امروز: چهارشنبه 02 مهر 1393 برابر با 24 سبتامبر 2014

اخبار ویژه

نماز جمعه 28 شهریور/خرم آباد-تهران-ساری-قم-مشهد-سمنان

نماز جمعه 28 شهریور/خرم آباد-تهران-ساری-قم-مشهد-سمنان

به گزارش اراءنیوز،حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد میرعمادی امام جمعه خرم‌آباد گفت: هدف آمریکایی‌ها از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش یک...
متن نامه آیت الله شجاعی کیاسری به رهبر فرزانه انقلاب

متن نامه آیت الله شجاعی کیاسری به رهبر فرزانه انقلاب

به گزارش اراءنیوز به نقل از سایت آیت ا...شجاعی کیاسری ،در پی بهبودی کامل مقام معظم رهبری ،آیت ا... شجاعی نماینده سابق مردم ساری در مجلس...
یادواره شهدای روستای اراء جمعه 28 شهریور/تصاویر شهدا

یادواره شهدای روستای اراء جمعه 28 شهریور/تصاویر شهدا

        به گزارش اراءنیوز به نقل از یکی از اعضای ستاد یادواره شهدای روستای اراء،یادواره 7 شهید گلگون کفن روستای اراء روز جمعه 28 شهریور در...
سخنی با سردار شمشیر بند :آقای شمشیر بند منطقه چهاردانگه دیگر تحمل روزانه 350 تن دپوی زباله در خود را ندارد

سخنی با سردار شمشیر بند :آقای شمشیر بند منطقه چهاردانگه دیگر تحمل روزانه 350 تن دپوی زباله در خود را ندارد

همانگونه که خبر دارید سردار شمشیربند ریاست شورای شهر ساری را عهده دار شد و از طرفی هم تا جایی که ما میدونیم ایشان در انتقال زباله های شهر...
نماز چمعه 21شهریور93/تهران - ساری

نماز چمعه 21شهریور93/تهران - ساری

به گزارش اراءنیوز،خطیب نماز جمعه تهران گفت: غربی ها شعارهای زیبایی همچون آزادی، حقوق بشر و دموکراسی را مطرح می کنند اما آنها قطعا با دروغ...

شهداء

گفتگوها

اراء نیوز

به گزارش اراءنیوز سعید حدادیان در گفت‌وگوی مشروح با فارس گفت :

اگر تکه‌تکه شویم از رکاب «آقا» کنار نمی‌رویم/ تقلید از خواننده‌های آنطرف‌ آب در شأن ما نیست/ مداحان در فتنه مردودی نداشتند

سعید حدادیان می‌گوید: پیش آمده که حقیر یا دیگر دوستان، یک جلسه‌ای خوانده‌ایم و حضرت آقا فرموده‌اند: آنچه من از مداحی توقع داشتم، امشب همه‌اش برآورده شد. گاهی این مسأله پیش آمده اما همیشگی نیست. فکر نکنید هرچه بنده می‌خوانم آقا بر آن مهر تأیید زده باشند. چه بسا تا 90 سالگی هم به این درجه نرسم

__________________________________________.

 عصر روز جهارشنبه بود که برای مصاحبه با «سعید حدادیان» به مسجد دانشگاه تهران رفتیم، در فضای سبز کنار مسجد، مصاحبه را آغاز کردیم. فضای گفت‌وگویمان کمی متفاوت بود و حس و حال معنوی به خود گرفت، مصاحبه‌مان تازه شروع شده بود که تلفن حاج آقا زنگ خورد آن طرف خط آقای سازگار بود که برای مراسم شکرانه سلامتی مقام معظم رهبری شعری را به درخواست آقای حدادیان سروده بود و می‌خواست آن را برای وی بخواند. آقای سازگار شعر جدیدش را می‌خواند و حاج سعید آن را یادداشت می‌کرد.

نزدیک غروب آفتاب بود که آقای حدادیان گفت من باید حتماً یک زیارت عاشورا بخوانم، جوی آبی آنجا وجود داشت، نشست کنار جوی آب و فقرات زیارت عاشورا را در زیر لب زمزمه کرد و هنگام اذان مغرب که شد به اتفاق سایر دوستانی که آنجا حضور داشتند نماز را به جماعت خواندیدیم. چون هوا تاریک شده بود ادامه گفت‌وگو را در دفتر کار آقای حدادیان انجام دادیم.

گفت‌وگوی ما حدوداً دو ساعت و نیم به طول انجامید که مشروح آن را در ادامه می‌خوانیم.

 

فرهنگسرای اصلی ما «مسجد» است

آقای حدادیان در ابتدا درباره شروع فعالیت‌هایتان در مسجد دانشگاه تهران برایمان بگویید؟

شما روزی در حال انجام مصاحبه هستید که با همه توضیحاتی که پزشکان‌ دادند، عکس و تصاویری که ما از مقام معظم رهبری حفظه‌الله تعالی دیدیم اما باز هم برای وجود نازنین ایشان دل‌نگران هستیم و میلیون‌ها نفر حاضرند به خاطر تک تک نَفَس‌های ایشان، جان خود را تقدیم کنند.

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد/ وجود نازکت آزرده از گزند مباد

لذا در بدو سخن برای سلامتی وجود نازنین ایشان دعا می‌کنم و دلم می‌خواهد این طور بگویم نه تنها از طرف شخص خودم، من با ضمیر مفرد می‌گویم؛ هم خودم و هم تک تک کسانی که با این جمله حرف می‌زنند را در این عبارت ببینید: آقاجان فدایت شوم و امیدوارم ان‌شاءالله سایه شما در کنار حضرت بقیةالله(عج) اروحنا فداء بر سر ما مستدام باشد.

بنابراین احوال خوشی هم نداریم وقتی عزیزمان را در بستر می‌بینیم برای ما بسیار بسیار ناراحت‌کننده است امیدواریم بتوانیم به زودی زود، پشت سر ایشان نماز بخوانیم. سال، سال فرهنگ است و شما جایی هستید که پشت سر حقیر، مسجد دانشگاه تهران قرار دارد فرهنگستان و فرهنگسرای ما مسجد است، اشکالی ندارد فرهنگسراهایی باید در محلات وجود داشته باشند ولی محور اصلی مسجد است «فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ»؛ از مهمترین مکان‌هایی که اجازه داده شده نام و یاد خدا بالا رود مسجد است حسینیه‌ها، تکایا و هیئات نیز جلوات دیگری از مسجد هستند بلکه سنگرهای برون قلعه مسجد هستند برای جذب نیرو به داخل مسجد یا برای فعالیت‌های فرهنگی مسجد است.

* کار اصلی ما سرایداری مسجد است و این را به عالمی نمی‌دهیم

شما اکنون با کسی مصاحبه می‌کنید که کارش به مسجد، مهدیه و حسینیه اختصاص دارد و البته مهم‌ترین کار ما همین است بله بنده شعر هم می‌گویم. شاید کارهایی از بنده در زمینه هنر، ادبیات و ... که در شغلم نقش ایفا کند، باشد اما کار اصلی ما همین سرایداری مسجد است و این را به عالمی نمی‌دهم و چرا که قرآن درباره حضرت ابراهیم(ع) می‌فرماید: «أنْ طَهِّرا بَیتِیَ لِلطّآئِفینَ وَ العاکِفینَ و الرُّکَّعِ السُّجُودِ»» این مقام انبیاست تازه من کجا و سرایداری مسجد کجا! ما کجا و سرایداری خانه خدا! خداوند به حضرت ابراهیم(ع) می‌فرماید: با پسرت حضرت اسماعیل خانه مرا تمیز و پاکیزه کن خدا وقتی می‌خواهد خانه‌اش را تمیز کند از انبیا دعوت می‌کند لذا بالاترین کارها همان مسجدداری است.

* سال 76، روزی یک صفحه قرآن خواندن مابین دو نماز را باب کرده‌ایم

الحمدلله ما در مسجد دانشگاه تهران توفیق داشته‌ایم چند کار فرهنگی انجام دهیم یکی ازمهمترین کارها این است که بنده در سال 1376، یک صفحه قرآن خواندن بین دو نماز را جا انداختم از سال 76-79 بنده در مسجد دانشگاه تهران، فعالیت قرآنی داشتم بعد از آن دفتر ادبیات هنر را تأسیس شد و بنده مسئول آنجا شدم.

زمانی که مرا مسئول فعالیت‌های قرآنی نمودند در واقع تلاش مسئولان دانشگاه این بود که فعالیت کانون‌های قرآنی خیابان 16 آذر در بطن فعالیت‌های مسجد دانشگاه قرار گیرد.

قبل از اینکه متصدی فعالیت‌های قرآنی در مسجد دانشگاه تهران شوم ابتدا به حرم سید‌الکریم حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) رفتم بنده از باب ریا عرض نمی‌کنم بلکه عنوان می‌کنم تا راهگشایی برای سایر افراد باشد. من دیدم اگر یک کاری قرار است انجام شود فقط فکر نیست بلکه الهام هم باید باشد یعنی الهام است که کمک می‌کند محلی که بتوانیم از آنجا الهام بگیریم، یکی از مهمترین مکان‌ها در تهران، حرم سیدالکریم، کربلای ایران است. به آستان این امامزاده بزرگوار رفتم و به ایشان متوسل شدم گفتم آقاجان ما شما خاندان را داریم و می‌خواهیم فعالیت قرآنی انجام دهیم چه کار کنیم؟! وقتی وارد صحن حرم شدم احمد ابوالقاسمی را دیدم.

بنده قبلاً مسئول قرآن 110 هنرستان استان تهران بودم و در مسابقه‌ای که در مدرسه رزمندگان اسلام در چهار راه سیروس قدیم در سال 68-1369 میان 110 هنرستان برگزار کردیم و احمد ابوالقاسمی رتبه اول را آورده بود و سابقه آشنایی قبلی با وی داشتم به او گفتم، می‌خواهم در مسجد دانشگاه تهران، کار قرآنی انجام دهم چه چیزی به ذهنت می‌رسد ایشان به من پیشنهاد داد اگر بشود میان دو نماز یک صفحه قرآن خوانده شود کار جالبی است از او خداحافظی کردم و سریعتر طرح این کار را نوشتم و آقای ابوترابی بسیار استقبال کرد.

