امروز: جمعه 06 آذر 1394 برابر با 27 نوامبر 2015

اخبار ویژه

تحلیل محتوای عزل و نصب های اخیر در مازندران:  آقای استاندار، چقدر زود! چقدر دیر! یا چه نابهنگام!؟

تحلیل محتوای عزل و نصب های اخیر در مازندران: آقای استاندار، چقدر زود! چقدر دیر! یا چه نابهنگام!؟

اراءنیوز-این قصه، سری دراز دارد! تحلیل محتوای عزل و نصب های اخیر در مازندران: آقای استاندار، چقدر زود! چقدر دیر! یا چه...
آیت الله آملی لاریجانی در جمع مسئولان قضایی: تفاهم برجام معقول بود اما افتخاری هم ندارد/اظهارات رئیس جمهور خلاف واقع و توهین به دستگاه قضا بود/ چرا به جای همدلی حاشیه ایجاد می کنند؟

آیت الله آملی لاریجانی در جمع مسئولان قضایی: تفاهم برجام معقول بود اما افتخاری هم ندارد/اظهارات رئیس جمهور...

به گزارش اراءنیوز،آیت الله آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت امام سجاد(ع) به برپایی نمایشگاه مطبوعات اشاره...
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار پرشور هزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان:برخی با بزک‌کردن چهره امریکا فرصت خنجر زدن برای او ایجاد می‌کنند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار پرشور هزاران نفر از دانشجویان و دانش آموزان:برخی با بزک‌کردن چهره امریکا...

به گزارش اراءنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه)...
نمازجمعه(تهران - ساری -قم -سمنان -مشهد-خرم آباد) 94/8/8

نمازجمعه(تهران - ساری -قم -سمنان -مشهد-خرم آباد) 94/8/8

آیت‌الله موحدی‌کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران: برجام را زمانی به رسمیت می‌شناسیم که ۹ شرط رهبری در آن اعمال شود به گزارش...
اولین شهید روحانی دفاع مقدس کیست ؟

اولین شهید روحانی دفاع مقدس کیست ؟

به گزارش اراءنبوز،شهید والامقام حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد در پاییز سال 1337 در روستای ازنی از بخش چهاردانگه شهرستان ساری استان...

شهداء

گفتگوها

اراء نیوز

ب گزارش اراءنیوز،ميثم خادمي، مدير مسئول كانون فرهنگي هنري آل طه مسجد امام موسي كاظم(عليه السلام) كياسر، امروز (28آبان) به خبرنگار خبرگزاري شبستاندر ساري گفت: كتابخانه اين كانون، ظهر امروز با حضور مسئولان به مناسبت هفته كتاب و كتابخواني در سالروز ولادت امام هفتم شيعيان، افتتاح مي شود.

 

وي اظهار كرد: استقبال جوان ها از برنامه هاي اين كانون، بسيار زياد و مطلوب است كه مي طلبد به امكانات بيشتري نظير رايانه و ...، تجهيز شود.

 

خادمي بيان كرد: هزار جلد كتاب در كانون فرهنگي هنري آل طه مسجد امام موسي كاظم(عليه السلام) كياسر، وجود دارد كه علاقه مندان مي توانند براي بهره گيري بيشتر از اين كتاب ها و درس هاي پندآموز، به اين كانون مراجعه كنند.

 

وي ابراز كرد: كانون هاي مساجد در زمينه هاي مختلف، فعاليت دارند كه مي طلبد به كتاب و كتابخانه در اين پايگاه هاي ديني، توجه ويژه شود.

به گزارش اراءنیوز، کتاب «جریان شناسی سیاسی: نگاهی به احزاب، گروهها و جریانهای سیاسی در ایران معاصر» نوشته حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی لیالی و علی مجتبی زاده از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

نویسندگان، کتاب جریان شناسی سیاسی این اثر را در پنج فصل «مفاهیم و اصطلاحات، فعالیت‌ احزاب و جریان‌های سیاسی از منظر اسلام و قانون اساسی، جریان شناسی احزاب و گروه‌های سیاسی پیش از انقلاب اسلامی، جریان شناسی احزاب و گروه‌های سیاسی پس از انقلاب اسلامی و تشکل‌های دانشجویی» گردآوری کرده‌اند.

 این کتاب، نگاه اجمالی به دیدگاه‌ها و عملکردهای جریان‌های سیاسی کشور بر اساس منابع موجود گروه‌ها و جریان‌ها است و طبیعی است نگاه تفصیلی و انتقادی به احزاب و فعالیت‌های آنان فرصت دیگری را می‌طلبد.

فصل اول به «جریان‌شناسی، مفهوم حزب و جناح، چپ و راست» پرداخته است. در رابطه با تعریف جریان در این کتاب می‌خوانیم: «جریان عبارت است از تشکل، جمعیت و گروه اجتماعی معینی که علاوه بر مبانی فکری، از نوعی رفتار ویژه اجتماعی برخوردار است. جریان دارای سه ویژگی و شاخصه اساسی است که عبارتند از: اجتماعی‌بودن و برخورداری از نوعی رفتار ویژه اجتماعی، دارا بودن تشکل و جمعیت، برخورداری از اندیشه مشخص و رفتار معین مرتبط با آن.

فصل دوم  از عناوین «کارکردهای احزاب، اسلام و فعالیت احزاب، فعالیت احزاب و قانون اساسی و رهبری و حزب» تشکیل شده است. از اساسی‌ترین کارکردهای ویژه احزاب در این کتاب به رقابت انتخاباتی با هدف پیروزی، تدوین سیاست‌های عمومی، آموزش سیاسی مردم، برخورد و انتقاد از حکومت، برخورد و انتقاد از حکومت، واسطه میان حکومت و مردم، تسهیل کار حکومت پارلمانی و گردآوری همفکران اشاره شده است.

در فصل سوم مباحث «پیشینه شکل‌گیری احزاب، احزاب سیاسی پیش از انقلاب اسلامی، فدائیان اسلام، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حزب مؤتلفه اسلامی، انجمن حجتیه، جبهه ملی، سایر احزاب ملی‌گرا، نهضت آزادی، حزب توده، خداپرستان سوسیالیست، سازمان مجاهدین خلق، چریک‌های فدایی خلق، جریان‌های سلطنت‌طلب» مورد بررسی قرار گرفته است.

مؤلفان در فصل چهارم در رابطه با «حزب جمهوری اسلامی، جامعه روحانیت مبارز، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، حزب خلق مسلمان، دوران دفاع مقدس، مجمع روحانیون مبارز، دوران سازندگی، حزب کارگزاران سازندگی، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، دوران اصلاحات، حزب مشارکت، جبهه دوم خرداد، سایر احزاب اصلاح‌طلب، آبادگران ایران اسلامی، دوران اصول‌گرایی، شاخصه‌های اصول‌گرایی، فتنه 88، جریان انحرافی، جبهه‌بندی‌های اصول‌گرایان و حزب اعتماد ملی» مطالبی را به نگارش آورده‌اند.

در بخشی از این کتاب آمده است: تشکل‌های سیاسی بعد از انقلاب اسلامی در ابتدا تحت عنوان گروه‌های موسوم به چپ و گروه‌های موسوم به راست در قالب‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شدند، و بعدها در قالب اصول‌گرا و اصلاح‌طلب صف‌بندی کردند و هر کدام شامل طیف سنتی و مدرن می‌باشند و در درون خود نیز با جبهه‌بندی‌های مختلفی همراه هستند.

نکته قابل توجه در اینکه این تقسیم‌بندی در قالب جریان راست و چپ در ادبیات سیاسی کشور واقعی نبوده و اهداف و شعارهایی که توسط این احزاب مطرح می‌گردد، با آنچه به عنوان احزاب چپ و راست در کشورهای اروپایی و آمریکایی شناخته می‌شوند، متفاوت است.‌

«پیشینه تشکل‌های دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت، بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، جنبش عدالت خواه دانشجویی و بایسته‌های تشکل‌های دانشجویی» در فصل پنجم  مورد کنکاش قرار گرفته‌است. تشکل‌های دانشجویی به دلیل برخورداری از نیروی جوانی، پویایی و نشاط و روحیه آرمان‌گرایی همواره از تشکل‌های تأثیرگذار در تحولات کشور در برهه‌های مختلف بوده است که نمی‌توان نقش و جایگاه آن را نادیده گرفت. در این فصل ابتدا به پیشینه تشکل‌های دانشجویی اشاره  و سپس مهم‌ترین تشکل‌های دانشجویی برشمرده و در پایان به بایسته‌های تشکل‌های دانشجویی از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره می‌شود.

 کتاب «جریان شناسی سیاسی» در 370 صفحه، قطع رقعی، شمارگان 3000 نسخه و به قیمت 9600 تومان منتشر شده است

http://vista.ir/news/17465283/

 

سه شنبه, 26 آبان 1394 ساعت 03:11

برگزاری تفسیر نهج البلاغه در کیاسر

به گزارش اراءنیوز به نقل ازروابط عمومی نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر، محمد رضا ابراهیمی گفت:  با مشارکت هیئت مذهبی حضرت فاطمه زهر (س) کلاس تفسیر نهج البلاغه با حضور حجت‌الاسلام تیموری امام جمعه بخش چهاردانگه و عموم خواهران و برادران در حسینیه سید الشهداء (ع) از توابع شهر کیاسر برگزار شد

در این  کلاس حجت‌الاسلام تیموری استاد دوره در خصوص تقوا  از دیدگاه حضرت علی (ع) مطالبی ارائه نمودندمسئول فرهنگی نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر هدف از برگزاری این دوره را ترویج فرهنگ قرآن و نهج‌البلاغه، آشنایی هر چه بیشتر جوانان و نوجوانان با معارف اسلامی و استفاده از دریای بیکران معارف موجود در نهج‌البلاغه عنوان کرد.

به گزارش اراءنیوز،حجت الاسلام ابوالحسن میرعمادی، معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه علمیه مازندران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در ساری، از برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی طلاب حوزه علمیه استان خبر داد.

 

وی با بیان این که این جشنواره با همکاری سازمان بسیج طلاب و روحانیان سپاه برگزار می شود، افزود: این جشنواره مزین به نام نخستین شهید روحانی کشور حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد است.

 

معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که این جشنواره در چهاررشته ورزشی شنا، تیراندازی، پینگ پونگ و دو نیمه استقامت برگزار خواهد شد، گفت: در این دوره از مسابقات صد نفر از طلاب مدارس علمیه استان و شهرستان بابل شرکت دارند.

 

حجت الاسلام میرعمادی با بیان این نفرات اول تا سوم این دوره از مسابقات به مرحله کشوری مسابقات فرهنگی ورزشی بسیج طلاب و روحانیان کشور راه پیدا خواهند کرد، افزود: این مسابقات 28 آذر ماه در مرکز استان برگزار می شود.

 

وی با بیان این که طلاب شرکت کننده در این دوره از مسابقات از سه حوزه مقاومت بسیج طلاب شرق، مرکز و غرب استان مازندران هستند، ادامه داد: هر گروه ورزشی از شهرستان با نام یک شهید شاخص روحانی در این دوره از مسابقات شرکت خواهد کرد.

