکنید.
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: مسئولان به مردم کم اعتنایی و بی اعتنایی نکنید به مردم خدمت کنید مردم این کارها را به خاطر دین و اسلام انجام می دهند.
طبرسی با بیان اینکه مردم ما همواره در صحنه هستند، افزود: از دولتمردان حمایت می کنیم و از انها می خواهیم حق مردم را از کشورها بگیرند.
وی بیان کرد: یکی از خصوصیات ویژه رهبری ما دشمن شناسی است، دشمنان می خواهند ما را خسته و منفعل کنند ما نباید به انها اعتماد کنیم چرا که جهان بینی آنها با ما فرق می کند.
طبرسی، با بیان اینکه پیام مردم اقتصاد مقاومتی است، افزود: مسئولان باید نسبت به سخنان امام(ره) و مقام معظم رهبری با اقتصاد مقاومتی ظرفیت تولید داخلی را تقویت کنند.
نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه اقتصاد مهم ترین مولفه زندگی مردم را تشکیل می دهد، افزود: مسئولان ما باید به اقتصاد و معیشت مردم رسیدگی کنند.
وی، به سالگرد انفجار حرم عسکریه به دست داعشی ها و تکفری ها در سال هزار و 384 اشاره مرد و گفت: فتنه آمریکایی،صیهونیستی و داعش 21 نفر مسیحی را در لیبی بمباران کردند و به هلاکت رساندند و این موضوع به تمام کشورها رسوخ پیدا می کند.
وی بیان کرد: امیدواریم دنیا بیدار شود و جلوی این درنده ها را بگیرد آنها در قالب اسلام به مسلمان می خواهند ضربه بزنند

به گزارش اراء نیوز به نقل از پایگاه خبرگزاری تسنیم در گفت گو با حجت الاسلام رسولی از برگزاری سمینار ائمه جمعه استان در میاندورود خبر داد
وی با بیان اینکه این اتفاق مهم فرهنگی در روز چهارشنبه در میاندورود برگزار خواهد شد، افزود: این اتفاق بزرگ می تواند برکات خوبی برای شهرستان
به همراه داشته باشد.
امام جمعه میاندورود از حضور 44 امام جمعه، نماینده ولی فقیه، استاندار مازندران و مدیران استانی و شهرستانی در این گردهمایی خبر داد.
وی گفت: عنوان این سمینار سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی در تحقق شعار سال بوده که تمامی مسئولان در راستای برگزاری این اجلاس در حال همکاری با ستاد هستند که امیدواریم سمینار به خوبی برگزار شود.
مازندران دارای 44 امام جمعه، 58 شهر و سه میلیون و 100 هزار نفر جمعیت است

کل اخبار

سعیدی، معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه گفت: حج کوچ پروانه هاست و اگر انسان آنرا به درستی بجا آورد او را از آلودگی باطن و خطای ظاهر پاک می کند

 به گزارش اراء نیوز به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه: سعیدی، معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره گفت: امروز با عنایت خداوند 2 نفر از دانش...

اعزام هیئت مذهبی حضرت فاطمه الزهرا (س) کیاسر به اردوی زیارتی مشهد مقدس

اعزام هیئت مذهبی حضرت فاطمه الزهرا (س) کیاسر به اردوی زیارتی مشهد مقدس

به گزارش اراءنیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران، محمد رضا ابراهیمی ،مسئول تشکلهای دینی نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر از اعزام تعداد ۲۵ نفر اعضای هیئت...

برگزاری انتخابات داخلی کانون مداحان و شاعران در کیاسر

برگزاری انتخابات داخلی کانون مداحان و شاعران در کیاسر

 به گزارش اراء نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران،در نخستین دوره جدید نشست کانون مداحان و شاعران آیینی شهر کیاسر بعد از برگزاری انتخابات داخلی،...

افتتاحیه جشنواره بین المللی فیلم رشد در منطقه چهاردانگه برگزار شد.

افتتاحیه جشنواره بین المللی فیلم رشد در منطقه چهاردانگه برگزار شد.

 به گزارش اراء نیوز به نقل ازروابط عمومی اداره آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه، افتتاحیه جشنواره بین المللی فیلم رشد امروز در منطقه چهاردانگه برگزار شد. خلیلی، معاون آموزشی اداره در...

امام جمعه موقت قم: نباید به آمریکا و وعده‌هایش دل بست

امام جمعه موقت قم: نباید به آمریکا و وعده‌هایش دل بست

به گزارش اراء نیوز به نقل از قم نا ، حجت‌الاسلام سعیدی در نماز جمعه عبادی سیاسی این هفته قم در حرم مطهر حضرت معصومه(س) اظهار داشت : امام و...

امام جمعه موقت مهدی‌شهر: رزمایش الی بیت المقدس، نشانه اقتدار بسیج است

امام جمعه موقت مهدی‌شهر: رزمایش الی بیت المقدس، نشانه اقتدار بسیج است

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از مهدی‌شهر، علی سقائیان ظهر امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه مهدی‌شهر که حضور گسترده مردم و مسئولان در حسینیه...