در آن زمان NGOهای مختلفی بودند که مدام دنبال فرصتی بودند که میان دو نماز، اعلامیه و اطلاعیه بخوانند و این موضوع گاهی اوقات، اعصاب نمازگزار را خراب می‌کرد وقتی در کار سیاسی افراط شود واقعا مردم اذیت می‌شوند ما همان روز اعلام کردیم که می‌خواهیم مابین دو نماز، یک صفحه قرآن بخوانیم آن زمان امام جماعت مسجد، مدیر محترم دانشگاه ادبیات بود. بسیار از این اقدام بنده استقبال کرد. از همان روز شروع کردیم به نیت چهارده معصوم (ع) روزی یک صفحه قرآن بخوانیم.

* دوست دارم یک ختم قرآن واحد در کشور جریان یابد

در واقع پس، ابتدای شروع فعالیت‌های شما در دانشگاه تهران با مباحث قرآنی بود؟ چگونه این مسیر را ادامه دادید؟

ابتدا در شبکه پنجم و بعدها در شبکه سوم سیما به آقای پورمحمدی گفتم دوست دارم در 20 مسجد یک ختم قرآن به صورت همزمان شروع شود و این موضوع، رادیو و تلویزیونی شود. البته الحمدلله الآن در شبکه‌های مختلف و در برنامه‌های گوناگون از جمله در قالب برنامه‌های سمت خدا اجرا می‌شود. به طور کلی بنده دوست دارم طرحی برنامه‌ریزی و در کل کشور اجرا شود که به طور مثال همه بدانند روز پانزدهم ذی‌القعده مطابق با بیستم شهریور، صفحه 215 قرآن به خط عثمان طه باید خوانده شود و همه ازاین مسئله باخبر باشند.

همچنین یک جزوه‌ای به نام «جرعه نور» داشتیم که از این پنج صفحه‌ای که از شنبه تا چهارشنبه خوانده می‌شد یک تفسیر مختصری انتخاب و به دانشجویان ارائه می‌شد و حدودا 30 -40 شماره از آن را چاپ کردیم. سپس ابرمردی به نام حاج آقا قرائتی در مسجد دانشگاه تهران حضور یافت که اصلاً فردی متمایز است چون سخنرانی ایشان حشو ندارد وقتی صحبت می‌کند تمثیلاتش کمال بخش محتوایش است. زمانی که حاج آقا قرائتی برای نماز تشریف می‌آوردند از همان یک صفحه‌ای که قرائت می‌شد چند آیه‌ای را انتخاب می‌کرد و تفسیرش را می‌گفت. همچنین به یاد دارم در آن سال‌ها روزی مقام معظم رهبری تشریف آوردند دانشگاه تهران، ایشان هم همراه جمعیت، آن یک صفحه قرآنی که خوانده می‌شد را قرائت کردند. یک صفحه قرآنی که در مسجد خوانده می‌شود همه افراد وضو دارند، بین دو نماز است، بهترین زمان برای خواندن این 15 خط از قرآن کریم است و نشان دهنده ارتباط مستمر مردم با قرآن است

 

 

* برخی از مسئولان با فرهنگ دینی آشنایی کافی ندارند

چگونه فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه می‌تواند مورد استقبال قرار گیرد؟

در پاسخ به این سؤال شما باید گفت که جامعه آماده است این بعضی از مسئولان فرهنگی هستند که آماده نیستند زمانی که طرح قرائت یک صفحه از قرآن کریم در مسجد دانشگاه انجام شد خوشبختانه این مسئله به تمام کشور گسترش یافت و البته برخی جاها کارهای دیگری را کنار آن انجام دادند.

متأسفانه برخی از مسئولان ما خدا باور نیستند و بنده هم آدمی نیستم که بخواهم با ترس صحبت کنم خیلی از افرادی که ما در امور فرهنگی به آنها پست می‌دهیم اول خداباوری آنها مشکل دارد و هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که قرآن و عترت است که می‌تواند جامعه‌داری کند و در حقیقت عده‌ای از مسئولان ما اصلاً با فرهنگ دینی آشنایی کافی ندارند. همچنین از دیگر موانعی که بر سر راه انجام فعالیت‌های فرهنگی وجود دارد این است که مسئولان فرهنگی ما مردم‌شناس هم نیستند؛ مثلاً دقت کنید اگر روز اول به هر فردی می‌گفتیم اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران می‌گفتند آقا این کار، یک کار انزوایی است دانشجو باید پویا باشد نمی‌شود ما در فرصت دانشگاه چنین کاری را انجام دهیم، از طرف دیگر دانشجو و استاد نمی‌پذیرند.

مسئولان و دست‌اندر کاران امور فرهنگی بر این باور بودند که دانشگاه یک جایی غیر از توده مردم است در حالی که آنها شناخت ندارند و یک تعریف توهمی از دانشجو و دانشگاه ارائه می‌دهند. انگار در دانشگاه، عبادت کمرنگ‌تر است!

یکی از اساتید برجسته دانشگاه تهران طی سال‌های 76-77 فردی به نام دکتر مسعود بود روزی همراه با اساتید دانشگاه به اردو رفتم بنده کنار دکتر مسعود  نشسته بودم از یک ساعتی که برایم صحبت کرد حدودا 10 دقیقه آن را گریه کردیم یکی از حرف‌هایی که او به من زد این بود که اهل راز و نیاز شبانه بود تا جایی که 2-3 مرتبه نزدیک بود بینایی‌اش را از دست بدهد و می‌گفت: چون این چشم‌ها را برای گریه می‌خواستم از خداوند، توسل کردم تا خداوند چشمهایم را از نظر بینایی بهبود دهد، همچنین ایشان خواب‌های خوبی می‌دید وشاید بعضی از اوقات نیز اهل مکاشفاتی هم بود. دکتر مسعود هر شب تمام دعای ابوحمزه را در برنامه تحجدشان می‌خواند.

ما در دانشکده شیمی استاد خانمی داشتیم که می‌گفتند تمام زندگی‌اش را وقف کرده است لذا در دانشگاه، اساتید و دانشجویانی هستند که از مراتب دیانت بالاتری برخوردارند، کم نیستند.

بنابراین تعریف ما از دانشگاه و دانشجو نادرست است. دکتر مسعود می‌گفت هر شب دعای ابوحمزه را می‌خواند و از این دست اساتید کم نداریم.

* فکر می‌کنیم هر کسی به وادی هنر آمد دین را کنار گذاشته است

یکی از موضوعاتی که در دانشگاه تهران از سال‌ها قبل جریان دارد و هر سال استقبال بیشتری نسبت به آن از سوی عموم دانشجویان مطرح می‌شود مسأله اعتکاف است، از چه زمانی اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران آغاز شد؟

اعتکاف نخستین مرتبه در سال 1372 در دانشگاه تهران برگزار شد من دعای ام‌داود را می‌خواندم و اساساً دوست داشتم با نسل بعد از خودم ارتباط داشته باشم هر جا جوان‌های خوبی برنامه‌هایی این شکلی داشتند وقتی حضور پیدا می‌کردیم واقعاً یاد گردان‌ها، گروهان‌ها، دسته‌ها و لشکرها می‌افتادیم آن تابش‌های شهدا بر اینها بود و می‌خواهم بگویم وقتی یکی از همین روزها برنامه «امروز هنوز تمام نشده» را دیدم یکی از آقایان بازیگر صحبت می‌کرد از او پرسیدند وقتی می‌خواهی آرامش پیدا کنی کجا می‌روی؟! گفت: سر قبر پدرم و سر مزار شهدا!

شاید اگر کسی نقش‌هایی را که این بازیگر ایفا کرده، ببیند باورش نشود که یک چنین احوالاتی را دارد و من واقعاً خوشحالم که ایشان چنین حرفی را زد و او از شهدا به عنوان دوستان یاد می‌کرد و می‌گفت: «اگر این دوستان نبودند چه اتفاقی می‌افتد، من در کنار مزار این دوستان آرامش پیدا می‌کنم». حتی شناخت ما از بازیگرها هم درست نیست فکر می‌کنیم هرکسی به وادی هنر آمد العیاذ بالله دین را کنار گذاشته است این حرف خیلی ناپسند است و اصلاً شناخت ما غلط است لذا صریح و واضح می‌گویم بعضی از مسئولان ما که در کسوت دین قرار دارند وقتی می‌خواهند برای هنرمندان خوش‌رقصی کنند کسوت دینی خویش را کنار می‌گذارند و یادشان می‌رود که آنها زنده به آیات قرآن، قال‌رسول الله، قال الصادق و قال الباقر علیهم‌السلام هستند و این مسئله مهم است.

* کافی است کاری خدایی انجام دهیم همه مردم عاشقمان خواهند شد

همه مردم دارای فطرت الهی هستند شما کافی است کاری خدایی انجام دهید همه مردم عاشقتان خواهند شد و از همین مسجد دانشگاه تهران بود که اعتکاف در کشور ما سیطره چشمگیری پیدا کرد با اینکه این همه ظرفیت اعتکاف اضافه شده اما هنوز هم هستند عده‌ای که پشت درهای دانشگاه برای شرکت در مراسم اعتکاف اشک از چشمانشان جاری می‌شود.

آیا غیر از بسیج با تشکل‌های دیگری هم ارتباط دارید؟

بله، مثلاً سال 76-77 دو جوان از دانشگاه پزشکی دانشگاه تهران به دفتر بنده آمدند و گفتند ما می‌خواهیم یک مجلسی بگیریم اما نمی‌خواهیم اسم آن بسیج، انجمن، جامعه اسلامی .... باشد و گفتند اسمی برای آن نگذاریم چرا که همه در آن سهیم هستند من گفتم مدت‌هاست که من دنبال شما می‌گردم.

بچه‌های انجمن، بسیج و جامعه پزشکان هر کدام یک بخشی از کار را بر عهده داشتند واقعاً آن‌ها با همکاری  هم برنامه اربعین را تدارک دیدند. البته مسلم ایت که بنده منتسب به بسیج هستم و این از بزرگترین افتخارات بنده است.

ذات فعالیت بنده حماسه خوانی است و درست که بنده به روضه خوانی هم معروف هستم ولی نمی‌توانیم دست از حماسه برداریم ذات ما حماسه گراست ما تخدیری شعر نمی‌خوانیم ما حتی روضه هم که می‌خوانیم پیام روضه، پیامی حماسی - سیاسی است اینها را امام (ره) به ما آموزش داده است ایشان کار را تمام کرد و سنگ تمام برای ما گذاشت مقام معظم رهبری هم همین را برای ما ادامه داده‌اند.