 

معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که پیش از برگزاری این دوره از مسابقات، طلاب مدارس علمیه در یک دوره مسابقات ورزشی بین مدرسه ای شرکت کردند، افزود: برگزیدگان مرحله شهرستانی به مسابقات ورزشی فرهنگی طلاب استان راه خواهند یافت.

 

حجت الاسلام میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که دین مبین اسلام برای ورزش، اهمیت ویژه ای قائل است، تصریح کرد: چرا که ورزش، در سلامت جسم و روح و روان بسیار مؤثر است.

 

وی با بیان این‌که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر تحصیل، تهذیب و ورزش تاکید دارند، افزود: امروز حضور جوانان سالم، بانشاط و با انرژی و با افکار سالم برای پیشرفت و سعادت جامعه ضروری است که ورزش یکی از راهکارهای تربیت جوانان سالم در جامعه است.

 

معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه علمیه مازندران تصریح کرد: ورزش، خمودگی و افسردگی را از جامعه دور و نشاط و سرزندگی را برای آن به ارمغان می آورد. وی در پایان افزود: با ترویج فرهنگ ورزش در بین جوانان جامعه، آنها را در برابر آسیب های فردی و اجتماعی مصون می سازیم.

 

حجت الاسلام میرعمادی با توجه به فرمایش رهبری در خصوص این که باید طلاب را به ورزش وادار کرد گفت: سلامت جسمی و روحی طلاب موجب تقویت بنیه علمی طلاب می شود.

 

وی در ادامه توسعه فرهنگ ورزش و سلامت در حوزه های علمیه یک ضرورت است، گفت: ورزش سبب ارتقای سلامت روحی و معنوی طلاب و روحانیان می شود و حوزه‌های علمیه باید در راستای توسعه ورزش همگانی در میان طلاب و روحانیان تلاش کنند.

 

حجت‌الاسلام میر عمادی به نقش مهم ورزش در تأمین سلامت جسمی و روحی و ایجاد نشاط و شادابی عمومی طلاب و روحانیان تآکید کرد و اظهار داشت: حضور روحانیت و طلاب در عرصه های ورزش برکات  بسیاری به همراه بسیاری خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: این دوره از مسابقات با هدف تقویت روحیه و بعد جسمانی طلاب مدارس علمیه استان برگزار خواهد شد.

به گزارش اراءنیوز،استاندار مازندران در مراسم معارفه فرماندار جدید شهرستان ساری مدعی شد که عده ای مخالف و دشمن وجود دارند که شهد شیرین سفر رئیس جمهور به مازندران را تلخ کرده اند ؛ پس بفرمائید این دشمنان و مخالفانی که حضرتعالی از آن تأملاً یاد می کنید چه کسانی هستند و علت مخالفت و دشمنی آنها با دولت چه می تواند باشد ؟

استاندار مازندران در مراسم معارفه فرماندار جدید شهرستان ساری مدعی شد که عده ای مخالف و دشمن وجود دارند که شهد شیرین سفر رئیس جمهور به مازندران را تلخ کرده اند ؛ نگارنده مطلب بدون هیچ برداشت خاصی از این اظهار نظر ، از ربیع فلاح این سوأل را دارد که بفرمائید این دشمنان و مخالفانی که حضرتعالی از آن تأملاً یاد می کنید چه کسانی هستند و علت مخالفت و دشمنی آنها با دولت چه می تواند باشد ؟ آیا این یک عده مورد نظر دشمن یا مخالف شخص شما هستند یا با روند و روش مدیریت شما مشکل دارند و نسبت به آن معترض ؟ شاید هم به طور کلی با سیاست های دولت تدبیر و امید مشکل دارند؟ آقای استاندار آیا منظور شما از همان عده عزیزان یا قشر عظیمی بودند که به استقبال رئیس جمهور نیامدند و موجب عدم استقبال مناسب از نظر کمی و کیفی از رئیس دولت در مازندران شدند یا عده ای که به جهت اینکه از دکتر روحانی استقبال خوبی نشد عذرخواهی کرده بودند یا شاید منظور شما این بود که استقبال عالی ، حماسه ای و بی نظیر بوده است و عده ای برای دشمنی با دولت این حماسه بزرگ را قصد دارند زیر سوأل ببرند ؛ به هر حال ما باید از استاندار منتخب دولت ، درس بیاموزیم البته نکند منظور استاندار مسئولیتی که بعد از سفر هیأت دولت ، از مسئولیت در مازندران عزل شدند ، بوده است ! خوب است که استاندار مازندران در خصوص ادعای خویش شفاف سازی لازم را داشته و تحلیل صریحی در خصوص معرفی دشمن یا مخالف به مردم تشریح نماید./اصلاح پرس - ساری: شعبان وفایی نژاد

به گزارش اراءنیوز به نقل از روابط عمومی  نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر، محمد رضا ابراهیمی از برگزاری گفتمان دینی با موضوع دین و زندگی و با حضور حجت‌الاسلام سید ولی هاشمی استاد گفتمان در دبیرستان دخترانه زینبیه (س) این شهر خبر داد

مسئول فرهنگی تبلیغات اسلامی کیاسر هدف از برگزاری گفتمان دینی را پاسخ گویی به شبهات دانش‌آموزان دانست وگفت:گفتمان‌های دینی درارتقاء آموزه‌های دینی و باورهای مذهبی جوانان و نوجوانان و مقابله باجنگ نرم استکبارجهانی بسیارموثر بوده‌است.وی تصریح  کرد: برگزاری گفتمان های دینی به بسیاری از سئوالات و شبهات دینی جوانان توسط کارشناسان دینی و اساتید حوزه علمیه پاسخ داده می‌شود.

گفتنی است در پایان این گفتمان پس از بحث و تبادل نظر پیرامون موضوع گفتمان به سوالات دانش آموزان و حاضرین در جلسه توسط استاد گفتمان دینی پاسخ داده شد.