بارش ۱۲ سانتیمتر برف در شهمیرزاد؛ گردنه‌های برفگیر شهمیرزاد - کیاسر باز است

بارش ۱۲ سانتیمتر برف در شهمیرزاد؛ گردنه‌های برفگیر شهمیرزاد - کیاسر باز است

به گزارش اراء نیوز به نقل از محمدحسن قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهمیرزاد درباره پیش‌بینی وضعیت آب و هوایی شهمیرزاد اظهار داشت: بارش برف و باران در...

انتقاد امام جمعه سمنان از عملکرد بانک‌ها:قوانین دست و پاگیر تسهیل شود

انتقاد امام جمعه سمنان از عملکرد بانک‌ها:قوانین دست و پاگیر تسهیل شود

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از سمنان، آیت الله سید محمد شاهچراغی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته سمنان با اشاره به فساد اقتصادی...

نماینده ولی فقیه در مازندران: مهارت تحکیم خانواده در نظام آموزشی اجرایی شود

نماینده ولی فقیه در مازندران: مهارت تحکیم خانواده در نظام آموزشی اجرایی شود

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از ساری، آیت الله نورالله طبرسی در خطبه های امروز نمازجمعه ساری، اظهار داشت: از ابتدای دبیرستان مسئله آموزش خانوادگی و...

گردهمایی ائمه جمعه مازندران برگزار می‌شود

گردهمایی ائمه جمعه مازندران برگزار می‌شود

به گزارش اراء نیوز به نقل از پایگاه خبرگزاری تسنیم در گفت گو با حجت الاسلام رسولی از برگزاری سمینار ائمه جمعه استان در میاندورود خبر دادوی با بیان اینکه...

نماینده ولی‌فقیه در لرستان: ۵۰ میلیارد تومان در سفر رئیس قوه قضائیه به لرستان اختصاص یافت

نماینده ولی‌فقیه در لرستان: ۵۰ میلیارد تومان در سفر رئیس قوه قضائیه به لرستان اختصاص یافت

به گزارش اراء نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم آباد اظهار داشت: تقوا سبب خیر و...

آیت الله علم الهدی خطیب نماز جمعه این هفته مشهد: نظام رفتار اجتماعی در سبک زندگی اسلامی

آیت الله علم الهدی خطیب نماز جمعه این هفته مشهد: نظام رفتار اجتماعی در سبک زندگی اسلامی

به گزارش اراء نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله علم الهدی، آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه اول نماز جمعه مشهد مقدس در ادامه موضوع سبک زندگی اسلامی، بابیان...

نخستین نماز جمعه اسفند ماه در تهران به امامت آیت‌الله موحدی کرمانی در مصلای تهران برگزار شد.

نخستین نماز جمعه اسفند ماه در تهران به امامت آیت‌الله موحدی کرمانی در مصلای تهران برگزار شد.

به گزارش اراء نیوز به نقل از ایسنا، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی، در خطبه‌های نماز جمعه تهران،‌ اظهار کرد: مردم باید در انتخاب مسئولان دقت کنند و بصیرت و شناسایی...

معرفی آستانه مبارکه امام زاده ابراهیم (ع)

معرفی آستانه مبارکه امام زاده ابراهیم (ع)

به گزارش اراء نیوز به نقل از وطنم واوسر،سرنو آقا، آقا سر به گویش محلی یا همان مکان آستانه مبارک امام زاده ابراهیم(ع) در هفت کیلو متری شمال فولادمحله و...

مرگ پله پله باداب سورت در کنار بی خیال ترین مدیران دنیا!

مرگ پله پله باداب سورت در کنار بی خیال ترین مدیران دنیا!

به گزارش اراء نیوز به نقل از وارش نیوز به قلم ساجدی فر،با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروز و گرم شدن هوا در بهار و پیش رو داشتن ایام تابستان...

خیز بلند نامزدها برای تکیه بر کرسی های مجلس دهم: شیفتگان خدمت یا تشنگان قدرت؟!

خیز بلند نامزدها برای تکیه بر کرسی های مجلس دهم:  شیفتگان خدمت یا تشنگان قدرت؟!

اراءنیوز به نقل از انگیزه/یادم می آید که برای رقابت در انتخابات اولین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، بیش از 120 نفر ثبت نام کرده بودند و ما در حالیکه...

  • تصویر روز

13920207180956385 PhotoL

tabligh

کسب درآمد

آخرین اخبار

پیش بینی وضعیت هوا

معتدل

6°درجه

تهران

معتدل
رطوبت: ۴۶%
یکشنبه
آفتابی
۶°درجه / ۱۷°درجه
دوشنبه
اکثرا آفتابی
۶°درجه / ۱۵°درجه
سه شنبه
آفتابی
۵°درجه / ۱۴°درجه

با ما در تماس باشید

اخبار تصادفی

حالت های رنگی