من یک نوحه خواندم وقتی آمدم بچه‌های انجمن که شاید اگر از بیرون نگاه کنید بگوئید بین دو طیف بسیج و انجمن شاید خیلی همگرایی نباشد و بنده حدادیان نیز بیشتر به بسیج شناخته می‌شوم اما بچه‌های انجمن از این نوحه‌ای که خواندم با خوشحالی تشکر کردند، بال باز کرده بودند من می‌خواهم بگویم بچه‌هایی که مداحی می‌کنید و می‌خوانید عشق به امام حسین را همگی داریم.

* مقام معظم رهبری فرمودند: در مجالس، پندیات و منبر منظوم بخوانید

زمانی در یک جلسه‌ای صحبت می‌کردیم چند مداح دیگر هم حضور داشتند مقام معظم رهبری فرمودند پندیات بخوانید، مسائل روز را بگوئید، منبر منظوم بخوانید بعد یکی از آقایون گفت ما از امام زمان (عج) می‌خوانیم، ایشان گفتند: «شما از امام زمان که می‌خوانید همه می‌شود قربان و صدقه رفتن! باقی چه می‌شود»؟! نکته است یک زیارت نامه 3-4 مرتبه «بأبی انت و امی» دارد لذا ما در خواندن‌هایمان باید مراعات این معنا را کنیم که اگر حماسه برای تو جا افتاده و فقط دنبال شنیدن مصیبت هستی قاعده جامعه، همیشه این نیست بلکه اصلاً قاعده جهان این نیست.

قاعده جهان و جهان اسلام این را از ما نمی‌پذیرد که فقط روضه بخوانیم بلکه آنها از ما توقع دارند اگر ما می‌خواهیم از حضرت ابوالفضل (ع) بخوانیم اول حماسه‌اش را بخوانیم و حالا جالب اینجاست مرحوم دربندی بزرگ، دیگر روضه‌ خوان‌تر از ایشان کمتر سراغ داریم، خیلی امام حسینی(ع) بود ایشان در تألیفات و مکتوبات خویش قریب به این مضمون، می‌نویسد: اگر قرار است شما از اول از چگونگی کشته شدن حضرت عباس(ع) بگویید در واقع به نفع دشمن سخن گفته‌اید او می‌گوید شما ابتدا از رزم و شجاعت، گذشت حضرت عباس(ع) بگوئید و عین این مطالب را نیز مقام معظم رهبری حفظه‌الله، چند سال پیش در روز ولادت حضرت زهرا (س) فرمودند لازم است که از عشقمان به حضرت عباس بگوئیم اما در کنار این عشق، باید حماسه این بزرگواران نیز بیان شود.

* حضرت آقا فرمودند اول شعر حماسی و بعد روضه‌ بخوانید

خاطره‌ای از شعرخوانی در محضر مقام معظم رهبری دارید؟

اتفاقاً روزی بنده در محضر مقام معظم رهبری، شعری حماسی خواندم و سپس روضه هم به خوبی برگزار شد ایشان عکس‌العمل جالبی داشتند و فرمودند: می‌بینید اگر شما شعر حماسی بخوانید و بعد طرف روضه بیایید چقدر مردم به شعرتان خوب گوش می‌دهند.

* ما فکر می‌کنیم همه عکس‌العمل مردم در گریه است

به نظر شما یک مداح چه عکس‌العملی را از پامنبری‌های خود انتظار دارد؟

ما فکر می‌کنیم همه عکس‌العمل مردم در گریه است در حالی که گریه، بخشی از کار است خوب گوش دادن یکی از مهمترین عکس‌العمل‌هاست گاهی تکبیر گفتن برای یک بیت حماسی که البته مهمترین بخش است، دست‌کمی از گریه ندارد اجزاء یک مجلس هستند مثل اینکه ما بگوئیم یک مجلس داشته باشیم اما روحانی نداشته باشیم. مگر می‌شود؟! البته بعضی‌ها هستند که لباس روحانیت به تن ندارند اما سخنران‌های مذهبی خوبی هستند و جلسات مذهبی نیز آنها را پذیرفته است ولی به طورکامل اساس مجالس بر پایه منبر علماست.

شما خودتان هم گاهی اوقات صحبت می‌کنید؟

از اوایل سال 60 که خدمت آقای خوشوقت می‌رسیدم ایشان می‌فرمود: یک حدیث هم در خلال مداحی است بگو آقای حق‌شناس هم همینطور بود می‌فرمود این توانی که داری استفاده کن و بین خواندنت مطالبی را هم عنوان کن.

آیا تا کنون مورد نقد قرار گرفته‌اید؟

شاید هیچ مداحی را پیدا نکنید که مرجع تقلیدی بگوید که صد درصد این مداح، کامل است به دلیل اینکه همیشه ما می‌خوانیم حضرت آقا یک تذکری دارند بالاخره وقتی در این سطح کلان یک ساعت یا 40 دقیقه وقت مردم را می‌گیریم باید مورد تذکر قرار بگیریم چه بسا نقاط ضعفی هم موجود باشد ایشان هم عموماً تذکر می‌دهند، البته حتماً با اغماض و ملاطفت!

بله پیش آمده که حقیر یا دیگران و دوستان، یک جلسه‌ای خوانده‌ایم و حضرت آقا فرموده‌اند: آنچه که من از مداحی توقع داشته امشب همه‌اش برآورده شد گاهی این مسأله پیش آمده اما همیشگی نیست. فکر نکنید هرچه بنده می‌خوانم آقا بر آن مهر تائید زده باشد چه بسا شاید تا سن 90 سالگی هم به این درجه نرسم.

نظرات و دستورات ایشان بر قلب و چشم ما جای دارد باید عملیاتی کنیم و گسترش دهیم نوحه‌ای که من اینجا برای بچه‌های دانشجو خواندم و بچه‌های انجمن اسلامی هم تجلیل کردند و البته همه دانشجویان خوششان آمده بود دانشجویان نسبت به دستگاه سیدالشهدا و سعید حدادیان موضع نداشتند.

یکی از کارهای بد ما این است که می‌خواهیم از برخی از دانشجویان را کافر جلوه دهیم همان سال محضر مقام معظم رهبری رفتیم و این نوحه را آنجا خواندیم با اینکه خواننده اصلی من نبودم و دانشجویان را در خواندن، یاری می‌د‌ادم و در ادامه بنده در آن میان پنج دقیقه نوحه را خواندم، حضرت آقا خیلی تعریف کردند نگاه حماسی، نگاهی است که در خواندن‌های ما باید ساری و جاری باشد.

از سال 76 این جلسات مذهبی، محرم و... که در دانشگاه داشتیم را حتی در جنگ نیز این طور نبود بنابراین دانشگاه از فرهنگ منبر و روضه استقبال کرد نه فقط دانشجو، کارمندان بلکه رؤسای دانشکده‌ها و مسئولان دانشگاه‌ها نیز در این مراسم‌ها شرکت می‌کردند. از سال 76 تا سال جاری عده‌ قابل ملاحظه‌ای از مسئولان مملکتی روضه‌‌های دانشگاه تهران می‌آمدند مثلاً آقای مظفر گفت من روز ششم روضه‌های حضرت قاسم حدادیان را دوست دارم یا خود آقای قرائتی نیز کمی زودتر می‌آمد تا در مراسم روضه شرکت کند. غرض این است که این جلسات نشان داد دانشگاه آماده است در هریک از روزهای تاسوعا و عاشورا حدوداً 25 هزار نفر را غذا دادیم.

یکی از کارهای مهم، هیئت داری در دانشگاه‌ها است این فرهنگ که اگر از من بپرسند به کسانی که در هیئت دانشجویی مداحی می‌کنند اصرار می‌کنم، بعد حماسه به مراتب بیشتر از جلساتی که توده‌ها دارند تأکید کنند هروقت ما مستمسک به فرهنگ حسینی و فاطمی می‌شویم واقعاً می‌بینیم که از آن بهره می‌بریم و دانشجو و استاد همگی در این جلسات حضور می‌یابند.

حضور سرور عزیزم جناب آقای پناهیان در طی این سال‌ها در مسجد دانشگاه تهران به عنوان سخنران واقعاً مبارک میمون و مغتنم بوده است ایشان مراقبت این معنا را داشته است که همیشه از مخاطب، جلوتر بوده و عقب نماند، متوجه فضای دانشگاه است، فضای سیاسی ایران و جهان اسلام را به اندازه کافی  و وافی رصد می‌کند و البته در عشق به اهل‌بیت علیهم‌السلام هم کم نظیر است به همین دلیل هم دانشجویان او را بسیار دوست می‌دارند. خدا امثال آقای پناهیان را زیاد و ایشان را حفظ کند.

 

 

* خواندنی که در آن حماسه نباشد، گاهی به لحاظ فنی ما را دچار مشکل می‌کند

نقش مداح و روضه‌خوان در اثرگذاری یک روضه بر روی مخاطب تا چه اندازه است؟ 

یک جایی حتماً باید اشک مخاطب جاری شود مردم چرا نزد یک ستایشگر اهل بیت (ع) می‌روند با خودشان می‌گویند برویم فلانی بخواند ما منقلب شویم و چند قطره اشک بریزیم مشخص است که خودش به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد به قول مرحوم آیت‌الله حق‌شناس می‌گفت: ذاکر و روضه خوان، علت مبدئه است مانند کبریتی که به باروت می‌خورد باروت خودش باید بسوزد ما نقش کبریت را بازی می‌کنیم منتها مهم این است که چه زمانی کبریت بزنیم از اول مجلس؟! خیر. نکته اینجاست حتماً بخشی از برنامه‌، ذکر مصیبت است، زمانی مقام معظم رهبری داشتند از حاج منصور تعریف می‌کردند دو نکته را عنوان کردند یکی اینکه حاج منصور خیلی انقلابی است دوم اینکه وقتی روضه می‌‌خواند آدم نمی‌داند چه کند اینقدر جانسوز روضه می‌خواند.

حتی یک بار به یاد دارم شب شام غریبان بود که آقا به حاج منصور فرمودند، چرا امشب، کمتر روضه‌ خواندی! اینها همه نکته است نه اینکه آقا می‌فرمایند شعر حماسی بخوانید روضه را تعطیل کنیم مشکل اینجاست که بعضی‌ها هنوز بخشی به نام حماسه قائل نشده‌اند و مخصوصاً جوان‌ها دل مویه‌های خودشان را می‌گویند؛ آقا جان من می‌خواهم بروم کربلا، من می‌خواهم برات بمیرم، گناهکارم، آلوده‌ام و ... نمی‌گوییم این سخنان، حرف‌های ناخوشایندی است بلکه بسیاری از آنها واجب هم هست اما حماسه باید باشد اصلاً از لحاظ فنی، خواندنی که در آن حماسه نباشد گاهی ما را دچار مشکل خواهد کرد قشر فرهیخته ما گاهی مظلوم واقع می‌شوند به دلیل اینکه ما در دل توده‌ها می‌رویم و فقط از مصائب می‌گوییم ولی بخش فرهیخته ما متوقع‌اند و آن‌ هم بسیار بجاست که ما به بُعد حماسه هم بپردازیم.