یکشنبه, 24 آبان 1394 ساعت 04:51

عوامل آرامش در قرآن

اراءنیوز-موضوع: عوامل آرامش در قرآن

تاريخ پخش: 21/08/94
بسم الله الرحمن الرحيم
«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»
کمبود دنیا چیست؟‌ هواپیما کم دارد یا بمب اتم کم دارد؟‌ مترو کم دارد؟ فرودگاه کم دارد؟ ‌مهندس و دکتر کم دارد؟‌ در تکنولوژی ضعیف هستیم. الان اگر با شما مصاحبه کنند، بالاخره کمبود دنیا چیست؟‌ آن چیزی که محسوس است، این است که دنیا هر چه علم و صنعت و تکنولوژی‌اش پیش می‌رود، آرامشش پیش نمی‌رود. یعنی اضطراب، استرس، بالارفتن طلاق، سوء ظن، حمله، توحش، قتل عام، یعنی دنیا دارد به سمت یک، تمدنی که باید گفت در خیلی از کشورها توحش است.
به مراتب قسمت‌هایی از کره‌ی زمین الان از جاهلیت صدر اسلام، روسیاه‌تر است. در زمان جاهلیت دختر را زنده به گور می‌کردند. حالا یک کسی زنش دختر زایید، به خاطر عقیده‌ی غلطی که داشت، عربی‌هایی که می‌خوانم قرآن است. «ظَلَّ وَجْهُهُ» (نحل/58) سیاه می‌شد از غصه، که زنش دختر زاییده است. «أَيُمْسِكُهُ عَلَىٰ هُونٍ» (نحل/59) دختر را با ذلت نگهداریم‌ «أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرَ‌ابِ» زنده زنده زیر خاکش کنی. یعنی بالاخره هر غلطی می‌کرد، راجع به دختر خودش بود. کاروان عروسی را بی‌خود و بی‌جهت بمباران نمی‌کرد. صد رحمت به گور پدر جاهلیت. در جاهلیت یکی، یکی می‌کشتند. حالا بمباران می‌کنند. در جاهلیت دختر را زنده در گور می‌گذاشتند، الان وقتی بمباران می‌کنند، دختر و پسر، پیر و جوان، همه با هم زیر خاک می‌روند. به هر حال یک جاهایی باید گفت که دنیا دنیای... چه تعبیری باید کرد، نمی‌دانم چه تعبیری، باید گفت یک قسمت‌هایی از دنیا دیوانه‌خانه است. یک قسمت‌هایی توحش است. یک قسمت‌هایی راکد و ساکت است. چند هزار نفر مکه از دنیا رفتند، سازمان‌های بین الملل یک عطسه نکردند. یک عطسه! البته من خوشحالم که نسل نو می‌فهمد که آمریکا کیست؟ می‌فهمد این علم‌هایی که ما دلمان می‌خواهیم کتاب‌های آن‌ها را ترجمه کنیم، دلمان می‌خواهد و به آن‌ها چشم دوختیم، این‌ها چه کسی هستند. چند هزار نفر کشته بشوند، این‌ها یک تکانی به ابرویشان ندادند. این‌ها بین الملل هستند. ولشان کنیم و به سراغ دین خودمان برویم. قرآن می‌گوید اگر آرامش می‌خواهید به چند چیز است. من ابزار آرامش را اینجا ده دوازه موردش را نوشته‌ام. پس موضوع بحث ما آرامش برای بشریت است.
بسم الله الرحمن الرحیم. درسهایی از قرآن. موضوع: آرامش!
1- ایمان به خدا، عامل آرامش در سختی‌ها
اولین چیزی که به انسان آرامش می‌دهد، ایمان به خداست. ایمان و یاد خداست. عزیزی در مکه جان می‌دهد. پدر، عمو، برادر، دایی، برادر خانم و شوهر است. چه چیزی این را نگه می‌دارد. قرآن می‌گوید به شما بگویم. «وَمَن يَخْرُ‌جْ مِن بَيْتِهِ مُهَاجِرً‌ا» (نساء/100) کسی که اگر از خانه‌اش برای سفر الهی حرکت کند و هجرت کند، و مرگ او برسد، اجرش با خداست. یعنی این حرام نشده است. بله یک کسی ممکن است یک جای دیگر جان بدهد، حرام شود. خیلی‌ها یک جاهای دیگری جان می‌دهند. حرام می‌شوند. امام این «مُهَاجِرً‌ا إِلَى اللَّـهِ» در راه خدا حرام نشده است.
فرعون با لشکرش به دنبال موسی رفتند. جلو دریا بود، پشت سر لشگر فرعون. یاران موسی گفتند:‌ به ما رسیدند. الان این‌ها ما را دستگیر می‌کنند. چون پشت سرمان لشگر است و در مقابل ما دریا! این خیلی وقت... حضرت موسی در قرآن می‌گوید: «إِنَّ مَعِيَ رَ‌بِّي سَيَهْدِينِ» (شعراء/62) خدا با ما است. خدا به او گفت:‌ برو لب دریا و عصایت را به دریا بزن. قرآن بخوانم؟ «اضْرِ‌ب بِّعَصَاكَ الْبَحْرَ» (شعراء/63) «اضْرِ‌ب» یعنی چه؟ بزن! «بِّعَصَاكَ» یعنی، عصا! «الْبَحْرَ» یعنی دریا. عصایت را به دریا بزن. موسی عصایش را به آب زد، آب‌ها روی هم سوار شد، کف دریا خشک شد، موسی حرکت کرد.
تمام مسؤولین مملکتی خواب بودند. شن‌های طبس طرح آمریکا را خنثی کردند. هلی کوپترها پایین افتادند. یک وقتی می‌گفتند: شما که حریف شاه نمی‌شوید که مرگ بر شاه می‌گویید! شاه قوای مسلح دارد. یک مرتبه یک بسیج، که ساعتی هم که بحث پخش می‌شود، ایام و روز بسیج، یک بسیج سبز می‌شود و از صفر شروع می‌کند و الان یک لشکر مهم می‌شود. از همین بچه‌هایی که آدم فکر نمی‌کرد و همین جوان‌ها.
خدا به نوح گفت: «واصْنَعِ الْفُلْكَ بِأَعْيُنِنَا» (هود/37) من زیر چشم تو را دارم و تو را می‌بینم. ای نوح! یک کشتی بساز. نوح هم شروع کرد به کشتی ساختن. قرآن می‌گوید: «وَكُلَّمَا مَرَّ‌ عَلَيْهِ مَلَأٌ مِّن قَوْمِهِ سَخِرُ‌وا» (هود/38) هر دسته‌ای که می‌آمدند، از روبرو بروند، می‌گوید: «كُلَّمَا» یعنی استثنا هم نداشت. هر کس از کنار نوح رد می‌شد، یک متلکی می‌گفت. می‌گفت: ‌آ نوح!!! مثل اینکه پیغمبری‌ات گل نکرد، به نجاری افتادی؟‌ یک نفر گفت: ای نوح آخر کشتی را هر عاقلی کنار دریا می‌سازد که هلش بدهد و در آب برود. آخر تو وسط کویر این کشتی را می‌سازی با چه وسیله‌ای می‌خواهی این کشتی را ببری در دریا. دریا که نزدیک اینجا نیست. هر کسی یک متلک می‌گفت. ولی آن چیزی که آن روز نوح را نگه داشت، این بود که خدا گفته بود، «بِأَعْيُنِنَا» زیر نظر من هستی. اگر در دستت طلاست، همه‌ی دنیا هم شعار بدهند، سفال است، سفال است، سفال است، سفال است، بگو تا خسته شوی. وقتی انسان یقین دارد، در دستش طلاست. همه‌ی دنیا هم شعار بدهند، مقاومت می‌کند. من خدا دارم، حالا این مسخره می‌کند، مسخره کند. به نماز من، به حجاب من، ممکن است، پوزخندی بزند. بزند ما کاری نداریم. مقاومت می‌کنیم.
2- ایمان، عامل مقاومت در برابر تمسخر و توهین مخالفان
در سوره‌ی ویلٌ مطففین! می‌گوید بچه‌های حزب اللهی، خودشان را برای چهار متلک آماده کنند.
چهار متلک از مجرمین نثار مؤمنین! هر چهار متلک هم با هم در قرآن آمده است. سوره‌ی ویلٌ مطففین است. این کلمات را می‌فهمیم، قرآن می‌گوید: «إِنَّ الَّذِينَ أَجْرَ‌مُوا» یعنی کسانی که مجرم و گنهکار هستند، «كَانُوا» برنامه‌شان این است. «كَانُوا مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا» از دست مؤمنین، «يَضْحَكُونَ» (مطففین/29) می‌خندند. «أَجْرَ‌مُوا»ها به «آمَنُوا»ها «يَضْحَكُونَ» می‌خندند. ممکن است شما خواسته باشی که تقوا داشته باشی، پوزخندی هم به شما بزنند. باشد. متلک دوم، «وَإِذَا مَرُّ‌وا بِهِمْ يَتَغَامَزُونَ» (مطففین/30) وقتی می‌آیند از کنارشان «مَرُّ‌وا بِهِمْ» مرور کنند. از بغل شما که رد می‌شوند، «يَتَغَامَزُونَ» غمزه می‌آیند و چشمک می‌زنند. «وَإِذَا انقَلَبُوا إِلَىٰ أَهْلِهِمُ» وقتی برمی‌گردند کنار تیپ و باند خودشان، « انقَلَبُوا إِلَىٰ أَهْلِهِمُ»، سراغ اهل و باند خودشان می‌روند. «انقَلَبُوا» برمی‌گردند، اما «فَكِهِينَ» (مطففین/31) فکاهی می‌گویند. جُک می‌گویند. کاریکاتور می‌کشند. طنز درست می‌کنند. «وَإِذَا رَ‌أَوْهُمْ» وقتی از دور هم. «قَالُوا» می‌گویند، چه می‌گویند؟ «إِنَّ هَـٰؤُلَاءِ» می‌دانی این‌ها چه هستند؟ «إِنَّ هَـٰؤُلَاءِ لَضَالُّونَ» (مطففین/32) این‌ها منحرف هستند. چهار تا متلک می‌گویند. «يَضْحَكُونَ» می‌خندند. «يَتَغَامَزُونَ» غمزه می‌آیند. «فَكِهِينَ» فکاهی می‌گویند. «لَضَالُّونَ» امّل می‌گویند.
به پیغمبر گفتند: ‌پول می‌خواهی، مسکن می‌خواهی، همسر می‌خواهی، هر چه می‌خواهی به تو می‌دهیم. دست از پیغمبری‌ات بردار. فرمود: اگر ماه در دست راستم باشد، خورشید در دست راستم باشد، ماه در دست چیم باشد، ذره‌ای عقب نشینی نمی‌کنم.
شما نگاه کنید کشوری که در مقابل آمریکا ایستاده است، می‌گوید من مذاکره نمی‌کنم، با کشوری که نوکر آمریکا است. کدام‌ها در دنیا عزیز هستند؟ الان کشورهای تابع آمریکا مثل دُم سگ هستند. سگ چطور دمش را هر طور بخواهد تکان می‌دهد؟‌ سگ هر طور که بخواهد دمش را تکان می‌دهد. پادشاه هستند، رئیس جمهور هستند، اما مثل دُم سگ هستند. عقب حرکت آمریکا هستند. به خواست آمریکا بلند می‌شوند. اما جمهوری اسلامی، با همین بسیجش... اول هم بنی‌صدر به ما می‌گفت بسیج ناشی! یک مشت بچه‌های عوام هستند، چیزی سرشان نمی‌شود. آن کسی که خودش را پروفسور خیال می‌کرد، ذلیلانه با تغییر لباس و تغییر قیافه فرار مرد و وابسته به فرانسه شد، و این بچه‌های ناشی الان موشکشان، آمریکا و اسراییل را تکان می‌دهد. ناشی‌ها متخصص شدند، متخصصین فراری شدند. آنچه ما را نگه داشته است، ایمان به خدا و یاد خداست.
3- جان دادن در راه خدا، همراه با آرامش و اطمینان
روز عاشورا علی اصغر روی دست پدر بود. تقاضای آب کرد، حرمله که لعنت خدا بر او باد، تیز زد و گلویش پاره شد. خوب پدر امام حسین(علیه‌السلام) مهمان، ما در تاریخ نداریم که مهمانی دوازده هزار دعوتنامه داشته باشد. روی کره‌ی زمین یک مهمان بود که دوازده هزار نامه دعوت داشت. و در تاریخ نداشتیم که مهمانی در بین دو نهر آب تشنه شهید بشود. نداشتیم بر جنازه‌ی شهیدی اسب بدوانند. نداشتیم بعد از اینکه شهید شدند، خیمه‌هایشان را هم آتش بزنند، همه جنایتی کردند، اما بالاخره یزیدی‌ها نامی از ایشان نیست. امام حسین(علیه‌السلام) میلیونی مسافر پیاده روی دارد. «أَلَا بِذِكْرِ‌ اللَّـهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» (رعد/28) وقتی خون علی اصغر ریخت، امام حسین(علیه‌السلام) فرمود: خدایا! آسان است، چون تو می‌بینی.
ما وقتی بدانیم مردم می‌بینند، دلگرم می‌شویم. شما اگر خودت شیرجه بروی، زود سرت را بیرون می‌آوری. اما اگر گفتی بشمر ببین چقدر زیر آب هستم. یک! دو! زیر آب می‌روم. آن هم بیرون ساعت می‌گذارد و می‌شمرد. شما هر چه بتوانی تحمل می‌کنی؟! چرا؟ چون می‌گویی، بیرون دارد می‌بیند. دارد می‌شمرد. اگر بدانی می‌بینند و می‌شمرند و حساب می‌کنند، این سختی را زیر آب خودمان تحمل می‌کنیم. خدا می‌بیند، و می‌شنود. شما اگر بدانی خدا می‌بیند چرا رکوعت را «سبحان الله، سبحان الله، سبحان الله» بابا خدا دارد می‌بیند. «سبحان الله، سبحان الله، سبحان الله»، «سمع الله لمن حمده»، «الله اکبر» آرام نماز می‌خوانی، خدا دارد می‌بیند. چطور زیر آب چون می‌دانی دارند می‌بینند، طولش می‌دهی. خوب رکوعت را هم طولش بده. سجده‌ات را هم طولش بده. چطور اگر تلفن کسی بود، فوری تلفن را برمی‌داری، اذان هم که شد، اذان تلفن خداست. تلفن خدا هم صدا می‌زند.تلفن خدا صدا می‌زند، اول نمازت را بخوان.
امام در هواپیما نشست، روز دوازده بهمن ایران بیاید. خوب هنوز شاه نمرده بود و بختیار بود و حکومت دست علاقمندان به آمریکا بود. ممکن بود هواپیما را هم سرنگون کنند، اگر از خیر این هواپیما می‌گذشتند، راحت می‌شدند. این هواپیما را سرنگون می‌کردند. مگر هواپیما را در خلیج فارس نزدند؟ این هواپیما را هم می‌زدند. خوب جان امام در آسمان است، با یک شلیک موشک ممکن است همه چیز عوض شود. با امام مصاحبه کردند چه احساسی دارید؟ فرمود: هیچی! یعنی رفتم جمهوری را تشکیل دادم، الحمدلله، هواپیما را زدند، شهید می‌شویم، باز هم الحمدلله! آن طرفش شهادت است. آن طرفش پیروزی است. هردو شیرین است. ایمان به خدا دل آدم را... نه قرص، نه روانشناسی، نه... هیچی آرامش به آدم نمی‌دهد. فقط «أَلَا بِذِكْرِ‌ اللَّـهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ».
4- ایمان به پاداش و رسیدن به مقام قرب الهی
2- اول یاد خدا و ایمان به خدا. دوم اینکه مقام و اجر داریم. بدانیم که هرچه زیر آب بایستیم، اجر ما بیشتر است. یک کسی که قالی روی دوشش می‌گذارند، یک جایی ببرد، یک قالی را از یک منطقه به منطقه دیگر ببرد. یک قالی سنگینی دارد. قالی دوم سنگین‌تر است. قالی سوم، هر قالی هرچه بتواند، قالی را روی دوشش تحمل می‌کند. چرا؟می‌گوید: هر دانه‌ی قالی کرایه‌اش بیشتر می‌شود. چون می‌داند اجرش بیشتر است، تحمل می‌کند. یک خانمی که حجابش کامل است، با خانمی که حجابش ناقص است، این نیم کیلو فرق دارد. چون خانم‌های بی‌حجاب و بد حجاب لخت نیستند. لباسشان نازک و کوتاه است. خوب لباس نازک وکوتاه را یک طرف ترازو بگذاریم. آن کسی هم که حجابش بهتر است یک کفه بگذاریم. تفاوت بین بدحجاب و خوش حجاب نیم کیلو است. این خانم 60 کیلو است، می‌شود 60 کیلو و نیم. آن کسی که نماز می‌خواند و آن کسی که نماز نمی‌خواند، نماز چند دقیقه طول می‌کشد؟ ده دقیقه. ماه رمضان چیست؟ ناهاری که می‌خواهد یک و دو بخورد، پنج و شش می‌خورد. این پنج شش ساعت، ناهارش را عقب می‌اندازد. برنده این است.