* شهید مطهری می‌گفت ببینید شمرها، یزیدها و ابن‌زیادهای امروز چه کسانی هستند

تا چه اندازه مادحان مکتب اهل بیت علیهم‌السلام باید در اشعاری که انتخاب می‌کنند موضع داشته باشند و متناسب با شرایط و مقتضیات زمانه حرکت کنند

امسال در جلسات شعر نیمه ماه مبارک رمضان، مقام معظم رهبری پیرامون شعر خوب به سه شاخصه فرم، محتوا و جهت‌دار بودن اشاره کردند. این مسأله جهت‌دار بودن خیلی مهم است. وقتی به حوزه علمیه مراجعه می‌کنیم می‌بینیم مراجع تقلید نیز همین سخن را می‌گویند حضرت آیت‌الله نوری همدانی حدوداً 15 سال پیش می‌گفت: خیانت کرده‌اید اگر امروز به فلسطین تعدی شد و شما بروید فقط برای امام حسین (ع) بخوانید و چیزی از فلسطین نگویید، نمی‌شود، یعنی نباید بی‌تفاوت بود. شهید مطهری هم می‌گفت: ببینید شمرها، یزیدها، ابن زیادهای امروز چه کسانی هستند توجه کنید به دشمن‌شناسی.

در برنامه‌های ماه مبارک رمضان و ... یکی از جوان‌های خوب ما به نام آقای بابایی شعری خواند و در آن به مسائل خاورمیانه، سوریه، عراق، شیعه و سنی پرداخت؛ اینکه شیعه و سنی با هم از حرم امیرالمؤمنین (ع) دفاع می‌کنند و بسیار زیبا این موارد را به زبان شعر در کنار هم آورده بودم و مقام معظم رهبری هم خیلی از وی تجلیل کرد.

یا یکی از بچه‌های اصفهان آقای «علی فردوسی» نیز شعری خواند با این مضمون که در این شعر با سنگ صحبت می‌کرد چند مورد از حرف‌هایی که می‌توان با سنگ زد را برشمرد و در نهایت گفت اگر این سنگ در دست یکی از کودکان فلسطینی باشد او می‌داند با این سنگ چه کار کند و حضرت آقا علاوه بر تجلیل از این شعر یک بیت هم خودشان پیرامون «سنگ» قرائت کردند.

مطلع شدیم مقام معظم رهبری عمل جراحی داشتند بالاخره ایشان در حال حاضر قلب تپنده اسلام هستند وقتی چنین اتفاقی رخ داده، مردم توقع دارند به این مطلب اشاره شود ما یک برنامه‌هایی به عنوان شکرانه سلامتی ایشان داریم که در آن حاج آقا سازور و بنده دعای توسل می‌خوانیم و حاج‌آقا صدیقی هم منبر می‌روند چون موفق نشدم خودم شعر را تدارک ببینم یا بسرایم یا اینکه در کتب گذشتگان بخواهم اشعاری را پیدا کنم؟ به آقای سازگار زنگ زدم ایشان در یک ساعت، شعری برایم سرود و توجه کنید که تا چه اندازه در اشعارشان به حماسه توجه دارند بنده از ایشان و حاج آقای انسانی، شفق، مؤید، حسان و مجاهدی و... تجلیل می‌کنم. و از شعرای نسل جدید مثل آقای میلاد عرفان‌پور، آقای سیار و از مجمع شاعران اهل‌بیت(ع) تشکر می‌کنم.

توجه داشته باشید که وقتی شهید احمدی‌روشن به شهادت می‌رسد، میلاد عرفان‌پور سریعاً غزلی می‌سراید. یا اینکه قضیه‌ای در حوالی مشهد مقدس در خصوص زمین‌خواری پیش آمده بود که آقای سیار، رباعی بسیار زیبایی سرود. بنابراین سلاح اصل ما شعر است وقتی شعرا به بُعد حماسه توجه داشته باشند مداحان نیز به شدت از آن استقبال خواهند کرد و البته شعرها باید نمک و سوز هم داشته باشند.

سال 79 برنامه‌‌ای که برای حضرت امیر(ع) اجرا کردیم سه نفر برگزیده داشت یکی دکتر اسماعیل امینی، محسن وطنی که در حال حاضر در خصوص هنر ادبیات، سری در سرها دارد و در شبکه آموزش فعال است و نفر سوم خانم کبری موسوی است که در جشنواره شعر فجر امسال برگزیده شد و سال 80 چه شعر زیبایی برای جانبازان سرود.

بعد از این برنامه، جلسات هفتگی ما برگزار می‌شد و از استاد امیری اسفندقه استفاده کردیم حضور در جلسات ایشان مبارک بود و اکنون مریض احوال است از خداوند می‌خواهم ایشان را به حق فاطمه زهرا (س) شفای کامل بدهد و سایه‌اش بر بچه‌هایی که شعر می‌گویند بماند چرا که شخصیتی کم‌نظیر و بلکه بی‌نظیر است محضر حضرت آقا وقتی درباره «سوختگان وصل» گزارش می‌دادم درباره امیری اسفندقه گفتم، همان طور که می‌دانید ایشان علاوه بر دانش ادبی و توانش بالا از قدرت آموزگاری بسیار بالایی برخوردار است که بر جذابیت‌های ایشان می‌افزاید. در واقع از سال 80 سوختگان وصل را برای جانبازان شیمیایی شروع کردیم.

* تقلید از خواننده‌های آن طرف‌آب در شأن ما نیست

آقای حدادیان! درباره کلیپ صوتی که چند وقت پیش در فضای مجازی به شما منتسب شده بود، توضیح می‌دهید؟

یک برادر بزرگوار دیگری این متن را خوانده است. وقتی از او پرسیده شد، گفت: «من نمی‌دانستم این ترانه است، من از یک گروه سرود دختران نابینایی که در حرم امام رضا (ع) با یک بغضی خواندند من گریه‌ام گرفته بود صدای آنها را ضبط کردم.»

حدوداً پنج سال پیش که یکی از بچه‌های اصفهان آن را خوانده بود و اصلاً صدای من نیست.

اکنون در آن طرف مرزها بچه‌های CNN, BBC, VOA, Farsi1 و... عکسی را گذاشته و می‌‌گویند این ترانه را من خوانده‌ام بچه‌های تلویزیون برایم فرستادند و دوستان از من خواستند تا توضیحاتی درباره آن بدهیم اما من در شأن خودم نمی‌دیدم که بخواهم آن را تکذیب کنم اما به اصرار شما و برخی دوستان عرض می‌کنم.

واقعاً خواننده‌ای که در سطح کلان کشور می‌خواند شما این امکان را برای او قائل هستید که بیاید یک ترانه‌ای را که آدم‌های آن طرف آبی که به مجالس فسق و فجور تعلق دارند و آن را هم یک خانم خوانده باشد بیاید عین شعر و آهنگ را بخواند، اصلاً مگر منِ حدادیان کجاها می‌خوانم یا رزمندگان شرق، رزمندگان غرب، یا رزمندگان تهران و یا پیش علما بوده‌ام و اصلاً اگر من چنین چیزی را خوانده باشم جماعتی که همراه من هستند و در آنجا حضور داشتند خودشان مرا از منبر پایین می‌آوردند! چطور باید کسی باور کند که این ترانه را من خوانده‌ام و قطعاً کار خوبی نیست چون آهنگی که مناسب آن مجالس است به درد کار ما نمی‌خورد.

حالا شاید یکی نادانسته چنین شعری را بخواند ولی باز هم می‌گویم من نخواندم، سال 1368 بود که یکی از مداحان جانباز، نوحه بسیار زیبایی را خواند و بنده ایشان را تشویق و تجلیل کردم و گفتم احسنت در این فرصت و در این مقطع زمانی این نوحه بهترین نوحه‌ای بود که خواندی. بعدها متوجه شدم که کسی گفت آهنگ این نوحه را یکی از ترانه‌خوان‌های زمان قبل از انقلاب خوانده است بنده گفتم اگر بروید از آن مداح جانباز سؤال کنید محال ممکن است که او بداند ترانه است چون واقعاً او فردی متعبد بود.

در هر صورت، قاطعانه عرض می‌کنم این صدای من نیست بلکه صدای یک جوان خوب اصفهانی است که هیأتی‌ها او را می‌شناسند.

اما بدانید این فرد من نیستم اگر من بودم و عذرخواهی لازم داشت عذرخواهی می‌کردم اگر استغفار نیاز داشت حتماً استغفار می‌‌کردم نمی‌گویم تاکنون گناهی نکرده‌ایم بلکه هر گناهی هم انجام داده‌ایم غلط کرده‌ایم یک برنامه دیگری هم از مجالس لهو و لعب بود یک آقایی که بعدها دستگاه امنیتی او را گرفتند و مؤاخذه‌اش هم کردند فقط ادای شخص مرا در نیاورده بود بلکه صدای برخی از علما را نیز تقلید کرده‌ بود و در یک مجلس لهو و لعبی به جوک گفتن و تقلید صدا پرداخته بود در یوتیوپ و ... بخش تقلید صدای مرا گذاشته‌اند به نام خود من!

* چون در دوران فتنه همه پای رکاب حضرت آقا بودیم، مردودی نداشتیم

می‌خواهید بنده یک لیست کامل از افرادی که می‌توانند صدای مرا تقلید کنند بگذارم جلوی روی شما یعنی 10 - 15 نفر هستند از باب علاقه‌ای که نسبت به من دارند حتی حرف زدن مرا تقلید می‌کنند. ما خاک‌ پای شهید بهشتی نمی‌شویم چقدر شهید بهشتی را تخریب کردند، ما فرزند انقلاب هستیم و می‌دانیم تخریب‌ یعنی چه؟!

من اینجا به شما اعلام می‌کنم بنده از شنیدن این حرف‌ها خوشحالم به دلیل اینکه هر وقت یک چیزی علیه ما ساخته می‌شود با خودم می‌گویم حتماً یک تیری به قلب آمریکا زده‌ایم که به غیض آمده‌اند و این کلام منبعث از قرآن است.