الان شما نگاه کنید، صدامی‌ها ویلچری دارند، ایران هم جانباز و مجروحین ویلچری دارد. هر دو ویلچری هستند. می‌گوییم: تو چرا ویلچری هستی؟ می‌گوید خاک بر سرم شد، صدام هوس کرد، سردار عرب بشود. سردار قادسیه بشود، چون هوس کرد سردار قادسیه بشود، به ایران حمله کرد. ما هم نوکر صدام شدیم، و به جبهه آمدیم و ترکش خوردیم و الان هم ویلچری هستیم. وجدان آن کسی که در لشکر صدام ویلچری شده است، با وجدان کسی که می‌گوید من که قصد جنگ نداشتم. صدام به ناموس ما، کشور ما، به خانه و دیار ما حمله کرد، دفاع واجب بود. من رفتم دفاع کنم، ویلچری شدم. این وجدانش آرام است. آن می‌گوید: جانم را به چه کسی دادم؟ هوس صدام! این می‌گوید: جانم را برای چه دادم؟ برای دفاع از کشور! خیلی فرق می‌کند. به انسان آرامش می‌دهد.
5- ایمان به جبران الهی در دنیا
3- یاد اینکه خدا جبران می‌کند. قرآن می‌گوید: «وَمَا أَنفَقْتُم مِّن شَيْءٍ فَهُوَ يُخْلِفُهُ» (سبأ/39) غصه نخوریم. خدا جبران می‌کند. اگر امروز از این هوس گذشتیم، ممکن است یک جوانی علاقمند به یک دختری شود. دختری علاقمند به یک پسری شود. برای رضای خدا خودش را نگه دارد. خدا ازدواجش را جلو می‌اندازد. ممکن است کسی بگوید نه ما فعلاً حالا این حرام است، ولی یک ناخنک به حرام بزنیم، بله ممکن است یک ناخنک به حرام بزند، خدا از حلال کمش بگذارد. یک کلاهبرداری می‌کنیم، یک ربایی، یک کم‌فروشی، یک کلاهبرداری می‌کنیم، از یک مشتری یک پولی می‌گیریم. فکر می‌کنیم زرنگ هستیم. با یک دروغ توانستیم یک سودی ببریم. نخیر سود نبردی. خداوند جبران می‌کند. انتقامش را می‌گیرد. یک آیه در قرآن داریم خداوند «وَاللَّـهُ عَزِيزٌ ذُو انتِقَامٍ» است. یعنی انتقام می‌گیرد. تو به حرام ناخنک زدی، از حلال برایت کم می‌گذارد. آنجا پول دادی، از سود گذشتی، خدا می‌گوید: «فَهُوَ يُخْلِفُهُ» من جبران می‌کنم و جایش را پر می‌کنم.
بعضی زن و شوهرها بچه‌دار نمی‌شوند، می‌گویند: می‌خواهیم راحت باشیم، بچه کم راحتی است، یک بچه ما را بس است. این بچه همه‌اش مریض می‌شود. به اندازه پول پنج تا بچه را خرج این یک بچه می‌کند. آن خانم شش تا زاییده است، راحت نگاه می‌کند و بلند می‌شود ماشاء‌الله، ماشاء‌الله همه خواب هستند. آن یکی زاییده است، مرتب بال بال می‌زند. آن هفت تا زاییده همه خواب هستند، این یکی زاییده است، پیرش در می‌آید. بابا خدا خواسته باشد حالت را بگیرد، با یک بچه هم بلد است حالت را بگیرد. خدا خواسته باشد، به تو رفاه بدهد، با هشت تا بچه هم می‌تواند به تو رفاه بدهد. ما مشکل ایمانی داریم. فکر می‌کنیم با دروغ پولدار می‌شویم. با کم بچه‌دار شدن راحت می‌شویم. از مقدرات نمی‌شود فرار کرد.
یک کسی کنار حضرت سلیمان نشسته بود. نقل شده که عزراییل آمد و خدمت سلیمان حرف‌هایی زد و بعد هم به این آدم مرتب نگاه می‌کرد. این آدم گفت: این چه کسی بود که مرتب به من نگاه می‌کرد؟ گفت:‌ این عزراییل است. گفت: چرا اینقدر به من نگاه می‌کرد؟ نکند این می‌خواهد جان من را بگیرد؟‌ من ترسیدم. گفت من را بفرست... ابرها در اختیار حضرت سلیمان بودند. من را به هر وسیله‌ای هست، من را به یک منطقه‌ی دور مثلاً هندوستان بفرست. یک جای دور. چون این نگاهی که به من کرد، انگار می‌خواست جان من را بگیرد. حضرت سلیمان هم این را فرستادش. فردایش که عزراییل آمد گفت که دیروز به این مرد نگاه می‌کردی، گفت: آخر من مأمور بودم جان این را هندوستان بگیرم، دیدم نزد تو نشسته است، فکر کردم این چطور تا فردا به هندوستان خواهد رفت‌؟ می‌گفت وقتی بناست جانش را در هندوستان بگیرد، خودش ابزار فرار خودش را به هندوستان فراهم می‌کند. ما بدانیم که رزقمان، عزتمان دست خداست.
بعضی مثلاً فکر می‌کنند رئیس جمهور شوند عزیز می‌شوند. ما دیدیم بنی‌صدر رئیس جمهور شد و فرار کرد و فرار کرد. یعنی خدا خواسته باشد ذلیل کند، بلد است رئیس جمهور را هم ذلیل کند. برای خودمان نقشه نکشیم. درس می‌خوانیم برای خدا درس بخوانیم. بنده‌ی خدا باشیم، عزتمان را از خدا بخواهیم، ترجمه‌اش را می‌فهمید. جمله‌ی مناجات را بخوانم، «اِلَهي» یعنی چه؟ خدایا! «بِيَدِكَ» به دست تو، «لَا بِيَدِ غَيْرِكَ» نه به دست دیگری. «زِيَادَتِي وَ نَقْصِي» (بحارالانوار/ج91/ص96) من زیاد بشوم یا ناقص، پولدار بشوم یا فقیر، مشهور باشم یا گمنام، این دست تو است. ایمان و توحید.
6- ایمان به وعده‌های الهی در یاری مؤمنان و نابودی کافران
4- مسأله‌ی دیگر اینکه خدا وعده داده است و به وعده‌اش هم عمل می‌کند. وعده‌ی خداست. خدا قول داده است. گفته که تو بنده‌ی من باش، من کمکت می‌کنم. تمام انبیاء کم بودند. هیچ کدام از پیغمبرها تا آنجایی که من در ذهنم هست، لشکر حسابی نداشتند. همیشه «وَقَلِيلٌ مِّنْ عِبَادِيَ الشَّكُورُ» (سبإ/13) همیشه بندگان خوب کم بودند. اما بالاخره فرعون کجا و موسی کجا؟ موسی یک چوپان بود، با عصایش! فرعون هم «أَلَيْسَ لِي مُلْكُ مِصْرَ» (زخرف/51) نمی‌بینید حکومت مصر در دست من است. «أَنَا رَ‌بُّكُمُ الْأَعْلَىٰ» (نازعات/24) پروردگار بالا من هستم. خدای شما من هستم. بالاخره آل‌فرعون کجا رفتند؟ موسی کجا رفت؟ خدا وعده داده است که «إِن تَنصُرُ‌وا اللَّـهَ يَنصُرْ‌كُمْ» (محمد/7) خدا وعده‌اش را لغو نمی‌کند. «وَلَن يُخْلِفَ اللَّـهُ وَعْدَهُ» (حج/47)
5- مسأله‌ی دیگر اینکه کلمه‌ی « كَذَٰلِكَ» در قرآن زیاد است. «كَذَٰلِكَ» را وقتی امروز می‌خواهند در دانشگاه تدریس کنند، نمی‌گویند: « كَذَٰلِكَ» می‌گویند: سنت‌های تاریخ! سنت‌های تاریخ یعنی این کاری که شنیدی، این یک قصه نبود، همه جا همینطور است. هر کجا که روی آسمان همین رنگ است. قرآن می‌گوید: «وَكَذَٰلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ» (یوسف/22) یعنی فکر نکن، لطفی که به یوسف کردیم، به تو نمی‌کنیم. اگر تو هم مثل یوسف باشی و در خطر یوسف بروی، زلیخا عاشقت شد، طردش کنی، فرار کنی که گرفتار گناه نشوی، در زندان، در چاه، اگر حوادثی که برای یوسف پیش آمد، برای تو هم پیش آمد، اگر تحمل کردی، آن چیزی که به یوسف دادیم، به تو هم می‌دهیم. «وَكَذَٰلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ» فکر نکن ما با یوسف قرارداد بسته‌ایم. اگر یونس گفت: «سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ» (انبیاء/87) نجاتش دادیم، تو هم اگر به خدا متوسل شدی، با این ذکر خاص، تو را هم نجات می‌دهیم. «وَكَذَٰلِكَ نُنجِي الْمُؤْمِنِينَ» (انبیاء/88) کلمه‌ی « كَذَٰلِكَ» زیاد است. در قرآن زیاد است، یعنی فکر نکن این یک قصه بود و گذشت. یک قانون است، قصه نیست. توجه به سنت‌های تاریخ که این حوادثی که پیش آمده است، برای ما هم پیش می‌آید. قرآن یک آیه دارد می‌گوید:‌ «إِن تَكُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ يَأْلَمُونَ» (نساء/104) یعنی اگر تو در ویلچر نشسته‌ای، صدامی‌ها هم در ویلچر نشسته‌اند. منتها تو خدا داری، آن‌ها خدا ندارند. تو وجدانت راحت است، آن‌ها وجدانشان ناراحت است.
خود ما یک جاهایی گیر کرده‌ایم که خدا نجات داده است. هر کسی در عمرش مواردی پیدا می‌کند، که عجب! پایش لب چاه بود، نزدیک بود سقوط کند، در یک لحظه حرف‌ها یادش رفته بود، یک مرتبه یک چیزی به ذهنش آمد. خدا در یک لحظه‌ای به شما الهام می‌کند که از این طرف برو. لحظه‌هایی برای هر انسانی پیش می‌آید که نمی‌داند چه کار کند؟ فوری خدا دستش را می‌گیرد. به وعده‌های خدا...
در قرآن پر است از اینکه فکر نکنید در بن بست قرار گرفته‌اید. خدا به پیرمرد هم بچه می‌دهد. چه کسی؟ زکریا! زکریا پیر پیر بود. خانمش هم در جوانی نازا بود. حالا که دیگر هم پیر و هم نازاست. می‌گوید من می‌توانم به مرد پیر و زن نازا در صد سالگی بچه بدهم. غصه‌ی زکریا برای این است. من می‌توانم به مریم بی‌شوهر، اولاد بدهم. من می‌توانم از درخت خشک، خرمای تازه فرو بریزم.
من می‌توانم با عصا که به دریا می‌زنی، دریا را خشک کنم. من می‌توانم عصا را که به سنگ بزنی... چون در قرآن دو آیه داریم، «أَنِ اضْرِبْ بِعَصاکَ الْبَحْرَ» (شعراء/63) «أَنِ اضْرِبْ بِعَصاکَ الْحَجَرَ» (اعراف/160) یک بار گفت: این عصا را به سنگ بزن. عصا را به سنگ زد و چشمه‌ی آب بیرون آمد. یک جا گفت: عصایت را به دریا بزن، خشک می‌شود. خوب این یک عصا است. خوب یک چیزی باید علت یک چیز باشد. مثلاً زغال را می‌کشی باید سیاه بشود. گچ کشیدی باید سفید باشد. این نمی‌شود که اگر با زغال می‌کشیم یک بار سیاه و یک بار سفید شود. زغال برای سیاه کردن است، گچ برای سفید کردن است. ولی این می‌گوید این عصا یک عصا است، یک علت است، ولی چون خدا می‌خواهد از یک علت دو چیز در می‌آید، به سنگ بزن آب می‌شود، به آب بزن، سنگ می‌شود. خدا این‌ها را در قرآن برای ما گفته است.
لشکر فیل سوار آمدند کعبه را خراب کنند، پرندگانی چیزی روی سر این‌ها ریختند، مثل اتم! پودر شدند. «فَجَعَلَهُمْ کَعَصْفٍ مَأْکُولٍ» (فیل/5) «عَصْفٍ» یعنی کاه! «مَأْکُولٍ» یعنی جویده شده! مثل کاه جویده شده شدند. نه اینکه دو قسمت و چهار قسمت شدند. ابابیل که این چیزهایی که از عدس بزرگ‌تر و از نخود کوچک‌تر بود، چه موادی در این بود که... بمب هسته‌ای بود، خوشه‌ای بود، نمی‌دانم چه چیزی بود. هر چه بود وقتی روی سر این‌ها ریخت، این‌ها کاه شدند. دو نیم و سه نیم و ده قسمت نشدند. که بگوییم: این هشتاد کیلو است، هشتاد قسمت شد. هر تکه‌ای یک کیلو شد. کاه جویده شده، یعنی پهن شدند.
7- گرفتن شاهد و ضامن در قراردادهای مالی
یکی از چیزهایی که آرام بخش است. میثاق گرفتن است. الان در عقدها، چرا مهریه می‌گیرند؟ می‌گویند بله! شما مگر نمی‌گویی من با این دختر می‌خواهم ازدواج کنم؟ پس چند تا سکه بده! میثاق! قرآن راجع به مهریه و امثال آن کارهایی که در خانواده است، می‌گوید: «ميثاقاً غَليظاً» (نساء/21) میثاق گرفته شده، در دفتر ثبت شده، شاهد گرفته است.
رهن گرفتن آرام بخش است. چرا مالت را بدون رهن دادی که حالا خورده است و فرار کرده است و تو بدبخت شدی؟‌ برای آرامش خودت باید رهن بگیری. در قرآن برای رهن آیه داریم. آیه‌ی رهن این است. «فَرِهانٌ مَقْبُوضَةٌ» (بقره/283) اگر می‌خواهی به کسی وام بدهی، بگویی: برویم آقا نصف خانه‌ات را به من نام من کن، یک دانگ خانه‌ات را به اسم من کن، من به تو پول می‌دهم. مگر نمی‌گویی مشکلت راه می‌افتد؟ خیلی خوب! برویم من با پول مشکلت را حل می‌کنم، مشروط به اینکه خانه‌ات را به اسم من کنی، وقتی مشکلت حل شد، بیا پولت را بگیر و برو. حالا سود خانه هم برای خودت. ممکن است، خانه دو سال دیگر گران‌تر شود، من سود از تو نمی‌گیرم. ولی پول خانه را بده. چند میلیون به تو می‌دهم، یک دانگ خانه را به اسم من کن، بعد پولدار که شدی، همان مقدار را بده، من خانه را به اسمت می‌کنم. رهن بگیرید تا استرس نداشته باشید. میثاق بگیرید، شاهد بگیرید. «وَ اسْتَشْهِدُوا شَهيدَيْنِ» (بقره/282) قرآن می‌گوید: اگر معامله نسیه‌ای می‌کنید، شاهد بگیرید. سواد هم ندارید، کاتب بگیرید. ضامن بگیرید. چه کسی ضامن تو است؟ «وَ أَنَا بِهِ زَعيمٌ» (یوسف/72) «زَعيمٌ» یعنی من ضامن هستم.
گاهی وقت‌ها ما چون اطلاع نداریم، تحمل نمی‌کنیم. خدا به موسی گفت: نزد خضر برو چیزهایی یاد بگیر. گفت: آقا آمده‌ام شاگردی کنم. گفت: تو تحمل نمی‌کنی. گفت: قول می‌دهم تحمل کنم. نمی‌کنی!!! قول می‌دهم تحمل کنم. بالاخره رفت و سوار کشتی شد و کشتی را سوراخ کرد. گفت: چرا سوراخ می‌کنی، گفت: نگفتم که تحمل نمی‌کنی. دومرتبه یک پسری را گرفت و کشت. گفت: چرا کشتی؟ گفت: نگفتم که تحمل نمی‌کنی. یک دیوار خرابه را گفت بیا بنایی کنیم، گفت: بابا مفت؟‌ کی گفت؟ آخر به چه دلیل ما عملگی مفت کنیم؟‌ گفت: دیدی تحمل نمی‌کنی. آخرش گفت آقا تحمل نمی‌کنی. گاهی وقت‌ها ما اسرار را نمی‌دانیم. بعد حضرت خضر گفت: اما کشتی که سوراخ کردم به این دلیل بود. اما بچه به این دلیل بود. اما دیوار خرابه را ساختن به این دلیل بود. گاهی وقت‌ها نمی‌دانیم خدا چه کار می‌خواهد بکند. چون خبر از اسرار هستی نداریم، تحمل نمی‌کنیم. از چیزهایی که به آدم آرامش می‌دهد، اسرار هستی است. آشنا باشیم که راز این چیست؟‌ در نماز چه رازی نهفته است؟ ما که افرادی را در بین خودمان می‌بینیم که نمازشان سنگین است، چون نمی‌دانند نماز چیست. راز نماز چیست؟ اسرار نماز چیست؟ ما اگر راز چیزها را بدانیم تحمل می‌کنیم. اشاره می‌کنند که وقت تمام شد.
دنیا کمبودش آرامش است. تکنولوژی به بشریت آرامش نداد. یک جمله هم می‌گویم یادگاری داشته باشید، تلخ است ولی قبول کنید. هر کشوری که دانشگاهش بیش‌تر است، آمار جنایتش هم بیش‌تر است. و هر کشوری که تکنولوژی‌اش جلوتر است، آمار فسادش بیش‌تر است. علم و تکنولوژی و دانشگاه بشر را نجات نمی‌دهد. ایمان، علم، آشنایی با اسرار، یاد خدا، این‌ها آرامش بخش است. «أَلَا بِذِكْرِ‌ اللَّـهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»
خدایا ابزار آرامش ایمان به خودت، یاد خودت، آشنایی با اسرار هستی، توجه به پاداش‌ها و نصرت‌ها و آنچه وسیله‌ای است که ایمان ما زیاد بشود، بالاترین درجه‌ی ایمان را نصیب ما بفرما.
«والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته»

 

اراءنیوز-این قصه، سری دراز دارد!

تحلیل محتوای عزل و نصب های اخیر در مازندران:

آقای استاندار، چقدر زود! چقدر دیر! یا چه نابهنگام!؟

مازندران

دومینوی عزل و نصب های اخیر در مازندران که ظاهراً طبق قاعده "آسیا به نوبت!" در حال سرایت به نفرات متعدد دیگر نیز بوده و به اعتبار مصاحبه استاندار محترم ادامه نیز خواهد یافت، به پیدایش یک معادله ی چندمجهولی منجر شده که در نسبت شناسی این اقدامات تقریباً پارادوکسی، به استناد بیانیه ها، مصاحبه ها و اظهارات تریبونی و محفلی برخی از افراد حقیقی و حقوقی، تحلیل گران را دچار احساس دوگانه ای کرده که نیاز به ریشه یابی و جامع نگری بیشتری دارد!

نگارنده که قریب به چهار دهه سابقه تحلیل و بررسی مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را دارد در تحلیل چرایی و چگونگی این مسئله، کمی متحیر مانده است و واقعاً نمی داند که این کلاف سر درگم را چگونه جمع کند و معتقد است که ظاهراً چند اراده در پشت صحنه در حال تصمیم گیری و اعمال اختیار و اقتدارند!

یکی از نمایندگان مازندران که در طیف اصولگرایان اعتدالگرا قرار دارد، برخی از این عزل و نصب ها از جمله جابجایی در فرمانداری را مهندسی آشکار انتخابات هفتم اسفند 94 دانسته و بطور جدی و گاهی هم تلویحاً معتقد است که هدف نهایی این جابجایی ها، تخریب بسترهای رأی گیری و اعمال نقش در کاهش موفقیت های انتخاباتی اوست که در ستادهای انتخاباتی رقبایش کلید خورده است!

طیف اصلاح طلبان استان برخی از این جابجایی ها از جمله جابجایی فرمانداران را اقدامی دیرهنگام تلقی کرده و معتقدند که نه تنها ایشان، بلکه هیچیک از مدیران احمدی نژاد نباید بر کرسی مدیریتی اعتدال گرایان تکیه زنند و آنها حتی معتقدند که در خصوص اینها فقط باید عزل صورت گیرد و با جابجایی آنها در سایر پست های مدیریتی مخالف اند!

همین طیف، برخی دیگر از جابجایی ها از جمله عزل مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری را که از طیف و منصوبین خودشان بوده اند، کار ناروا و  ناشایستی تلقی کرده و طی اظهار نظرهای رسانه ای و یا محفلی، آن را ناشی از انتقام، فرافکنی و یا حتی مهندسی انتخابات در اشکال دیگر تلقی می کنند و البته بعضی ها هم آن را به جنگ شهرها نسبت داده اند!

نماینده محترم ولی فقیه نیز در خطبه های نمازجمعه این هفته ضمن اعلام عدم مخالفت کلی با این عزل و نصب ها، زمان انجام آن را بخاطر نزدیکی به انتخابات درست  و به صلاح ندانسته و با نابهنگام دانستن آن، از استاندار محترم خواهان صبوری و خویشتن داری تا انتخابات شده است!

رسانه های استانی نیز اعم از مکتوب و مجازی و نیز صاحبان قلم و اندیشه در استان در هر طیفی ، مواضعی در همین حول و حوش اتخاذ کرده و در کل نتوانستند نابهنگام بودن این اقدامات را کتمان کنند و در ادامه به توانایی افراد جدیدالانتصاب نیز پرداختند که با اگر و اماهای فراوانی مواجه بوده اند!