اینکه به آقای پناهیان و به عمارها گیر می‌دهند مشخص است که کارشان تأثیر داشته و دشمن می‌خواهد آنها را تخریب کند و در واقع می‌خواهند مریدها را به مستمع تبدیل کرده و مستمع‌ها را فراری دهند این است جریانی که دنبال می‌کنند.

من به مداحان هشدار می‌دهم چون ما در فتنه مردودی نداشته‌ایم چون در فتنه همه پای رکاب حضرت آقا بودیم الان به انحاء مختلف می‌خواهند مطلبی پیدا کنند و بگویند او با آقا نیست و آنها کور خوانده‌اند آنها این آرزو را به گور می‌برند این جامعه مداحی کشور از کهنسال‌ترین آن امثال آقای آهی گرفته تا آن بچه‌‌ کوچکی که در جمع مداحان حضور دارد همه فدایی حضرت آقا هستند تا کور شود هر آنکه نتواند دید.

در این جمع‌ها محمود کریمی، حاج محمدرضا طاهری، حاج حسین سازور، استادم آقا ارضی، آقای انسانی، سازگار و... اگر ما را با قیچی تکه‌تکه کنند نمی‌توانند از مقام معظم رهبری جدایمان کنند. روحیه حماسی، انقلابی، مجاهدت‌ ما جای دیگری، تعریف‌پذیر نیست و اینجا با حفظ احترام به ساحت تمام مراجع می‌گویم بنده برای حضرت آقا نفر دوم که هیچ، نفر سی‌ام هم قائل نیستیم این طور نیست که ما غیر از شخص رهبری، بخواهیم در رکاب فرد دیگری باشیم بلکه ما به هر کسی که آقا نظر داشته باشند، ارادت داریم

کسی که بهتر از همه ما را می‌‌شناسد خود حضرت آقاست و این خیلی مهم است و البته همه مردم هم  بحمدالله ما را می‌شناسند /فارس (سمیه نبی)

.

به گزارش اراءنیوز به نقل از وبلاگ قادیکلا چهاردانگه، پس از اعطاء مسئولیت به آقای تاعی شاهد تلاش ایشان در سه زمینه ی کنترل فعالیت های اقتصادی،مصرف آب آشامیدنی،وبحث زباله های خانگی بودیم. مطمئنا این سه فعالیت آغازین بخشی از برنامه بلند مدت ایشان واعضای شورای اسلامی است،یکی دیگر از اهداف بلند مدت شورا و دهیاری، جداسازی لوله های تامین آب آشامیدنی محله ی پایین قادیکلا است تا در فصل تابستان کمتر دچار کمبود شویم؛ جا دارد از زحمات مسئولین واحد آبرسانی قادیکلا تقدیر شود.
یکی دیگر از فعالیت های مهم شورای اسلامی بهسازی ورودی اختصاصی قادیکلا و پیگیری بر سر تغییر مکان ایست وبازرسی شرکت نکا چوب بوده است که جای تقدیر وتشکر ویژه را دارد.

وبلاگ رسمی قادیکلا منطقه چهاردانگه

وبلاگ رسمی قادیکلا منطقه چهاردانگه

به گزارش اراءنیوز به نقل ازخبرگزاري بسيج استان مازندران، سرهنگ پاسدار غلامرضا شریعتی در نشست خبری و جلسه هم اندیشی به مناسبت هفته دفاع مقدس که در محل سالن جلسات فرماندهی سپاه ناحیه ساری برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر از اصحاب رسانه و صاحبان قلم فعال در عرصه دفاع مقدس اظهار داشت: خلق 8سال دلیرمردی و ایستادگی در برابر دشمن نتیجه حضور تمامی آحاد و اقشارمردم بوده است .

فرمانده سپاه ناحیه ساری، با بیان اینکه بسیاری از مردم در دوران 8سال جنگ تحمیلی  از زندگی هم میهنان خود در پشت جبهه ها پشتیبانی می کردند ابراز داشت: همه مردم ایران از کوچک و بزرگ در خلق8سال دفاع مقدس سهیم بودند .

سرهنگ شریعتی، ضمن مرور بر شرایط کشور در دوران پس از انقلاب از نظر کمبود های نظامی و ادوات جنگی بیان داشت: دانستن این شرایط و چگونگی پیروزی رزمندگان در جبهه های نبرد می تواند یک توشه راه بزرگ برای ملت و جوانان ما در برابر مشکلات  باشد .

وی ادامه داد: در شرایطی که دو ابرقدرت شرق ( شوروی سابق) و ابرقدرت غرب یک جنگ بی امان را با اتحاد ی مستحکم برای براندازی انقلاب اسلامی راه اندازی کردند مردم ما با اتحاد، ایمان به خدا و رهبری امام خمینی(ره) توانستند در برابر دشمنان تا دندان مسلح پیروز میدان باشند.

فرمانده سپاه ناحیه ساری، در بیان تشریح برنامه های هفته دفاع مقدس اظهار داشت: رشادت ها، دلاوریها ی رزمندگان ما آنقدر بزرگ است که در جهت تکریم این تاریخ برنامه های ما کوچک و در حد بضاعت ما است.

شریعتی افزود: در سپاه ناحیه ساری قریب به هزار رده مقاومت که شامل؛ دانش آموزی، دانشجویی، بسیج ادارات، اصناف و... است وجود دارد که در این هفته  برای هر رده اجرای حداقل یک برنامه را پیش بینی شده است .

وی در ادامه یادآور شد: هزار برنامه فرهنگی، ورزشی، عمرانی، سیاسی – اجتماعی و ...در حوزه های مختلف اجرا می شود که سعی شده است از حداقل بودجه های دولتی برای اجرای برنامه ها استفاده شود و این زیبایی برنامه های این هفته است که مانند همه اقدامات مردمی دوران دفاع مقدس به صورت خودجوش و مردمی است.

فرمانده سپاه ناحیه ساری، اظهار نمود: 80برنامه شاخص هفته دفاع مقدس در شهرستان ساری، کل جغرافیای شهر از ساحل فرح آباد تا مناطق تلمادره و پشتکوه را شامل می شود .

شریعتی، با بیان اینکه به جهت نقش ارزنده ای شهدا در دوران دفاع مقدس داشتند برگزاری یادواره شهدا در جهت گرامیداشت یاد و نام این عزیزان از مهمترین برنامه ها است که شامل 22یادواره بوده و 2یادواره منطقه ای در رودپی شمالی و جنوبی در روستای طوقدار و نیز منطقه شرق ساری واقع در روستای مرمت برگزار خواهد شد.

وی غبار روبی از مزار شهدا و شهدای گمنام پارک موزه دفاع مقدس ، سرکشی از 250خانواده شهید ، برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی – هنری در راستای بازخوانی ارزشهای جنگ تحمیلی و نیز برگزاری برگزاری ورزش های رزمی ، تنیس روی میز و ...ویژه بسیجیان را از برنامه های هفته دفاع مقدس بر شمرد.

فرمانده سپاه ناحیه ساری در ادامه با بیان اینکه  بیش از 6سالن ورزشی در مناطق مختلف ساری بهره برداری می شود گفت:در هفته دفاع مقدس ، یک سالن ورزشی روستای وری،  2سالن در روستای ماه فروجک و یک سالن 4منظوره 250 متری در خیابان جمهوری اسلامی ساری واقع در پاساژ چهل ستون به بهره برداری می رسد.

شریعتی،   در پاسخ به سوال خبرنگار بشارت نیوز درباره ساخت سالن ورزشی در مناطق محروم  چهاردانگه ساری که شهیدانی زیادی نیز به استان تقدیم کردند ابراز داشت: ساخت سالن ورزشی در مناطق محروم ساری در الویت این اقدام بود و با توجه به اینکه 20حوزه محلات در شهرستان داریم و ساخت و احداث سالنهای ورزشی تحت عنوان" سالن های ورزشی صالحین "  در روستاهایی که حوزه مقاومت دارند در دستور کار ما قرار دارد .

وی افزود: در سپاه ناحیه ساری ساخت و احداث  20سالن ورزشی پیش بینی شده  تعدادی سالن در برخی مناطق مانند تلمادره ساری و نیز روبروی کارخانه چوب و کاغذ مازندران بهره برداری شده و بیش از 6سالن نیز بهره برداری می شود و 9سالن نیز در حال ساخت می باشد.

 فرمانده سپاه ناحیه ساری، یک از محوری ترین برنامه های هفته دفاع مقدس را تجلیل از پیشکسوتان جنگ عنوان کرد و گفت: برگزاری محفل شب های شعر و خاطره در سطح شهر و روستاهای ساری وبرنامه های نهضت روشنگری، نیز از دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس است.

شریعتی، با اشاره به اینکه در دورانی به سر می بریم که دشمن نه با سرنیزه بلکه با جنگ نرم جوانان و خانواده های ما را مورد هدف قرار داده است  اظهار نمود:  بحث مبارزه با " دجال واره" (ماهواره) نیز در دستور کار ما قرار دارد چرا که  ماهواره یکی از ابزارهایی دشمن در جنگ نرم است.

وی ادامه داد: طلاق را می توان به عنوان یکی  معضلات  استفاده نامناسب از ماهواره  عنوان کرد که سازمان بسیج در راستای اجرای امر به معروف و نهی از منکر با برگزاری برنامه های روشنگری می کوشد آحاد مردم را از آفات استفاده نادرست از ماهواره آشنا کرده و با بحث های کارشناسی با حضور کارشناسان راههای مصون سازی در برابر استفاده از ماهواره را به مردم متذکر شود.

فرمانده سپاه ناحیه ساری، به جز طلاق، اعتیاد، استفاده از سبک زندگی غربی، زدودن حیاء در روابط اجتماعی افراد، ایجاد روابط ناسالم بین محارم و... را از پیامدهای استفاده از ماهواره برشمرد و گفت: هر زمانی که ملت ما قانع به انجام کاری شد با دل و جان آن کار را انجام  داد بر این اساس در بحث مبارزه با دجال واره نیز نیازمند اراده ملی هستیم.

شریعتی، افزود:  امروز که مقام معظم رهبری  به این مساله مهم ورود پیدا کردند و ما نیز به پیروی از رهبری معتقدیم لذا با وجود دلایل روشنی که درباره مضرات  استفاده از ماهواره وجود دارد و با توجه به اینکه میدان استفاده از ماهواره میدان خطرناکی است  روشنگری و مصونیت سازی در برابر ماهواره  از اقدامات مهمی است که در دستور کار ما قرار دارد.