جالب اینجاست که طبق نقل قول های مستقیم و غیرمستقیم در طیف مدیران ارشد استان نیز ما شاهد یک چرخه ادبیاتی فرافکن هستیم و به نحوی می بینیم که هر کدام بدون آنکه مسئولیت نهایی این عزل و نصب ها را بپذیرند، خود را یا نامطلع و یا تابع اصرار و فشار بالادستی ها دانسته و یا نهایتاً خود را خنثی و مجری معرفی می کنند و در همین حال و هوا، بالادستی ها نیز به پیشنهادهای خود آنها استناد کرده و اینگونه فرافکنی ها را تأیید نمی کنند!

اما این وسط ما ماندیم و چند قاعده ی قدیمی و تکراری!! و آن اینکه از یک سو اصلاح طلبان در حالی خواهان عزل همه اصولگرایان حتی اصولگرایان اعتدال گرا از مصادر مدیریتی هستند که در دوره های مدیریتی اصولگرایان، نسبت به اینگونه تعویض های اتوبوسی عکس العمل های شدید نشان داده و با مظلوم نمایی ها و ریختن اشک تمساح، احساسات مخاطبان خود را جریحه دار می کردند تا بتوانند برای طیف مخالف، مخالف طراحی کنند!

و در دگرسوی ما شاهد بی طاقتی و مصیبت زدگی اصولگرایانی هستیم که در اوج اقتدارشان، نه تنها به اصلاح طلبان اعتدال گرا، بلکه حتی به اصولگرایان منتقد از خود هم رحمی نمی شد و سریال عزل و نصب ها آنچنان گسترده شده بود که علاوه بر سطوح میانی و پایینی، حتی در برهه ای از زمان که با کنارگذاشتن همزمان حدود هشت وزیر، در حال انداختن کابینه از یک اکثریت بودند!

از این نظر نگارنده گوش خود را نسبت به نجواهای جناحی همه طیف ها بسته و کاری به ادبیات و اهداف و منظورهای جناحی از موافقت و مخالفت با این عزل و نصب ها ندارد و بطور جدی معتقد است که هر مسئولی حق استفاده از اختیارات خود را داشته و دخالت و اعمال فشار زیاد جناحی به مدیران، نشان می دهد که منافع مخالفان تهدید شده است و به عبارتی باید به این طیف گفت که اگر انتخابات با عزل و نصب یکی از مدیران قابل مهندسی کردن است، پس با حفظ شرایط گذشته، می تواند این شائبه به شما هم نسبت داده شود!

ضمن اینکه فراموش نکنیم که در جریان انتخابات ریاست جمهوری 88 و فتنه بزرگی که به بهانه ی انتخابات، نظام را نشانه گرفته بود، رهبر معظم انقلاب بارها و بارها، ساز و کار انتخابات در ایران را به اندازه ای اطمینان بخش اعلام کرده بودند که نهایتاً تخلف های کوچک را محتمل و تقلب و تغییر نتیجه انتخابات را غیرممکن اعلام کرده بودند و تجربه ی چندین ساله ی ما نیز مؤید همین حقیقت است که با توجه به انحصاری نبودن انتخابات در وزارت کشور و نظارت استصوابی شورای محترم نگهبان که بیرون از قوه ی مجریه قرار دارد، تزریق چنین شائبه هایی درست نبوده و دود این شبهات به چشم نظام و مردم خواهد رفت!

اما سخن حقیر با آقای استاندار محترم این است که اگر این جابجایی ها مرتبط با پیام انتخابات ریاست جمهوری 92 یعنی کنار گذاشتن طیف مدیران احمدی نژاد بوده، چقدر دیر انجام گرفته است و اگر مرتبط با سفر اخیر ریاست محترم جمهوری به مازندران و قضیه استقبال کم مردم از این سفر و پیداکردن مقصر بوده، چقدر زود صورت پذیرفته است و اگر هم برای برگزاری مطمئن تر و موفق تر انتخابات اسفند 94 بوده، چرا تا این اندازه نابهنگام و شائبه ساز اتفاق افتاده است؟!

سوالات تکمیلی ام این است که اگر قرار بود که همه ی مدیران احمدی نژادی حتی معتدلین و نیروهای ارزشی، کنار گذاشته شوند، چرا شعار اعتدال و تدبیر و امید در تابلوی این دولت محترم نوشته شده و چرا به تذکر رهبر معظم انقلاب که فرمود به بهانه های واهی، نیروهای ارزشی کنار گذاشته نشوند، توجه چندانی نمی شود!؟

سؤال بعدی ام این است که با چه توجیهی کسی با آن همه مواضع آتشین عزل و بلافاصله در سمتی به مراتب بالاتر منصوب می شود؟! اگر بحث صلاحیت است که با انتصاب بعدی، این فرضیه رد می شود و اگر این بحث مطرح نیست، پس به چه دلیل بارزی، مازندران مظلوم و محروم را با این تنش های محتوم مواجه می کنید؟!

نکته ی مهم دیگر اینکه اگر این عزل و نصب ها مرتبط با استقبال کم مردم مازندران از ریاست محترم جمهور انجام می گیرد، باید گفت که ریشه استقبال کم، قطعاً و فقط انحصاراً در کم تحرکی این مدیران نبوده و نیست و شاید دهها دلیل بارز دیگر نیز داشته باشد که بطور مثال یکی از آنها می تواند مربوط به بالابودن آمار بیکاری جوانان مازندرانی و شاید هم مربوط به عدم توسعه مازندران باشد که طی آن ما در طول این سالها، نه شاهد شکوفایی کشاورزی و گردشگری و صنعت و نیز نه قادر به حفظ شرایط موجود و درآمدافزایی همین فرصت های شغلی هستیم!

برای اثبات ادعاهایم توجه آقایان مسئول را به تماشای دوباره تصاویر مربوط به آخرین سفر رئیس جمهوری سابق به مازندران جلب می کنم که در میدان شهدای ساری با جمعیتی مشابه آنچه که در این سفر دیده شد، مواجه بوده ایم و آن زمان هم این قلّت جمعیت را به انتخاباتی بودن سفر ایشان ربط داده بودند! در حالیکه مازندرانی ها، شاید در حال دادن جواب بی اعتنایی های دولت ها به استان خویش اند و مستند این ادعا، پاسخی است که در استادیوم شهید متقی ساری به رئیس جمهور قبلی در دوره نهم داده شد که وقتی بطور علنی و تریبونی از مردم پرسید آیا از استاندارتان راضی هستید، تقریباً یکصدا جواب منفی دادند!

همه این ها در حالیست که همین مردم مازندران در همین سالها ثبت کننده پرشورترین حماسه ی استقبال در بارانی ترین روز زمستان مازندران از رهبری معظم انقلاب در چالوس بودند که تمجید و تجلیل معظم له از مازندران و مازندرانی ها بازتاب جهانی و ماندگار داشته است و حتی در کلیپ های ملی نیز از آن استفاده شده و می شود!

نکته آخر اینکه اگر برای انتخابات اسفند 94 به این اقدام مبادرت شد، باید گفت که این تصمیم، نابهنگام ترین کار ممکن بود و با توجه به سه ماه تقریبی تا انتخابات، عملاً نمی توان انتظار شق القمر از منصوبین تازه داشت و اینها خیلی هنر کنند، بتوانند در شرایط غیر بحران، انتخابات را به پیش ببرند!

حدسم این است که احتمالاً اگر انتخابات اسفند 94 نیز احتمالاً منجر به شکست انتخاباتی طیف حاکم در قوه ی مجریه شود، باز هم شاهد عزل و نصب های جدید برای قربانی شدن عده ای از مدیران میانی استان به بهای بقای بالاتری و بالاسری های استان باشیم و این سنت حسنه ای نیست!

ما یا باید مثل مربیان بزرگ در باخت های کوچک و بزرگ، شجاعت پذیرش مسئولیت و به گردن گرفتن باخت ها را داشته باشیم و اتفاقاً طبق همین منش، پیروزی ها را به همه اختصاص دهیم، نه اینکه برای هر باخت دنبال مقصر بگردیم، چرا که این چرخه به عدالت نزدیک نیست!

البته همه این تحلیل ها مربوط به احتمالات سه گانه ای است که در افواه عمومی نقل می شود و شاید هیچیک از این سه دلیل درست نباشد و ما در آینده با دلایل دیگری مواجه شویم که این گمانه زنی ها را باطل کند!

به هر حال نظر به اینکه استاندار محترم خبر تغییر قطعی دو فرماندار دیگر و احتمالا نفرات پایین تری را نیز رسانه ای کرده، انتظار می رود با توجه به تذکر پدرانه ی نماینده محترم ولی فقیه، با تدبیر بیشتری عمل شود!

در پایان بر لزوم حفظ آرامش برای برگزاری یک انتخابات پرشور با نرخ مشارکت حداکثری مردم و انتخاب نامزدهای اصلح جهت کمک میدانی به توسعه ی همه جانبه ی مازندران تأکید شده و از همه رسانه ها و صاحب نظران جامعه انتظار می رود که با کنار نهادن اختلافات و بگو مگوهای ناشی از این عزل و نصب ها، به مصلحت بزرگتر یعنی انتخابات و شکل گیری فکورانه  و پر مایه ی مجلس دهم تمرکز کنند.

صادقعلی رنجبر-عضو هیئت علمی دانشگاه-94/8/23

به گزارش اراءنیوز محمد فوقي، مسئول ستاد هماهنگي و نظارت بر كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد مازندان، امروز (23 آبان) در آستانه آغاز هفته كتاب و كتابخواني به خبرنگار خبرگزاري شبستان در ساري گفت: كتاب و كتابخواني در رشد و تعالي جامعه، تاثير بسياري دارد كه براي تحقق اين مهم، برنامه هاي متنوعي به مناسبت اين هفته در كانون هاي مساجد اين استان، اجرا مي شود.

وي اظهار كرد: كتابخانه كانون هاي فرهنگي و هنري موعود فريدونكنار و كريم آل طاها كياسر و همچنين كتابخانه شهيد سليماني فرد، نخستين شهيد روحاني دفاع مقدس در روستاي ازني بخش چهاردانگه ساري افتتاح مي شود.

فوقي با اشاره به اجراي مسابقه پيامكي از قرآن در كانون هاي مساجد مازندران، افزود: اين كتاب الهي سراسر، پند و اندرز و درس هاي ارزشمند است كه علاوه بر اين دنيا در مسير اخروي، چراغ راهنماي بشريت است.

وي با اشاره به اينكه تجليل از كتابداران و كتابخوان هاي فعال كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد يكي ديگر از برنامه هاي اين پايگاه هاي مهم ديني است، بيان كرد: با ارزيابي كه از كتابخانه ها، صورت گرفته در برنامه ويژه اي از اين فعالان كه عوامل مهمي در ترغيب و تشويق به مطالعه اقشار و سنين مختلف مردم به ويژه دانش آموزان و دانشجويان و همچنين كودكان و نوجوانان هستند، بعمل مي آيد.

فوقي ابراز كرد: اقلام كتابخانه اي در مناسبت هاي مختلف بين كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد مازندران براي تجهيز آنها، توزيع مي شود كه اين اقدام در هفته كتاب و كتابخواني، جلوه اي خاص مي گيرد.

وي گفت: 262 كتابخانه عمومي، 96 كتابخانه باز و 393 كتابدار در كانون هاي مساجد ديار علويان، فعاليت دارند كه در مناسبت هاي ديگر سال به تعداد و تجهيز آنها، افزوده مي شود.

به گزارش شبستان، از 24 آبان – 1 آذر به هفته كتاب و كتابخواني در ايران، نامگذاري شده است.

به گزارش اراءنیوز ،اسماعیل امینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، از بارش نخستین برف پاییزی در منطقه چهاردانگه مرکز استان مازندران خبر داد.

وی تصریح کرد: بارش برف از اوایل صبح امروز شروع شد و همچنان تداوم دارد.

بخشدار منطقه چهاردانگه مازندران خاطرنشان کرد: شدت بارش برف نسبت به صبح بیشتر شد، در بالادست تاکنون بیش از 10 سانتی‌متر برف به زمین نشست.

این مسئول درباره وضعیت جاده این منطقه، بیان کرد: تاکنون خبری از انسداد جاده در این مسیر گزارش نشد و رفت و آمد در این مسیر جریان دارد.

به گزارش فارس، محور ساری به سمنان در مسیر کیاسر به تلمادره یکی از محورهای کوهستانی است که در زمان بارش برف به‌شدت لغزنده می‌شود، به طوری که در دو گردنه این مسیر تردد بدون زنجیرچرخ امکان‌پذیر نیست.

 به گزارش اراءنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ،حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رؤسای دانشگاهها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی، پارک های علم و فناوری و مراکز پژوهشی کشور ضمن تبیین مبسوط تاریخ و میراث و تجربه علمی کشور در دوران قبل و بعد از اسلام و جایگاه و نقش دانشگاهها در تاریخ معاصر بویژه در نهضت اسلامی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بر لزوم برنامه ریزی دانشگاهها و مراکز علمی برای استفاده از میراث و تجارب علمی متراکم، بمنظور نقش آفرینی در ایجاد «تمدن نوین اسلامی» تأکید کردند و گفتند: نیازسنجی علمی برای حال و آینده، جلوگیری از کاهش سرعت پیشرفت علمی، اجرای دقیق نقشه جامع علمی، توجه به کیفیت در آموزش عالی، پیگیری جدی ارتباط دانشگاه و صنعت، نقش آفرینی دانشگاهها در اقتصاد مقاومتی، گسترش فضای فرهنگ ایمانی و اسلامی، عمق بخشی بصیرت دینی و سیاسی، و میدان دادن به دانشجویان و اساتید ارزشی، انقلابی و متدین، از لوازم نقش آفرینی دانشگاهها در شکل گیری تمدن نوین اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار جلسات با دانشگاهیان را یکی از بهترین و شیرین ترین جلسات توصیف کردند و با اشاره به جایگاه علم به عنوان ابزار پیشرفت و اقتدار، افزودند: دانشگاه مهمترین مرکز تربیت مدیران آینده کشور است به گونه ای که عملکرد مناسب و یا غیر مناسب دانشگاهها در این زمینه، آینده کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد.
حضرت آیت الله خامنه ای به سابقه طولانی پرورش و تربیت بزرگان و نخبگان علمی در ایران، همچون ابن سینا، فارابی، زکریای رازی، خوارزمی، و تعداد زیاد دیگری از نام آوران علمی در عرصه های مختلف اشاره و خاطرنشان کردند: ایران در طول تاریخ، قلّه تولید فکر و علم بوده است و این روند تا قبل از دوران قاجار و پهلوی ادامه داشت.
ایشان گفتند: متأسفانه در دوران قاجار و پهلوی، حرکت علمی کشور به دلایل خاص متوقف شد و در زمانیکه دوران شکوفایی علمی در اروپا بود، ما نتوانستیم از استعدادها و زمینه های علمی و اخلاق علمی خود استفاده کنیم، بنابراین از حرکت علمی دنیا عقب ماندیم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به برنامه ریزی غربی ها برای کشورهای باصطلاح جهان سوم، بمنظور تربیت مدیرانی براساس تفکر و سبک زندگی غربی از طریق دانشگاهها افزودند: آنها در اجرای این طراحی خود در ایران، به دلیل هویت ایرانی و همچنین گسترش و تعمیق تفکرات اسلامی و دینی در میان دانشجویان و دانشگاهیان با مشکل مواجه شدند و بعد از نهضت اسلامی در سال 1341 نیز یک حرکت عظیم و رو به رشد دینی در دانشگاهها آغاز شد.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: پیروزی انقلاب اسلامی که همچون زلزله ای برای دنیای غرب و شرق آن روز بود، تأثیر بسیار زیادی در دانشگاهها گذاشت و بسیاری از فداکارترین و صادق ترین یاران انقلاب از متن دانشگاهها بودند.
ایشان با اشاره به شرایط دانشگاهها در 37 سال گذشته و فراز و فرودها و حضور سلایق گوناگون داخل نظام و جریانهای مختلف فکری در دانشگاهها، خاطرنشان کردند: اکنون مهمترین سؤال این است که دانشگاهها با استفاده از این میراث تاریخی و علمی و تجربه گرانقدر انقلاب اسلامی، چگونه می توانند در شکل گیری «تمدن نوین اسلامی» که همان «جامعه آرمانی اسلام» است، نقش آفرینی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی، مسئولان آموزش عالی و رؤسای دانشگاهها و مراکز علمی را به تفکر و تعمق در این خصوص فراخواندند و گفتند: باید تمام برنامه ها و مسیر حرکت دانشگاهها در جهت نقش آفرینی در ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای لازمه حرکت در این مسیر را، اطلاع دقیق و میدانی مسئولان وزارت علوم و بهداشت از شرایط واقعی دانشگاهها دانستند و تأکید کردند: نباید فقط به گزارش ها بسنده کرد بلکه باید خروجی ها را بصورت میدانی مورد بررسی قرار داد تا متوجه شد که اهداف مورد نظر تا چه حد محقق شده اند.
ایشان وجود نیروهای مستعد را برای حرکت علمی، مهم خواندند و خاطرنشان کردند: مهمتر از نیروهای مستعد، جهت گیری علمی است، زیرا اگر جهت گیری علمی، صحیح و در چارچوب اخلاق و معنویت نباشد، تبعات زیادی را بوجود خواهد آورد.
رهبر انقلاب اسلامی، «استعمار» و «بمب اتم» را دو نمونه تاریخی از نتایج قرار گرفتن علم در مسیر غلط دانستند و افزودند: باید همواره مراقب باشیم تا اخلاق و معنویت در کنار علم قرار گیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای «نیاز سنجی علمی» برای حال و آینده کشور را بسیار ضروری خواندند و گفتند: در حرکت علمی باید نیازهای فعلی و نیازهای آینده کشور مد نظر قرار گیرند و در رشته هایی سرمایه گذاری شود که مورد نیاز کشور است.
ایشان جهت دهی به مقالات علمی و پایان نامه های دکترا در چارچوب نیازهای فعلی و آینده کشور را موضوعی مهم دانستند و افزودند: دانش هسته ای از جمله موضوعات مورد نیاز کشور است که از سالها پیش برروی آن سرمایه گذاری شد زیرا اگر امکان استفاده از نفت نباشد و یا ذخایر نفت به پایان برسد قطعاً نیازمند انرژی جایگزین هستیم.
رهبر انقلاب اسلامی بار دیگر به موضوع تولید اورانیوم بیست درصد به دست دانشمندان جوان ایرانی اشاره کردند و گفتند: در مقطعی سوخت راکتور تهران که برای تولید رادیو دارو است، رو به پایان بود و غربی ها شروط خفت باری برای تحویل این سوخت مطرح کردند اما جوانان با استعداد و مؤمن ما با تلاش شبانه روزی، اورانیوم بیست درصد را تولید و نیاز کشور را برطرف کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه سخت ترین مرحله غنی سازی اورانیوم، تا میزان بیست درصد است و دستیابی به غنی سازی بالاتر از آن تا نود و نه درصد براحتی امکان پذیر است، گفتند: علت دستپاچگی غربی ها در قضیه هسته ای، همین موضوع بود . البته اگر آنها همان موقع سوخت راکتور تهران را تحویل می دادند، ما به دنبال غنی سازی بیست درصد نمی رفتیم.
ایشان در جمع بندی این بخش از سخنان خود خاطرنشان کردند: نیاز سنجی علمی و سرمایه گذاری برروی دانش مورد نیاز کشور بسیار مهم است و باید همواره مدنظر قرار گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی، «سرعت پیشرفت علمی» را برای جبران عقب ماندگی ها و همچنین استمرار حرکت علمی، بسیار ضروری و اساسی خواندند و گفتند: متأسفانه برخی که خود دانشگاهی هستند، در دانشگاهها  به دانشجویان می گویند که این پیشرفتهای علمی دروغ است! اگرنادرست است، پس چرا مرکز تحقیقات رژیم صهیونیستی از پیشرفت علمی ایران ابراز نگرانی می کند؟
ایشان با اشاره به عقب ماندگی تاریخی علمی کشور، تأکید کردند: اگر سرعت پیشرفت علمی کشور کم شود، فاصله ما با حرکت علمی دنیا بیشتر خواهد شد، بنابراین باید سرعت پیشرفت  خود را حفظ کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی پژوهش محور شدن دانشگاهها، اجرای دقیق نقشه جامع علمی کشور، توجه به کیفیت آموزش عالی و تعیین شاخص های دقیق و منطبق با واقعیات، و ارتباط دانشگاه با صنعت را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: یکی از راههای ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان دانشگاهها، برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه است که لازمه این موضوع هم، برنامه ریزی وزرای مربوطه و ایجاد همکاری جامع میان دانشگاهها و صنعت در بخش های دولتی و غیردولتی است.
حضرت آیت الله خامنه ای به لزوم نقش آفرینی دانشگاهها در اقتصاد مقاومتی از طریق شرکت های دانش بنیان نیز اشاره و درخصوص اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کردند: درخصوص اجرای اقتصاد مقاومتی آن چیزی که باید اتفاق بیفتد هنوز اتفاق نیفتاده است و مسئولان دولتی تازه، گزارشی درباره برنامه های در نظر گرفته شده برای اجرای اقتصاد مقاومتی به من داده اند.
ایشان در ادامه به موضوع مسائل فرهنگی در دانشگاهها نیز اشاره کردند و با انتقاد از برخی اقدامات انجام گرفته، گفتند: برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته اند و برای توجیه کار غلط خود می گویند، دانشجویان باید شاد باشند!
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: شاد بودن برای هر محیطی خوب است، اما به چه قیمتی؟ به قیمت برگزاری مراسم و اردوهای مختلط؟ مگر غربی ها از اختلاط چه بهره ای جز جنایات کنونی جنسی برده اند که ما بدنبال پیروی از همان شیوه ها هستیم.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه کار فرهنگی ماهیت دیگری دارد، گفتند: مسئولین فرهنگی دانشگاهها بفهمند چه می کنند؟ کار فرهنگی صحیح این است که انسان مؤمن، متخلق، انقلابی، معتقد به آرمانها، دوستدار کشور و نظام اسلامی و دارای بصیرت و عمق دینی و سیاسی تربیت شود.
ایشان بصیرت دینی و سیاسی را برای جوانان و جلوگیری از لغزشها بسیار مهم خواندند و خاطرنشان کردند: علت لغزش بسیاری از افراد در فتنه 88 ، که انسانهای بدی هم نبودند، نداشتن بصیرت بود. هنگامی که طرف مقابل می گوید «انتخابات بهانه است و اصل نظام نشانه است»، فرد معتقد به نظام چه باید بکند؟ اگر بصیرت نباشد، وظیفه ی لحظه ی نیاز انجام نخواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی، ایجاد اعتماد به نفس و امید به آینده در میان جوانان را از دیگر کارهای فرهنگی لازم در دانشگاهها برشمردند و گفتند: در کشور نقاط امیدواری بسیار زیاد است که از جمله آنها ظرفیت های فراوان و موقعیت و اقتدار کنونی کشور است.
حضرت آیت الله خامنه ای خود کم بینی را بزرگترین خطر خواندند و افزودند: خود کم بینی و دست کم گرفتن توانایی و قدرت ملت و کشور باعث می شود، در شرایطی که همه به قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه، اذعان دارند، فردی در داخل بگوید «ما کسی نیستیم و منزوی هستیم!»
ایشان تربیت جوانان معقتد به استقلال فکری، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را از دیگر کارهای فرهنگی لازم در دانشگاهها دانستند و گفتند: خبرهایی که به من از برخی دانشگاهها می رسد و امیدوارم که درست نباشند، بر خلاف این موارد است بگونه ای که تشکل های مؤمن و انقلابی و خوش فکر را تحت فشار قرار می دهند.
رهبر انقلاب اسلامی خطاب به مسئولان وزارت علوم و بهداشت و رؤسای دانشگاهها تأکید کردند: باید به جوانهای انقلابی و مؤمن، خوش روحیه، متدین و دارای عزت نفس میدان بدهید بگونه ای که فضا دست آنها باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای در جمع‌بندی سخنانشان، با اشاره به علاقه دیرین و فراوان خود به دانشگاه و جامعه دانشگاهی، خاطرنشان کردند: امروز دانشگاه و دانشجو آماج بزرگترین توطئه‌هاست و دشمنان کشور از حضور دانشگاهیان با روحیه انقلابی و تهاجمی در میدان و برهم زدن خط قرمزهای آنان و بالا بردن پرچم علم و پر رنگ کردن  شعارهای انقلابی وحشت دارند و برای مقابله با این حرکت برنامه‌ریزی و هزینه‌های سنگینی می‌کنند.
ایشان به تغییر روشهای استعماری در دوره کنونی اشاره کردند و افزودند: سلطه‌گران اکنون به دنبال این هستند که تفکر عناصر فعال، هوشمند و نخبه یک کشور را به نحوی تغییر دهند که این عناصر، اهداف آنان را برآورده کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با تأکید بر ضروت ترویج ارزشها در محیطهای دانشگاهی، گفتند: باید به دغدغه دانشجویان ارزشی و انقلابی و همچنین هزاران نفر از اساتید مؤمن و انقلابی که امروز در دانشگاهها هستند، توجه کرد و از این اساتید قدردانی و قدرشناسی کرد.