وی در پایان سخنانش ، گفت: در راستای ترویج ورزش همگانی اقدامات زیادی انجام شده و یا در دستور کار قرار دارد که برگزاری همایش بزرگ  پیاده روی خانوادگی  در هقته دفاع مقدس در راستای ترویج ورزش همگانی و ایجاد روحیه نشاط در بین خانواده ها است.

 بنابر این گزارش،  همایش بزرگ پیاده  روی خانوادگی در 8 صبح روز جمعه 4مهر ماه از حسینیه نیروی انتظامی تا بلوار داراب   برگزار می شود

 به گزارش اراءنیوز، زنگ بازگشایی مدارس منطقه چهاردانگه در تاریخ 1393/7/1همزمان با سراسر کشور به صدا در آمد.

روابط عمومی  اداره آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه خبر داد: زنگ بازگشایی مدارس منطقه، در روز سه شنبه، مورخه 1393/7/1 همزمان با سراسر کشور در61 مدرسه به صدا در آمد و دانش آموزان در کلاس های درس حاضر شدند.

مراسم نمادین منطقه، در مدرسه ابتدایی شهید خانگاه شهر کیاسر، با حضور مسئولین منطقه و نماینده اداره کل آموزش و پرورش استان مازندران، بابرنامه هایی ازقبیل: تلاوت کلام ا...مجید، سرود جمهوری اسلامی، مقاله، قرائت پیام مدیر کل محترم برای شروع سال تحصیلی و.... اجراشد.

در این مراسم زنگ شروع کلاس درس و سال تحصیلی 94-93 توسط   حجه الاسلام تیموری( امام جمعه محترم منطقه) و آقای خادمی ( پدر بزرگوار شهید) به صدا در آمد و دانش آموزان با تمسک به کلام ا... مجید روانه کلاس درس شدند.

لازم به ذکر است که در این مراسم، پس از خیر مقدم گویی و تبریک مسعودیان زاده( رییس اداره آموزش و پرورش چهاردانگه) آقایان          حجه الاسلام تیموری( امام جمعه محترم منطقه) و مولایی( نماینده اداره کل آموزش و پرورش استان مازندران، بیاناتی در باب شروع سال تحصیلی و دفاع مقدس ایراد نمودند.  

به گزارش اراءنیوز به نقل ازکانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کیاسر(مرکز فرهنگی هنری کیاسر) پایان شهریور هر سال سالگرد آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه انقلاب اسلامی ایران است . قیام در راه خدا و برای سربلندی دین خدا جزووظایف مومنان به شمار می رود. و مانند نماز ُروزه و حج و... جزو فروعات مهم دین اسلام است .

به مناسبت  گرامیداشت هفته ی دفاع مقدس فعالیتهای زیر شامل :

-چیدمان دکور مراسم دفاع مقدس و نصب پارچه به اتفاق اعضا

-نمایشگاه کتاب با موضوع دفاع مقدس

تلاوت قران -سرود ملی جمهوری اسلامی ایران -قصه گویی -شعر  خوانی -اجرای سرود -مسابقه نقاشی نمایش فیلم -معرفی شخصیت و معرفی وقایع در مرکز انجام شد.

                     

 

 

به گزارش اراءنیوز پایگاه مقاومت بسیج شهدای واوسربه نقل از آقای محمد علی محمدی نوشت:با توجه به شعار امسال هفته دفاع مقدس با نام « ایستادگی دیروز ، عزت امروز و تعالی فردا »و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبر مبنی بر اینکه نباید بگذاریم دفاع مقدس به فراموشی سپرده و یا تحریف شود.و همه باید درراستای تحقق این سخنان و حفظ دستاوردها ،آثار و ارزشها تلاش کنیم در خصوص برنامه های فعالیتهای اجرایی پایگاه مقاومت بسیج شهدای واوسر در هفته دفاع مقدس گفت ، با توجه به اولین سال تاسیس این پایگاه
* برابر تصمصمات صورت گرفته و به چهت تجلیل از مقام شامخ شهدا ، پنجشنبه سوم مهر عطر افشانی و غبار روبی مزار شهدا ی روستای واوسر در گلزار شهدای فولادمحله به جهت نزدیکی مسافت به روستاهای واوسر نو و میر افضل را خواهیم داشت .
*همچنین به منظور گرامیداشت مجاهدت ها و رشادت های رزمندگان در دوران هشت سال دفاع مقدس دیدار با برخی از خانواده معظم شهدای مقیم روستا در روز جمعه چهارم مهر جزء برنامه هاست.
وی افزود، از دیگر برنامه های این هفته ، آذین بندی بهمراه سنگر بندی و نصب بنر به مناسبت هفته دفاع مقدس در سه نقطه وردیها ، ورودی جاده دوسر شمار از سمت شرق ابتدای راه اصلی آسفالته سمنان ساری ، ورودی روستای واوسر نوو ورودی روستای میر افضل واوسر.
*  هماهنگی جهت ویزیت رایگان اهالی توسط پزشک  متعهد .
*  ارسل پیامک تبر یک هفته دفاع مقدس
*  بر پایی ایستگاه صلواتی در ورودی یکی از این دو روستاها

جاده ورودی به روستاهای واوسر نو و میر افضل و منطقه دوسر شمار از سمت شرق

 

ورودی روستای واوسر نو

ورودی روستای میر افضل واوسر

چهارشنبه, 02 مهر 1393 00:31

سرشماری عمومی کشاورزی در سال 93

 به گزارش اراء نیوز به نقل از وبلاگ روستای زیبای چهاررودبار،سرشماری عمومی کشاورزی ،شمارش همه واحدهای کشاورزی کشور و ثبت اطلاعات هریک به طور جداگانه است. به دلیل این که سرشماری از واحدهای کشاورزی در سال 1393، سراسر کشور(کلیه نقاط روستایی و شهری) را تحت پوشش قرار می دهد، سرشماری عمومی کشاورزی نامیده می شود.

از سرشماری عمومی کشاورزی اطلاعات گرانبهایی در زمینه خصوصیات پایه ای و ساختاری بخش کشاورزی حاصل می شود که موارد استفاده مهمی دارد.سیاست گذاری، نظارت و ارزیابی طرح های توسعه کشاورزی و روستایی به بررسی دقیق این اطلاعات نیازمند است.

در ایران نیز مانند اغلب کشورهای دنیا ،هر 10 سال یک بار، سرشماری عمومی کشاورزی انجام می شود که هدف آن ،جمع آوری اطلاعات لازم برای توسعه کشاورزی و روستایی کشور است. بدون برنامه ریزی مبتنی بر آمار و اطلاعات صحیح ، آبادسازی  کشور و بهبود زندگی مردم برای دولت ممکن نیست. اگر مردم جواب درست بدهند ، این برنامه ریزی ها بهتر انجام می شود.

لذا جهت آشنایی با این طرح جلسه ای در تاریخ 1/7/1393 در مسجد سلیم بهرام شهرستان ساری با حضور معاون فنی طرح سرشماری آقای مسگری و همکاران محترمشان از استانداری و جهاد کشاورزی مازندران ، شوراها ، دهیارها و بخشدارهای محترم بخش های چهاردانگه ،دودانگه و کلیجانرستاق و مامورین سرشماری این بخش ها برگزار گردید و طرح برای افراد حاضر در جلسه توجیه گردید و اهداف طرح ، روند و بهبود کار توضیح داده شد  .

این طرح از تاریخ 5/7/1393 لغایت 18/8/1393 همزمان با سراسر  کشور اجرا خواهد شد و در کل ساری 7 کارشناس به همراه 42 مامور اعزام به نقاط مختلف می شوند که برای این سه بخش دودانگه، چهاردانگه و کلیجانرستاق 18 مامور ، مسئول ثبت اطلاعات بهره برداری کشاورزی مربوط به هر روستا هستند. لذا از کلیه روستاییان محترم تقاضا می شود که اطلاعات درست را ارائه دهند و با مامورین همکاری نمایند تا روند کار بدون مشکل پیش رود .

 این نکته نیز قابل ذکر است که براساس قانون هفتم مرکز آمار ایران اطلاعات افراد در اختیار هیچ نهاد دیگری قرار نخواهد گرفت و کاملا محرمانه خواهد بود.

در تخصیص اعتبارات دولت برای بخش کشاورزی  هر روستا، بر مبنای سطح اراضی اعلام شده توسط آمارگیران است که در دادن نهاده های کشاورزی به عنوان مبنا قرا می گیرد، بنابراین دادن اطلاعات درست به نفع همان روستا خواهد بود.

تصاویر زیر توسط آقای شجاعی تهیه شده است:

 

به گزارش اراءنیوز به نقل از وبلاگ برکات نماز جمعه (آهنگری کیاسری)نماز سیاسی عبادی جمعه این هفته درمرکز بخش چهاردانگه  به امامت حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا تیموری امام جمعه کیاسر برگزار گردید.

ایشان نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی سفارش کرده و بیان داشتند انسان باید برای روزی که همه احساس ضرر می کنند زاد و توشه بردارد ، یوم تغابن، کسی که کارنکرده ضرر می کند کسی که کم کارکرده هم احساس ضرر و زیانکاری می کند ، در آن روز همه از همدیگر می گریزند.

خطیب نماز جمعه درباره درس تقوی از محضر امام هشتم علیه السلام بیان داشتند که امام فرمود در زندگی حرص نورزید زیرا که حرص برای یک جوانمرد عیب و ننگ و حقارت است . حرص ،رونق و صفا را از چهره می برد.

امام جمعه محترم به در پیش بودن هفته دفاع مقدس اشاره کردند و آن را به همه کسانی که به هر شکلی برای پیشبرد دفاع مقدس کمک کردند  تبریک گفتند. ایشان بیان داشتند اگر نبود این دفاع ، معلوم نبود چه بلایی بر سر این کشور می آمد و سرنوشت انقلاب ما چه می شد ،اما با مقاومت و ایستادگی همه ی اقشار، کشور حفظ شد الحمدلله این امنیتی که ما الان داریم به برکت آن دفاع هشت ساله است.

حاج آقا تیموری به مناسبت بازگشایی مدارس در اول مهر هم اشاره کردند و بیان داشتند اسلام دینی است علم پرور ، دانش پرور و عالم پرور. از امام صادق روایت شده است: «الناس ثلاثه: عالمٌ و متعلّمٌ و غثاءٌ» امام صادق (ع) فرموده است:
«مردم سه گروه‌اند؛ اوّل طبقه عالم و تحصیل­کرده، دوّم؛ گروه محصّل و دانشجو؛ سوّم کسانی که نه عالمند و نه در مقام فرا گرفتن علمند، اینان همانند خار و خاشاک روی سیل هستند». همچنین امام صادق می فرماید ما معلم هستیم و شیعیان ما دانش آموز هستند.