پیش از بیانات رهبر انقلاب اسلامی، دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توجه به اقتصاد دانش بنیان و تولید ثروت از علم و فناوری را سرآمد برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: تهیه و تصویب سند اقتصاد مقاومتی، بازنگری و اصلاح برنامه های درسی، همکاری با بخش‌های صنعتی و خدماتی کشور، اهتمام به اجرای سند دانشگاه اسلامی، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و تعمیق و ترویج فضای دینی و انقلابی در دانشگاه ها از مهمترین اقدامات و رویکردهای وزارت علوم بوده است.
همچنین دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رتبه پزشکی  ایران از نظر تعداد مقالات را در منطقه اول و در جهان 24 اعلام کرد و افزود: کسب مرجعیت علمی در منطقه و حضور موثر در عرصه های بین المللی، توجه به طب سنتی و ملی و اخلاق پزشکی، ایجاد دانشکده طب و دین، رعایت حقوق بیماران و ایجاد بیمارستان های ویژه بانوان در دستور کار وزارت بهداشت است. 

کل اخبار

کتابخانه کانون فرهنگی هنری آل طه کیاسر افتتاح می شود

کتابخانه کانون فرهنگی هنری آل طه کیاسر افتتاح می شود

ب گزارش اراءنیوز،ميثم خادمي، مدير مسئول كانون فرهنگي هنري آل طه مسجد امام موسي كاظم(عليه السلام) كياسر، امروز (28آبان) به خبرنگار خبرگزاري شبستاندر ساري گفت: كتابخانه اين كانون، ظهر امروز با...

پرسش‌ و پاسخ‌های دانشجویان درباره احزاب و جریان‌های سیاسی به قلم حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی لیالی و علی مجتبی زاده

پرسش‌ و پاسخ‌های دانشجویان درباره احزاب و جریان‌های سیاسی به قلم حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی لیالی و علی مجتبی زاده

به گزارش اراءنیوز، کتاب «جریان شناسی سیاسی: نگاهی به احزاب، گروهها و جریانهای سیاسی در ایران معاصر» نوشته حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی لیالی و علی مجتبی زاده از سوی دفتر نشر...

برگزاری تفسیر نهج البلاغه در کیاسر

برگزاری تفسیر نهج البلاغه در کیاسر

به گزارش اراءنیوز به نقل ازروابط عمومی نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر، محمد رضا ابراهیمی گفت:  با مشارکت هیئت مذهبی حضرت فاطمه زهر (س) کلاس تفسیر نهج البلاغه با حضور حجت‌الاسلام...

برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی طلاب حوزه علمیه مازندران مزین به نام نخستین شهید روحانی کشور حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد

برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی طلاب حوزه علمیه مازندران مزین به نام نخستین شهید روحانی کشور حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد

به گزارش اراءنیوز،حجت الاسلام ابوالحسن میرعمادی، معاون امور طلاب و دانش آموختگان حوزه علمیه مازندران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در ساری، از برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی طلاب حوزه...

آقای استاندار چه کسانی دشمن مازندران هستند؟ معرفی کنید

آقای استاندار چه کسانی دشمن مازندران هستند؟ معرفی کنید

به گزارش اراءنیوز،استاندار مازندران در مراسم معارفه فرماندار جدید شهرستان ساری مدعی شد که عده ای مخالف و دشمن وجود دارند که شهد شیرین سفر رئیس جمهور به مازندران را...

گفتمان دینی با موضوع دین و زندگی در کیاسر برگزار شد

گفتمان دینی با موضوع دین و زندگی در کیاسر برگزار شد

به گزارش اراءنیوز به نقل از روابط عمومی  نمایندگی تبلیغات اسلامی کیاسر، محمد رضا ابراهیمی از برگزاری گفتمان دینی با موضوع دین و زندگی و با حضور حجت‌الاسلام سید ولی...

تحلیل محتوای عزل و نصب های اخیر در مازندران: آقای استاندار، چقدر زود! چقدر دیر! یا چه نابهنگام!؟

تحلیل محتوای عزل و نصب های اخیر در مازندران:  آقای استاندار، چقدر زود! چقدر دیر! یا چه نابهنگام!؟

اراءنیوز-این قصه، سری دراز دارد! تحلیل محتوای عزل و نصب های اخیر در مازندران: آقای استاندار، چقدر زود! چقدر دیر! یا چه نابهنگام!؟ دومینوی عزل و نصب های اخیر در مازندران که ظاهراً...

كتابخانه اولين شهيد روحاني دفاع مقدس كشور در ساري افتتاح مي شود

كتابخانه اولين شهيد روحاني دفاع مقدس كشور در ساري افتتاح مي شود

به گزارش اراءنیوز محمد فوقي، مسئول ستاد هماهنگي و نظارت بر كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد مازندان، امروز (23 آبان) در آستانه آغاز هفته كتاب و كتابخواني به خبرنگار...

بخشدار چهاردانگه ساری خبر داد بارش نخستین برف پاییزی در جنوب مازندران

بخشدار چهاردانگه ساری خبر داد بارش نخستین برف پاییزی در جنوب مازندران

به گزارش اراءنیوز ،اسماعیل امینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، از بارش نخستین برف پاییزی در منطقه چهاردانگه مرکز استان مازندران خبر داد. وی تصریح کرد: بارش برف از...

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رؤسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی:به جوانان مؤمن و انقلابی در دانشگاهها میدان بدهید/ برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند/ علت لغزش بسیاری افراد در فتنه ۸۸ نداشتن بصیرت بود

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رؤسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی:به جوانان مؤمن و انقلابی در دانشگاهها میدان بدهید/ برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند/ علت لغزش بسیاری افراد در فتنه ۸۸ نداشتن بصیرت بود

 به گزارش اراءنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ،حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رؤسای دانشگاهها، مراکز و...

گنج در چهاردانگه ساری !!! /تپه ای که بخاطر شایعات وجود گنج شهرت دارد !

گنج در چهاردانگه ساری !!! /تپه ای که بخاطر شایعات وجود گنج شهرت دارد !

به گزارش اراءنیوز به نقل از پایگاه خبری ساری شهرشادی روستای مازارستاق در منطقه کیاسر ساری یکی از آن دسته روستاهای است که شهرت آن در مازندران و حتی کشور...

بافت قدیمی روستای اروست مدرن می‌شود!

بافت قدیمی روستای اروست مدرن می‌شود!

به گزارش اراءنیوز،بافت قدیمی روستای اروست در منطقه گردشگری باداب سورت جای خود را به بافت مدرن می‌دهد. مردم این روستاخانه‌های خشتی و گلی خود را تخریب کرده و به...

۶۰ گور دخمه در وستمین کشف شد/ پدیدار شدن گور سربازان زره‌پوش

۶۰ گور دخمه در وستمین کشف شد/ پدیدار شدن گور سربازان زره‌پوش

به گزارش اراءنیوز،سرپرست هیئت کاوش گورستان تاریخی وستمین مازندران گفت: پس از حفاری شرکت گاز تا کنون ۶۰ دخمه در منطقه وستمین پدیدار شده که در ۴۸ دخمه حفاری صورت...

کیاسر و زیراب مازندران لرزید

کیاسر و زیراب مازندران لرزید

به گزارش اراءنیوز،براساس گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ساعت 5:15:25 صبح پنج شنبه زلزله‌ای به بزرگی 3.6 ریشتر کیاسر مازندران را لرزاند و در برخی نقاط ساری نیز احساس شد. همچنین...

روستاهای بالای 20 خانوار مازندران تا 96 گازدار می شوند

روستاهای بالای 20 خانوار مازندران تا 96 گازدار می شوند

به گزارش اراءنیوز،محمد اسماعیل ابراهیم زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت : در مجموع در این دو سال حدود 800 روستای این استان از نعمت...

  • تصویر روز

13920207180956385 PhotoL

tabligh

کسب درآمد

آخرین اخبار

پیش بینی وضعیت هوا

تا قسمتی ابری

7°درجه

تهران

تا قسمتی ابری
رطوبت: ۴۶%
شنبه
آفتابی
۶°درجه / ۱۷°درجه
یکشنبه
آفتابی
۷°درجه / ۱۶°درجه
دوشنبه
آفتابی
۶°درجه / ۱۷°درجه

با ما در تماس باشید

اخبار تصادفی

حالت های رنگی