امام جمعه محترم شهر کیاسر ،نمازگزاران جمعه و خود را دانش آموز محضر امام صادق و مکتب اهل بیت دانست که حدیث می خوانیم و کسب علم می کنیم. امام علی علیه السلام فرمود علم قدرت است .

الان دنیا دارد با ما می جنگد از نظر فرهنگی و به خاطر این است که این ملت به رهبری امام خامنه ای دارد به سوی قله های علم و دانش و ترقی حرکت می کند و دشمن فهمید که این ملت را نمی شود مهار کرد .

خطیب نماز جمعه کیاسر در ادامه با اشاره به ائتلاف چند کشور به سرکردگی آمریکا علیه داعش ، به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص عدم همراهی ایران اشاره کردند که آقا فرمود این ها با راههای مختلف آمدند پشت پرده تا ایران را با خود همراه کنند اما این ها هم دستشان آلوده است هم قصدشان آلوده است چون این ها آلوده هستند ما با این ها همکاری و همراهی نمی کنیم./با تشکر از وبلاگ برکات نماز جمعه شهر کیاسر

به گزارش اراءنیوز به نقل از بلاغ، کاظم اکبری به تاریخ مهر 1322 در روستای پروریج آباد از بخش چهاردانگه ساری متولد شد. وی در دهه 50 به خاطر شخصیت و اعتقاداتش فردی مذهبی شناخته شده بود تا جایی که دوستانش به خاطر محاسن بلندش او را «کاظم ریش» صدا می کردند.

در همان سال ها بود که وی با امام خمینی(ره) آشنا شد و سعی می کرد مردم روستا را هم با شخصیت ایشان آشنا کرده و روشنگری هایی انجام دهد. به همین دلیل بود که به واسطه صحبت‌های اخلاقی کاظم ریش، یکی از رانندگانی که به قمار و شرب خمر اشتهار داشت، توبه کرده و ترک گناه می کند که  این مهم سبب نقل کلام مردم منطقه می‌شود.

اما این زمینه‌ای می‌شود تا شهربانی که مدتی به وی ظنین شده بود، او را به اتهام فعالیت مشکوک سیاسی چند روز بازداشت کرده و نهایتا به دلیل فقدان ادله با اخذ تعهد آزاد کند.

در ادامه نیز به همراه فعالان انقلابی مرکز استان همچون: حجت‌الاسلام عبدالحمید عبدالاحد، مرحوم قلیاف، شهید قاسمی، کلونیان، مرحوم کردان، شهید پورقاسم، مرحوم دامادی، شهید گریبان، برادر کلانتری نقش حائز توجهی را در مبارزه با طاغوت پهلوی و پیروزی انقلاب در ساری ایفا می کند.

پس از پیروزی انقلاب و واگذاری چندین مسئولیت توسط شورای انقلاب به او از جمله، مسئول حفاظت گارد ساحلی خزر، املاک و مستقلات خاندان پهلوی در باغات مهدشت و... نهایتاً با عنایت امام راحل مبنی بر تشکیل سپاه، ایشان به اتفاق جمعی از دوستان انقلابی، سپاه ساری را تشکیل می‌دهند.

پس از تشکیل سپاه و جهاد سازندگی، به دلیل شناخت نزدیک او با روستاهای محروم چهاردانگه و دودانگه ساری با هدایت و بعضاً حضور فیزیکی‌اش و زحمات زیاد دوستان مرحوم در جهاد سازندگی، راه‌های مواصلاتی تعدادی از روستاهای این دو بخش احداث شد و در ادامه با پیگیری‌های به عمل آمده توسط مرحوم و زحمات مسئولین وقت استان و شهرستان، خانه بهداشت و مدرسه روستاها نیز افتتاح می شود.

با تجاوز رژیم بعث صدام ملعون به مرزهای کشور ایران اسلامی؛ او به اتفاق جمعی از دوستان سپاهی من جمله: شهید شمشیر بند، مرحوم سیدمحمود حسینی، برادر پاسدار جانباز حسین‌زاده راهی منطقه سرپل ذهاب و کرند غرب و پادگان ابوذر می‌شود و پس از مدتی از ناحیه سر مورد اصابت ترکش قرار می‌گیرد.

چند ماه بعد به مازندارن باز می گردد و به عنوان معاون عملیات سپاه ساری و مسئول زندان این شهر معرفی می‌شود.

با اوج جنگ تحمیلی، مرحوم حاج کاظم طی دو مرحله در قالب سپاه منطقه سه و لشکر ویژه 25 کربلا با مسئولیت‌های مختلف به مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور عزیمت می کند و در هر مرحله بازگشت به استان در همان مسئولیت حفاظت شخصیت‌های استان مشغول به خدمت می‌شود و از این فرصت استفاده و با حشر و بهره‌گیری از محضر علمای بزرگ استان همچون: آیت‌الله طبرسی، مرحوم آیت‌الله العظمی صالحی مازندرانی، آیت الله طبرسی، آیت الله صدوقی، مرحوم  آیت الله تائبی و... نیز کسب فیض می کند.

ضمن اینکه در همین اثناء مقاطع کوتاهی نیز مسئولیت حفاظت برخی شخصیت‌ها و علما بزرگی چون مانند شهید آیت الله حکیم(ره)، مرحوم حجت الاسلام شیخ سعدی حیدری و... نیز به او واگذار می‌شود.

پس از مدتی او به اتفاق چند تن از عزیزان سپاهی به تیپ مستقل کماندهی مالک‌اشتر مامور می‌شود و  چند ماه بعد به کشور لبنان و سوریه عزیمت می‌کند.

مرحوم حاج کاظم به غیر از حضور فیزیکی در عرصه های انقلاب و دفاع مقدس و سایر ماموریت ها، در انفاق مال هم همت بلندی داشت و بارها بخشی از درآمد زمین کشاورزی یادگار مرحوم پدر و یا حقوق ناچیزش را تقدیم ستاد پشتیبانی جنگ و مستمندان می کرد تا بدانجا که پس از حکم تاریخی حضرت امام ره مبنی بر ارتداد سلمان رشدی ملعون در اهانت به ساحت رسول الله(ص)، طی نامه‌ای که به ولی امر مسلمین  ارسال می دارد، زمین کشاورزی خود را برای مجری این حکم الهی  اهدا می کند.

پس از چند سالی با درخواست سپاه حضرت ولی امر به یگان حفاظت مقام معظم رهبری مامور شده و به جمع محافظین حضرتش مفتخر می شود و بارها از این ایام به عنوان روزهایی یاد می‌کرد که به مانند روزهای دفاع مقدس، حالات خوش حشر با دوستان شهید و معنویت آن ایام برایش متجلی بود.

ضمن اینکه در طی چندین ماه حضور منشاء برخی اقدامات می شود که مورد تفقد فرمانده یگان قرار می‌گیرد تا بدانجا که برادر علیپور بارها در جمع همکاران بیت، مدیریت، تقوا و تدبیر او را باعث افتخار همکاران مازندرانی حاضر در بیت مقام معظم رهبری عنوان می‌کرد.

و سرانجام این مرد بی‌ادعا و پاسدار حریم آل الله پس از عمری تلاش و مجاهده در راه خدا در صبح جمعه 29 شهریور در سن 70سالگی به هنگام کشاورزی در زمین کشاورزی با آرامشی عرفانی روی به قبله، سر بر حصیری که در جوار امام معصوم علیه السلام خریداری کرده بود نهاده و با سلامی به ارباب بی‌کفن دار فانی را وداع گفت.

 سید نظام‌الدین موسوی در مراسم سالگرد درگذشت جابر معافی که در سالن سلمان هراتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد، اظهار داشت: جابر معافی مرد ماندگار مازندران است که یاد او همواره در خاطر ما باقی می‌ماند.

وی با اشاره به اینکه به فعالیت‌های جابر معافی در سرپرستی خبرگزاری فارس مازندران اطمینان کامل داشتیم افزود: مازندران پرکارترین و پرخبرترین دفتر استانی خبرگزاری فارس بود که این فعالیت‌ها به واسطه وجود جابر معافی صورت می‌گرفت.

موسوی با اشاره به اینکه در هفته دفاع مقدس قرار داریم افزود: این هفته یادآور شهیدان بزرگ و مردان جنگ‌آور و ایثار در عرصه دفاع از میهن، اسلام و نظام است.

مدیرعامل خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه غیرت و عزت رزمندگان در جنگ تحمیلی اجازه نداد سکوت پیشه کنند تصریح کرد: رزمندگان ما از شمالی‌ترین نقطه ایران خانواده خود را رها کرده و به میدان‌های نبرد حق علیه باطل رفته‌اند و با نثار جان خود از این سرزمین دفاع کردند.

دبیر کل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با اشاره به اینکه در آن شرایط مبارزان جنگ سخت از همه مناطق ایران به سوی مناطق جنوبی و غربی ایران رهسپار شدند متذکر شد: در شرایط کنونی امثال جابر معافی در جبهه مبارزه با جنگ نرم و حفظ کارآمدی نظام و تقویت بنیان‌های انقلاب اسلامی به میدان آمدند و جانفشانی کردند.

وی یادآور شد: عروج ناگهانی و غم‌انگیز جابر معافی این بزرگ‌مرد عرصه قلم در مازندران کمتر از اجر شهدا نیست و بی‌راه نگفتیم اگر معافی را شهید بنامیم.

موسوی با بیان اینکه مرحوم معافی بسیجی به تمام معنا بود که سر از پا نمی‌شناخت گفت: شاکله وجود بسیجی به معنای ترجیح دادن منافع جامعه بر مسائل خود است و معافی این گونه مردی بود.

دبیر کل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با بیان اینکه جابر معافی برای انتشار مشکلات مردم و خدمت به جامعه وقت کم می‌آورد گفت: معافی در بیان مشکلات مردم و همراهی با مسئولان در خط مقدم رسانه قرار داشت.

وی با اشاره به اینکه یک سال بعد از رحلت معافی آنچه که ملاحظه می‌کنید این است که مردم و مسئولان در کنار هم در این مصیبت غمگین هستند افزود: بسیار سخت است که بتوان همراهی مردم و مسئولان را در فعالیت‌های رسانه‌ای در یک خط قرار داد و معافی این اقدام را انجام داده بود.

مدیرعامل خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه رسانه و قلم همواره نیش با خود به همراه دارد افزود: در طول مدت فعالیت جابر معافی ضمن اینکه بهترین گزارش‌ها و اخبار در دفاع از حقوق مردم از طرف مرحوم معافی به خبرگزاری ارسال می‌شد در عین حال گلایه مسئولی را شاهد نبودیم که بخواهد ادعا کند معافی تقوا و انصاف را در ارسال خبر رعایت نکرده است.

وی با بیان اینکه قلم اصلاح‌گر گاهی شیطانی می‌شود گفت: اگر تقوا نباشد این قلم ممکن است تبدیل به ابزار فساد و باج‌گیری شود اما خدا را شاهد می‌گیرم در طول مدت همکاریم با معافی نشنیدم مسئولی از جابر معافی به بدی و بی‌تقوایی یاد کرده باشد.

موسوی با اشاره به اینکه جابر معافی خبرنگاری در تراز انقلاب اسلامی بود ادامه داد: الگوسازی از ویژگی‌های بارز معافی بود و یاد و خاطره معافی همواره در اذهان باقی است.

مدیرعامل خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مازندران در همه حوزه‌ها الگو دارد اظهار داشت:  معافی نقطه کمال در حوزه خبر بود و کار خود را تمام کرد و رفت.

دبیر کل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان با اشاره به اینکه اصول حرفه‌ای و ارزشی و انقلابی در فعالیت‌های جابر معافی مشهود بود افزود: خبرگزاری فارس در مازندران با همان بنایی که جابر معافی ساخته بود ثابت ماند و همکاران فارس در مازندران ادامه‌دهنده راه جابر معافی هستند.

موسوی با اشاره به اینکه پشیمان نیستیم از اینکه دژ محکمی که جابر معافی بنا کرده بود را به دست همکاران وی در خبرگزاری فارس در مازندران سپردیم گفت: با نخبه‌پروری و الگودهی که معافی داشت این قلعه رسانه‌ای در جهت تعالی ملت و نظام و پیشبرد اهداف بزرگی که همه رزمندگان حوزه رسانه دارند مستحکم‌تر باقی می‌ماند./فارس

به گزارش اراءنیوز،رییس محیط زیست ساری گفت:شرکت شن و ماسه زلم رودبار ساری به علت تخلفات زیست محیطی و عدم توجه به اخطارها پلمپ شد.

بهرام فغانی  افزود:این شرکت شن و ماسه متعلق به اسماعیل وحدت بوده که در گرماب چهاردانگه مشغول به فعالیت بوده است.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که اخطار اول به این شرکت داده شد مسئولین آن اشتباهات خود را قبول کرده اند اما چون زمان رفع نواقص طول کشید نسبت به تعطیلی و توقف فعالیت این شرکت اقدام نموده ایم.

فغانی اظهار داشت:پس از بهسازی و لایروبی حوضچه های ترفیت و بازدید و تایید کارشناسان محیط زیست،نسبت به فک پلمپ آن اقدام خواهد شد.

وی همچنین اظهار داشت:این کارخانه باعث تخریب و آلودگی رودخانه گرماب شده بود./گزارش از ساروی نیوز

کل اخبار

سعید حدادیان:اگر تکه‌تکه شویم از رکاب «آقا» کنار نمی‌رویم

سعید حدادیان:اگر تکه‌تکه شویم از رکاب «آقا» کنار نمی‌رویم

به گزارش اراءنیوز سعید حدادیان در گفت‌وگوی مشروح با فارس گفت : اگر تکه‌تکه شویم از رکاب «آقا» کنار نمی‌رویم/ تقلید از خواننده‌های آنطرف‌ آب در شأن ما نیست/ مداحان در...

فعالیت های دهیاری وشورای اسلامی قادیکلا

فعالیت های دهیاری وشورای اسلامی قادیکلا

به گزارش اراءنیوز به نقل از وبلاگ قادیکلا چهاردانگه، پس از اعطاء مسئولیت به آقای تاعی شاهد تلاش ایشان در سه زمینه ی کنترل فعالیت های اقتصادی،مصرف آب آشامیدنی،وبحث زباله...

ساخت سالن ورزشی در مناطق محروم چهاردانگه ساری اولویت سپاه

ساخت سالن ورزشی در مناطق محروم  چهاردانگه ساری اولویت سپاه

به گزارش اراءنیوز به نقل ازخبرگزاري بسيج استان مازندران، سرهنگ پاسدار غلامرضا شریعتی در نشست خبری و جلسه هم اندیشی به مناسبت هفته دفاع مقدس که در محل سالن جلسات...

زنگ بازگشایی مدارس منطقه چهاردانگه توسط حجت الاسلام تیموری( امام جمعه محترم منطقه) و آقای خادمی ( پدر بزرگوار شهید) به صدا در آمد

زنگ بازگشایی مدارس منطقه چهاردانگه توسط حجت الاسلام تیموری( امام جمعه محترم منطقه) و آقای خادمی ( پدر بزرگوار شهید) به صدا در آمد

 به گزارش اراءنیوز، زنگ بازگشایی مدارس منطقه چهاردانگه در تاریخ 1393/7/1همزمان با سراسر کشور به صدا در آمد. روابط عمومی  اداره آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه خبر داد: زنگ بازگشایی مدارس منطقه،...

جشن دفاع مقدس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کیاسر

جشن دفاع مقدس در  کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کیاسر

به گزارش اراءنیوز به نقل ازکانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کیاسر(مرکز فرهنگی هنری کیاسر) پایان شهریور هر سال سالگرد آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه انقلاب اسلامی ایران است ....

تشریح برنامه ها و فعالیتهای « پایگاه مقاومت بسیج شهدای واو سر» در هفته دفاع مقدس

تشریح برنامه ها و فعالیتهای « پایگاه مقاومت بسیج شهدای واو سر» در هفته دفاع مقدس

به گزارش اراءنیوز پایگاه مقاومت بسیج شهدای واوسربه نقل از آقای محمد علی محمدی نوشت:با توجه به شعار امسال هفته دفاع مقدس با نام « ایستادگی دیروز ، عزت امروز...

سرشماری عمومی کشاورزی در سال 93

سرشماری عمومی کشاورزی در سال 93

 به گزارش اراء نیوز به نقل از وبلاگ روستای زیبای چهاررودبار،سرشماری عمومی کشاورزی ،شمارش همه واحدهای کشاورزی کشور و ثبت اطلاعات هریک به طور جداگانه است. به دلیل این که...

به یاد مرحوم کاظم اکبری کشاورزی که به عشق اجرای حکم امام(ره) زمینش را اهدا کرد

به یاد مرحوم کاظم اکبری کشاورزی که به عشق اجرای حکم امام(ره) زمینش را اهدا کرد

به گزارش اراءنیوز به نقل از بلاغ، کاظم اکبری به تاریخ مهر 1322 در روستای پروریج آباد از بخش چهاردانگه ساری متولد شد. وی در دهه 50 به خاطر شخصیت...

یک واحد متخلف شن و ماسه درزلم رودبار ساری تعطیل شد

یک واحد متخلف شن و ماسه درزلم رودبار ساری تعطیل شد

به گزارش اراءنیوز،رییس محیط زیست ساری گفت:شرکت شن و ماسه زلم رودبار ساری به علت تخلفات زیست محیطی و عدم توجه به اخطارها پلمپ شد. بهرام فغانی  افزود:این شرکت شن و...

شجاعی کیاسری: شهرداری فکری به حال زباله ها کند

شجاعی کیاسری: شهرداری فکری به حال زباله ها کند

به گزارش اراءنیوز به نقل از ساروی نیوز،نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سفر رئیس محیط زیست کشور به مازندران تاثیری در رفع مشکل...

نماز جمعه 28 شهریور/خرم آباد-تهران-ساری-قم-مشهد-سمنان

نماز جمعه 28 شهریور/خرم آباد-تهران-ساری-قم-مشهد-سمنان

به گزارش اراءنیوز،حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد میرعمادی امام جمعه خرم‌آباد گفت: هدف آمریکایی‌ها از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش یک دسیسه علیه بیدرای اسلامی و مقاومت اسلامی است. حجت‌الاسلام و...

نماز جمعه 28 شهریور شهر کیاسر به امامت حجت الاسلام والمسلین تیموری

نماز جمعه 28 شهریور شهر کیاسر به امامت حجت الاسلام والمسلین تیموری

به گزارش اراءنیوز به نقل از وبلاگ برکات نماز جمعه (آهنگری کیاسری)نماز سیاسی عبادی جمعه این هفته درمرکز بخش چهاردانگه  به امامت حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا تیموری...

مراسم جشن شکوفه ها در تاریخ 31/6/93 در مدارس ابتدایی منطقه چهاردانگه برگزارشد.

مراسم جشن شکوفه ها در تاریخ 31/6/93 در مدارس ابتدایی منطقه چهاردانگه برگزارشد.

 به گزارش اراءنیوز به نقل از  روابط عمومی اداره آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه، به مناسبت شروع سال تحصیلی، برای شکوفه ها ی گلستان تعلیم و تربیت، جشن شکوفه ها، در...

پیام تبریک مسعودیان زاده رییس اداره آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه به مناسبت شروع سال تحصیلی 94-1393

پیام تبریک مسعودیان زاده رییس اداره آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه به مناسبت شروع سال تحصیلی 94-1393

 به گزارش اراءنیوز آقای مسعودیان زاده رییس آموزش و پرورش چهاردانگه درآستانه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 94-93 پیام تبریکی  به شرح ذیل صادر کرد. به نام خداوند جان و خرد          ...

گزارش یادواره شهدای روستای اراء/تصاویر 2

گزارش یادواره شهدای روستای اراء/تصاویر 2

به گزارش اراءنیوز ،مراسم یادواره "7 شهیدسرافراز روستای اراء" از ساعت 10 صبح روز جمعه 28 شهریور  با حضور مردم ولایتمدار  دیار عالمان و شهیدان برگزار گردید. در ابتدا  آیاتی چند...

  • تصویر روز

13920207180956385 PhotoL

tabligh

کسب درآمد

آخرین اخبار

پیش بینی وضعیت هوا

معتدل

21°درجه

تهران

معتدل
رطوبت: ۲۷%
پنج شنبه
آفتابی
۲۱°درجه / ۳۲°درجه
جمعه
آفتابی
۱۹°درجه / ۳۱°درجه
شنبه
آفتابی
۱۹°درجه / ۲۹°درجه

با ما در تماس باشید

اخبار تصادفی

حالت های رنگی